Toinen asia mitä en ymmärrä on, ettei ottanut itseltään henkeä vaan mieluummin menee vankilaan ja jatkaa elämäänsä vihattuna ja maineensa menettäneenä.
Janne Puhakan murha Espoossa 13.10.2024
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Jos Rolf oli suunnitellut tän ampumisen, niinkuin syyttäjä väittää, niin miksi hoitaa se näin eikä edes yrittää päästä pälkähästä. Jättäytyä suoraan kiinni ja tunnustaa ja viettää loppuelämä halveksittuna vankilassa. Ei mikään masterplan
Toinen asia mitä en ymmärrä on, ettei ottanut itseltään henkeä vaan mieluummin menee vankilaan ja jatkaa elämäänsä vihattuna ja maineensa menettäneenä.
Toinen asia mitä en ymmärrä on, ettei ottanut itseltään henkeä vaan mieluummin menee vankilaan ja jatkaa elämäänsä vihattuna ja maineensa menettäneenä.
Ei vittu mitä tolloja. 
-
lonesjucca
- Javier Pena
- Viestit: 1822
- Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Poistettu keskustelua aiheen ulkopuolisista henkilöistäTomaatti kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 11:12 am Kun selaa Jannen instaa, ei voi kun ihmetellä. Rolf on niin täydellisen mukavan ja lämpimän ja fiksun oloinen ja näköinen, enkä ikinä, en ikinä, uskoisi häntä murhaajaksi. Myös se miten he viimeisetkin ajat ovat tuoneet julki onneaan on niin uskomatonta kun nyt tiedetään, että heillä meni jo tuolloin huonosti. Tottakai: some on some ja lisäksi kaupallinen yhteistyö ja imago. Ymmärrän, mutta silti.
Jännä muuten että se viimeisin postaus kuolinpäivältä (lenkkarit syyslehdillä) on poistettu. Miksi? Miksi juuri se? Toki ehkä jotain muitakin voi olla poistettu, en vain huomaa.
-NILS-
Puhakkakin löysi rahahuolten jälkeen 3 kertaa paremmin tienaavan sydänkirurgin.
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Luuli pääsevänsä tapolla tai alkuperäinen suunnitelma oli tappaa uhri sillä metsästysretkellä ja sepittää se onnettomuutena. Jos haluaa jostain päästä eroon kutsu hänet metsästysretkellä, järjestäin menee kuolemantuottamuksena yms. vaikea todistaa tahallisuutta.Tomaatti kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 11:25 am Jos Rolf oli suunnitellut tän ampumisen, niinkuin syyttäjä väittää, niin miksi hoitaa se näin eikä edes yrittää päästä pälkähästä. Jättäytyä suoraan kiinni ja tunnustaa ja viettää loppuelämä halveksittuna vankilassa. Ei mikään masterplan![]()
Toinen asia mitä en ymmärrä on, ettei ottanut itseltään henkeä vaan mieluummin menee vankilaan ja jatkaa elämäänsä vihattuna ja maineensa menettäneenä.
Luultavasti tämä psykopaatti ei voinut kiihkolleen mitään vaan piti ampua toisen kerran ja hakata päätä. Yksi laukaus ja uhrin jättäminen lattialle kuolemaan olisi voinut jollain tavalla mennä tappona, muttei minusta nyt millään vaan murhatuomio pitäisi tulla ja mielentila tutkittava.
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Totta, hyviä pointtejaJasonnn kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 11:36 am
Luuli pääsevänsä tapolla tai alkuperäinen suunnitelma oli tappaa uhri sillä metsästysretkellä ja sepittää se onnettomuutena. Jos haluaa jostain päästä eroon kutsu hänet metsästysretkellä, järjestäin menee kuolemantuottamuksena yms. vaikea todistaa tahallisuutta.
Luultavasti tämä psykopaatti ei voinut kiihkolleen mitään vaan piti ampua toisen kerran ja hakata päätä. Yksi laukaus ja uhrin jättäminen lattialle kuolemaan olisi voinut jollain tavalla mennä tappona, muttei minusta nyt millään vaan murhatuomio pitäisi tulla ja mielentila tutkittava.
Ei vittu mitä tolloja. 
-
Mietinpähönvaan
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 115
- Liittynyt: To Maalis 06, 2025 6:07 pm
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Mun mielestä toi lehtikuva oli stooreissa jonka takia sitä ei siis enää nää. Jotenkin ajattelen just ton lehtikuvan tosi syvällisesti. Vähän kuin tarkoituksella ois kuvattu kuolleita lehtiäTomaatti kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 11:12 am Kun selaa Jannen instaa, ei voi kun ihmetellä. Rolf on niin täydellisen mukavan ja lämpimän ja fiksun oloinen ja näköinen, enkä ikinä, en ikinä, uskoisi häntä murhaajaksi. Myös se miten he viimeisetkin ajat ovat tuoneet julki onneaan on niin uskomatonta kun nyt tiedetään, että heillä meni jo tuolloin huonosti. Tottakai: some on some ja lisäksi kaupallinen yhteistyö ja imago. Ymmärrän, mutta silti.
Jännä muuten että se viimeisin postaus kuolinpäivältä (lenkkarit syyslehdillä) on poistettu. Miksi? Miksi juuri se? Toki ehkä jotain muitakin voi olla poistettu, en vain huomaa.
Lainaus korjattu
-NILS-
-
maxi
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1459
- Liittynyt: La Loka 14, 2017 8:52 am
- Paikkakunta: Joulupukin maa
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Nordmo on julkisuudessa antanut paljon ennen Surmaa lausuntoja somessa, että Puhakka oli heti suhteen alussa ikäistään huomattavasti kypsemmän oloinen ja ajatuksiltaan häntä itseäänkin aikuisemman oloinen. Suhde ei päättynyt nopsaan, he olivat 10 vuotta kuitenkin yksissä. Tuskin kyse oli omaishoitajuudesta myöhemmässä vaiheessa, Nordmo ei ole nykyisen ikä mittapuun mukaan mikään vanhus eikä ollut silloin suhteen alussakaan.Eki-setä kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 8:50 am ↑ Parin tutustuessa toinen oli 55, toinen 19.
Kokeneemman osapuolen olisi pitänyt elämänkokemuksensa perusteella ymmärtää, että moinen suhde voi päättyä nopsaan. Oli typerää ja itsekästä olettaa, että toinen mukautuisi hänen omaishoitajakseen. Ukkeli oli jopa mustasukkainen nuoresta pojasta.
Ehkä RN on jotenkin erkaantunut todellisuudesta tultuaan kaapista keski-ikäisenä ja löydettyään teini-ikäisen julkkis-urheilija poikaystävän lähestyessään itse kuuttakymppiä. Suhteen hehkutus julkisuudessa on hivellyt itsetuntoa entisestään.
Vääjäämättömät merkit omasta vanhuudesta, rahaongelmat ja jätetyksi tuleminen ovat tuon tyyppiselle ihmiselle tuhoisa yhdistelmä. Tämä ukko oli niitä, joiden pitää tuhota se hänet jättänyt osapuoli.
Onko Nordmolla ollut todellisuudentajua lainkaan? murhasyyte rakastamastaan henkilöstä kuvastaa ihan muuta kuin todellisuudessa elämistä ja tällainen henkilö joka kykenee tekemään läheisenä pitämälleen henkilölle noin raakalaismaisen teon ei elä todellisuudessa. Elää epätodellisessa, omassa mielessään itsehallinnollisessa fiktiomailmassa.
Vääjäämättömät merkit omasta vanhuudesta...mitä ne ovat? 66vuotias ei ole vielä vanhus monet hänen ikäisensä ovat suomalaisessa yhteiskunnassa täysin työkykyisiä työelämässä. On itsekin todennut pitäneensä itseään hyvässä kunnossa koska ei ole halunnut vielä eläköityä. Rahaongelmat olivat suurin syy siihen miksi Puhakka länti hänen yhteiselämästään eli Puhakka tuli omillaan toimeen kun oli työssä käyvä, mutta Nordmo ei ollut työelämässä sanottuaan itsensä Norjassa irti työstään. Muutti suomeen hallitakseen suhdetta Puhakkaan jonka olisi etäsuhteessa voinut menettää paljon aiemmin. Puhakka mahdollisesti huomasi Normon muuttuneen kireämmäksi rahaongelmiensa vuoksi ja alkaen vahtia enemmän kun aikaa oli Puhakan liikkeitä. Huomasi kesällä, että sänkyhommat ei Puhakkaa kiinnosta jolloin heräsi epäilys toisesta kumppanista. Sellainenhan oli olemassa ja tätä Nordmo tivasi Puhakalta yhä enemmän . Tämä sai Puhakan ns.varpailleen ja hän kenties aavisti joko Normon uhkailu puheista tai myös muusta käytöksestä, että on parasta ottaa totaalisesti etäisyyttä.
