Olipakerran kirjoitti: Ma Helmi 24, 2025 6:21 pm
Poliisit siis pyytäneet Annelin laskemaan paidan keittiön pöydälle, eikä suoraan todistepussiin? Mielenkiintoinen toimintatapa. Onkohan muita todisteita nosteltu erilaisille pinnoille ja eri huoneisiin ennen pussiin pakkaamista?
Ei ole tietoa kuka on pyytänyt ja mitä, mutta fakta on se, että ensipartio otti kuvan paita päällä. Tämän jälkeen se on siis riisuttu joko pyynnöstä pöydälle tai pyytämättä.
Mielenkiintoista tuota vasten on myös se, että hovissa esiteltäisiin kaikenlaisia erilaisia vaihtoehtoja siitä, miten Jukan veri löydettyihin kohtiin päätyi. Monta versiota oli keksitty, viikkaamisesta lähtien, muttei yhtään sellaista, että paita olisi voinut vereentyä kohdistaan Annelin sitä riisuessa todistajien läsnäollessa ja Anneli otti kiinni juuri niistä kohdista. Kertokaa nyt vielä se miksi teidän mielestä viikkaamista oli erityisesti tarkasteltu jälkien syntytapavaihtoehtoja miettiessä? Kuka sen oli viikannut, miksi ja missä kohtaa yötä?
Hovissa pyöriteltiin noita vaihtoehtoja, koska syyttäjä esitti että jäljet olisivat tulleet kun Annelin ottaa "tuoretta" paitaa pinkasta surman jälkeen. Eli paita olisi ollut valmiiksi viikattuna ja sitten siitä päälle laittaessa olisivat tulleet.
Ihan hyvä teoria muuten, että olisivat syntyneet riisumisvaiheessa. Ehkä tätä ei kukaan ehdottanut jos Annelin kädet eivät olleet silloin veressä?
Annelin alushousuista ei ole mitään mainintaa näytteiden osalta. Oletteko sitä mieltä, ettei niitä tutkittu ollenkaan, kun ei ole mainintaa? Mikäli ei tutkittu, miksi ei? Mikäli tutkittiin, niin miksi ne ovat jääneet kirjauksista pois? Vai oletteko sitä mieltä ettei hänellä ollut muuta päällä kuin paita?
Uskon (en tiedä) että kaikki vaatteet on kyllä Annelin päältä takavarikoitu, jos ei kotona niin sairaalassa. Maininnan puuttuminen on poliisin valinta. Oikeuteenhan tulee se materiaali mitä poliisi ja syyttäjä sinne tuovat syytteen tueksi. Siitä jää siis pois materiaalia, joka ei ole heidän mielestään relevanttia. Puolustus (ja myös hovioikeus) pyysi paljonkin pois jätettyä esitutkintamateriaalia nähtäväkseen, koska halusivat etsiä sieltä tukea syyttömyydelle. Tätä materiaalia poliisi kieltäytyi luovuttamasta.