Antti Hanhivaara, 21 v. katosi 14.10.2006 Ivalo/Angeli

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Ei mitään hajua
Roger Murtaugh
Viestit: 894
Liittynyt: Su Marras 20, 2022 11:01 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Ei mitään hajua »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011062532.html

"Joku tietää jotain"

Antti Hanhivaaran Elina-sisko yrittää yhä epätoivoisesti selvittää, mitä Antille todella tapahtui. Matkallaan toimittaja Linda Rantasen kanssa he ovat kohdanneet myös poliisin pojan”, joka on leimattu somessa jopa murhaajaksi. Mies paljasti kaksikolle jotain, mitä ei ole aiemmin julkisuudessa kerrottu.


Elina Tuiskala on elänyt epätietoisuuden vallassa jo kohta 19 vuotta.

Niin kauan on kulunut siitä, kun hänen veljensä Antti Hanhivaara katosi mystisesti Ivalossa. Sisko on käynyt etsimässä isoveljeään monet kerrat. Vaikka Anttia ei ole löytynyt, tiedonmuruja tapauksesta kertyy jatkuvasti.

– Kyllä sieltä joka kerta jotain uutta kuuluu, Tuiskala kertoo.

– En ole menettänyt toivoa siitä, etteikö sieltä vielä jotain saattaisi löytyä.

Toiveikkuuden takana kytee vuosienkin jälkeen suuri suru.

– Jos mitään ei olekaan selvinnyt, matka pois sieltä on raskas. Tietää, että periaatteessa Antti jää sinne taakse, ja itse joutuu lähtemään.



Antti Hanhivaaran katoaminen


- Ivalolainen 21-vuotias Antti Hanhivaara katosi jäljettömiin Inarin Angelissa 14.10.2006.
- Antti lähti perjantai-iltana ajamaan kaverinsa kanssa Ivalosta Karigasniemelle.
- Yöllä matka jatkui kolmen nuoren kanssa mökille Angeliin, Norjan rajan tuntumaan.
- Antin viimeisistä hetkistä liikkuu ristiriitaista tietoa.
- Inarissa syntynyt Antti oli muuttanut etelästä takaisin kotiseudullensa eräoppaaksi opiskelemaan.
- Antti odotti kovasti ensimmäistä työpäiväänsä, joka olisi koittanut viikonlopun jälkeisenä maanantaina.
- Sitä työpäivää Antti ei ehtinyt koskaan nähdä. Lokakuisen perjantai-illan jälkeen hän katosi kuin tuhka tuuleen.

Antti Hanhivaaran tapaus on yksi Suomen puhuttavimmista katoamismysteereistä. Poliisi ei epäile, että siihen liittyisi rikosta. Ilta-Sanomat ei tavoittanut tapauksen nykyistä tutkinnanjohtajaa kommentoimaan, sillä hän oli lomalla.

Tapauksen entinen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mikko Halme kertoi MTV Uutisille vuonna 2021, että etsintöjä on tehty edelleen.

– On käyty läpi paikkoja, joita on vinkkien perusteella pitänyt tarkistaa. Ei ole silti tullut vastaan mitään ratkaisevaa. Ei ole löytynyt henkilöä, eikä ole saatu uutta tietoa, Halme summasi.

Vaikka rikosepäilyä ei ole, nuoren miehen outoon katoamiseen kohdistuu yhä suurta mielenkiintoa – ja siitä leviää paljon huhuja. Netin keskustelupalstoilla yksi henkilö on leimattu peräti murhaajaksi.

Toimittaja-kirjailija Linda Rantanen tapasi tämän syytösten kohteeksi joutuneen miehen tammikuussa 2025 yhdessä Elina Tuiskalan kanssa. Tapaamisesta kerrotaan Rantasen 3. maaliskuussa ilmestyvässä äänikirjassa Antti Hanhivaara (Deadline Kustannus).

Ivalolainen Jaakko (nimi muutettu) oli Antin seurassa hänen viimeisinä hetkinään. Nettikeskusteluissa hänen väitetään olevan poliisin poika, mutta Rantasen mukaan väite ei pidä paikkaansa.

Ystävykset olivat tutustuneet toisiinsa Antin muutettua takaisin pohjoiseen. Kaksikon viikonloput kuluivat kaljaa juodessa ja mopoja rassatessa.

Jaakko kertoi Rantaselle kaksikon lähteneen toisinaan melko spontaanisti pitkillekin ajeluille. Yksi niistä reissuista tehtiin juuri ennen Antin katoamista.

Jaakko kertoi tapahtumista Rantaselle seuraavasti:

Arviolta puolilta öin miehet lähtivät ajelemaan Ivalosta Karigasniemelle. Koska kummallakaan ei ollut rahaa satojen kilometrien matkalle, nuorukaiset päättivät anastaa polttoainetta pieneltä huoltamolta. Loppumatka sujui Jaakon mukaan ilman pitkiä pysähdyksiä.

Julkisuudessa on aiemmin kerrottu, että Antti meni Karigasniemellä kotibileisiin, ja yöllä matka jatkui kolmen nuoren kanssa mökille Angeliin. Rantaselle Jaakko sen sijaan sanoi menneensä Karigasniemeltä Antin kanssa salakapakkaan Norjan puolelle. Kapakassa ei tapahtunut Jaakon mukaan mitään erityistä. Hän ei kertomansa mukaan huomannut, että Antti olisi keskustellut tuntemattomien kanssa.

Jaakon mukaan he jatkoivat matkaa kapakasta Angelissa sijaitsevalle mökille.

– Jaakon mukaan mökillä ei ollut riitaa tai erimielisyyksiä. Hän ei muista, kumpi heistä ryhtyi puhumaan kotiin lähtemisestä, Rantanen kertaa keskustelua.

– Senkään suhteen ei kuitenkaan syntynyt eripuraa, vaan molemmat olivat olleet jo halukkaita kotimatkaan.

Jostain syystä Antti kuitenkin lähti mökiltä yksin. Jaakko pohtii, olisiko Antti kyllästynyt odotteluun.

Jaakko kertoi Rantaselle lähteneensä etsimään Anttia, kun tämä oli ollut poissa enimmillään puoli tuntia. Jaakko sanoi kuulleensa Antin auton äänen kävellessään Angelintien suuntaan, mutta ääni taukosi hetkeksi.

– Jaakko uskoo, että Antti oli ajanut auton metsään tai penkalle. Tuon metelin kuullessaan hän oli lähtenyt juoksemaan ääntä kohti.

Sen jäkeen Jaakko kertoi nähneensä vielä, kun Antti ajoi häntä vastaan hitaasti vioittuneella autolla. Jaakko ei muista nähneensä muita ihmisiä tai autoja.

Jaakko kertoo nousseensa Antin kyytiin.

Autosta on myös silminnäkijähavaintoja. Toyota Carina nähtiin Angelintiellä kahdesta eri ajoneuvosta.

Ylen Kadonneet-sarjassa kerrottiin aiemmin kolmikosta, joka näki Antin auton ajavan heitä vastaan. He kertoivat näkemästään seuraavasti:

Kolmikon auton perään ilmestyi ensin toinen auto, joka taas sai peräänsä pian aiemmin nähdyn Antin auton. Kolmikko päästi sekä Toyota Carinan että toisen auton ohitseen ja jatkoi matkaansa. Viitisen kilometriä myöhemmin kolmikko huomasi Toyota Carinan pysähtyneenä tien laidassa. Yksi heistä kielsi Toyotan kuskia jatkamasta rallia. Silminnäkijä ei ollut varma siitä, oliko kuski Antti. Kun kolmikko jatkoi matkaansa. Heitä vastaan käveli nuori mies, jonka he tunnistivat Jaakoksi.

Lapin Kansan mukaan kello kymmenen aikaan myös angelilainen poromies oli havainnut Toyota Carinan ja pysäyttänyt sen kovan metelin takia. Poromiehen mukaan kuskina oli Antin ivalolaiskaveri ja apukuskin paikalla istui mies, jolla oli korvakoru. Antilla ei sellaista ollut.

