Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17406
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

matamimimmi kirjoitti: To Helmi 20, 2025 3:38 pm No nyt on jälleen päässyt etpk johonkin hukkumaan, linkki ei toimi
Eihän nämä maksuttomat säilöt koskaan ole kovin pitkäikäisiä.
Nyt löytyy täältä seuraavat viikot:

https://easyupload.io/b6lupg
Kpale
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Helmi 24, 2023 8:50 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Kpale »

https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja ... 2SvG-3KJCQ

Elias, 26, istuu vankilassa 13 vuoden tuomiota – Haluaa nähdä vanhempiaan enää muutaman kerran vuodessa

Miks ihmeessä näitä väkivaltarikollisia pitää päästää lehteen länkyttämään tyhjänpäiväisiä😅

Tuotu esiin uutisen otsikko linkin takaa
-NILS-
Floristi
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 98
Liittynyt: Ke Tammi 20, 2016 2:53 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Floristi »

Olisko vielä mahdollista saada etpk:ta toimivan linkin taakse? Voisin koittaa saada sen pysyvämmän linkin taakse.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17406
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Floristi kirjoitti: Su Huhti 13, 2025 11:46 am Olisko vielä mahdollista saada etpk:ta toimivan linkin taakse? Voisin koittaa saada sen pysyvämmän linkin taakse.
Mielellään! Minulla on näitä pysyvämmässä nettisäilössä jo toistasataa kappaletta.
Lisäksi kotisäilössäni paljon lisää, joita en ole tuonut vielä yleisön saataville. Olen erikoistunut nimenomaan henkirikoksiin.

Tietokantaahan näistä ei lain mukaan saa muodostaa, joten näillä mennään!

https://easyupload.io/zieoft
Roadkill666
Remington Steele
Viestit: 249
Liittynyt: Ma Marras 17, 2014 10:06 pm
Paikkakunta: There's no more room in hell, then the dead will walk the earth

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Roadkill666 »

Kpale kirjoitti: Su Huhti 13, 2025 8:24 am https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja ... 2SvG-3KJCQ

Elias, 26, istuu vankilassa 13 vuoden tuomiota – Haluaa nähdä vanhempiaan enää muutaman kerran vuodessa

Miks ihmeessä näitä väkivaltarikollisia pitää päästää lehteen länkyttämään tyhjänpäiväisiä😅

Tuotu esiin uutisen otsikko linkin takaa
-NILS-
Ei kellään sattuisi olla tunnuksia, että sais maksumuurin takaa jutun tänne?
Paikalla
Avatar
Feral
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: La Syys 18, 2021 7:54 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Feral »

Elias, 26, istuu vankilassa 13 vuoden tuomiota – Haluaa nähdä vanhempiaan enää muutaman kerran vuodessa

Vaasan vankilassa päivät toistuvat samanlaisina viikosta toiseen. Noin 13 vuoden tuomiota istuva Elias Panajoti, 26, kertoo Ilkka-Pohjalaiselle, mitä vankilassa tapahtuu milläkin kellonlyömällä. Hän ei halua kertoa, miksi istuu pitkää vankilatuomiota.

Kello 6.30
Neloskerroksessa asuvan Panajotin sellissä televisio käynnistyy automaattisesti. Hän on ajastanut sen herättämään itsensä.

Hän napsauttaa sellissä olevan kahvinkeittimen päälle. Sillä hän "keittää" vettä teetä varten, koska hänellä ei ole sellissään vedenkeitintä.

Kello 7.00
Sellien ovet aukeavat.
– Meillä muuttui systeemi vähän aikaa sitten. Nykyään meidän pitää olla pystyssä, kun vartija tulee aukaisemaan oven. Kai heidän pitää nähdä, että olemme hengissä.

Panajoti kertoo ajastaneensa itselleen herätyksen, koska haluaa herätä rauhassa ennen kuin vartija tulee ovelle.

Kello 7.45
Panajotin aamurutiineihin kuuluu tunnin aamujumppa. Yleensä hän polkee sen ajan selliosaston kuntopyörällä. Sen jälkeen hän menee suihkuun ja syö aamupalan sellissään tai selliosaston keittiössä.

