On kyl tosi komeeta ku EU valtaa näin maailmaa, ja ihan just kohta voidaan tehdä EU historian ensimäinen positiivinen kokonais budjettiBrass kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 9:13 pmYksi asia noin viitteeksi, Muskin kotimaa on Etelä Afrikka ja se kyllä selvittää jo monta asiaa.Marokon Kauhu kirjoitti: Su Maalis 16, 2025 12:06 pmInvestoimassaURSA kirjoitti: To Maalis 13, 2025 5:28 pm
https://yle.fi/a/74-20149425
Tuossapa tiivistyy millaiseksi kuva Yhdysvalloista muuttuu. Alle viikossa EU on samoilla apajilla investoimassa.![]()
Energiasiirtymä = Ilmastomarxismi, rahat menee Ramaphosan jengin omiin taskuihin.
Rokotteet = Anna mun kaikki kestää![]()
Digitaaliset yhteydet = Rahaa menee taas jonkun taskuun![]()
Samaan aikaan Trump:
Trump Administration Kicks South African Ambassador Out of the U.S. After Breitbart News Report: ‘Persona Non Grata’
Energisektori Etelä Afrikassa on kultakaivos suunnittelijoille ja osaaville investoreille. Sen sähkömarkkina on koko Afrikan mantereen suurin. Suomestakin löytyy osaavaa suunnittelua ja laitteita. Mm. Wärtsilällä on iso toimisto Johannesburgissa. Etelä Afrikan vanha kapasiteetti on loppuunajettu ja kapasiteettipulaa ollut vuosikausia. Energsiirtymä voi olla yllättävän edullista ja Etelä Afrikassa ollaan jo aloiteltu investoinneissa, vaikka tehtävää on vieläkin. Trump ei asiasta tiedä mitää ja viime kaudella ei oikein hiili lähtenyt liitoon Trumpin höpötyksistä huolimatta. Pelättiin, että Biden oli saamassa USAlle valtavan etumatkan, mutta onneksi Trump ryssii kaiken. Ei kun nenä mustaksi vaan magalaiset, hyvin menee ja Eurooppaa naurattaa! Hienoa, että Trump pitää jenkkifirmat pois apajilla, niistä on aina ollut riesaa.
Afrikassa rokutusohjelmilla on valtava vaikutus ja oma tuotanto lisää riippumattomuutta.
Digitaaliset yhteydet ovat kasvun edellytys.
Ei todellakaan pidä olla suurlähettiläänä maassa, jossa tuntee presidentin okevan idiootti. Jos Trump karkoittaa jonkun siksi, että henkilö vihaaTrumpia, niin CVssä tuo on iso plussa monessa paikassa.
USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
EUsta en tiedä, mutta meidän firmalla tulee menemään lujaa jatkossa. Keskustelupalstan asiantuntijat eivät ehkä ole parhaita kansainvälisessä busineksessa. Peräkammarin pojat voivat olla hyviä hymiöiden laitossa, joka lisää aina uskottavuutta todella paljon.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 03052.htmlYhdysvaltojen loukkaukset herättivät Saksassa raivon ja saivat aikaan historiallisen käänteen
Pääkirjoitus|Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ja hänen lähipiirinsä suututtivat Saksan johdon tavalla, jolla on merkittävä vaikutus koko Euroopan turvallisuuteen.
17:00
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump sysäsi Saksan tulevaa liittokansleria Friedrich Merziä suuntaan, joka vaikuttaa koko Euroopan turvallisuuteen.
Saksan liittopäivät päättää tiistaina tuhannen miljardin euron investoinneista puolustukseen, Ukrainan tukemiseen ja infrastruktuuriin. Varovaisuuden aika on Saksassa ohi. Velkaa ei enää pelätä, kun puolustusmenot irrotetaan perustuslain velkajarrusta.
Historiallista päätöstä ei selitä vain Ukrainan sota tai talouskriisi vaan saksalaisten syvä järkytys ja loukkaantuminen. Ensin teknologiamiljardööri Elon Musk tuki vaalien alla Saksan äärioikeistoa. Sitten varapresidentti J. D. Vance piti helmikuussa Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka loukkasi niin saksalaisia päättäjiä kuin kansalaisiakin.
