Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
U.N. Owen kirjoitti: La Loka 19, 2024 4:33 pm
Ei ole mahdollista hommata, vai? Kun hakee googlella, yksipiippuisten haulikoiden vaimentimista löytyy useita vaihtoehtoja. Yleisesti myynnissä on supistajaan ruuvattavia vaimentimia. Eivät ne nyt äänettömäksi asetta tee, kuten eivät tee yleensä muutkaan vaimentimet, mutta saattavat alentaa melua ratkaisevasti.
Esimerkiksi on haulikon supistajia mitä voidaan laittaa piippuun ja vain määrätyillä valmistajilla. Ei onnistu jokaiseen torrakkoon.
Oletko kuullut RUK:sta tai upseeri pioneereistä. Ehkä löytyy tietotaitoa enemmän kuin maallikolta.
Haluatko tietää lisää, ole vapaa ja esitä lisäkysymyksiä?
Siirretty Puhakka -ketjusta.
-NILS-
Viimeksi muokannut Binohiiri, La Loka 19, 2024 5:34 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
Puhelinkortti kirjoitti: La Loka 19, 2024 6:44 pm
Minua on pari kertaa uhattu kaksipiippuisella haulikolla ja kerran 6.35 cal. pistoolilla. Eipä tuo niin kummallista ole. En nyt lähde kuitenkaan sen tarkemmin näitä tapauksia ruotimaan.
Eli 6.35 cal mannenejen käyttämä käsiase, kyllähän silläkin henki lähtee jos ampuu läheltä, mikäli osumatarkkuus hieman hutera. Haulikolla haulit leviävät toki laajemmalle, mutta henki lähtee varmasti. Mitä mieltä itse olet kysymyksistä vastaavassa tilanteessa? Parempi olisi jättää kysymätttä.
Siirretty Puhakka-ketjusta
-NILS-
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
U.N. Owen kirjoitti: La Loka 19, 2024 4:33 pm
Ei ole mahdollista hommata, vai? Kun hakee googlella, yksipiippuisten haulikoiden vaimentimista löytyy useita vaihtoehtoja. Yleisesti myynnissä on supistajaan ruuvattavia vaimentimia. Eivät ne nyt äänettömäksi asetta tee, kuten eivät tee yleensä muutkaan vaimentimet, mutta saattavat alentaa melua ratkaisevasti.
Esimerkiksi on haulikon supistajia mitä voidaan laittaa piippuun ja vain määrätyillä valmistajilla. Ei onnistu jokaiseen torrakkoon.
Oletko kuullut RUK:sta tai upseeri pioneereistä. Ehkä löytyy tietotaitoa enemmän kuin maallikolta.
Haluatko tietää lisää, ole vapaa ja esitä lisäkysymyksiä?
Siirretty Puhakka -ketjusta.
-NILS-
Joo kysymys kuuluu.
Onko mielestäsi RUK:oon käynyt pioneeri asinatuntija.
Pakko laittaa tänne eli 2007 mulla oli pistooli ja Haulikko eli radalle ja metsästykseen.,, oli metsästys kortti ja ampumakerhon jäsen. Sitten lässähti kiinnostus, myin tussarit että ostan uudet sit jos taas nappaa. Eli katsokaa mitä vaatii 9mm pistoolin ostolupaan niin jätin sitten asian. Panostajan paperit on helpompi saada kuin 9mm pistoolin. Mosauttelen aniittia ennemmin sitten kun ammun pyssyllä. Ei nuhteeton armeijan kouluttajakaan saanut kun ei ollut käynyt 2 vuoden aikana sadepäivinä radalla ampumassa 22 cal pistoolilla
IronMikeDyson kirjoitti: To Joulu 05, 2024 3:50 am
Pakko laittaa tänne eli 2007 mulla oli pistooli ja Haulikko eli radalle ja metsästykseen.,, oli metsästys kortti ja ampumakerhon jäsen. Sitten lässähti kiinnostus, myin tussarit että ostan uudet sit jos taas nappaa. Eli katsokaa mitä vaatii 9mm pistoolin ostolupaan niin jätin sitten asian. Panostajan paperit on helpompi saada kuin 9mm pistoolin. Mosauttelen aniittia ennemmin sitten kun ammun pyssyllä. Ei nuhteeton armeijan kouluttajakaan saanut kun ei ollut käynyt 2 vuoden aikana sadepäivinä radalla ampumassa 22 cal pistoolilla
Tämä kuvastaa kansakuntamme tilaa.