Myös poromies kertoi nähneensä Jaakon kävelevän muutaman kilometrin päässä siitä paikasta, jossa hän aiemmin pysäytti auton.

Jaakko sanoo Rantasen äänikirjassa, että tuona aamuna molempia oli väsyttänyt ja suututtanut. Auto oli ajokelvoton ja matkaa kotiin yli 100 kilometriä. Jaakon mukaan kaksikolle tuli riitaa, jonka seurauksena Jaakko hyppäsi ulos autosta, soitti itselleen kyydin Ivalosta ja jatkoi matkaansa yksin kohti Angelia.

Toyota Carina löytyi hylättynä.

Kadonneet-sarjan mukaan kello 11 aikaan kaksi silminnäkijää havaitsi nuoren miehen kävelevän kädet taskuissaan kohti metsänrajaa.

Jos nuori mies oli Antti, tämä oli viimeinen havainto hänestä.


Linda Rantanen on perehtynyt Antin tapaukseen ja sen ympärillä käytyyn keskusteluun jo usean vuoden ajan. Hänen mukaansa katoamismysteerin ympärille on muodostunut monta teoriaa siitä, mikä koitui nuoren miehen kohtaloksi:

1. Salattu ongelma
Elina-siskosta tuntui, että Antti salasi jotain. Viimeisten elinkuukausiensa aikana Antilla oli kulunut paljon rahaa polttoaineeseen. Mies oli käynyt etelän-reissuillaan muuallakin kuin sukuloimassa.

– Elinan mukaan Antin autossa oli ennen katoamista ollut kummallisen paljon tavaraa, jota Antti oli tuntunut häpeilevän tai piilottelevan, Rantasen äänikirjassa kerrotaan.

Tässä teoriassa esiin nousee Norjan puolella oleva hiekkatie, Iskurasjok. Tienhaara on melko lähellä salakapakkaa, jossa Antti ja Jaakko viettivät iltaa. Tiestä on puhuttu myös huumeiden salakuljetusreittinä.

Huumevihjailut ovat Rantasen mukaan pitkälti huhupuheita. Ei ole olemassa mitään näyttöä siitä, että huumeet liittyisivät Antin katoamiseen.

2. Katoaminen omasta halusta
Olisiko Antti voinut kadota omasta tahdostaan? Se teoria tuntuu Rantasesta epäuskottavalta. Jos Antti olisi kadonnut vapaaehtoisesti ja jäänyt Suomeen, hänen täytyisi elää hyvin erillään yhteiskunnasta.

Jos viimeiseen silminnäkijähavaintoon on uskomista, metsänrajaan kävelevällä Antilla ei ollut mitään kantamuksia mukanaan.

Väärennetyn henkilöllisyystodistuksen hankkiminen on helppoa, mutta muiden virallisten asioiden kuten pankkitilin järjestely erakoituneena olisi hyvin vaikeaa.

– Joitain vuosia sitten Murha.infossa kiersi Oulusta lähtöisin ollut valvontakamerakuva, jossa todella huomattavasti Anttia muistuttava henkilö seisoi liukuportaissa. Myös Elina on nähnyt kyseisen kuvan, ja hänestäkin hahmo muistuttaa Anttia, Rantanen taustoittaa.

Hänen mukaansa on kuitenkin äärimmäisen epätodennäköistä, että kyseessä olisi todella Antti.

Rantanen ei usko myöskään siihen, että Antti olisi lentänyt ulkomaille. Passikin löytyi kotoa.

– Mutta se, mikä osoittaisi vähän tähän suuntaan, ja on minusta kiinnostavaa, että siellä oli vene päästetty irti ja toisella puolella oli Iskurasjok-tie, mistä pääsee Norjan puolelle.


3. Kohtalokas harharetki
Olisiko Antti harhaillut metsään ja paleltunut hengiltä? Siihen vaikuttaa uskovan moni.

– Antti ei havaintojen mukaan kuitenkaan ollut erityisen humalassa ainakaan siinä määrin, että hän olisi sammunut, Rantanen kertoo.

