https://www.ksml.fi/paikalliset/8336817
Maksumuurin takana koko juttu, mutta alkua tässä:
"Vimpan päälle" remontoitu talo myytiin 190 tonnilla Jyväskylässä – homehistorian salanneille myyjille ja kiinteistönvälittäjälle petostuomiot"
Mikähän on tämä välittäjä/välitysfirma? Lajissaan ei mikään harvinainen rikos, mutta tuomiot tuntuu olevan tiukassa.
Hometalon myyjille ja välittäjälle tuomio
Re: Hometalon myyjille ja välittäjälle tuomio
Lienee sama keissi kuin tässä jutussa eli vimpan päälle juttua:
Tuomio ei ole lainvoimainen.Ilta-Sanomat 1.3.2025 / https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011058549.html
Talokauppa meni pahasti mönkään – myyjille ja välittäjälle vankeustuomiot
Talon myyjät ja välittäjä tuomittiin törkeästä petoksesta, kun talokansion sisältämä synkkä totuus jäi kertomatta.
Heinäkuussa 2020 solmittiin Jyväskylän seudulla kauppa hyväkuntoisesta ja remontoidusta omakotitalosta 190 000 euron kauppahinnalla. Kaiken piti olla kunnossa, talo oli viimeisen päälle remontoitu ja siitä oli esittää tuore kuntotarkastusraportti.
Kesällä uuteen kotiinsa muuttanut pariskunta havahtui talon ongelmiin syksyllä reissusta palatessaan. Tunkkainen homeen haju tuntui selvästi, ja pariskunta oli yhteydessä homekoiraohjaajaan.
Siitä alkoi useiden vuosien painajainen, jonka aikana asiaa on käsitelty Keski-Suomen käräjäoikeudessa niin riita- kuin rikosasianakin. Tarkemmin talon omistushistoriaa tutkittaessa paljastui, että myyjät olivat olleet tietoisia talon ongelmista. Talon kunto oli epäilyttänyt jo vuosia aiemmin, ja yksi solmittu kauppa oli edennyt vuonna 2016 käräjille saakka. Silloiset kaupan osapuolet päätyivät kuitenkin sopuun ja asia jäi sillensä.
Kesällä 2020 taloa myynyt pariskunta oli ostanut talon kolme vuotta aiemmin 82 000 euron kauppahinnalla. Ongelmataloon oli tehty edellisen käräjäkierroksen aikana vuonna 2016 perusteellinen HTT-tavarantarkastus, ja talon hankkineella pariskunnalla oli tieto talon ongelmista.
Rakennusalalla työskennelleet uudet omistajat tekivät taloon pienempää pintaremonttia, mutta varsinaiset isot ongelmat jäivät korjaamatta. Tavarantarkastuksen yhteydessä oli arvioitu kosteus- ja mikrobivaurioiden korjaamisen maksavan noin 120 000 euroa.
Kun talo tuli uudelleen myyntiin vuonna 2020, hintalappu oli 195 000 euroa, josta kaupanteon aikana putosi 5 000 euroa. Myyntiesitteen laatinut kiinteistönvälittäjä ei talon ongelmista kertonut mitään ostajaehdokkaille, vaikka talon ongelmat olivat myös hänen tiedossaan.
Myyntiesitteessä oli maininta ainoastaan pihan istutusten aiheuttamasta paikallisesta kosteusvauriosta, mutta muuten kaiken piti olla kunnossa.
Kiinteistönvälittäjä esitteli kohdetta ostajille. Mies oli kertonut talon kellarista otetun runsaasti näytteitä sen varmistamiseksi, ettei kosteusongelmia ollut. Näytteenottokohdat oli jätetty myös maalaamatta.
Myöhemmin oli selvinnyt, että näytteitä oli otettu muualtakin, mutta nuo kohdat oli maalattu uudelleen.
Kiinteistönvälittäjän mukaan talossa asuneet rakennusalan ammattilaiset olivat korjanneet taloa ammattitaitoisesti. Nyt hinta oli muita alueen vastaavia kohteita halvempi, koska myyjät eivät halunneet pitkittää talon myyntiä.
Kiinteistönvälittäjän hankkiman tuoreen kuntotarkastusraportin mukaan vain talon ulkovuoressa oli mahdollisesti huomioitavaa ja tulevina vuosina olisi kunnostettava kohteen alkuperäinen katto.
Talon heinäkuussa 2020 ostanut pariskunta vei talokaupan riita-asiana käräjäoikeuteen, joka purkikin kaupan marraskuussa 2022 antamallaan tuomiolla. Tämä ratkaisu jäi myös lainvoimaiseksi.
Käräjäoikeus velvoitti myyjäpariskunnan palauttamaan koko 190 000 euron kauppasumman, mitä myyjät eivät kuitenkaan tehneet kuin pieneltä osin.
Härski talokauppa meni käräjäoikeuteen myös rikosasiana. Talon omistanutta pariskuntaa syytettiin törkeästä petoksesta, ja syytteeseen päätyi myös talon myynyt kiinteistönvälittäjä. Kaikki vastaajat kiistivät syyllistyneensä asiassa rikokseen.
Rikosoikeudenkäynnissä ei kiistelty lainkaan talon ongelmista ja vioista, vaan keskiöön nousi se, oliko oleellista tietoa pimitetty asianomistajilta ja kuka sen oli tehnyt.
Talon omistanut pariskunta oli luovuttanut myyntitoimeksiantoa tehtäessä kiinteistönvälittäjälle talokansion, joka sisälsi myös totuuden talon kunnosta kertoneen tavarantarkastusraportin.
