Lähde: Iltasanomat liveseuranta (https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011093473.html)Syyttäjän käsityksen mukaan Nordmo suunnitteli ex-kumppaninsa Janne Puhakan murhaa peräti kahden viikon ajan aina syyskuun lopusta lokakuun puoliväliin. Henkirikos tapahtui sunnuntaina 13. lokakuuta Espoon Henttaalla ex-pariskunnan paritalolla.
Syyttäjä vaatii rangaistusta murhasta. Nordmo oli syyttäjän mukaan ampunut läheisensä vakaan harkinnan päätteeksi ja toteuttanut henkirikoksen raa'alla ja julmalla tavalla.
Parisuhteen päättymisen jälkeen Nordmo oli hehkuttanut ystävälleen viesteissä, kuinka hän ampuisi Puhakan ja millainen mediahuomio siitä syntyisi.
Nordmo oli udellut Puhakalta tietoja siitä, kuka on tämän uusi kumppani. Norjalaismies ei ollut saanut vastausta.
Metsästystä harrastava Nordmo oli tuonut metsästysaseen, haulikon, Norjasta mukanaan Suomeen jo aiemmin.
Kun Puhakka oli tullut käymään asunnolla lokakuisena sunnuntaina, Nordmo oli keittiössä kulman takana ladannut haulikon ja ampunut Puhakkaa kahdesti ylävartaloon.
Ampumisen jälkeen Nordmo oli hakannut osumat saanutta Puhakkaa aseen piipulla useita kertoja vartaloon, mutta ei kasvoihin.
Tämän jälkeen Nordmo oli suudellut uhria, pyyhkinyt verta ja ottanut kaksi kuvaa Puhakasta.
Teon jälkeen Nordmo oli käynyt ruokakaupassa, juonut alkoholia ja lähettänyt viestejä Puhakan äidille.
Janne Puhakka kuoli vakaviin ampumavammoihin.
Melko karua ja onhan siellä se syyttäjän esittämä suunnitelmallisuuskin tosiaan.