Jos riidasta kiihtynyt Antti halusi hetken rauhaa ja käveli sen takia metsään, olisiko hänen kohtalokseen osunut petoeläin, sairauskohtaus tai vakava loukkaantuminen?

Rantanen arvelee, että siinäkin tapauksessa jotain jälkiä olisi jäänyt.

4. Henkirikos
Olisiko Antti kuitenkin voinut joutua henkirikoksen uhriksi?

Vastoin poliisin näkemystä jotkut edelleen uskovat, että Antti olisi kuollut jo omalla asunnollaan Ivalossa. Rantasen mukaan tätä uskomusta perustellaan naapurin havainnolla huutavasta miehestä ja asunnolla olleista nuorista.

Tapahtumat eivät kuitenkaan liittyneet katoamisajankohtaan, ja Antti on nähty varmuudella myös kotoa poistumisen jälkeen.

Jotkut epäilevät, että Antti olisi surmattu Karigasniemellä – sekään ei täsmää, sillä Antti nähtiin elossa vielä sieltä poistuttuaan.

Katoamisaamun havainnot ovat epämääräisiä. Poromies löysi Antin auton rekisterikilven noin kello 10. Havainto metsään kävelevästä miehestä tehtiin kello 11.

Rantanen itse kuuluu heihin, jotka eivät sulje henkirikoksen mahdollisuutta pois. Hänestä Antin katoamisessa on paljon outoja yksityiskohtia, joista ihmiset eivät suostu puhumaan vieläkään, ja tapauksen ympärillä leijuu ”pelon ilmapiiri”.

–Edelleen on ihmisiä, jotka vaikenevat totaalisesti tai suuttuvat aivan tajuttoman paljon, jos tästä puhuu.

Kun Antin läheiset järjestivät syyskuussa 2017 etsinnät, heitä jopa uhkailtiin. MTV Uutisten mukaan koiraohjaajan puhelimeen lähetettiin tuntemattomasta numerosta viesti, jossa luki:

– Jätä Karigasniemi rauhaan.

Poliisin näkemys on ollut kaiken aikaa se, ettei katoamiseen liity rikosta. Kolme vuotta sitten keskusrikospoliisi (KRP) oli yhteydessä tapauksen silloiseen tutkinnanjohtajaan MTV:n reportaasin jälkeen. Kanta pysyi silti samana:

– Mitään lähtöjä rikostutkintaan ei ole, rikosylikomisario Teemu Mäntyniemi KRP:n Lapin yksiköstä sanoi MTV Uutisille.

– Jos tulee uusi tieto tai merkittävä vihje, joka vie tätä asiaa eteenpäin, tilanne ja tutkinta arvioidaan uudelleen, hän lisäsi.


Linda Rantanen uskoo, että Antin katoamismysteeri vielä jonain päivänä ratkeaa.

– Koska uskon, että joku tietää, uskon, että joku myös puhuu, Rantanen sanoo.

Elina-siskokaan ei aio luopua toivosta.

– Joka vuosi, kun siellä käy jonkun tietyn alueen läpi, se on taas poissuljettu paikka ja pystyy taas siirtymään seuraavaan paikkaan etsimään.

Etsintöjen jatkaminen on siskolle tärkeää. Seuraavan kerran Rovaniemellä asuva Elina Tuiskala aikoo lähteä etsimään veljeään kesällä.

– Vähintään se kynttilä tulee vietyä sinne. Kesällä on tarkoitus lähteä taas etsimään, kun lumet sulavat ja jotain on mahdollista ehkä löytääkin.

– Tekee edes jotain asian eteen. Yrittää viimeiseen saakka.
Avatar
Harry Ambrose
Lauri Hanhivaara
Viestit: 121
Liittynyt: Ti Joulu 12, 2023 5:37 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Harry Ambrose »

Tässä vaiheessa kun en ole vielä kuunnellut kyseistä kirjaa esitän, miten sen nyt sanoisi, kohteliaan arvion.

Julkisuudessa on ollut mainintoja että kirjoittaja ja Antin sisko ovat kavereita jo kouluajoilta ja myöhemmin ovat ystävystyneet.

