Janne Puhakan murha Espoossa 13.10.2024

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
xxx_ninita_xxx
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ke Maalis 19, 2025 11:25 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja xxx_ninita_xxx »

Mun mielestä tästä pitempiaikaisesta pettämisestä kertoo se, mitä RN lähetti Mäkiselle, että on ollut sokea jo vuosia. Ja toinen, että omaiset halusivat salata oikeudenkäynnin (toisaalta voi kyllä olla ihan normipyyntö), koska esiin voi tulla Jannesta ikäviä asioita.
Murheli
Axel Foley
Viestit: 2232
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2016 11:34 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Murheli »

Pesukarhu kirjoitti: Ti Maalis 18, 2025 1:23 pm Ymmärrän kyllä, ettei Mäkinen osannut ottaa viestejä tosissaan. Helposti ajattelee että se on vaan eron jälkeistä oireilua, etenkin kun ei ollut taustalla mitään, mikä antaisi olettaa että olisi tosissaan.

Jannea olisi kyllä voinut varoittaa, viimeistään silloin kun Nordmo viestitti että oli tuonut aseen Suomeen.
Itse koen Rolffin tehneen Jannelle verhotun uhkauksen kertoessaan tuovansa haulikon Norjasta Suomeen
Voi voi, kun päättyi elämän koi
sivusta_seuraaja
Jane Marple
Viestit: 1075
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2012 11:20 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja sivusta_seuraaja »

xxx_ninita_xxx kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:38 pm Mun mielestä tästä pitempiaikaisesta pettämisestä kertoo se, mitä RN lähetti Mäkiselle, että on ollut sokea jo vuosia. Ja toinen, että omaiset halusivat salata oikeudenkäynnin (toisaalta voi kyllä olla ihan normipyyntö), koska esiin voi tulla Jannesta ikäviä asioita.
Esim. mitä asioita? Mitä voisi tulla, mikä ei ole esim. jo julkisuudessa ollut tai Jannen omassa kirjassa?
En itse usko tähän, vaan siihen, ettei omaiset ole osanneet koskaan ajatella heidän lapsensa olevan parisuhteessa iäkkään norjalaismiehen kanssa, jossa suhde päättyy oman lapsen kuolemaan mitä karmeimmalla tavalla.
Harva meistä haluaa, että julkisuudessa tällaista ruoditaan.
(Ja kyllä Nordmo on ollut oikeassa, nähdessään etukäteen jo, että julkisuudessa asiasta puhutaan) Murhasta tuomitaan.
Amandalooni
Olivia Benson
Viestit: 700
Liittynyt: La Joulu 10, 2022 3:03 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Amandalooni »

*pltmtxtvp*tm

Lainaustorni kaadettu
-NILS-
Eki-setä
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2018 7:27 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Eki-setä »

OmppuIrmeli kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:31 pm Etäsuhde harvoin toimii.
Miksiköhän norski muutti Suomeen vasta 10v seurustelun jälkeen? Ja mitä kaikkea sen 10v aikana jo tapahtunut?
Jossain viestissä norski viittasi mielestäni jo aiempiinkin pettämisepäilyihin.
Nythän norski voi väittää suhteesta ja Jannesta mitä sylki suuhun tuo. Kovasti tuntuu luovan itsestään kuvaa mukavana miehenä, jonka elämän "petollinen" poikakaveri suisti raiteiltaan.

Vanhemmiten paheneva mustasukkaisuus, syvenevä alkoholismi ja sen myötä tulevat raivokohtaukset sekä muut käytöshäiriöt osaavat olla pirullinen yhdistelmä.
Taalasmaan Ulla
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Joulu 06, 2022 8:42 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Taalasmaan Ulla »

Poistettu Lautamiehiin kuuluvaa kinastalua. Jatkakaa siellä.*tm
Allvien
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ke Maalis 19, 2025 10:12 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Allvien »

Taalasmaan Ulla kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:29 pm
Allvien kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 11:23 am Täällä on sen verran sakeaa horinaa ja jopa uhrin syyllistämistä nimeltä mainitsemattoman henkilön toimesta, joten pakko lyhyesti kommentoida asiaa.