Toisen maailmansodan jälkeen Saksa ohjattiin Yhdysvaltojen johdolla uuteen ajatteluun, jossa talous korvasi sotavoiman. Euroopan tärkein valta sitoutui rauhaan ja kaupankäyntiin – ja oli siitä ylpeä.
Saksan Venäjä-linja osoittautui virheeksi Venäjän hyökkäyssodan alettua. Sen arvostelun Saksa kesti. Trumpin hallinto pilkkasi kuitenkin Saksaa sen liberaaliudesta ja ylisti äärioikeistoa.
Reaktiot Saksassa olivat poikkeuksellisen kovia. Merz päätteli, ettei Trump ole samalla puolella puolustamassa demokratiaa itsevaltiutta vastaan. Moni muukin Saksassa tajusi, mitä Trumpin ja Venäjän johtajan Vladimir Putinin suhde tarkoittaa demokratialle, Natolle ja turvallisuudelle.
Trump pakotti Saksan – ja myös muun Euroopan – arvioimaan uudelleen, mitä turvallisuuden ja demokratian puolustaminen tarkoittaa. Tulevat hallituskumppanit kristillisdemokraatit ja sosiaalidemokraatit sekä oppositiosta vihreät sopivat, että puolustuspolitiikan mullistus viedään läpi vanhan parlamentin kaudella ja voimasuhteilla. Politiikan pelisääntöjen kannalta Merzin toimintaa voi kyseenalaistaa, mutta kovat otteet todistavat siitä, miten poikkeuksellisia aikoja nyt eletään.
Trump pakotti Saksan tekemään historiallisen käännöksen, Merzin tehtävänä on viedä maa uuteen aikaan.
Trumpia saa kiittää siitä että Saksa alkaa viimeinkin saksalaisella tehokkuudella turvaamaan Eurooppaa. On se tuokin tapa tehdä historiaa.
Kuuluiko Puten suunnitelmiin että koko maailma näkee Trumppelin mielistelevän häntä ja tajuaa mikä on tilanne?
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Ajatteleeko Ursa Saksassa oleskelevien ulkomaalaisten hoitavan Euroopan puolustuksen vai kenen, sillä on aikalailla selvä juttu, etteivät saksalaiset ole lähdössä sotimaan pitkään aikaan, etenkään kenenkään muun puolesta?
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Riittää kun puolustavat itseään.
- LexVeritas
- Frank Columbo
- Viestit: 9132
- Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Tulisi hyväksyä se tosiasia, että Trumpin miljardöörikerhon perimmäinen tavoite on romuttaa demokratia jopa maailmanlaajuisesti. Kyse ei ole pelkästään esim. woken ja liberalismin vastustamisesta, vaan demokraattisen hallinnon kaikkinaisesta korvaamisesta äärioikeistolaisella oligarkialla. Ehdotan uutta sisällissotaa Yhdysvaltoihin - Edellisestä on jo liian kauan.
Oraakkelina ennustan, että Suomen olisi hyvä alkaa ennakoivasti luoda suhteita sisällissodan seurauksena itsenäistyvään Kaliforniaan päin. Onhan Suomenkin kansalliseläin karhu.

Oraakkelina ennustan, että Suomen olisi hyvä alkaa ennakoivasti luoda suhteita sisällissodan seurauksena itsenäistyvään Kaliforniaan päin. Onhan Suomenkin kansalliseläin karhu.
Viimeksi muokannut LexVeritas, Ma Maalis 17, 2025 11:33 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
-
OnyxPhoenix
- Angus MacGyver
- Viestit: 6736
- Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Ennen kun aloittaa tuosta autopenin käytöstä kouhkaamaan, kannattaa tutustua tähän X ketjuun.Malcom X kirjoitti: Ma Maalis 17, 2025 1:58 pm Tämä taitaa olla vasemmistolaisin keskustelupalsta Suomessa, ja pullollaan "autopenan" kannattajia. Siis ei millään pahalla vaikka en löydä siitä mitään hyvääkään. Armahdetut ovat pulassa jälleen.
Kannattaa lukea jokainen viesti tarkkaan läpi, myös ne joita en tähän liitä..
