Silminnäkijät: Tuirassa toista miestä kuristanut tuuletti voiton merkiksi – "En todellakaan yrittänyt tappaa"
Muutaman hengen seurue oli tuolloin viettämänsä aikaansa kaupan kupeessa. Tapahtumiin liittyi päihteiden käyttöä.
Läsnä olivat muun muassa vuosina 1977 ja 1995 syntyneet miehet, joilla oli aiemmin päivällä ollut kärhämää Tuiranpuistossa.
Syyttäjän mukaan miesten riitely jatkui ja eskaloitui väkivallaksi. Syyttäjän mukaan vanhempi miehistä tönäisi nuorempaa miestä ja he myös löivät toisiaan.
Syyttäjä väittää, että nuorempi miehistä tappoi tämän jälkeen vanhemman miehen tahallaan kuristamalla hänet.
Syyttäjän mukaan mies otti uhristaan takaapäin kuristusotteen kyynärvarrellaan ja käyttämällä toista kättään apuna. Tämän jälkeen mies kuristi uhriaan niin kauan, että tämä meni elottomaksi.
– Lopulta hän löysäsi otteensa. Hän karjui ja tuuletti voiton merkiksi, apulaissyyttäjä Karoliina Kasurinen kuvaili oikeudessa.
Syyttäjä vaatii haastehakemuksessaan miehelle vähintään kahdeksan vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta taposta.
Paikalle saapuneet poliisit antoivat elottomalle uhrille ensiapua ambulanssin tuloon saakka. Hänet toimitettiin sairaalaan, missä hän kuoli muutama päivä myöhemmin.
Mies kiisti oikeudessa syyllistyneensä asiassa tappoon.
– En todellakaan yrittänyt tappaa. Tappaminen ei ollut siinä tilanteessa mielessäkään, hän kuvaili.
Mies vetosi hätävarjeluun. Hänen puolustuksensa mukaan hän ei kuristanut uhria vaan hän otti miehestä vain hallintaotteen sen jälkeen, kun mies oli yrittänyt lyödä häntä ja käydä hänen päälleen.
Puolustus kuvaili miehen käyttämää hallintaotetta niin sanotuksi hapetusotteeksi.
Erikssonin mukaan miesten välillä olleet erimielisyydet liittyivät juuri oululaisnaisen kohtaloon. Nuoremmalla miehellä olisi ollut tapaukseen liittyviä tietoja ja vanhempi mies olisi halunnut, että hän lähtee hovioikeuteen todistajaksi puhdistamaan hänen mainettaan.
– Mä epäilin hänen syyttömyyttään. En halunnut sotkeutua siihen asiaan ja se suuttui siitä, syytetty valotti skisman taustoja oikeudessa.
Puolustuksen mukaan syytetty oli päässyt psykiatrisesta pakkohoidosta vain hieman ennen Tuiran tapahtumia.
Oikeudessa kuultiin useita tapauksen silminnäkijöitä todistajina. Yksi heistä oli väkivaltatilanteen nähnyt ohikulkija, jonka mukaan molemmat miehet löivät toisiaan, ja uhri päätyi lopulta toisen miehen kuristusotteeseen.
– Mietin, että tämäpä meni taas ihan markan painiksi.
Toinen ohikulkija näki hänkin tilanteen ja soitti hätäkeskukseen. Hänen mukaansa syytetty alkoi tuulettamaan ja juhlimaan sen jälkeen, kun uhri ei enää liikkunut.
– Se nosti kädet pystyyn ja hyppi.
Myös useat muut todistajat kertoivat oikeudessa siitä, kuinka syytetty elehti voitonriemuisasti tekonsa jälkeen.
Syyttäjän mukaan mies oli viime elokuun loppupuolella OYSin yhteispäivystyksessä toimenpidehuoneessa yöaikaan hoidettavana, kun hän uhkasi lyödä lääkäriä nyrkillä päähän.
Lääkäri pakeni kansliaan. Paikalle hälytettiin vartijat, jotka lähtivät saattamaan miestä turvahuoneeksi kutsuttuun tilaan.
Syyttäjän mukaan syytetty nosti tällöin nyrkit pystyyn lyödäkseen vartijoita. Miestä jouduttiin sumuttamaan useita kertoja turvasumuttimella ennen kuin hänet saatiin laitettua käsirautoihin.
https://www.kaleva.fi/silminnakijat-tui ... u/11500424