Nyt on tapaus jo ylittänyt uutiskynnyksen Suomessakin:
Mediat: Venäläismies pelasti suomalaiset naiset hirveältä teolta Thaimaassa
Suomalaisnaiset kertoivat paikalliselle poliisille olleensa hotellihuoneessaan, kun kolme ulkomaalaista miestä ryntäsi sisään.
Kaksi suomalaisnaista yritettiin väitetysti raiskata hotellihuoneessa Thaimaan Phuketissa, uutisoivat thaimaalaismediat Khaosod ja The Nation.
Naiset kertoivat paikalliselle poliisille olleensa hotellihuoneessaan, kun kolme ulkomaalaista miestä ryntäsi sisään ja yritti raiskata heidät.
Thaimaalaismedia kertoo, että 44-vuotias venäläisturisti käveli sattumalta suomalaisnaisten huoneen ohi ja nähtyään mitä oli meneillään, hän asettui puolustamaan naisia.
Mediatietojen mukaan venäläismies sai sairaalahoitoa vaativia vammoja taistellessaan kolmikkoa vastaan.
The Jerusalem Post -lehden mukaan tapauksessa syytettiin aluksi virheellisesti Israelin kansalaisia. Paikallisen poliisin mukaan epäillyistä kaksi ovat Saksan kansalaisia ja yksi Turkin kansalainen.
Epäilty raiskauksen yritys sattui paikallista aikaa varhain lauantaiaamuna puoli kuuden jälkeen. Naisten mukaan miehet olivat seuranneet heitä lähialueen rannalla ja myöhemmin heidän hotellilleen.
Kaikki kolme miestä myönsivät thaimaalaismedian mukaan pahoinpidelleensä venäläistä miestä, mutta kiistivät ahdistelleensa suomalaisnaisia.
Sunnuntaina miesten uutisoitiin olevan paikallisella poliisiasemalla, mutta tapauksen tutkinnasta ei toistaiseksi ole tarkempaa tietoa.
----
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/6d7 ... e3ae864b26
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson