Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Tuulitukka84 kirjoitti:Kyllä noita näkyy tuolla hoippuvan, vierestä on kuulunut puskasta että eläsh perkhele ammu, shehän ei oohkaan hirvi..
Nojailevat puihin, että pysyvät pystyssä ja kun ajelevat kotia, ei kaksi kaistaa enää riitä.
Älä jauha paskaa... En tiedä miten moni mäkihukan foorumilla uskoo noihin suoranaisiin valheisiin, mutta aikuisia ihmisiin ne ei isommin uppoa.
Humalainen metsästäjä ajoi ojaan Karstulassa sunnuntai-iltana kello kahdeksalta. Vuonna 1943 syntyneen ulkopaikkakuntalaismiehen kuljettama henkilöauto suistui ajoradalta Soinintien ja Vehkaperäntien risteyksessä lähellä Karstulan ja Soinin rajaa.
Mies kertoi poliisille nauttineensa metsästysretkellä kaatoryyppyjä, mistä kertoi myös alkometriin puhallettu 1,45 promillen lukema. Miestä epäillään törkeän rattijuopumuksen ja liikenneturvallisuuden vaarantamisen lisäksi ampuma-aserikoksesta, sillä hänen autostaan löydetyssä kiväärissä oli patruuna piipussa.
Mies selvisi ojaanajosta loukkaantumatta.
Mies yritti hirvimetsälle tukevassa humalassa
14.10.2007 21:48 (Päivitetty 15.10.2007 08:10)
Kuva: Lehtikuva
Mari Fisk
Metsästysseurueen johtajaa jouduttiin vaihtamaan juuri ennen metsälle lähtöä, kun hän puhalsi poliisin alkometriin 1,6 promillen lukemat. Partio kutsui seurueen varajohtajan vetämään metsästystä.
Jämsän poliisi, Jyväskylän liikkuva poliisi ja riistanhoitoyhdistyksen metsästyksenvartijan yhteispartio valvoivat hirvenmetsästystä lauantaina.
Puutteita havaittiin muissakin metsästysseurueissa. Eräs metsästyksenjohtaja oli jakanut metsästäjien passipaikat niin, että jotkut passimiehet olisivat joutuneet ampumaan yksityisen tien yli. Miehet eivät olleet saaneet erityisiä ohjeita ampumasuunnista, vaikka tiellä kulki muun muassa sienestäjiä. Poliisi kehotti metsästyksenjohtajaa kiinnittämään erityistä huomiota tien yli ampumiseen.
Myös metsästysaseiden kuljetuksessa ilmeni epätietoisuutta. Osa metsästäjistä oli sujauttanut passipaikkaa vaihtaessaan aseensa avoinna olevaan asepussiin auton takapenkille. Aseet olivat kuitenkin lataamattomia.
Poliisi muistuttaa, että ase tulee aina kuljettaa lataamattomana omassa suojuksessaan tai suojatussa paikassa kuten auton tavaratilassa.
Metsästyskoirien rokotustodistusten tulee olla mukana, kun koiraa pidetään irrallaan. Lauantaina osa todistuksista oli unohtunut kotiin.
Jämsän poliisin mukaan aseenkantoluvat ja metsästyskortit olivat seurueilla sen sijaan kiitettävästi mukana. Metsästäjät olivat pukeutuneet myös lain määräämiin punaisiin tai oransseihin vaatekappaleisiin.
Metsästäjä puhalsi 3 promillea - ase ja riista takavarikkoon
16.10.2007 19:55, päivitetty 16.10. 20:10
Humalassa ei kannata metsästää. Sen joutui kokemaan eteläsuomalainen mies, joka päätti ampua riistalinnun kolmen promillen humalassa.
Poliisi ja Metsähallituksen valvoja pysäyttivät miehen touhut ja veivät puhallutettavaksi. Hänen aseensa takavarikoitiin, samoin saalis.
Kemijärven käräjäoikeus käsittelee tapauksen myöhemmin.
Mike Manner kirjoitti:
Tähän yksi kuva. Sellainen
"Mä olen sitä mieltä, et jos 5 senttiä on liikaa OMASTA viestistä Minfoon, kannattaa harkita poistumista kokonaan. Perusteena se, että "harrastuneisuus" palstalle, ei ole likimainkaan riittävä!" -John Doe