Kaikki lähtökohtaisesti päin persettä.
Haulikon patruunoiden valintaan vaikuttaa keskeisesti se mitä olet menossa tekemään - - -
Niinpä niin...
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Olen miettinyt miksi katujengit eivät ala suosimaan pelkästään järjestyslain vastaista tappotyökalua, tarkkuussinkoa, eli rannetuellista ritsaa, jonka myynnistä ja maahantuonnista Teräasekeskus on tuomittu 20 vuotta sitten sakkorangaistukseen. Joskus aikanaan on tullut ammuttua semmoisella kiinanpommeja ja kyllä kantoi korkealle ja kauas. Jos semmoisella ampuu metalliseoskuulan tai sormen paksuisen mutterin jonkun naamaan, niin kyllä tämä on hyvin varmasti loppuelämänsä vammaiskodissa tai kuolee. Itse miellän tuollaisen juurikin jengitappeluaseeksi.
Uutta rikoslain kiristystä, jossa yleisellä paikkalla kuljetettava luvaton ampuma-ase tulkitaan aina linnareissua tietäväksi törkeäksi ampuma-aserikokseksi, pyritään varmasti kiertämään myöskin co2 hiilihappokapselitoimisilla pistooleilla, joissa ei kyllä riitä tappokyky kuin korkeintaan hiirille, oraville ja pikkulinnuille, mutta ulkonäöllisesti ne saattavat näyttää hyvinkin aidoilta co2 -pistooleilta tai jopa aidoilta downsyndroomapyssyiltä, eli Glockilta.
Baltiassa co2 pistooleja on käytetty noin 30 vuotta onnistuneesti asuntomurroissa vartiokoiran saattamiseen pois pelistä. Aidan takana tai oven raossa oleva saksanpaimenkoira tai rottweiler heittää iloisesti tassut rennoiksi ja alkaa ottamaan syvää unta, kun saa 4,5 mm 2 gramman painoisen projektiilin otsaansa. Itsekin olen harkinnut hankkia klassikon, Daisy Powerlinen, juurikin rakkipyssyksi, jota kantaa iltalenkeillä kainalokotelossa mielenvikaisia koiria ja heidän omistajiaan varten.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 12, 2026 3:57 am
Olen miettinyt miksi katujengit eivät ala suosimaan pelkästään järjestyslain vastaista tappotyökalua, tarkkuussinkoa, eli rannetuellista ritsaa, jonka myynnistä ja maahantuonnista Teräasekeskus on tuomittu 20 vuotta sitten sakkorangaistukseen.
Oikeasti sä taidat jo tietääkin, että "Miksi ei". Nykyajan pikku pupuset - siis ne jengeihin hamuavat tunnekylmätkin, yrittänee jotenkin tulla toimeen vaikkapa niiden aseiden kanssa, joita ne suunnitelmalliset ketut järjestää vähän väliä muita tappaakseen. Näiden nuorten välityksellä. Huom. Tääkin on hyvin kapea-alainen kannanotto pohjoismaalaisten jengiongelmaan. Valitettavasti tragikoominenkin.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Olen keskittänyt autismin piirteitä saaneen mielenkiintoni pelletteihin erityisesti nyt Brasilialaisen valmistajan Harpexin innovatiivisiksi mainostettuihin ilma-aseiden ammuksiin kaikissa kalipeereissa.Tilataan verkkokaupoista ja testataan omakohtaisesti. Kuinka tarkkakäyntisiä ne ovat ja millaisia koko- ja painoeroja löytyy kun niitä punnitsee 0,001g-tasoisella vaa'alla.