Eli lyhyesti, Federal Register:ssä kaikki dokumentit on allekirjoitettu autopenillä, myös Trumpin. Alkuperäiset menevät National Archiveen joita voi pyytää nähtäväksi 5 vuotta presidenttikauden päättymisen jälkeen. Valkoisen Talon Youtube kanavalta löytyy tuon mukaan kaikki videolla Bidenin henk.koht allekirjoittamana, joista Trump väitti että autopeniä käytetty (koska Federal Registerin kopiot allekirjoitetaan sillä).
Eli mitä ilmeisimmin jälleen kerran täydellinen Trumpin ja MAGAn aivopieru..
-
OnyxPhoenix
- Angus MacGyver
- Viestit: 6736
- Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Tulipa tällainenkin vastaan, mitä en ole aikaisemmin huomannut. Trump kumosti lobbaamista (käytännön lahjontaa) rajoittaneet Bidenin säätämät tiukemmat eettiset säännöt. Yllättävää.
INITIAL RESCISSIONS OF HARMFUL EXECUTIVE ORDERS AND ACTIONS
INITIAL RESCISSIONS OF HARMFUL EXECUTIVE ORDERS AND ACTIONS
Grok:
Kyllä, presidentti Donald Trump kumosi Bidenin aikaisen eettisen määräyksen ja siihen liittyvät lobbausrajoitukset 20. tammikuuta 2025 yhtenä ensimmäisistä teoistaan virkaan astumisen jälkeen.
Tämä toimenpide oli osa laajempaa toimeenpanomääräystä nimeltä "Initial Rescissions of Harmful Executive Orders and Actions", joka peruutti yli 60 toimeenpanomääräystä Bidenin hallinnolta, mukaan lukien Executive Order 13989, "Ethics Commitments by Executive Branch Personnel", jonka presidentti Joe Biden allekirjoitti 20. tammikuuta 2021.
Bidenin määräyksessä määrättiin toimeenpanovallan nimitetyille henkilöille tiukat eettiset säännöt, jotka vaativat heitä allekirjoittamaan lupauksen, joka kielsi lahjojen vastaanottamisen rekisteröidyiltä lobbaajilta (rajoitetuin poikkeuksin), kielsi entisiä lobbaajia työskentelemästä heidän aikaisempaan lobbaukseensa liittyvissä asioissa kahden vuoden ajan hallintoon tullessaan ja rajoitettiin viran jättäviä nimitettyjä lobbaamasta toimeenpanevaa elintä Bidenin hallinnon loppumiseen asti, tai kaksi vuotta tehtävän jätön jälkeen, kumpi olikaan pidempi aika.
Se sisälsi myös yhden vuoden "varjolobbauksen" kiellon tietyille johtaville virkamiehille, mikä esti heitä avustamasta lobbausta kulissien takana ilman rekisteröitymistä.
18. maaliskuuta 2025 mennessä Trump ei ole antanut uutta eettistä määräystä Bidenin eettisten määräysten tilalle, joten nimitetyt henkilöt ovat vain liittovaltion eettisten standardien alaisia.
-
OnyxPhoenix
- Angus MacGyver
- Viestit: 6736
- Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Hyvältä näyttää. USAn kansallinen tiedustelujohtaja Tulsi Gabbard repostaa Dubaissa asuvaa tunnettua Kremlille avoimesti suoraan työskentelevää (RT:n kolumnisti) malesian-kiinalaista ryssäpropagandistia.
Onneksi sentään USAn kansallinen tiedustelujohtaja ei mitään vähemmän kontroversaalia lähdettä repostaukselle löytänyt, linjassa on pysyttävä..
Voi vain kuvitella vuosikymmeniä USAn tiedustelussa työskennelleiden tuntemuksia, kun yht' äkkiä johtajana onkin ryssää promotoiva akka.

https://x.com/TulsiGabbard
Kommentteja radiokanavien sulkemisesta:
Onneksi sentään USAn kansallinen tiedustelujohtaja ei mitään vähemmän kontroversaalia lähdettä repostaukselle löytänyt, linjassa on pysyttävä..