Kello 10
Panajoti tapaa Aggredi-työntekijän eli väkivaltatyön asiantuntijan tai oman ohjaajansa. Jos Panajotilla ei ole sovittua tapaamista, soittaa hän selliosaston puhelimella veljelleen, äidilleen tai kavereilleen.

– Osastollamme on nyt niin paljon porukkaa, että puhelimeen on koko ajan jono. Siihen pitää varata aamulla soittovuoro.

Panajoti tapaa vankilassa kahden viikon välein Aggredi-työntekijää, jonka kanssa hän käsittelee muun muassa väkivaltaisia ajatuksia ja elämänarvojen muutosta.

– Mulla on ransussa (rangaistusajan suunnitelma) eri tavoitteita ja nuo tapaamiset liittyvät siihen. Jokaisella vangilla on omat tavoitteensa, joita pitää saada tuomion aikana eteenpäin.

Kello 11.30
Panajoti syö itse valmistamansa lounaan, joka on usein kanaa ja riisiä ananaksella. Hän valmistaa selliosaston keittiössä yleensä kahden päivän ruoat kerrallaan. Ruoat hän säilyttää selliosaston yhteisessä jääkaapissa. Raaka-aineet hän tilaa vankilan kanttiinista.

– Teen sellissä ruokalistan. Aina kun haen ostokset, jätän samalla seuraavan viikon tilauksen.

Panajoti kertoo valmistaneensa itse ruokansa noin puolen vuoden ajan. Syynä siihen on dieetti, johon vankilan ruoka ei sovellu.
Dieetin ulkopuolella hän yleensä aterioi vankilan ruokalassa. Siellä hänen lempiruokiaan ovat aurajuustokanapasta, pinaattikeitto sekä lohikeitto.

– Ei siellä huonoa ruokaa ole. Se on ihan hyvän makuista. Hiilarit, rasvat ja proteiinit vain eivät ole siinä kohdillaan. Niillä kasvaa kyljet enemmän kuin lihakset.

Kello 12
Panajotilla alkaa opiskelu metallipajalla. Hän suorittaa siellä Vaasan ammattikoulun kone- ja tuotantotekniikan perustutkintoa. Vankilassa ainoana suuntautumisvaihtoehtona on levyseppähitsaajan tutkinto.

– Tällä hetkellä teen siellä teippauspöytää VPS:n junioreille. Olen tehnyt myös muun muassa kiukaan ja kukkakransseja.

Opiskelu tapahtuu kokonaisuudessaan vankilan metallipajalla. Panajoti on iloinen, että siihen kuuluu vain vähän teoriaa. Oppiminen tapahtuu pääsääntöisesti tekemisen kautta.

Panajoti sanoo käsityksensä opiskelusta yleisesti muuttuneen vankila-aikana. Hän on istunut tuomiostaan nyt hieman yli kolme vuotta.
– On tärkeää, että on joku koulu käytynä. Mua ei metalliala niin kiinnosta, mutta siitä on kuitenkin hyötyä. Tästä jää jotain käteen.

Hän toteaa, että koulunkäyntiin vaikuttaa suuresti myös elämäntapa, joka oli siviilissä "hyvin erilainen".

Kello 14.30
Opiskelu loppuu ja ulkoilu alkaa. Panajoti käy nopeasti vaihtamassa sellissä vaatteet. Ulkoilu kestää tunnin. Vankilan pihamaalla on kaksi ulkoilutilaa, joista vain toisessa on punttisali. Kun Panajoti pääsee isommalle pihalle, tekee hän siellä aina punttitreenin.

– Pienemmällä pihalla voi vain kävellä ympyrää tai istua penkillä.

Urheilu on Panajotille vankilassa päivän kohokohta. Viisi punttitreeniä viikossa on hänen mielestään kuitenkin hieman liian vähän, mieluusti hän treenaisi useamminkin. Kaksi treeneistä tapahtuu pihamaalla, talvellakin.