Sellainen sanonta, kun rahat loppuu rakkaus lentää ikkunasta ulos pitää paikkansa. Puhakka olisi pärjännyt omillaan hän ei tarvinnut norskin rahoja, mutta yhteinen huusholli velka rasitti myös Puhakkaa kun osa lainasta piti hänen maksaa ja toinen puoli laahasi maksukyvyttömän asuinkumppanin nimissä.
Elämä on laiffii
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Hmm, hyvää pohdintaa Ulricalta.Ulrica kirjoitti: La Maalis 15, 2025 1:00 pm Voisikohan tässä kuitenkin olla taustalla se, että paljastunut pidempiaikainen pettäminen, salasuhde, mikä johti Jannen aloitteesta eroon. Ei mikään murhavuoden aikana alkanut, vaan aiempi.
Parisuhteessa myös taloudellisesti vastaanottava ei toimi välttämättä parinvalinnassa tietoisesti. Isäkompleksi voisi sopia Janneen, uusi parisuhde Lemströmiin voisi myös tämän asian paljastaa. Uusi "puoliso" väitteli Jannen syntymävuonna. Mä en puhuisi rakkausihmissuhteista näissä Jannen parinvalinnoissa, vaan jostakin, mitä ei koskaan omaehtoisesti alkanut itsessään selvittämään miksi oli niissä parisuhteessa missä valitsi olla. Todennäköisesti jonkinlainen sama kohtalo olisi ollut hänellä edessä, vaikka Nordmo ei olisi tekoaan tehnyt. Janne näytti vallitsevan tietyn ominaisuuksien ihmisiä puolisokseen omaehtoisesti, ei pakosta.
___________________
Lainaus:
"Isäkompleksi on ongelmallinen psyykkinen tila joissakin nuoren ja iäkkäämmän ihmisen välisissä suhteissa.
Tämän kompleksin vaikutus on epäluottamus kumppania kohtaan ja samalla hänen idealisointinsa. Lisäksi suhteessa esiintyy mustasukkaisuutta ja kompleksista kärsivällä on taipumus tuntea suurta tarvetta kumppaniaan kohtaan. He tuntevat olonsa mukavaksi selvästi epäsymmetrisessä suhteessa, jossa he ovat enemmän vastaanottajia kuin tarjoajia.
Ongelmana on, että he eivät suinkaan ole tällaisessa parisuhteessa ratkaistakseen isäkompleksinsa, vaan sen sijaan he jatkavat sitä. He eivät ratkaise ongelmaa, vaan tekevät siitä entistä monimutkaisemman."
________________________
Lähde lainaukseen:
https://mielenihmeet.fi/isakompleksi-ki ... sen-puute/
Yhteistä molemmissa puolisoissa oli paljonkin, ikä, ruotsinkielisyys (ainakin nimi) ja ammatti. R. N. eläinlääkäri ja metsästäjä - ei varmaan mikään idealistinen empaatti ainakaan. Tämä uusi sitten, sydänkirurgi. Minkälainen ihminen leikkaa yhdeltä sydämen ja siirtää sen toiseen? Täytyy olla melkoisen kylmähermoinen ainakin ...
Luulen, en tiedä, että R. N. menetti malttinsa ei vain ns. narsistisista syistä, vaan siksi, että todella oli tullut (mielestään) petetyksi ja loukatuksi mitä julmimmalla tavalla. Oli luopunut paljosta ja ehkä tullut petetyksi jo pitkään. Ei tuo uusi lääkäri varmaan välittömästi Janneen tutustuttuaan yhteen ollut muuttamassa, suhde oli jatkunut jo pidemmän aikaa.
Primum non nocere
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Ehkä voisi ajatella realistisesti Jannen somen olevan kupla, mikä aika tavallista. Tehnyt yhteistyökumppaneiden kanssa sovittuja julkaisuja, mutta painottanut gaycouple -aihetta ylitse muiden. Aika vähän omaan lapsuuden perheeseen liittyen on julkaisuja, ei yhtään sellaista, missä koko perhe koolla. Kliseinen äitienpäiväjulkaisu vuosittain, puuttumaan jää vastaava isäänpäiväjulkaisu oman isän kanssa. Ehkä siihen on omat syynsä.
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Tässä ketjussa on useaan kertaan mainittu että Janne olisi rahan perässä ja myös mainittu että naiset ovat. Itse en ole koskaan ollut enkä ymmärrä sellaista.
-
liukaslahna
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 578
- Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Roseeviiniä ja Jägermeisteria
Nordmo oli lauantai-iltana käynyt eräässä homobaarissa, jossa hän nautti muutaman lasillisen roseeviiniä sekä kaksi Jägermeister-shottia. Shotteja hän ei itse tilannut, vaan ne "ilmestyivät hänen eteensä" istuessaan baaritiskillä.
