MrEhtivä kirjoitti: Ti Helmi 18, 2025 1:35 pm
Private dick kirjoitti: Ti Helmi 18, 2025 8:09 am
MrEhtivä kirjoitti: Ma Helmi 17, 2025 11:53 pm
-Helena on todennäköisesti hoitanut kodin ja lapset suurimalta osin "yksin" kun isäntä tekee töitä ympäri maailmaa.
En tiedä mitä tarkoitat lainausmerkeillä mutta Koivun parilla oli lastenhoitaja ja kodinhoitaja tai useampi.
Juuri siksi laitoin ne. Helena varmaan ajattelee ja antaa ymmärtää hoitaneensa lapset yksin. Vastuu varmaan lapsista oli hänellä kuitenkin kun isäntä hoitaa työtään pitkin maailmaa.
Suomessa se heidän avioehtonsa on kirjattu käsittääkseni. Suomen lain mukaan elatusvelvollisuus eron jälkeen ei koske ex-puolisoa, ainoastaan lapsia. Amerikassa sen sijaan elatusta vaatii myös ex-puoliso, jolla on jostain syystä oikeus säilyttää elintasonsa ja saada myös eron jälkeen rahaa exältään. Koska Helena ja Mikko ovat tehneet avioehtonsa Suomen lainn mukaan ja lisäksi Helena on jo saanut miljoona euroa, voisi pitää sen turpansa kiinni. Sen sijaan hän jatkuvasti tupsahtaa julkisuuteen kaikenlaisten nyyhkytarinoiden ja lähestymiskieltojensa kanssa. Hän on katkera ainoastaan siitä, että Mikko on löytänyt mukavamman akan, mennyt elämässään eteenpäin eikä Helena pysty enää kuppaamaan Mikolta rahaa.
On huomionarvoista, että nimenomaan kodin- ja taloudenhoitajat ovat pääosin hoitaneet heidän lapsiaan avioliiton aikana -Mikon maksamana tietysti. On siis melko paksua väittää, että Helena olisi ollut yksin vastuussa kodista. Hän on ilmeisesti ollut lähinnä vastuussa omista harrastuksistaan ja jonkin oman putiikkinsa pyörittämisestä, josta ei siitäkään tullut mitään. joten hänellä olisi ainakin näin suomalaisen perheenäidin näkökulmasta ollut ihan helvetin hyvät mahdollisuudet myös tehdä jotain itse, tienata rahaa ja saada aikaiseksi muutakin kuin katkeran mielenlaadun. Sen sijaan hän on laskenut sen varaan, että riittää kun näyttää nätiltä ja Mikko maksaa kaiken. Jos homma ei toimi, voi esittää uhrikortin. Oksettava tyyppi.