– Se on henkireikä, joka pitää täällä pään kasassa.

Kello 15.30
Ulkoilu loppuu. Treenin jälkeen Panajoti käy selliosastolla suihkussa. Kolmena päivänä viikossa osastolla lämpiää sauna, silloin hän menee ulkoilusta suoraan sinne.

Sen jälkeen hän lämmittää aiemmin valmistamansa ruoan mikrossa.

Kello 16.15
Sellin ovet menevät kiinni. Panajoti katselee televisiota tai lukee kirjaa.
– Jos löytyy oikein fiksu kirja, tykkään lukea. Tylsään en pysty keskittymään.

Vaasan vankilassa on kirjasto, josta vangit saavat lainata kirjoja. Lisäksi he voivat tilata pääkirjastosta kirjoja, joita ei löydy vankilan valikoimasta. Panajoti on löytänyt lukemisen ilon vasta vankilassa.

– Täällä ei ole paljon muuta tekemistä.

Kello 18.15
Sellin ovet avataan puoleksi tunniksi. Sinä aikana Panajoti paistaa itselleen välipalaksi kolme kananmunaa. Silloin hän harvemmin enää juttelee kenenkään kanssa.

– Kaikki touhuavat omia juttujaan. Päivän aikana olen jo ehtinyt höpöttelemään riittävästi.

Kello 18.45
Sellin ovet suljetaan aamuun asti. Panajoti sanoo tottuneensa elämään suljetun oven takana. Se on hänelle normaalia.

Täysin laitostunut Panajoti ei tunne olevansa. Sitä estää muun muassa omatoiminen ruoanlaitto, pyykinpesu, siivoaminen ja opiskelu.

– Pääsääntöisesti me huolehdimme selliosastolla itse itsestämme. Vartija käy avaamassa ja sulkemassa oven.

Iltapalaksi Panajoti valmistaa sellissään puuroa, johon vesi lämpiää kahvinkeittimellä. Loppuilta kuluu televisiota katsellen.
– Tykkään katsoa ruokaohjelmia, kuten Master Chef ja Koko Suomi leipoo. Selliini on kertynyt aika paljon leffoja, joita katselen välillä.

Joskus hän vielä venyttelee sellissä ennen nukkumaan menoa. Nukkumaan hän menee kello 22.30–00.00. Hän sanoo nukkuvansa vankilassa vaihtelevasti. Aiemmin uni tuli unilääkkeen avulla.

– Nyt olen nukkunut ilman niitä noin puoli vuotta, välillä hyvin ja välillä huonosti. Parempi on kuitenkin nukkua näin luomusti.

Vankilan arkea rikkovat vain lauantain vierailuajat, jolloin Panajoti tapaa lähinnä vanhempiaan. Hän kertoo heidän käyneen alkutuomion aikana lähes joka viikko, mutta nykyään vierailuja on Panajotin toiveesta vain muutaman kerran vuodessa.

– Jotenkin tuntui, että vanhemmilla oli aiemmin vain paskempi olo, kun he lähtivät täältä. Heillekin on ehkä helpompaa, kun tapaamme harvemmin.

Lisäksi keskiviikkoisin Panajoti saa soittaa 45 minuutin ajan Skype-puheluita. Yleensä hän soittaa veljelleen.

https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja ... n-vuodessa

Siinä juttu pääpiirteittäin, tuos vielä kuva sellistä
Liitteet
0407RIKPanajoti-3.jpg
0407RIKPanajoti-3.jpg (68.52 KiB) Katsottu 970 kertaa
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17406
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Elias Panajoti.jpg
Elias Panajoti.jpg (142.99 KiB) Katsottu 952 kertaa
https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja ... n-vuodessa
Kåppis
Harjunpää
Viestit: 337
Liittynyt: Ke Kesä 26, 2024 9:52 am

Re: Kolmekymppinen mies puukotettiin Seinäjoella 5.1.2022 - 9 v tuomio taposta

Viesti Kirjoittaja Kåppis »

Oliko sen verran taustoja että sentään istuu täyden tuomion?
Vastaa Viestiin