Toisen shotin juomisen jälkeen Nordmo kertoi menettäneensä muistinsa. Hän heräsi sunnuntaina omasta sängystään, ja hänellä oli kaikki tavaransa tallessa.
Tuskin oli ensimmäistä kertaa kyseisessä baarissa. Muutenkin voisi olettaa että kymmenen vuoden etäsuhteen aikana kummallakin on ollut sutinaa osallaan aika reilusti. Jokainen toki määrittelee suhteensa, ehkä tuollainen toinen vanhempi, hyvätuloinen lääkärismies on ollut jotain mistä ei oltu sovittu.
Nordmo oli lauantai-iltana käynyt eräässä homobaarissa, jossa hän nautti muutaman lasillisen roseeviiniä sekä kaksi Jägermeister-shottia. Shotteja hän ei itse tilannut, vaan ne "ilmestyivät hänen eteensä" istuessaan baaritiskillä.
Toisen shotin juomisen jälkeen Nordmo kertoi menettäneensä muistinsa. Hän heräsi sunnuntaina omasta sängystään, ja hänellä oli kaikki tavaransa tallessa.
Tuskin oli ensimmäistä kertaa kyseisessä baarissa. Muutenkin voisi olettaa että kymmenen vuoden etäsuhteen aikana kummallakin on ollut sutinaa osallaan aika reilusti. Jokainen toki määrittelee suhteensa, ehkä tuollainen toinen vanhempi, hyvätuloinen lääkärismies on ollut jotain mistä ei oltu sovittu.
-
maxi
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1459
- Liittynyt: La Loka 14, 2017 8:52 am
- Paikkakunta: Joulupukin maa
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
No johan keksit.MLV kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 1:31 pm
Hmm, hyvää pohdintaa Ulricalta.
Yhteistä molemmissa puolisoissa oli paljonkin, ikä, ruotsinkielisyys (ainakin nimi) ja ammatti. R. N. eläinlääkäri ja metsästäjä - ei varmaan mikään idealistinen empaatti ainakaan. Tämä uusi sitten, sydänkirurgi. Minkälainen ihminen leikkaa yhdeltä sydämen ja siirtää sen toiseen? Täytyy olla melkoisen kylmähermoinen ainakin ...
Luulen, en tiedä, että R. N. menetti malttinsa ei vain ns. narsistisista syistä, vaan siksi, että todella oli tullut (mielestään) petetyksi ja loukatuksi mitä julmimmalla tavalla. Oli luopunut paljosta ja ehkä tullut petetyksi jo pitkään. Ei tuo uusi lääkäri varmaan välittömästi Janneen tutustuttuaan yhteen ollut muuttamassa, suhde oli jatkunut jo pidemmän aikaa.
Minkälainen ihminen leikkaa toiselta sydämen ja siirtää toiselle...vastaan sinulle, ihminen joka on syntyjään luonteeltaan auttava ja välittävä niistä joilla toivoa ei enää ole. Sitä varten myös ihmiset tekevät elinsiirto testamentin
, haluavat auttaa jotakuta selviämään kun itse ovat jo elämänsä menettäneet. Lääketiede on paljon enemmän kuin ihmisten leikkely ja kasaan ompelu. Ymmärrät sen varmaan sitten paremmin kun se sattuu omalle tai lähipiirin kohdalle.
Kuinka monta ihmistä tulee petetyksi ja loukatuksi tulematta silti murhaajaksi?
Janne Puhakan uusi suhde oli alkanut kesällä tutustuttuaan ensi häissä tähän lääkäriin eli ei niin pitkään kuitenkaan.
Puhakan uusi kumppani on kymmenkunta vuotta nuorempi kuin norski ja Puhakkakin kuollessaan jo lähes kolmikymppinen. Samanlaisia pareja on hetero perheissä naimisissa ja lapsia, en niin kummallisempana tuota pidä.
Kannattaa ensin miettiä mitä kirjoittaa ettei ihan ulapalta kaikkea ala työstämään.
Lainaus korjattu
-NILS-
Elämä on laiffii
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Kolmiodraama enemmänkin teon motiivi, kuin, että ei olisi hyväksynyt eroa. Tietyn tyyppiset henkilöt reagoivat toisen elämän päättämisellä, toiset eivät.
Todistelusta on annettu kahta eri tarinaa Jannen kertomana uuden suhteen syntyajankohdasta. Toinen oli kesällä juhlissa, joissa Rolfkin oli, toisen tarinan mukaan Janne kertoi tutustuneensa ig:ssä. Nähtäväksi jää, avataanko suhteen oikeaa syntyajankohtaa ollenkaan, vai jääkö salatun tiedon piiriin.