Voi vain kuvitella vuosikymmeniä USAn tiedustelussa työskennelleiden tuntemuksia, kun yht' äkkiä johtajana onkin ryssää promotoiva akka.
https://x.com/TulsiGabbard
Kommentteja radiokanavien sulkemisesta:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d8c ... 173938ed5dVOA:n johtaja Mike Abramovitz huomauttaa, että Trumpin päätös tulee samaan aikaan, kun Yhdysvaltain vastustajat Kiina, Venäjä ja Iran lisäävät panostuksiaan disinformaation ja propagandan tuotantoon.
RFE/RL puolestaan on vuodesta 1950 toiminut länsimaisen demokratian ja vapaan lehdistön äänenä Itä-Euroopan entisissä neuvostomaissa, mukaan lukien Venäjällä ja Ukrainassa.
RFE/RL:n toimitusjohtaja Stephen Caphus kommentoi rahoituksen lopettamisen olevan ”valtava lahja Amerikan vihollisille”.
– Iranin ajatollahit, Kiinan kommunistijohtajat ja Moskovan ja Minskin autokraatit juhlisivat RFE/RL:n kuolemaa 75 vuoden jälkeen.
Myös RFA:n pomo Bay Fang kritisoi Trumpin asetuksen olevan ”palkinto diktaattoreille ja despooteille”, kuten Kiinaa hallitsevalle kommunistiselle puolueelle.
Trump näyttää yhdellä kynän heilautuksella onnistuneen siinä, mihin edes Vladimir Putin ei pystynyt.
Kreml julisti Voice of American ulkomaiseksi agentiksi Venäjän ankarien propagandalakien nojalla jo vuonna 2017. Saman kohtalon koki Radio Free Europe/Radio Liberty vuonna 2021.
Hyökkäyssodan alun jälkeen sensuuria kiristettiin entisestään ja venäläisten pääsy julkaisujen sivuille estettiin, mutta sekään ei johtanut niiden sulkemiseen.
Journalistit ilman rajoja -järjestön mukaan Trumpin johdolla Yhdysvallat on romuttamassa 80 vuotta kestäneen perinteen, joka on edistänyt vapaata tiedonvälitystä.
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Parissa kuukaudessa perustuslailliseen kriisiin.
Jutun videolla näytetään kuinka jengiläisoletetuille tehdään Venezuelassa tukka pois ja linnaan-käsittely, vaikka heitä ei ole vielä tuomittu mistään rikoksista missään maassa.
Vaikka joukossa olisi jengiläisiä ja taparikollisia, joukossa tuskin on oikeita terroristeja. Trump kiertää lakia tavalla jossa kaikki lait ja oikeus menettävät merkityksensä.
Jutun videolla näytetään kuinka jengiläisoletetuille tehdään Venezuelassa tukka pois ja linnaan-käsittely, vaikka heitä ei ole vielä tuomittu mistään rikoksista missään maassa.
https://yle.fi/a/74-20150064Trumpin hallinto ei välittänyt tuomarin päätöksestä – tutkija: Perustuslaillinen kriisi
Trumpin hallinto pani karkoitukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin. Professori Benita Heiskasen mukaan operaatio osoittaa, että Yhdysvalloissa vallan kolmijako ei enää toimi.
Karkotukset ovat vastoin liittovaltion tuomarin lauantaina antamaa määräystä, jonka myötä venezuelalaisten karkotuslennot tulee toistaiseksi keskeyttää.
7:32
Yhdysvallat lennätti viikonloppuna yli 200 venezuelalaista epäiltyä jengiläistä vankilaan El Salvadoriin, vaikka lauantaina liittovaltion tuomari määräsi pysäyttämään menettelyn.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pani karkotukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin ja vuoden 1798 lakiin. Maanantaina Valkoinen talo kiisti uhmanneensa tuomarin määräystä.
Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen Turun yliopistolta toteaa Ylelle, että Yhdysvalloissa vallan kolmijako ei enää toimi.
Hän näkee tuoreessa karkotustapauksessa saman logiikan kuin tariffeissa: julistetaan jonkinlainen hätätila, jolla pystytään ohittamaan yleinen toimintatapa, ja vedotaan siihen, että on kansallinen kriisi.
– Tässä tapauksessa on vedottu siihen, että nämä ovat terroristijärjestöjä. Tällä tavalla ohitetaan vallitseva normisto ja menettelytavat.
Heiskanen muistuttaa, että karkotetut jengiläiset eivät ole tuomittuja, vaan heitä vasta epäillään.
