Pariskunta muutti maalaisidylliin – Pian mies oli kuollut: IL seuraa oikeudenkäyntiä
29-vuotiasta naista syytetään taposta Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. Uhri on 25-vuotias mies, jonka kanssa nainen oli parisuhteessa. He olivat vastikään muuttaneet Raaseporin Pohjassa sijaitsevaan punaiseen omakotitaloon, jossa epäilty rikos tapahtui.
Veriteko tapahtui sunnuntain vastaisena yönä 9. helmikuuta. Poliisin mukaan 25-vuotias mies puukotettiin hengiltä. Väkivallantekoa edelsi riita.
Hätäkeskus sai tilanteesta useita puheluita. Yksi niistä tuli uhrin isältä.
Iltalehti seuraa asian käräjäkäsittelyä Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. Istunto alkaa kello 9. Voit seurata istunnon kulkua oheisesta tekstiseurannasta.
Vasta muuttaneet
Nainen ja uhri olivat olleet parisuhteessa vain muutaman kuukauden ajan. Vuokraisännän mukaan pariskunta muutti taloon vain neljä päivää ennen veritekoa. Pariskunta vaikutti hänen mukaansa normaalilta.
Poliisi sai hälytyksen kello 0.30. Kello oli noin yksi yöllä, kun naapurissa asunut mies näki hälytysajoneuvojen välkkeen.
Poliisin mukaan uhrilla oli teräaseella aiheutettuja vammoja ylävartalossa. Elvytysyrityksistä huolimatta hän kuoli tapahtumapaikalle.
Mies vältti syytteen
Poliisi otti tapahtumapaikalta kiinni 33-vuotiaan miehen ja 29-vuotiaan naisen. Miestä epäiltiin alun perin rikoksesta. Mies ehti olla henkirikoksesta epäiltynä vangittuna, mutta hänet päästettiin vapaaksi jo tutkinnan aikana.
Syytteen henkirikoksesta sai vain nainen. Iltalehden tietojen mukaan naisella on taustaa pikkurikoksista, mutta hän on saanut syytteitä myös väkivaltarikoksista sekä laittomasta uhkauksesta. Epäillyt teot ovat tapahtuneet Hangossa ja Raaseporissa.
Naisella on kolme lasta. Lapset muuttivat isänsä kanssa ulkomaille vuosikymmen sitten.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/70f7 ... a74abb347d