Kieltämättä mielenkiintoisen kutkuttavan tuoteperheen on Harpex onnistunut luomaan antiikin mytologiasta lainattuine nimneen.
Jenkkien ja kotimaisen tuotteen toimivuus keskimääräisen rapsakassa pohjolan ilmastossa (-78°).
PV tietenkin menee tulevaisuudessa perse edellä puuhun kun valitaan uutta rynkkyä. Saletisti valitaan joku ulkomaan vekotin kotimaisen sijaan.
Täällä on ennen tehty vaikka ja mitä toimivia juttuja, jopa televisioita, radioita, kaiuttimia ja uistimia sekä tulitikkuja, osattaisiin vieläkin mutta NATO-maanpetturit kun on päättämässä hankinnoista, niin...
32b11b59-7c79-4524-9e9a-d7f415e57a8d-w_960.jpg (136.53 KiB) Katsottu 602 kertaa
KAR-21A asejärjestelmää on tarjottu puolustusvoimille
Ensio FireArms Oy on tarjonnut KAR-21A asejärjestelmää Suomen puolustusvoimille vuodesta 2021. KAR-21A asejärjestelmää ei ole otettu arviointiin eikä tulevaa RK62 ja RK95 korvaavaa asehankintaa ole kilpailutettu. Suomen puolustusvoimien tulevia käsiaseita koskien ei ole myöskään järjestetty kilpailua tai testejä, jossa KAR-21A asejärjestelmän suorituskyky olisi ollut mahdollista mitata.
Suomen puolustusvoimista on viestitty Ensio FireArms Oy:lle, ettei se ole määritellyt uusille käsiasejärjestelmille mitään vaatimuksia, vaan niitä vasta haetaan. Ensio FireArms Oy on tarjonnut KAR-21A asejärjestelmää Suomen puolustusvoimille sekä puolustusministeriölle ja on asiasta myös molempien kanssa viestinyt. Yhtiölle on viestitty käsiasejärjestelmän valinnasta tulevan reilu kilpailu ja taustoitukseen liittyvän tutkimustyön olevan kesken. Lisäksi Puolustusministeriöon ilmoittanut, ettei uusia käsiasekilpailutuksia tai -hankintoja ole tulossa ja kehotettu seuraamaan julkisia hankintoja. Näitä ohjeita Ensio FireArms Oy on toiminnassaan noudattanut sekä käyttänyt päätöksentekonsa tukena.
Suomen ja Ruotsin yhteisestä käsiasehankinnasta hiljattain (27.3.2023) allekirjoittama puitesopimus, sen solmiminen tai sen tiedossa oleva sisältö ei vastaa kuvaa, jonka yhtiö on Suomen puolustusvoimien ja puolustusministeriön viestinnästä yhtiön suuntaan saanut. Kuten kyseinen puitesopimus, myös aikaisemmat automaattikiväärejä koskevat sopimukset on neuvoteltu vastaavalla tavalla Ensio FireArms Oy ja sen aseet ulkopuolelle sulkien. Yhtiön aseilla ei siten ole ollut edes mahdollista osallistua niihin.
Luonnollisesti, edellä kuvattu toimintapa tekee puolustusvälinealalla olevan käsiaseita kehittävän ja valmistavan yhtiön liiketoiminnan vaikeaksi sekä vähentää innovointia ja investointeja alalta. Toimintatapa myös eroaa käytännöstä, jolla uusien palvelusaseiden käyttöönotosta on yleisesti länsimaissa aikaisemmin päätetty.
Ensio FireArms Oy:n kanta on, että nykyinen, poissulkeva toimintatapa ei ole puolustuksen suorituskyvyn, kustannustehokkuuden eikä suomalaisen puolustusteollisuuden kehityksen etu.