Kokonaisarviointihan ei tarkoita sitä, että todisteilla olisi keskenään sama painoarvo tai tarkoitus. Lyhyesti sanottuna tuomioistuimessa otetaan kyllä kaikki asiassa esitetty näyttö huomioon, mutta henkirikosasiassa tämän tyyppisillä horinoilla ("Janne petti ja jätti, oli se Rolf ihan kiva tyyppi ja en olisi uskonut hänestä, päässä sumeni" jne.) on lähes nollaluokan todistusarvo verrattuna muuhun esim. teosta saatavilla olevaan kirjallisiin todisteisiin ja vaikkapa poliisin kertomukseen. Toki tämä riippuu ihan tapauksesta. Ainakaan mediasta saamani tietojen perusteella syytetyn läheisten kertomuksista ei kuitenkaan nähdäkseni ilmennyt mitään sellaista olennaista, jonka mukaan tekoa ei voisi arvioida murhana. Sitä paitsi syytetyn läheisten kuuleminen ole mikään syyksilukevan tuomion edellytys edes, varsinkaan jos kyse on vain parisuhdeasioista. Yleensä henkirikosasioissa on muuta näyttöä kyllä ihan riittävästi.

Syytetyn harmituksella ja petetyksi tulemisen kokemisella tai sillä, että hän on läheisten mielestä kiva tyyppi ja hän ei ollut viimeiseen pariin viikkoon oma vanha itsensä (tai ettei Janne ole hoitanut koiraa tarpeeksi), ei ole lähes minkäänlaista merkitystä lopputuloksen kannalta, kun otetaan huomioon itse teko ja siitä todisteilla saatavilla olevat tiedot. Ei ole mitään syytä epäillä syytetyn syyntakeisuutta ja todisteet (ja itse teko) pikemminkin tukevat suunnitelmallisuutta kuin hetken mielijohdetta koskevaa vaihtoehtoista tapahtumainkulkua. Ei harmitus tai mikään muukaan vastaava tuntemus ole peruste henkirikokselle. Puolustus on äärimmäisen hataralla pohjalla, kun on jouduttu tukeutumaan tämänlaisiin lillukanvarsiin, syytetyn ja uhrin parisuhdestatukseen tai koiran hoitamiseen. Oikeudessa voi toki esittää kaikenlaisia todisteita, mutta se ei tarkoita, että tuomioistuin pitäisi näitä keskeisinä seikkoina.

On ihan ymmärrettävää, että henkirikokset herättävät erilaista keskustelua, mutta oikeudellisesti ratkaisevaa on teko ja siihen liittyvät todisteet, ei se, millaisia henkilökohtaisia mielipiteitä uhrista tai syytetystä esitetään (vaikka niitä esitettäisiinkin oikeussalissa saakka). Keskeistä on nimenomaan objektiivinen narratiivi, ei syytetyn subjektiivinen kokemus harmituksesta. Harmitus ei mitenkään lievennä teon arviointia, vaikka se voikin tarjota "inhimillisen selityksen" teolle.
Tämä viesti on hyvä esimerkki siitä, miten oikeudellisia periaatteita ja kokonaisarviointia yritetään ohittaa epämääräisillä väitteillä ja olkinukeilla. Sakeaa ei ole se, että tarkastelen rikosoikeudellista arviointia perustellusti oikeuskäytännön mukaisesti. Sakeaa on se, että keskustelua käydään tarkoitushakuisesti vääristäen ja yksinkertaistaen monimutkaisia oikeudellisia kysymyksiä. Ja minuunhan ilmiselvästi viittasit, mikä käy selväksi jo sanamuodoista ja asiayhteydestä.

Olen koko ajan tuonut esiin sen, että rikosoikeudellisessa kokonaisarvioinnissa eri todistelun osilla on keskenään eri painoarvot. Tämä ei ole mikään uusi tai kyseenalainen väite, vaan täysin perustavanlaatuinen oikeudellinen lähtökohta.


Mitä tulee väitteeseen uhrin “syyllistämisestä”, tässä toistuu kulunut retorinen keino, jossa juridisen kysymyksen käsittely halutaan pelkistää mustavalkoiseksi asetelmaksi. Se, että tarkastellaan tekoon johtaneita tapahtumia, ei tarkoita teon oikeuttamista. Näyttää siltä, että tämä perusasia on monelle edelleen liian vaikea ymmärtää tai hyväksyä.
Viesteissäsi on paljon oikeudellisten käsitteiden toistelua, mutta vähän varsinaista sisältöä. Käytät oikeudellisia fraaseja ikään kuin itsenäisinä argumentteina, mutta jätät perustelematta, miksi ne tässä tapauksessa olisivat relevantteja.