– En ole lainoppinut, mutta tämä vaikuttaa laittomalta operaatiolta. Tuomarin päätöstä ei ole kunnioitettu, ja kyseessä on perustuslaillinen kriisi. Vallan kolmijako ei enää toimi siten, kuin se on 1700-luvun lopulla määritelty: toimimaan presidentti-insituution, oikeuslaitoksen ja kongressin välillä.
Hänen mukaansa laajempi kysymys on, miten nämä instituutiot tulevat kestämään hallinnon, joka ei noudata pelisääntöjä.
Vaikka joukossa olisi jengiläisiä ja taparikollisia, joukossa tuskin on oikeita terroristeja. Trump kiertää lakia tavalla jossa kaikki lait ja oikeus menettävät merkityksensä.
-
Mansen Miäs
- Martin Riggs
- Viestit: 643
- Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Eikös siellä entinen Pressa armahtanut lauman sukulaisiaan mahdollisten rikosten osalta jälkikäteenkin, vaikka ei ollut vielä edes syytteitäkään nostettu. Vasemmalla laidalla kyllä kaikki ikäänku jalostuu jotenki mystisellä tavalla. Tavallaan kellaripressa avasi tässä hyvän portin tuleville Presidenteille tehdä jotain samankaltasta, koska aikasemminkin on tehty.URSA kirjoitti: Ti Maalis 18, 2025 10:35 am Parissa kuukaudessa perustuslailliseen kriisiin.
Jutun videolla näytetään kuinka jengiläisoletetuille tehdään Venezuelassa tukka pois ja linnaan-käsittely, vaikka heitä ei ole vielä tuomittu mistään rikoksista missään maassa.https://yle.fi/a/74-20150064Trumpin hallinto ei välittänyt tuomarin päätöksestä – tutkija: Perustuslaillinen kriisi
Trumpin hallinto pani karkoitukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin. Professori Benita Heiskasen mukaan operaatio osoittaa, että Yhdysvalloissa vallan kolmijako ei enää toimi.
Karkotukset ovat vastoin liittovaltion tuomarin lauantaina antamaa määräystä, jonka myötä venezuelalaisten karkotuslennot tulee toistaiseksi keskeyttää.
7:32
Yhdysvallat lennätti viikonloppuna yli 200 venezuelalaista epäiltyä jengiläistä vankilaan El Salvadoriin, vaikka lauantaina liittovaltion tuomari määräsi pysäyttämään menettelyn.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pani karkotukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin ja vuoden 1798 lakiin. Maanantaina Valkoinen talo kiisti uhmanneensa tuomarin määräystä.
Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen Turun yliopistolta toteaa Ylelle, että Yhdysvalloissa vallan kolmijako ei enää toimi.
Hän näkee tuoreessa karkotustapauksessa saman logiikan kuin tariffeissa: julistetaan jonkinlainen hätätila, jolla pystytään ohittamaan yleinen toimintatapa, ja vedotaan siihen, että on kansallinen kriisi.
– Tässä tapauksessa on vedottu siihen, että nämä ovat terroristijärjestöjä. Tällä tavalla ohitetaan vallitseva normisto ja menettelytavat.
Heiskanen muistuttaa, että karkotetut jengiläiset eivät ole tuomittuja, vaan heitä vasta epäillään.
– En ole lainoppinut, mutta tämä vaikuttaa laittomalta operaatiolta. Tuomarin päätöstä ei ole kunnioitettu, ja kyseessä on perustuslaillinen kriisi. Vallan kolmijako ei enää toimi siten, kuin se on 1700-luvun lopulla määritelty: toimimaan presidentti-insituution, oikeuslaitoksen ja kongressin välillä.
Hänen mukaansa laajempi kysymys on, miten nämä instituutiot tulevat kestämään hallinnon, joka ei noudata pelisääntöjä.
Vaikka joukossa olisi jengiläisiä ja taparikollisia, joukossa tuskin on oikeita terroristeja. Trump kiertää lakia tavalla jossa kaikki lait ja oikeus menettävät merkityksensä.
