Helena Koivu

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3751
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Koko päivä menee pilalle, jos tämä katkera virolaisakka on pääuutisena. Kun ei mene jakeluun, että avioehto on tehty Suomessa eikä Jenkeissä. Miehen elatusvelvollisuus liittyy täällä lapsiin, ei ex-muijan ylläpitoon. Akka on saanut jo mijoonan, mutta silti kitisee että on niin perseaukinen, ettei tiedä miten pärjää. Koko ajan jotain tikusta asiaa, huomiohuoraamista ja aivan älyttömiä aivopieruja näin suomalaisen silmin katsottuna. Lapsiparat, sääliksi käy. Lisäksi jos itse saisin miljoonan, keksisin varmaan jotain riidattomiakin vaihtoehtoja rakentaa elämääni. Ei mene jakeluun tuo logiikka, että ex-mies on lopun elämäänsä vastuussa jotenkin aikuisesta ex-puolisostaan etenkin, kun sellaista ei ole avioehdossa edes sovittu.

Joten Helena, lopeta. Mene töihin ja tajua, että ne rahat on Mikon, hän ne on tehnyt ja teille elämän kustantanut. Nyt kun Mikko ei enää ole aviomiehesi, hän ei myöskään kustanna sun elämääsi enää. Ymmärrätkö?

Ei ole ihme, että rahat on vähissä kun täytyy joka asia kieräyttää käräjilä. Olisiko joku harrastus vaikka, jonka voisit aloittaa? Martat? Kirjastosta saa myös ilmaiseksi lainaan näitä self help-oppaita.

Kaupungilla on myös edullisia asuntoja, jos on pakko täällä Suomessa olla. Toimeentulotukea on mahdollista saada ja Mikon elatusmaksut, jotka on siis tarkoitettu lapsille, ei ex-vaimolle mahdollistavat sen, että lasten tulevaisuus on turvattu. Jos nyt oikeus päätyy siihen, että Helena ylipäätään saa lapsia luokseen.

Noilla vajavaisilla elämänhallintataidoilla sekä hullulla katkeruudella/riidanhalulla, jota hän osoittaa, ei ehkä ole edes lasten edun mukaista viettää aikaansa äitinsä kanssa. Joka todennäköisimmin suoltaa kateroitunutta propagandaansa myös lapsilleen; miten isä on petollinen mulkku ja isän uusi vaimo itse antikristus. Kiva sitten tälaisessa ilmapiirissä lasten kasvaa. En tiedä onko asia näin, mutta juuri mitään pidäkkeitä ei Helenalla tunnu olevan ja jos olisin tuomarina tässä jutussa päättäisin huoltajuuden isälle ainakin siksi aikaa, että äiti saa päänsä kuntoon ja pystyy osoittamaan, että hän kykenee asettamaan lasten tarpeet omiensa edelle.

Mikseiköhän ole ottanut tyttönimeään käyttöön eron jälkeen? Elätteleekö edelleen toiveita, että MIkko ottaisi hänet takaisin? Tuskin tällaisten tempausten jälkeen, turha odottaa.
MrEhtivä

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja MrEhtivä »

https://aatos.app/avioero/artikkelit/el ... vioerossa/

Olen samaa mieltä kanssasi... Ex-vaimo tottunut ylelliseen elämään ja nyt itkee lisää rahaa.

Ikävä hänelle, nyt pitää elää normaalia elämää. (ehkä löytää uuden "lypsylehmän")
Avatar
LiamNeeson
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: Su Joulu 10, 2023 11:19 am
Paikkakunta: Sattumakunta

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja LiamNeeson »

Mitä enemmän huomiohuoraa sen vähempi on ottajia jonossa.
Toki joku kauramiljonääri vois tähän miinaan mennä. Tahi divarin nelosketjun vasen laituri mutta ei taida saldot riittää.
☆Yksi kerta on sattumaa, toinen kerta on yhteensattumaa, ja kolmas kerta on järjestelmällistä toimintaa♤
Reggin

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Reggin »

Tuo on kuitenkin vielä jossain määrin soivan näköinen peli, niin josko onlyfansilla saisi vähän karkkirahaa?
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Reggin kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 8:32 am Tuo on kuitenkin vielä jossain määrin soivan näköinen peli, niin josko onlyfansilla saisi vähän karkkirahaa?
Sillon vaan pitäis huomiohuoran tehdä ITSE jotain työksi kutsuttua. Ei paljoa tyrkylle jäisi viivan alle kun ensin se kumminkin palkkaa meikkaajan, maskeeraajan, kampaajan, kuvaajan, äänittäjän, lavastajan ja vastanäyttelijän jne jne.