Joka tapauksessa jonkinlaista omistushalua myös osoittaa uuden kumppanin ulostulo uurnan ym kanssa. Hän ei kuitenkaan ole asianomistajan roolissa oikeudenkäynnissä. Ehkä tuossa meni muitakin avioliittoja rikki. Valtava kiire ihmissuhteissa on aina hälyttävää ja kertonee osapuolista. Uusi kumppani on myös 5 tunnin jälkeen ollut huolissaan Jannesta,, ymmärsinkö oikein, että oli Yhdysvalloissa tekoaikaan.
Tuo uusi kumppani on ollut Rolfille triggeri tekoon, Janne vain pelinappula
Todistelusta on annettu kahta eri tarinaa Jannen kertomana uuden suhteen syntyajankohdasta. Toinen oli kesällä juhlissa, joissa Rolfkin oli, toisen tarinan mukaan Janne kertoi tutustuneensa ig:ssä. Nähtäväksi jää, avataanko suhteen oikeaa syntyajankohtaa ollenkaan, vai jääkö salatun tiedon piiriin.
Joka tapauksessa jonkinlaista omistushalua myös osoittaa uuden kumppanin ulostulo uurnan ym kanssa. Hän ei kuitenkaan ole asianomistajan roolissa oikeudenkäynnissä. Ehkä tuossa meni muitakin avioliittoja rikki. Valtava kiire ihmissuhteissa on aina hälyttävää ja kertonee osapuolista. Uusi kumppani on myös 5 tunnin jälkeen ollut huolissaan Jannesta,, ymmärsinkö oikein, että oli Yhdysvalloissa tekoaikaan.
Tuo uusi kumppani on ollut Rolfille triggeri tekoon, Janne vain pelinappula
-
Oulun_Kungas
- Theo Kojak
- Viestit: 1108
- Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Eli uusi puolisi saman ikäinen kuin Rolf oli, kun Jannen rengasti. Menestyvä ja arvostettu sydänkirurgi.Ulrica kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 4:35 pm Kolmiodraama enemmänkin teon motiivi, kuin, että ei olisi hyväksynyt eroa. Tietyn tyyppiset henkilöt reagoivat toisen elämän päättämisellä, toiset eivät.
Todistelusta on annettu kahta eri tarinaa Jannen kertomana uuden suhteen syntyajankohdasta. Toinen oli kesällä juhlissa, joissa Rolfkin oli, toisen tarinan mukaan Janne kertoi tutustuneensa ig:ssä. Nähtäväksi jää, avataanko suhteen oikeaa syntyajankohtaa ollenkaan, vai jääkö salatun tiedon piiriin.
Joka tapauksessa jonkinlaista omistushalua myös osoittaa uuden kumppanin ulostulo uurnan ym kanssa. Hän ei kuitenkaan ole asianomistajan roolissa oikeudenkäynnissä. Ehkä tuossa meni muitakin avioliittoja rikki. Valtava kiire ihmissuhteissa on aina hälyttävää ja kertonee osapuolista.
Ulostulo uurnan kanssa voisi olla sydänkirurgin tapa viestiä, että on taas vapailla markkinoilla ja haluaisi paritella. Eräänlainen laajan näkyvyyden saavuttava treffi-ilmoitus, kun vanha ajoi kivikolle haulien saattelemana.
-
maxi
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1459
- Liittynyt: La Loka 14, 2017 8:52 am
- Paikkakunta: Joulupukin maa
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
Ei vaan uusi tuttavuus astui kuvioihin tiedon mukaan aiemmin kesällä olleissa häissä ja toiset häät olivat Tammisaaressa joihin kumpikin osallistui yöpyen hotellissa, näin on kerrottu käräjäkuulemisessa. Eriasia miten sanatarkasti nämä tuodaan esille tiedotusvälineissä.Ulrica kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 4:35 pm
Todistelusta on annettu kahta eri tarinaa Jannen kertomana uuden suhteen syntyajankohdasta. Toinen oli kesällä juhlissa, joissa Rolfkin oli, toisen tarinan mukaan Janne kertoi tutustuneensa ig:ssä. Nähtäväksi jää, avataanko suhteen oikeaa syntyajankohtaa ollenkaan, vai jääkö salatun tiedon piiriin.
Elämä on laiffii
Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024
↑ RN yksin päätti käyttää haulikkoa. Ketään muuta ei tässä voi syyttää.