- Collie
- Perry Mason
- Viestit: 3653
- Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
- Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Tuohan on vain yhden suomalaisen tutkijan mielipide asiasta. Jotka tuppaavat Ylen tapauksessa olemaan vassari-ideologiaan kallellaan ja käyneet Tampereen yliopistoa.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
- Marokon Kauhu
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4749
- Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
- Paikkakunta: Rio Grande
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
URSA kirjoitti: Ti Maalis 18, 2025 10:35 am Parissa kuukaudessa perustuslailliseen kriisiin.
https://yle.fi/a/74-20150064Trumpin hallinto ei välittänyt tuomarin päätöksestä – tutkija: Perustuslaillinen kriisi
Karkotukset ovat vastoin liittovaltion tuomarin lauantaina antamaa määräystä, jonka myötä venezuelalaisten karkotuslennot tulee toistaiseksi keskeyttää.
Yhdysvallat lennätti viikonloppuna yli 200 venezuelalaista epäiltyä jengiläistä vankilaan El Salvadoriin, vaikka lauantaina liittovaltion tuomari määräsi pysäyttämään menettelyn.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pani karkotukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin ja vuoden 1798 lakiin. Maanantaina Valkoinen talo kiisti uhmanneensa tuomarin määräystä.
Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen Turun yliopistolta toteaa Ylelle, että Yhdysvalloissa vallan kolmijako ei enää toimi.
Heiskanen muistuttaa, että karkotetut jengiläiset eivät ole tuomittuja, vaan heitä vasta epäillään.
– En ole lainoppinut, mutta tämä vaikuttaa laittomalta operaatiolta. Tuomarin päätöstä ei ole kunnioitettu, ja kyseessä on perustuslaillinen kriisi. Vallan kolmijako ei enää toimi siten, kuin se on 1700-luvun lopulla määritelty: toimimaan presidentti-insituution, oikeuslaitoksen ja kongressin välillä.
Hänen mukaansa laajempi kysymys on, miten nämä instituutiot tulevat kestämään hallinnon, joka ei noudata pelisääntöjä.
Vaikka joukossa olisi jengiläisiä ja taparikollisia, joukossa tuskin on oikeita terroristeja. Trump kiertää lakia tavalla jossa kaikki lait ja oikeus menettävät merkityksensä.
Oli jo aikakin.
Trump mitään kierrä.
Trump aktivoi "Alien Enemies Act" lain.
Sen jälkeen punikkituomareilla ei ole enää sananvaltaa tähän.
Vinkki Trumpille:
Jos jollekin punatuomarille on noin tärkeää pitää laittomasti maassa olevia jengiläisiä ja rikollisia USA:ssa, tähän tuomariin voi soveltaa samaa lakia ja laittaa rakkaiden pandillerojensa kanssa SAMAAN KONEESEEN JA MOI!
No kuka perkele meni sinulta sitten mitään kysymään?Benita Heiskaen kirjoitti:En ole lainoppinut, mutta tämä vaikuttaa laittomalta operaatiolta.
https://www.breitbart.com/politics/2025 ... emies-act/DOJ Argues ‘Court Lacks the Jurisdiction’ After Judge Blocks Trump Use of Alien Enemies Act
Mitä nämä paskapunikit meinaa tehdä?
Haastaa Trumpin oikeuteen?
OTTAKAA JONOTUSNUMERO
- Väestönvaihto
- Turhanpaikan hakijat
- Kotoutumisteollisuus
- VOK - business
- Partalapset
- Huonolaatuiset mamut
- Islamisaatio
-
OnyxPhoenix
- Angus MacGyver
- Viestit: 6736
- Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Pistin tuon koko Ursan postaaman jutun Grok:in analysoitavaksi:Collie kirjoitti: Ti Maalis 18, 2025 1:02 pmTuohan on vain yhden suomalaisen tutkijan mielipide asiasta. Jotka tuppaavat Ylen tapauksessa olemaan vassari-ideologiaan kallellaan ja käyneet Tampereen yliopistoa.
https://x.com/i/grok/share/5Br18UX4wjz3HQ159LQCdE8wgGrok:
Kommentoin mielipiteen todenmukaisuutta analysoimalla sen väitteitä saatavilla olevan tiedon perusteella. Huomioin, että arvio perustuu tämänhetkiseen tietoon, joka on ajankohtaista 18. maaliskuuta 2025 asti, ja tarkastelen asiaa kriittisesti ilman ennakko-oletuksia.