Olen huomannut, että sinulla on tapana verhota omat mielipiteesi näennäisen objektiivisuuden taskse ja esität henkilökohtaiset näkemyksesi ikään kuin yleispätevinä totuuksina. Se, että toistat tarkastelevasi asiaa oikeudellisesti ja puolueettomasti, ei tee väitteistäsi yhtään vakuuttavampia.

Asian oikeudellisesti rationaalinen tarkastelu (kokonaisarvionti) tarkoittaa myös kykyä erottaa merkityksellinen seikka epäolennaisesta. Tässä nimenomaisessa tapauksessa on aivan selvää, että syytetyn harmituksella, parisuhdehistorialla tai uhrin henkilökohtaisilla valinnoilla ei ole lähes ollenkaan oikeudellista painoarvoa suhteessa tekoon ja siihen liittyvään näyttöön. Se, että tämä ei näytä sinulle valkenevan, on keskustelun kannalta lähinnä turhauttavaa. Näet asian viimeistään tuomiosta. Asia voinee tulle arvioitavaksi kummalla tahansa rikosnimikkeellä, mutta ei virheellisesti ymmärtämäsi "kokonaisarvion" perusteella.
Kerranvain
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: To Tammi 04, 2024 1:57 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Kerranvain »

MLV kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 11:52 am Enpä ihmettelisi, jos kyseinen T.M. pian seurustelisi tunnetun sydänkirurgin kanssa. Niin erikoiselta tuo vyyhti kuulostaa.
Tapsaa ei oikeudessa näkynyt mutta lääkäri siellä oli ollut seuraamassa. Onkohan tällä jotain yhteyttä. Voi heillä olla mielenkiintoiset välit nyt. Muistaakseni syyttäjältä kysyttiin Mäkisestä ja hänen osuudestaan todistajana, syyttäjä vältti kysymyksen ikään kuin, ettei asia ole hänen intresseissään, mutta jonkun toisen voi olla. Muistaako joku tarkemmin?
Celsius
Nikke Knatterton
Viestit: 193
Liittynyt: Su Tammi 07, 2024 1:06 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Celsius »

Mediasta on syntynyt käsitys, että uhrin viimeisimpien viestien perusteella hän ei ole kertonut uuden puolison nimeä exälleen. Uhri on mediasta saamani tiedon mukaan elänyt käsityksessä, että exä ei tiedä hänen uutta puolisoaan edes nimeltä ja hänen viestittely on ilmeisesti tukenut tätä.

Syytetty on kuitenkin median tietojen mukaan kertonut uhrin paljastaneen nimen päiviä ennen tekoa. Lienekkö tekijä oikeasti saanut nimen tietoonsa yhteiseltä ystävältä, joka tunsi kaikki osapuolet jollakin tapaa?
Avatar
poliisikoiran pentu
Olivia Benson
Viestit: 743
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 9:03 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja poliisikoiran pentu »

Outoa, että Rolf oli valittanut ympäriinsä siitä, miten Janne ei hoida koiraa ja sitten kun Janne tuli nimenomaan hakemaan koiran hoitoon (eli teki juuri niin kuin R vaati) niin otti hengiltä. Janne oli selvästi aikonut vain hakea koiran pikapikaa: auto oli käynnissä, ovi valmiiksi auki ja koiralle uusi, vasta ostettu remmi, jotta ei tarvitse sitäkään etsiä talosta.

R loi siis kovasti painetta Jannen paluuseen koiran takia. Aika yleinen kuvio tuntuu olevan näissä henkirikoksissa. Uhrin pitää hakea vielä jotain vihaisen ja/tai mustasukkaisen eksän luota. Yksi haki vielä lapsen vaatteita varastosta, ja huonosti siinäkin kävi.

Varoittiko Mäkinen Puhakkaa tai uutta kumppania saamastaan R:n tappouhkausviestistä? Syytä olisi ollut. Menikö Puhakka vain taloon tietämättä ja ymmärtämättä häneen kohdistuvaa uhkaa, vaikka siitä oli jo olemassa viestikin?

Pitäisi olla jotain kriisiapua näille eroaville, jotta pääsisivät pahimman yli ilman, että tapahtuu jotain peruuttamatonta.
Vilmavain
Nikke Knatterton
Viestit: 188
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2021 3:14 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Vilmavain »

poliisikoiran pentu kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 1:07 pm Outoa, että Rolf oli valittanut ympäriinsä siitä, miten Janne ei hoida koiraa ja sitten kun Janne tuli nimenomaan hakemaan koiran hoitoon (eli teki juuri niin kuin R vaati) niin otti hengiltä. Janne oli selvästi aikonut vain hakea koiran pikapikaa: auto oli käynnissä, ovi valmiiksi auki ja koiralle uusi, vasta ostettu remmi, jotta ei tarvitse sitäkään etsiä talosta.