Ensio FireArms Oy:n kilpailijoitaan pienemmän koon ei pitäisi poissulkea yhtiön aseita valintaprosessien ulkopuolelle. Kyseessä on kasvava yritys, jolla on jo kyky ja tarvittava verkosto KAR-21 asejärjestelmän teolliseen valmistukseen. Olemme jo useasti ilmaisseet Suomen puolustusvoimien sitä tiedustellessa olevamme avoimia yhteistyölle muiden kotimaisten käsiasevalmistajien kanssa.Ensio FireArms Oy on edelleen valmis yhteistyöhön kaikkiin suuntiin Suomen puolustuskyvyn ja huoltovarmuuden nimissä.
Täysin suomalaisen KAR-21A-asejärjestelmän suorituskyky, huoltovarmuus sekä vaikutukset kustannuksiin veronmaksajalle.
KAR-21A on moderni, täysin suomalainen asetekniikan läpimurto
Ensio FireArms Oy:llä on täysi luotto asejärjestelmän suorituskykyyn. KAR-21A asejärjestelmä on nimenomaisesti suunniteltu vastaamaan asevelvollisuusarmeijan tarpeisiin, pohjoisiin erityisolosuhteisiin sekä mahdolliseen patruunateknologian kehitykseen ja kalipeerivaihdokseen.
KAR-21A on ainoa perinteisenmallinen automaattikivääri, joka kykenee ampumaan 7,62×51 mm NATO- sekä 5,56×45 mm NATO-patruunaa käyttäen samaa luistia ja ala- sekä ylärunkoa.Mainitut ratkaisut yhtiö on myös patentoinut (Patent FI 129853). KAR-21A asejärjestelmä on suunniteltu kokonaan Suomessa, sillä Ensio FireArms Oy on täysin kotimaisessa omistuksessa oleva yhtiö. Sillä ei ole asealan ulkopuolista liiketoimintaa. Alallaan Ensio FireArms Oy on edelläkävijä, sillä KAR-21A asejärjestelmässä on monia teknisiä ratkaisuja, jotka mahdollistavat ominaisuuksia ja suorituskykyä, joita kilpailevat mallit eivät kykene tarjoamaan.
Vaihtokaliiperisuuden edut
KAR-21A asejärjestelmän vaihtokaliiperisuus tarjoaa mahdollisuuden käyttää yhtä asejärjestelmää useassa roolissa, kuten lyhyenä rynnäkkökiväärinä kaliiperissa 5.56x45mm NATO tai esimerkiksi ryhmän tukiaseena kaliiperissa 7.62x51mm NATO. Asejärjestelmän huolto ja piipunvaihto eivät vaadi työkoneita eikä erikoiskoulutuksen saanutta työvoimaa. Jos Nato-standardiksi vaihtuu tulevaisuudessa esimerkiksi 6.8x51 mm patruuna, on KAR-21A lähtökohtaisesti muunnettavissa myös uudelle kaliiperille. Yhdysvalloissa kaliiperivaihdoksesta on puhuttu pitkään, mikä toteutuessaan vääjäämättä vaikuttaa myös Naton standardeihin. Mikäli standardia päätetään muuttaa, tulisi Suomeen hankitut perinteiset 5.56x45 mm-kaliiperiset rynnäkkökiväärit kalliiksi, sillä niiden kaliiperia ei voi jälkikäteen muuttaa ilman suuria logistiikka-, materiaali- ja työvoimakustannuksia. KAR-21A:n saa muunnettua uuteen kaliiperiin pelkkien vaihto-osien hinnalla ja ilman erikoiskoulutetun työvoiman tarvetta. Asejärjestelmän muunneltavuusratkaisut säästävät rahan lisäksi muitakin resursseja, kun asevelvollisia ei tarvitse kouluttaa kuin yhteen käsiasejärjestelmään, joka kattaa kaikki taistelijan perustarpeet (rynnäkkökiväärit, henkilökohtaiset suoja-aseet sekä ryhmän tukiaseet). Kaliiperin vaihtuessa ase pysyy perusominaisuuksiltaan samana, joten reserviä ei tarvitse kouluttaa uuteen asejärjestelmään, vaan kaikki varusmiesaikana opittu pätee. Kaliiperin vaihtaminen kestää noin kolme minuuttia ja ainoa siihen tarvittava työkalu on kuusikoloavain.
