Berliini 21.2.2025 / Syyrialaismiehen puukkoisku - halusi tappaa juutalaisia

Aiheet terrorismista ja terroriryhmistä tänne.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4000
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Berliini 21.2.2025 / Syyrialaismiehen puukkoisku - halusi tappaa juutalaisia

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 22.2.2025 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/8312633

Berliinin puukottaja halusi tappaa juutalaisia

Berliinissä perjantaina espanjalaismiestä puukottanut 19-vuotias syyrialaismies oli suunnitellut juutalaisten tappamista, kertoivat poliisi ja syyttäjät lauantaina. 30-vuotias espanjalaismies haavoittui holokaustin juutalaisuhrien muistomerkillä tehdyssä puukotuksessa vakavasti. Hänen tilansa ei kuitenkaan enää ole kriittinen.

Tutkijoiden mukaan puukottaja lähestyi uhriaan takaapäin ja iski tätä puukolla kaulaan.
Berliini 21-02-2025.jpg
Berliini 21-02-2025.jpg (134.65 KiB) Katsottu 4434 kertaa
Puukottaja pakeni paikalta, mutta hänet saatiin kiinni pari tuntia myöhemmin. Miehellä oli veritahtoja käsissään ja mukanaan Koraani ja rukousmatto. Alustavien tutkimusten mukaan miehellä on "yhteyksiä Lähi-idän konfliktiin", viranomaiset kertoivat. Hän toimi tiettävästi yksin.

Puukottaja saapui Saksaan toissa vuonna alaikäisenä. Hän oli saanut maasta turvapaikan ja asui Leipzigissa.

Puukkoisku sattui Saksan kannalta kriittiseen aikaan, sillä maassa järjestetään sunnuntaina liittopäivävaalit. Vaalien yksi pääteema on ollut maahanmuutto. Vaalien alla Saksassa on tehty useita väkivaltarikoksia, joiden uhrit oli valittu sattumanvaraisesti.

Lisäksi juutalaisvastaiset hyökkäykset ovat lähes kaksinkertaistuneet Saksassa sen jälkeen, kun Israel aloitti tuhoisat pommituksensa Gazassa äärijärjestö Hamasin hyökkäyksen jälkeen toissa lokakuussa.

vastarannansääski
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Su Tammi 21, 2024 5:56 pm

Re: Berliini 21.2.2025 / Syyrialaismiehen puukkoisku - halusi tappaa juutalaisia

Viesti Kirjoittaja vastarannansääski »

Tod. näk. ainakin 25-v, jolla on pitkä rikoshistoria Syyriassa (tai mistä ikinä onkaan hatkat ottanut).
Kalapaliikki
Roger Murtaugh
Viestit: 876
Liittynyt: La Joulu 12, 2020 7:05 pm

Re: Berliini 21.2.2025 / Syyrialaismiehen puukkoisku - halusi tappaa juutalaisia

Viesti Kirjoittaja Kalapaliikki »

Syyria on kyllä sellaista paska-aluetta kansalaisineen, että olisi jo ihan maailmanpoliittisesti järkevää pomittaa se porukka vitun kuuseen koko pallolta. Vammaiset apinat perseilevät ympäri maailmaa ja syyttömät kärsii.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4000
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Berliini 21.2.2025 / Syyrialaismiehen puukkoisku - halusi tappaa juutalaisia

Viesti Kirjoittaja McCall »

"19-vuotias" syyrialaismies niputettuna.
"19-vuotias" syyrialaismies niputettuna.
Berliini 21-02-2025_.jpg (142.81 KiB) Katsottu 4339 kertaa
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011052735.html
Vastaa Viestiin