R loi siis kovasti painetta Jannen paluuseen koiran takia. Aika yleinen kuvio tuntuu olevan näissä henkirikoksissa. Uhrin pitää hakea vielä jotain vihaisen ja/tai mustasukkaisen eksän luota. Yksi haki vielä lapsen vaatteita varastosta, ja huonosti siinäkin kävi.

Varoittiko Mäkinen Puhakkaa tai uutta kumppania saamastaan R:n tappouhkausviestistä? Syytä olisi ollut. Menikö Puhakka vain taloon tietämättä ja ymmärtämättä häneen kohdistuvaa uhkaa, vaikka siitä oli jo olemassa viestikin?

Pitäisi olla jotain kriisiapua näille eroaville, jotta pääsisivät pahimman yli ilman, että tapahtuu jotain peruuttamatonta.
Ei varoittanut uhkausviesteistä. Mutta Nordmoa varoitti, että Janne on tulossa hakemaan Fridaa tutustuttaakseen sen uuden rakkaan koiriin. Tätä myös ihmettelen, miksi ihmeessä Mäkinen on asiasta soittanut. Tämä oli ilmoitusluontoinen asia, mutta toisen ampumisuhkailut ei.

En usko sekuntiakaan, etteikö Mäkinen olisi kertonut uuden puolison henkilöllisyyttä myös.
Hoplaa
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Ma Kesä 16, 2014 10:01 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Hoplaa »

URSA kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 11:09 am Olikos uhri oikein petollinen.

Älkää olko naurettavia. Ei täysin normaalit joskin ikävät ihmissuhdekuviot ole perusteltu syy murhalle. Murhaaja on jo 66 -vuotias ja ymmärtää kyllä kuinka omia aggression tunteita pitäisi käsitellä niin ettei kukaan kuole. Uhri ei ole heti kertonut uudesta suhteesta koska ei ole alussa ehkä uskonut sen osoittautuvan kestäväksi.

Koirahan pelkäsi metsästystilanteessa aseesta kuuluvia ääniä joten murhaaja on saanut sen pelkäämään ääniä jo aiemmin. Uhri varmaan suunnitteli pitävänsä koiran ettei sen tarvitsisi enää pelätä metsästystilanteissa vaan se voisi elää seurakoiran elämää kumppanin koirien kanssa.
En ota kantaa muuhun kuin siihen, että uudesta suhteesta, joka on alkanut päällekkäin vanhan suhteen kanssa, ei tyypillisesti kerrota siksi, koska tiedetään, että se on väärin ja että se loukkaa petettyä. Eikä jätetä kertomatta siksi, ettei tiedetä kestääkö se. Höpön löpön.
Taalasmaan Ulla
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Joulu 06, 2022 8:42 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Taalasmaan Ulla »

Allvien kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:52 pm
Taalasmaan Ulla kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:29 pm
Allvien kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 11:23 am Täällä on sen verran sakeaa horinaa ja jopa uhrin syyllistämistä nimeltä mainitsemattoman henkilön toimesta, joten pakko lyhyesti kommentoida asiaa.

Kokonaisarviointihan ei tarkoita sitä, että todisteilla olisi keskenään sama painoarvo tai tarkoitus. Lyhyesti sanottuna tuomioistuimessa otetaan kyllä kaikki asiassa esitetty näyttö huomioon, mutta henkirikosasiassa tämän tyyppisillä horinoilla ("Janne petti ja jätti, oli se Rolf ihan kiva tyyppi ja en olisi uskonut hänestä, päässä sumeni" jne.) on lähes nollaluokan todistusarvo verrattuna muuhun esim. teosta saatavilla olevaan kirjallisiin todisteisiin ja vaikkapa poliisin kertomukseen. Toki tämä riippuu ihan tapauksesta. Ainakaan mediasta saamani tietojen perusteella syytetyn läheisten kertomuksista ei kuitenkaan nähdäkseni ilmennyt mitään sellaista olennaista, jonka mukaan tekoa ei voisi arvioida murhana. Sitä paitsi syytetyn läheisten kuuleminen ole mikään syyksilukevan tuomion edellytys edes, varsinkaan jos kyse on vain parisuhdeasioista. Yleensä henkirikosasioissa on muuta näyttöä kyllä ihan riittävästi.