Tämä aiheuttaa, kirjailijan ollut vaikeaa kirjoittaa Anttiin liittyen epämiellyttäviä tai sinne suuntaan osoittavia asioita, ehkä. Kyseessä on epäilys.

Tällä viittaan esimerkiksi seikkaan joka mainitaan is extran tekstissä. "Mikään ei viittaa Antin toiminnan liittyvän huumeisiin", sanamuoto ei ollut tämä mutta tätä tarkoitettiin.
Mielenkiintoista havaita kuinka kirjassa on selitetty Antin useat etelässä käynnit kyseisenä syksynä ennen katoamistaan. Kuka kustansi yli 2 000 km matkan useampaan kertaan. Jos/kun Ivalosta Karingasniemelle ajettiin varastetulla bensiinillä.
Harry

"Täytyy muistaa kenen pojasta on kyse."
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

"Arviolta puolilta öin miehet lähtivät ajelemaan Ivalosta Karigasniemelle. Koska kummallakaan ei ollut rahaa satojen kilometrien matkalle, nuorukaiset päättivät anastaa polttoainetta pieneltä huoltamolta. Loppumatka sujui Jaakon mukaan ilman pitkiä pysähdyksiä."

Ja

"Elina muistelee päivittäin veljeään, jonka muistaa olleen kiltti, rauhallinen ja suojelevainen. – Hän piti huolta, etten eksyisi huonoihin porukoihin."

https://www.apu.fi/artikkelit/antti-han ... n-pysahdys

Ei tuollainen bensan varastaminen kovin kilttiä ole.
Mitä te dorkat dorkailette?
Haudankaivaja
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ti Syys 11, 2018 7:07 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Haudankaivaja »

Eikös Antti ollut jo aiemmin ollut murto puuhissa ja poliisinkin kuulusteluissa murrosta?
kyr-12
Martin Beck
Viestit: 783
Liittynyt: La Maalis 02, 2019 8:55 am

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja kyr-12 »

Elina siis uskoo ja ei usko henkirikokseen ja etsii kadonnutta kuollutta metsästä.
Kun höyrytään henkirikoksesta niin meinataanko tässä skenariota jotta antti on surmattu tiellä ja viety perässä vetämällä aroille miksi muuten etsiä anttia katoamisalueelta.
Antin jäänteet jos enää löytyy, löytyy kävelemällä katoamispaikasta lähtemällä summittaiseen suuntaan arolle tai lähi kaivoon/poteroon tippuneena.
Taivaaseen se ei ole noussut vaikka tv-kohinasta voimaa saavat uskovatkin.
LindaR
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: To Tammi 16, 2025 11:25 am

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja LindaR »

Harry Ambrose kirjoitti: Su Maalis 02, 2025 11:02 pm Tässä vaiheessa kun en ole vielä kuunnellut kyseistä kirjaa esitän, miten sen nyt sanoisi, kohteliaan arvion.

Julkisuudessa on ollut mainintoja että kirjoittaja ja Antin sisko ovat kavereita jo kouluajoilta ja myöhemmin ovat ystävystyneet.

Tämä aiheuttaa, kirjailijan ollut vaikeaa kirjoittaa Anttiin liittyen epämiellyttäviä tai sinne suuntaan osoittavia asioita, ehkä. Kyseessä on epäilys.

Tällä viittaan esimerkiksi seikkaan joka mainitaan is extran tekstissä. "Mikään ei viittaa Antin toiminnan liittyvän huumeisiin", sanamuoto ei ollut tämä mutta tätä tarkoitettiin.
Mielenkiintoista havaita kuinka kirjassa on selitetty Antin useat etelässä käynnit kyseisenä syksynä ennen katoamistaan. Kuka kustansi yli 2 000 km matkan useampaan kertaan. Jos/kun Ivalosta Karingasniemelle ajettiin varastetulla bensiinillä.
Kannattaa kuunnella sarja 😊 Emme ole olleet ystäviä aiemmin. Sarjassa käsitellään myös kyllä kaikki skenaariot, eikä yritetä siloitella. Mulle voi laittaa viestiä ja palautetta IG:ssä ihmemaankirjailija. Tänne en varmaankaan tuu enempiä huikkailemaan. / Linda
Avatar
Harry Ambrose
Lauri Hanhivaara
Viestit: 121
Liittynyt: Ti Joulu 12, 2023 5:37 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Harry Ambrose »