1. Trumpin hallinto pani karkoitukset toimeen vedoten sota-ajan oikeuksiin ja vuoden 1798 lakiin (Alien Enemies Act):
Tämä pitää paikkansa. Trumpin hallinto käytti Alien Enemies Act -lakia (1798) perusteena venezuelalaisten epäiltyjen jengiläisten karkotuksille. Laki antaa presidentille valtuudet toimia nopeasti ulkomaalaisten poistamiseksi sota-aikana tai "invaasion" uhatessa. Trump julisti Venezuelan Tren de Aragua -jengin uhaksi, jota hän rinnasti "epäsäännölliseen sodankäyntiin" Yhdysvaltoja vastaan. Faktuaalisesti hallinto nojasi tähän lakiin, vaikka sen käyttö rauhan aikana on historiallisesti poikkeuksellista ja kiistanalaista.
2. Karkotukset olivat vastoin liittovaltion tuomarin määräystä:
Tämä on totta. Liittovaltion tuomari James Boasberg antoi lauantaina 15. maaliskuuta 2025 määräyksen, joka esti väliaikaisesti karkotukset Alien Enemies Act -lain nojalla ja vaati ilmassa olevien lentojen palauttamista. Siitä huolimatta karkotuslennot jatkoivat matkaansa, ja yli 200 venezuelalaista lennätettiin El Salvadoriin viikonlopun aikana. Valkoinen talo on kiistänyt rikkoneensa määräystä väittäen, että lennot olivat jo lähteneet Yhdysvaltain alueelta ennen kirjallisen määräyksen antamista. Kuitenkin tuomarin suullinen käsky oli selkeä, ja monet oikeusasiantuntijat, kuten Georgetownin professori Steve Vladeck, ovat katsoneet, että hallinto todennäköisesti rikkoi ainakin määräyksen henkeä.
3. Valkoinen talo kiisti uhmanneensa tuomarin määräystä:
Tämä pitää paikkansa. Valkoisen talon tiedottaja Karoline Leavitt väitti, että hallinto ei rikkonut määräystä, koska karkotettavat oli jo "poistettu Yhdysvaltain alueelta" ennen kuin tuomarin kirjallinen määräys tuli voimaan. Tämä perustelu on kuitenkin kiistanalainen, sillä oikeusoppineet ovat huomauttaneet, että tuomioistuimen toimivalta ei rajoitu vain Yhdysvaltain maaperälle, vaan koskee hallinnon toimia laajemminkin.
4. Professori Benita Heiskasen väite vallan kolmijaon toimimattomuudesta:
Heiskasen näkemys on mielipide, mutta se perustuu havaittavissa oleviin tapahtumiin. Vallan kolmijako (lainsäädäntö-, toimeenpano- ja tuomiovalta) on Yhdysvaltain perustuslain kulmakivi. Trumpin hallinnon päätös jatkaa karkotuksia tuomarin määräyksestä huolimatta kyseenalaistaa tuomiovallan kykyä toimia vastapainona toimeenpanovallalle. Historiallisesti presidentit ovat yleensä noudattaneet tuomioistuinten päätöksiä, joten tämä tapaus on poikkeuksellinen. Heiskasen vertaus tariffien hätätilajulistuksiin on osuva, sillä Trump on aiemminkin käyttänyt hätätilavaltuuksia (esim. Meksikon muuri) ohittaakseen kongressin.
5. Karkotettujen asema: epäiltyjä, ei tuomittuja:
Tämä on todenmukainen väite. Hallinto on väittänyt karkotettujen olevan Tren de Aragua -jengin jäseniä, mutta julkista näyttöä heidän rikostuomioistaan tai jäsenyydestään ei ole laajasti esitetty. Alien Enemies Act ei vaadi yksilöllistä oikeusprosessia, mikä mahdollistaa karkotukset pelkkien epäilyjen perusteella. Tämä on herättänyt kritiikkiä oikeusvaltioperiaatteiden loukkaamisesta.