Muut suorituskykyä lisäävät ratkaisut
KAR-21A asejärjestelmä eroaa patentoidun vaihtokaliiperisuuden lisäksi kilpailijoistaan myös muilta teknisiltä ratkaisuiltaan. Toisin kuin AR15-pohjaiset kiväärit, KAR-21A on mahdollista varustaa taittoperällä. Aseessa on vähän osia, mutta ei irti lähteviä pieniä tappeja tai jousia. KAR-21A asejärjestelmän tekniset ratkaisut mahdollistavat hylsyn kiinteän ulosheiton, joka on ehdottoman luotettava haastavissakin olosuhteissa, vähentää tarvittavien osien määrää sekä lisää aseen toimintavarmuutta. Aseen laukaisukoneisto on varustettu vahvoilla ja kookkailla jousilla, jotka takaavat asejärjestelmän laukeamisen Suomelle tyypillisissä vaativissa ja kylmissä sääolosuhteissa.
KAR-21A asejärjestelmä eroaa kilpailijoistaan myös huoltovarmuuden osalta. Ase on mahdollista valmistaa kokonaan Suomessa, eikä siihen tarvita EU:n ulkopuolelta tulevia osia tai valmistusmateriaaleja. Asejärjestelmän tekniset ratkaisut mahdollistavat myös rungon osien valmistamisen alumiinia edullisemmista, moderneista polymeerimateriaaleista.
Asian suuri kansallinen merkitys
Tapa, jolla Suomen puolustusvoimien uusi käsiaseperhe on valittu, herättää suurta ihmetystä Ensio FireArms Oy:ssä sekä sen sidosryhmissä niin kotimaassa kuin ulkomailla. Julkaisemme tämän tiedotteen asian suuren kansallisen ja yhteiskunnallisen merkityksen vuoksi.
Ensio FireArms Oy
Näitä jehovien ja lestadiolaisten muovipyssyjä, joiden mukana tulee piparminttupastilleja, kuuluu suoraan muovinkeräykseen. Mies, joka osaa taistella ja ymmärtää aseista jotain, valitsee aseekseen Valmet Petran 308 Win tai Vepr 308 Win. Minulta on toisaalta mennyt usko puolustusvoimiin jo aikaa sitten. Kaikki kenraalitkin on jotain kolmoisleuanomistavia pullasorsia. Kiväärissä kuuluu olla puuosia, eikä näiden homojen pakastustestit ole mistään kotoisin. Nämä kenokaulat eivät huomaisi eroa, kuten ei ketkään muukaan keharit, jos Löylyssä Jasperin lohikeitossa olisikin pakasteseitiä, kuten usein on ollut. Kun on kunnolla kermaa ja pippuria, suomalainen "eliitti" syö vaikka kakkaa ja juo kuohuviininä pissaa päälle.
Lainaus lyhennetty.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Jokaisen kotitalouden eteiseen ovikellon soidessa jos siellä on uuden miehityshallinnon Sergei tai kalifaatin Ahmed pahansuopine tarkoitusperineen. Suosi Suomalaista.
Hong Kong oli ennen ihan kelpo kauppaketju jossa oli vaikka ja mitä jännää, kalastustarvikkeita ja työkaluja, mutta myytiin sitten ruåtsalaisille homoille ja nimi muuttui joksikin Rustaksi. Nyt siellä on ainoastaan kodin sisustustavaraa naisille ja soijapojille.
Onneksi on vielä Motonet, Puuilo, Tokmanni, Jula, Kärkkäinen ja Hankkija mistä saa muutakin tavaraa kuin kännykkätarpeita ja hajusteita.
Vintage-rasia Taurus-kuteja löytyy vielä muistona
(2, 50€)
IMG_20260127_005209.jpg (359.72 KiB) Katsottu 407 kertaa