Kirja tai "sarja" on kuuntelussa työmatkalla parhaillaan.
Palautteen/arvion annan.
Harry

"Täytyy muistaa kenen pojasta on kyse."
0uts1der
Theo Kojak
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

Itse kyllä epäilen vahvasti huumeitakin olleen tapahtumissa mukana.
Jos, kun 2004 on Karigasniemellä kuollut nuori mies huumeisiin ja nimestä päätellen hän on mitä ilmeisemmin ollut "Jaakon" sukulainen, niin hyvinkin mahdollista, että huumeita on ollut "Jaakonkin" kuvioissa, Antin matkoilla etelään ja takaisin.
Ja sitten se puhuttu "pelko", vaikeneminen, se liittyy huumausainekuvioihin, joissa yleensä isompia tekijöitä taustalla.
Ja kun poliisikin, ainakin paikkakunnan poliisikin on vähätellyt huumeasiaa, "vain omaan käyttöön", niin onko pelko niin suuri, että poliisikin on joutunut alistumaan=> ei epäile rikosta.
Pistolero
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Pe Joulu 02, 2022 7:26 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Pistolero »

Kirja kuunneltu lähes kokonaan.

Se tuossa pisti pahasti korvaan miten kovasti ja useasti kirjailija vähätteli Antin Rikoksia. Moneen kertaan piti mainita miten vähäpätöisiä oli ne murrot joissa Antti oli mukana. Että kun ei juuri mitään edes viety tai että ei viety mitään kovin arvokasta. Ja että Antti oli vain kuski, jne.

No ehkä näin olikin, mutta mukana oli silti. Eipä murtojen kohteena olevia varmasti naurata ne murrot.
Avatar
Harry Ambrose
Lauri Hanhivaara
Viestit: 121
Liittynyt: Ti Joulu 12, 2023 5:37 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Harry Ambrose »

Minulla on kuuntelu vielä kesken. Tein samaan havainnon, kirjoittaja vähätteli murtoja Antin osalta ja muutoinkin kokonaisuutena. Oli suorastaan myötähäpeällistä kuunnella kyseistä osuutta.
Harry

"Täytyy muistaa kenen pojasta on kyse."
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3788
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Hyvä Linda R👏👏. Tapahtumain kulku lienee nyt kaikille selvää, vai onko.? Mitään tappohommia ei ole tapahtunut, ainakaan kavereiden toimesta. Tätähän olen turhaan yrittänyt vakuuttaa täällä, vittuilua ja ilkkumista on tullut vaan vastauksena. No pieni harmi tuo on verrattuna, siihen mitä Jani on saanut kuulla vuosikausia. Mielenkiintoista nähdä, lopettaako tämä kirjan julkaisu nämä puheet ja kirjoitukset.Toivottavasti omaisetkin saavat vähän rauhaa itselleen. Se, miksi Antti on toiminut, kuten on toiminut on kyllä erikoista, siihen tuskin on vastausta tulossa. Kyllähän palstan etsivätkin saavat vähän tukkapöllyä, kylläkin ihan aiheesta🤔
0uts1der
Theo Kojak
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

Kuka Jani? Tarkoititko Jaakko?
Sinulla taitaa olla henkilökohtainen yhteys tähän tapaukseen?
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3788
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Janihan hänen oikea nimi on. Etkö ole kirjaa kuunnellut/ lukenut 🤔
Holomesi
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Loka 12, 2022 2:29 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Holomesi »

ei JUMA...onko joku oikeasti kuvitellut että antin mukana olleen kaverin nimi ois oikeasti jaakko???
Holomesi
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Loka 12, 2022 2:29 pm

Re: Antti Hanhivaaran katoaminen Ivalossa v. 2006

Viesti Kirjoittaja Holomesi »

...jääny kuuntelematta ja lukematta vissiin muutakin
Vastaa Viestiin