6. Heiskasen arvio laittomuudesta ja perustuslaillisesta kriisistä:
Heiskasen näkemys, että operaatio "vaikuttaa laittomalta" ja edustaa "perustuslaillista kriisiä", on tulkinta, jota tukee osa oikeusasiantuntijoista. Esimerkiksi ACLU:n asianajaja Lee Gelernt on varoittanut, että hallinnon toimet vievät Yhdysvallat "vaaralliselle alueelle". Toisaalta Trumpin hallinto väittää, että presidentillä on laajat valtuudet ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, joita tuomioistuimet eivät voi rajoittaa. Korkein oikeus saattaa lopulta ratkaista tämän kiistan, mutta toistaiseksi tilanne on oikeudellisesti ja poliittisesti kiistanalainen.
[Päivitys: Näyttäisi siltä tuon Marokon Kauhun postaaman linkin perusteella että Oikeusministeriö (DoJ) on vähemmän yllättäen asettunut Trumpin puolelle. Käsitelläänkö asiaa Korkeimmassa Oikeudessa, jää nähtäväksi]
Johtopäätös:
Mielipide on pääosin todenmukainen faktapohjaltaan: karkotukset tapahtuivat, tuomarin määräystä ei noudatettu, ja hallinto nojasi Alien Enemies Act -lakiin. Heiskasen tulkinta vallan kolmijaon romuttumisesta ja perustuslaillisesta kriisistä on perusteltu, mutta subjektiivinen. Se heijastaa laajempaa huolta oikeusvaltion tilasta, jota monet tutkijat ja juristit jakavat. Toisaalta hallinnon kannattajat voisivat väittää, että presidentillä on lailliset valtuudet toimia kansallisen turvallisuuden nimissä, ja kiista määräyksen noudattamisesta on tekninen. Todellisuus riippuu osin siitä, miten "perustuslaillinen kriisi" määritellään – onko kyse yksittäisestä rikkomuksesta vai laajemmasta normien murenemisesta. Nykyiset tapahtumat viittaavat ainakin vakavaan jännitteeseen vallan kolmijaon toimivuudessa.
Näyttäisi siltä tuon Marokon Kauhun postaaman linkin perusteella että Oikeusministeriö (DoJ) on vähemmän yllättäen asettunut Trumpin puolelle. Käsitelläänkö asiaa Korkeimmassa Oikeudessa, jää nähtäväksi.
Trumpin hallinto kuitenkin odottaa voittavansa Korkeimmassa Oikeudessa jos sinne mennään, koska sillä on 6-3 konservatiivienemmistö. Se on kuitenkin ilmeisen kiistatonta että julkista näyttöä karkotettujen rikostuomioista tai jäsenyydestään ei ole laajasti esitetty. Alien Enemies Act ei vaadi yksilöllistä oikeusprosessia, mikä mahdollistaa karkotukset pelkkien epäilyjen perusteella.
Itse pidän yleisesti hyvänä jengirikollisten karkottamista El Salvadorin CECOT:iin ja kovia otteita niitä kohtaan, mutta olisi hyvä oikeudelliselta kannalta että esitettäisiin jotain näyttöä asiasta. CECOT:iin on päätynyt myös syyttömiä jonka on myöntänyt myös presidentti Bukele.
Grok:
Hallinnon odotukset: Useat Trumpin hallinnon korkeat virkamiehet ovat ilmaisseet (esim. NBC Newsille 17. maaliskuuta), että he odottavat kiistan päätyvän korkeimpaan oikeuteen. He uskovat voittavansa siellä, vedoten konservatiiviseen 6–3-enemmistöön ja aiempiin päätöksiin, kuten heinäkuun 2024 presidentin syytesuojaa koskevaan ratkaisuun, joka vahvisti toimeenpanovallan laajoja valtuuksia.
Viimeksi muokannut OnyxPhoenix, Ti Maalis 18, 2025 4:00 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump
Miten tuo vallan kolmijaon kiertäminen sota-ajan lain avulla enää eroaa siitä mitä tehdään diktatuureissa. Trump päättää jotain ja taustaryhmä etsii jonkun sopivan lain 1700 -luvulta jolla päätös voidaan "oikeuttaa".
En pidä venezuelalaisia jengiläisiä mallikansalaisina mutta nyt ne suljettiin vankilaan ilman oikeudenkäyntiä. Mistä tiedetään mistä venezuelalaiset niitä keksivät syyttää?