Mitä pidempään kullankaivaja pyörii lööpeissä lähestymiskieltoineen, avautumisineen ja huomiohuoraamassa niin sitä vaikeampaa sen on saada mitään duunia ainakaan suomesta, kuka nyt palkkaa sarjavalittavaa "julkkista", johonkin sointuborgin vittupodiin tai fatiman vittuiluiltoihin vaan
pitävään voimaannuttavia puheita muille vätyksille.
PS. JA EI TODELLAKAAN OLE MIKÄÄN SOIVA PELI, narsistihoro, en panis.
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

Miksi Mikon piti tehdä hänen kanssaan 3 lasta? Luulisi, että luonne olisi ilmennyt jo vähän aiemmin.
Mitä te dorkat dorkailette?
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Karneen näköinen Pinokkio. Varmaan ollut ihan mukava siihen saakka, että tuli ero. Noin naisten kanssa usein käy.
Taalojen päällä oli kiva olla ja elää jetsettiä. Tuli luonne esiin kun joutui lähtemään. Se vaan on niin että jos itse on perse auki ja toisella miljoonia, niin siinä on sitten oltava nöyränä. Muuten käy juuri näin.

Moni NHL daami jää eroissa puille paljaille, kun on avioehto. Mielestäni Mikko oli ihan reilu, kun akka sai toista miljoonaa rahaa erossa. Kaikille ei käy niin hyvin.
On kyllä vittumainen nainen ja voi vaan kuvitella Mikon fiiliksen, kun jatkuvasti muija jossain aviisissa länkyttää. Oikea perspukama.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1757
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Carelin kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 9:54 pm Se vaan on niin että jos itse on perse auki ja toisella miljoonia, niin siinä on sitten oltava nöyränä.
Lisäisin vielä että myös siinä tapauksessa vaikka se miljonääripuoliso käy vieraissa kannattaa ottaa iisisti ja vain hyväksyä se. Varsinkin kun on avioehto.
WalkingDisaster
Adrian Monk
Viestit: 2521
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 8:43 pm

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja WalkingDisaster »

Sipi kirjoitti: Su Helmi 16, 2025 4:40 pm Koko päivä menee pilalle, jos tämä katkera virolaisakka on pääuutisena.
Mutta päätit sitten tehdä ketjun aiheesta, vaikka niin ahdistaa. Mikäli kaikista huomiohuorista tehtäisiin tänne ketju, niin olispa hiton tylsä palsta. (Vaikka alkaa tämä muutenkin jo olemaan kaikkine toisten kirjoittajien haukkumisketjuineen)
MrEhtivä

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja MrEhtivä »

Vaikka en pidäkään tuon Koivun ex-muijan toimista...

Pitää muistaa joitakin asioita.

-Helena on todennäköisesti hoitanut kodin ja lapset suurimalta osin "yksin" kun isäntä tekee töitä ympäri maailmaa.
Suomenlaki asettaa tapauskohtaisesti tälle kodin ja lasten hoidolle myös jonkinlaisen arvon "palkan" kun eroa tehdään riitaisesti.

-Myös erossa katsotaan mikä on "heikomman/köyhemmän" osapuolen toimeentulon mahdollisuus eron jälkeen ja mikä oli se taso missä elettiin ennen eroa.

Mikä on ollut eron syy, sitä en itse tarkemmin tiedä. (Helenan käytöksen perusteella, taisi olla järkevää kun Mikko jätti hänet)

-Lapsia koskevat raha-asiat on sitten erikseen joita tarvittaessa katsotaan myös oikeudessa.
Tuskin Mikko lapsiaan taloudellisesti heitteille jättää.

Varmaan kummassakin ollut vikaa kun eroon päädytty... toisessa ehkä enemmän :)

Jos nämä julkkikset ja huippu-urheilijat olisivat tavallisia "räkänokkia" aika moni ei kyseisiä naisia olisi saaneet.
Lupaava poika on aina tytölle "mahdollinen sijoitus" pyöräyttää pari kakaraa ja tarvittaessa myöhemmin ottaa rahat pois ja katoaa.