Syytetyn harmituksella ja petetyksi tulemisen kokemisella tai sillä, että hän on läheisten mielestä kiva tyyppi ja hän ei ollut viimeiseen pariin viikkoon oma vanha itsensä (tai ettei Janne ole hoitanut koiraa tarpeeksi), ei ole lähes minkäänlaista merkitystä lopputuloksen kannalta, kun otetaan huomioon itse teko ja siitä todisteilla saatavilla olevat tiedot. Ei ole mitään syytä epäillä syytetyn syyntakeisuutta ja todisteet (ja itse teko) pikemminkin tukevat suunnitelmallisuutta kuin hetken mielijohdetta koskevaa vaihtoehtoista tapahtumainkulkua. Ei harmitus tai mikään muukaan vastaava tuntemus ole peruste henkirikokselle. Puolustus on äärimmäisen hataralla pohjalla, kun on jouduttu tukeutumaan tämänlaisiin lillukanvarsiin, syytetyn ja uhrin parisuhdestatukseen tai koiran hoitamiseen. Oikeudessa voi toki esittää kaikenlaisia todisteita, mutta se ei tarkoita, että tuomioistuin pitäisi näitä keskeisinä seikkoina.

On ihan ymmärrettävää, että henkirikokset herättävät erilaista keskustelua, mutta oikeudellisesti ratkaisevaa on teko ja siihen liittyvät todisteet, ei se, millaisia henkilökohtaisia mielipiteitä uhrista tai syytetystä esitetään (vaikka niitä esitettäisiinkin oikeussalissa saakka). Keskeistä on nimenomaan objektiivinen narratiivi, ei syytetyn subjektiivinen kokemus harmituksesta. Harmitus ei mitenkään lievennä teon arviointia, vaikka se voikin tarjota "inhimillisen selityksen" teolle.
Tämä viesti on hyvä esimerkki siitä, miten oikeudellisia periaatteita ja kokonaisarviointia yritetään ohittaa epämääräisillä väitteillä ja olkinukeilla. Sakeaa ei ole se, että tarkastelen rikosoikeudellista arviointia perustellusti oikeuskäytännön mukaisesti. Sakeaa on se, että keskustelua käydään tarkoitushakuisesti vääristäen ja yksinkertaistaen monimutkaisia oikeudellisia kysymyksiä. Ja minuunhan ilmiselvästi viittasit, mikä käy selväksi jo sanamuodoista ja asiayhteydestä.

Olen koko ajan tuonut esiin sen, että rikosoikeudellisessa kokonaisarvioinnissa eri todistelun osilla on keskenään eri painoarvot. Tämä ei ole mikään uusi tai kyseenalainen väite, vaan täysin perustavanlaatuinen oikeudellinen lähtökohta.


Mitä tulee väitteeseen uhrin “syyllistämisestä”, tässä toistuu kulunut retorinen keino, jossa juridisen kysymyksen käsittely halutaan pelkistää mustavalkoiseksi asetelmaksi. Se, että tarkastellaan tekoon johtaneita tapahtumia, ei tarkoita teon oikeuttamista. Näyttää siltä, että tämä perusasia on monelle edelleen liian vaikea ymmärtää tai hyväksyä.
Viesteissäsi on paljon oikeudellisten käsitteiden toistelua, mutta vähän varsinaista sisältöä. Käytät oikeudellisia fraaseja ikään kuin itsenäisinä argumentteina, mutta jätät perustelematta, miksi ne tässä tapauksessa olisivat relevantteja.

Olen huomannut, että sinulla on tapana verhota omat mielipiteesi näennäisen objektiivisuuden taskse ja esität henkilökohtaiset näkemyksesi ikään kuin yleispätevinä totuuksina. Se, että toistat tarkastelevasi asiaa oikeudellisesti ja puolueettomasti, ei tee väitteistäsi yhtään vakuuttavampia.