Oikeudenkäynnissä talon myyneen pariskunnan mies vaikeni eikä suostunut asioista kertomaan. Sen sijaan vaimo kertoi seikkaperäisesti heidän tekemistään korjauksista ja talon myyntiprosessista.
Nainen kertoi heidän olleen tietoisia talon ongelmista, mutta mitään sisäilmaongelmia he eivät olleet itse havainneet talossa asuessaan.
Naisen mukaan he olivat luovuttaneet vuoden 2016 tarkastusraportin sisältäneen talokansion kiinteistönvälittäjälle toimeksiantosopimusta tehdessään. Kyseinen talokansio oli ollut myös kesällä 2020 kuntotarkastuksen tehneen kuntotarkastajan käytössä, mutta hänen raportissaan ei isoja ongelmia ollut nostettu esiin.
Myyjät olivat tavanneet talon ostajat vasta kaupan allekirjoitustilaisuudessa. Talon myyntihintaa oli naisen mukaan ehdottanut kiinteistönvälittäjä.
Kiinteistönvälittäjä kiisti rikossyytteet. Hän oli toiminut välittäjänä myyjäpariskunnan vuotta aiemmin myymässä kohteessa. Hän tiesi pariskunnan olevan rakennusalan ammattilaisia, jotka olivat erikoistuneet huonokuntoisten kiinteistöjen saneerauksiin.
Kiinteistönvälittäjän mukaan hän tiesi, että tämänkin kohteen pariskunta oli ostanut huonokuntoisena. Hän oli kuitenkin ollut siinä uskossa, että kaikki aiemman tarkastusraportin esiin nostamat ongelmat oli korjattu.
Mies myönsi saaneensa kaupanteon alussa rengasmapissa olleen talokansion. Hän oli ollut epäileväinen kansion kotiin viemisen kanssa, koska paperit olivat haisseet kellarille ja hänellä oli ollut asioista epäily.
Tuoreessa tuomiossaan Keski-Suomen käräjäoikeus totesi niin myyjien kuin kiinteistönvälittäjän olleen tietoisia kiinteistön todellisesta kunnosta ja siitä, ettei sitä ole kaikilta vaadituilta osin remontoitu.
Käräjäoikeuden mukaan tahallisuutta ja erehdyttämistarkoitusta osoittaa myös kauppahinnan ja käyvän hinnan erotus, joka on ollut huomattavan suuri. Käräjäoikeuden mukaan jokaisen kolmen vastaajan osallisuus petosrikoksen tekemisessä on ollut olennainen, keskeinen ja konkreettinen.
Myyjäpariskunta oli suurin hyödynsaaja, mutta myös kiinteistönvälittäjän osallisuus rikokseen on ollut keskeinen. Oikeus katsoikin kolmikon toimeen asiassa rikoskumppaneina.
Talon myyneen pariskunnan vuonna 1975 syntynyt mies tuomittiin törkeästä petoksesta, törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja velkojansuosinnasta vuoden ja 6 kuukauden ehdolliseen vankeuteen.
Samoista rikoksista vastaavan tuomion sai myös myyjäpariskunnan vuonna 1977 syntynyt vaimo.
Talokaupan ohella pariskunta oli pyrkinyt siirtämään omaisuuttaan ja varojaan ulosottoviranomaisten ulottumattomiin. Vanhempiensa omistaman toisen kiinteistön omiin nimiinsä ottanut vuonna 2002 syntynyt poika tuomittiin samassa yhteydessä 60 päivän ehdolliseen vankeuteen avunannosta törkeään velallisen epärehellisyyteen.
Vuonna 1968 syntynyt kiinteistönvälittäjä tuomittiin törkeästä petoksesta vuoden ehdollisen vankeuteen. Mies joutuu yhteisvastuullisesti työnantajayrityksensä ja talon myyneen pariskunnan kanssa maksamaan asianomistajille rikokseen perustuvana vahingonkorvauksena 169 000 euroa.
Lisäksi osapuolet joutuvat maksamaan asianomistajien oikeudenkäyntikulut. Vahingonkorvauksesta voidaan vähentää se summa, joka saadaan kiinteistön kaupanpurkua koskevan marraskuussa 2022 annetun tuomion perusteella perittyä. Talon myyneen pariskunnan maksettavaksi määrättiin myös Nordealle vahingonkorvauksena yli 114 000 euroa.
...
-
samppa boy
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 146
- Liittynyt: Su Elo 27, 2017 10:44 am
Re: Hometalon myyjille ja välittäjälle tuomio
parasta tuossa ostajan kannalta on, että korvausvastuu on yhteisvastuulisesti myyjän ja välitysliikkeen kanssa. muutenkin vaikuttaa tekstin perusteella, että ei ole välitysliike ja myyjä yhdessä ensimmäistä kertaa liikkeellä
-
L.Salander
Re: Hometalon myyjille ja välittäjälle tuomio
Muistaakseni talo oli Korpilahdella. Eiköhän hinnan perusteella löydy talo ja epärehelliset myyjät… Kuka oli kiinteistövälittäjänä?
Haloo. Lisätietoa kaivataan…
Haloo. Lisätietoa kaivataan…
Re: Hometalon myyjille ja välittäjälle tuomio
Lisätietoa saa varmaan kysymällä Keski-Suomen käräjäoikeudelta.L.Salander kirjoitti: Pe Maalis 07, 2025 5:43 pm Muistaakseni talo oli Korpilahdella. Eiköhän hinnan perusteella löydy talo ja epärehelliset myyjät… Kuka oli kiinteistövälittäjänä?
Haloo. Lisätietoa kaivataan…