Aika moni todella julkkis-henkilö olisi yksinäisempi jos ei tilillä olisi miljoonia. Ajatellaan näitä monimiljonäärejä, niillä seisoo enemmän järki kuin m''a ja silti 20v tyttelit pyörii niiden sängyssä. Rahalla saa ja hevosella pääsee :)

Ei tarvitse mennä kuin Pattayalle niin näkee kun "toinen jalka haudassa" olevat sedät raahaa 20-25v tyttöjä mukana.
Maksullisia tyttöjä siis. Menet baariin ja tytöt haluaa että tarjoa drinkkejä...mitä ne on jos sänkyyn päädytään ja joskus 10-20v myöhemmin erossa tyttö vie kaikki rahat? (tai yrittää viedä) Ammattinsa kullakin :roll: :wink:
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1757
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Private dick »

MrEhtivä kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 11:53 pm -Helena on todennäköisesti hoitanut kodin ja lapset suurimalta osin "yksin" kun isäntä tekee töitä ympäri maailmaa.
En tiedä mitä tarkoitat lainausmerkeillä mutta Koivun parilla oli lastenhoitaja ja kodinhoitaja tai useampi.
MrEhtivä

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja MrEhtivä »

Private dick kirjoitti: Ti Helmi 18, 2025 8:09 am
MrEhtivä kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 11:53 pm -Helena on todennäköisesti hoitanut kodin ja lapset suurimalta osin "yksin" kun isäntä tekee töitä ympäri maailmaa.
En tiedä mitä tarkoitat lainausmerkeillä mutta Koivun parilla oli lastenhoitaja ja kodinhoitaja tai useampi.
Juuri siksi laitoin ne. Helena varmaan ajattelee ja antaa ymmärtää hoitaneensa lapset yksin. Vastuu varmaan lapsista oli hänellä kuitenkin kun isäntä hoitaa työtään pitkin maailmaa.
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Private dick kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 10:39 pm
Carelin kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 9:54 pm Se vaan on niin että jos itse on perse auki ja toisella miljoonia, niin siinä on sitten oltava nöyränä.
Lisäisin vielä että myös siinä tapauksessa vaikka se miljonääripuoliso käy vieraissa kannattaa ottaa iisisti ja vain hyväksyä se. Varsinkin kun on avioehto.
Juuri näin. Valta on sillä, jolla helvetisti rahaa jos itse köyhä.

Moni nainen luulee, että kun tekee muksuja miljonäärin kanssa niin miljonääri on silloin koukussa. Pyh. Nainen on aina tällaisessa suhteessa alistettu olemaan nöyränä. Mies voi tehdä mitä tahansa ja sitä vaan pitää sietää. Muuten se äijä ottaa eron ja muija on omillaan.
Näitä on paljon nähty. Muija saa brassailla vieressä niin kauan kun hyväksyy pettämiset ja toilailut.

Kyllä tasavertainen suhde löytyy suht saman varakkuuden omaavan kesken. Muuten toinen on aina se alempi arvoinen.
Pikachu
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: To Tammi 19, 2023 11:48 am

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja Pikachu »

Tässä muutama linkki keissistä kiinnostuneille:
Minnesotan asiakirjoja joista selviää moni fakta: https://pdfupload.io/docs/7a32631b

Tässä muutama muu:

- valitusoikeuden 14.10.2024 tuomio: https://pdfupload.io/docs/8b83cb29

- mahody hearingin 14.11.2024 tuomio (14 pv linnaa Hellulle): https://pdfupload.io/docs/26bcff1c

- lasten asioita koskeva tuomio 19.4.2023: https://pdfupload.io/docs/21f1e591

Kaikki perhe- ja piirioikeuden paperit löytyy täältä: https://publicaccess.courts.state.mn.us/CaseSearch ja valitusoikeuden ja korkeimman oikeyden täältä: https://macsnc.courts.state.mn.us/ctrac ... rSearch.do
Ylläolevat lainattu muualta, mutta niistä näkee että Helena on saanut lähes tuplasti sen mihin hänellä avioehdon mukaan oikeus. Mielenkiintoista sikäli, että narratiivinsa mukaan hänet on viskattu katuojaan.
TosiJees
Martin Riggs
Viestit: 614
Liittynyt: Ke Maalis 13, 2024 7:10 pm

Re: Helena Koivu

Viesti Kirjoittaja TosiJees »

Carelin kirjoitti: Ti Helmi 18, 2025 2:00 pm Kyllä tasavertainen suhde löytyy suht saman varakkuuden omaavan kesken. Muuten toinen on aina se alempi arvoinen.
Tasavertaisuus tulee pitkälti älykkyyden kautta, ja tässä oiva esimerkki milloin sen tasoero on liian suuri.
Vastaa Viestiin