Asian oikeudellisesti rationaalinen tarkastelu (kokonaisarvionti) tarkoittaa myös kykyä erottaa merkityksellinen seikka epäolennaisesta. Tässä nimenomaisessa tapauksessa on aivan selvää, että syytetyn harmituksella, parisuhdehistorialla tai uhrin henkilökohtaisilla valinnoilla ei ole lähes ollenkaan oikeudellista painoarvoa suhteessa tekoon ja siihen liittyvään näyttöön. Se, että tämä ei näytä sinulle valkenevan, on keskustelun kannalta lähinnä turhauttavaa. Näet asian viimeistään tuomiosta. Asia voinee tulle arvioitavaksi kummalla tahansa rikosnimikkeellä, mutta ei virheellisesti ymmärtämäsi "kokonaisarvion" perusteella.
Yrität yksinkertaistaa oikeudellista arviointia tavalla, joka ei vastaa todellisuutta. Kun siis väität, ettei "syytetyn harmituksella, parisuhdehistorialla tai uhrin henkilökohtaisilla valinnoilla ole lainkaan merkitystä" oikeudellisessa arvioinnissa, ohitat sen, että tällaiset tekijät voivat liittyä suoraan tahallisuuden ja impulsiivisuuden arviointiin, mikä on keskeinen osa rikosoikeudellista harkintaa.

Henkilötodistelun merkitys määräytyy aina suhteessa muuhun näyttöön ja siihen, mitä sen perusteella voidaan todeta. Rikosoikeudellisessa harkinnassa henkilötodistelu ei ole itsessään "vahvaa" tai "heikkoa" näyttöä, vaan sen painoarvo määrittyy tapauskohtaisesti osana kokonaisarviointia. Korkeimman oikeuden ratkaisukäytännössä on toistuvasti arvioitu tekijän käyttäytymistä ennen ja jälkeen teon osana tahallisuuden ja harkinnan analyysiä.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1108
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

sivusta_seuraaja kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:44 pm
xxx_ninita_xxx kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 12:38 pm Mun mielestä tästä pitempiaikaisesta pettämisestä kertoo se, mitä RN lähetti Mäkiselle, että on ollut sokea jo vuosia. Ja toinen, että omaiset halusivat salata oikeudenkäynnin (toisaalta voi kyllä olla ihan normipyyntö), koska esiin voi tulla Jannesta ikäviä asioita.
Esim. mitä asioita? Mitä voisi tulla, mikä ei ole esim. jo julkisuudessa ollut tai Jannen omassa kirjassa?
En itse usko tähän, vaan siihen, ettei omaiset ole osanneet koskaan ajatella heidän lapsensa olevan parisuhteessa iäkkään norjalaismiehen kanssa, jossa suhde päättyy oman lapsen kuolemaan mitä karmeimmalla tavalla.
Harva meistä haluaa, että julkisuudessa tällaista ruoditaan.
(Ja kyllä Nordmo on ollut oikeassa, nähdessään etukäteen jo, että julkisuudessa asiasta puhutaan) Murhasta tuomitaan.
No eikai sitä ole mihinkään painettu, että Karl olisi ensimmäinen salarakas :D Setan homoikoni oli puolisoaan pettävä huithapeli. Ikävää, että tällaisia asioita tulee ilmi ihmisestä kuoleman jälkeen, kun on pidetty niin puhtoista imagoa ja ylistetty maasta taivaisiin, kun uskalsi olla julkinen homo.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1108
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

Hoplaa kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 1:19 pm
URSA kirjoitti: Ke Maalis 19, 2025 11:09 am Olikos uhri oikein petollinen.

Älkää olko naurettavia. Ei täysin normaalit joskin ikävät ihmissuhdekuviot ole perusteltu syy murhalle. Murhaaja on jo 66 -vuotias ja ymmärtää kyllä kuinka omia aggression tunteita pitäisi käsitellä niin ettei kukaan kuole. Uhri ei ole heti kertonut uudesta suhteesta koska ei ole alussa ehkä uskonut sen osoittautuvan kestäväksi.

Koirahan pelkäsi metsästystilanteessa aseesta kuuluvia ääniä joten murhaaja on saanut sen pelkäämään ääniä jo aiemmin. Uhri varmaan suunnitteli pitävänsä koiran ettei sen tarvitsisi enää pelätä metsästystilanteissa vaan se voisi elää seurakoiran elämää kumppanin koirien kanssa.
En ota kantaa muuhun kuin siihen, että uudesta suhteesta, joka on alkanut päällekkäin vanhan suhteen kanssa, ei tyypillisesti kerrota siksi, koska tiedetään, että se on väärin ja että se loukkaa petettyä. Eikä jätetä kertomatta siksi, ettei tiedetä kestääkö se. Höpön löpön.
Selän takana toimitaan, kun tietoisesti satutetaan toista ja tehdään väärin. Samasta syystä rikolliset käyttävät enamellia, telegrammia, signedia ja mitä niitä sovelluksia onkaan, kun asioiden hoito ei kestä tavallisia texiviestejä.
Vastaa Viestiin