Perusversio vpn on ilmainen, kuten sähköpostikin. Mutta huomiona että proton sähköposti ei ole täysin luotettava, eli tietoja on luovutettu.Knobster kirjoitti: Ti Maalis 11, 2025 4:55 pmEihän Proton ilmainen ole?Rotten Ralph kirjoitti: Ma Maalis 10, 2025 2:02 pm Pitää olla idiootti jos käyttää googlea. Brave selain ja duck duck anonyymihakukone on kaikkien saatavilla. Ja vpn:kin saa protonilta ilmaiseksi. Kannattaa huolehtia tietoturvasta.
Millä softalla poliisi tutkii koneet?
-
Rotten Ralph
- Nikke Knatterton
- Viestit: 154
- Liittynyt: Ke Syys 26, 2007 9:33 pm
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
-
QwertyKeyboard
- Javier Pena
- Viestit: 1744
- Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Niitä on olemassa myös linux distroja jotka toimii pelkästään RAM muistissa eikä käytä mitään SSD tai kovalevyjä, jolloin kaikki käyttöjärjestelmän logit katovat kun virran sammuttaa ja RAM muisti tyhjenee, koska minnekään muualle ei tallenneta mitään. Sinällään näillä ei voi tehdä kovin monimutakaisia juttuja ja koneessa olisi hyvä olla reilusta RAM muistia, mutta ainakin web surffaus onnistuu siten, että mitään logeja ei jää minnekään ainakaan omiin laitteisiin.SYLWAR kirjoitti: Ti Maalis 11, 2025 9:42 pm Linux livedistro, osioi sen levyn eri kokoihin ja formatoi eri muotoihin useaan kertaan ja aina sen osioinnin ja formatoinnin jälkeen kirjoittelee vaikka dvd levyistä levynkuvia kovon täyteen useaan kertaan, niin sieltä ei sen jälkeen kyllä löydy yhtikäs mitään. Muistitikin saa kyllä tyhjiksi kun ajaa muistitestit alusta loppuun. Kuukelia ei kannata käyttää sellaisiin hakuihin joita ei halua löytyvän, ei edes kirjautumatta, google vakoilee melkein yhtä lahjakkaasti kuin mikkisofta, josta tuli mieleen, että jos haluaa netissä itseään piilotella niin anroidit, wintoosat ja omenat on siihen hommaan ihan väärä käyttiksiä.
On se proton edelleenkin ilmanen https://protonvpn.com/free-vpn yleensä vaan se ilmainen VPN on toiselta nimeltään niin hidas että hermot menee
Brave selaimeen muuten saa omankin VPN:n jos haluaa. Hyvä selain muutoinkin ja kohtuullisen nopea.
Tässä on jotain listaakin sellaisista:
https://etcher.download/linux-distribut ... un-on-ram/
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Juu, kyllä tämän tiedän laitoin tuon siksi, kun enempi oli kyse siitä miten levyn saa niin, ettei sieltä enää kaivella yhtikäs mitään.QwertyKeyboard kirjoitti: To Maalis 20, 2025 10:30 am
Niitä on olemassa myös linux distroja jotka toimii pelkästään RAM muistissa eikä käytä mitään SSD tai kovalevyjä, jolloin kaikki käyttöjärjestelmän logit katovat kun virran sammuttaa ja RAM muisti tyhjenee, koska minnekään muualle ei tallenneta mitään. Sinällään näillä ei voi tehdä kovin monimutakaisia juttuja ja koneessa olisi hyvä olla reilusta RAM muistia, mutta ainakin web surffaus onnistuu siten, että mitään logeja ei jää minnekään ainakaan omiin laitteisiin.
Tässä on jotain listaakin sellaisista:
https://etcher.download/linux-distribut ... un-on-ram/
Ajattelin enempi ettei kannata alkaa mongertamaan "glingonin murretta", kuitenkin suurin osa kansaa on ihan peruskäyttäjiä, eikä jaksa ihan joka asiaa alkaa selittämään, kun sitä on saanut aiemmin tehdä ihan leipää tienatakseen enemmän kuin tarpeeksi.
Mulla on itselläkin multiboottaavalla tikulla muiden softien ohella live Manjaro, sekä Tiny Core, vintoosankin saisi puukotettua jäljittämättömäksi liveksi tikulle, mutta siinä nyt ei ole kyllä sitten mitään järkeä, hyi....
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
40.346°S 176.5402°E
40.346°S 176.5402°E
-
QwertyKeyboard
- Javier Pena
- Viestit: 1744
- Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Onhan niitä vaihtoehtoja yksi vaihtoehto on ajaa Linuxia tai Windowsia virtuaalikoneessa ja käyttää konetta virtuaalikoneen kautta, joka tallentaa sen virtuaalikoneen tiedot aina jollekin tietylle levylle, jonka tyhjentää käytön jälkeen siten, että palauttaminen ei onnistu ja kaikki logit katoavat kun virtuaalikoneen tiedostot poistaa ja pyyhkii levyosion tyhjäksi siihen sopivalla softalla. Eikä tehdä mitään siinä virtuaalikoneen ulkopuolella. Tämä tosin vaatii jo vähän edistyneempia IT taitoja vaikka ei virtuaalikoneiden käyttö nykyään ole mitenkään supervaikeaa.SYLWAR kirjoitti: To Maalis 20, 2025 11:12 am Juu, kyllä tämän tiedän laitoin tuon siksi, kun enempi oli kyse siitä miten levyn saa niin, ettei sieltä enää kaivella yhtikäs mitään.
Ajattelin enempi ettei kannata alkaa mongertamaan "glingonin murretta", kuitenkin suurin osa kansaa on ihan peruskäyttäjiä, eikä jaksa ihan joka asiaa alkaa selittämään, kun sitä on saanut aiemmin tehdä ihan leipää tienatakseen enemmän kuin tarpeeksi.
Mulla on itselläkin multiboottaavalla tikulla muiden softien ohella live Manjaro, sekä Tiny Core, vintoosankin saisi puukotettua jäljittämättömäksi liveksi tikulle, mutta siinä nyt ei ole kyllä sitten mitään järkeä, hyi....![]()
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
On joo, mut tuossa tulee sitten juuri se, että se levy missä se hiekkalaatikko on pitää kuitenkin tyhjennellä, helpompi ajaa suoraan vaan optiselta levyltä tai tikulta. Ei ole oikein ollut tarvetta moiseen, kun ei ole mitään niin salaista kuitenkaan, että tarvitsisi tyhjennellä tietojaan ja jos jotain tulee mieleen, niin nopeinta se on tosiaan tikulta ajaa ja jos foliopipo oikein kiristyy.
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
40.346°S 176.5402°E
40.346°S 176.5402°E
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Puhelin vain on yleensä lukittu automaagisesti, ja vahvasti, toisin kuin esim läppäri. Windowsin salasanan tietoturvan läpi pääsee julkisestikin saatavilla olevilla skripteillä.QwertyKeyboard kirjoitti: Ti Maalis 11, 2025 1:04 pmMuistaakseni se meni niin, että jos epäillään sellaisesta rikoksesta mistä voi saada kaksivuotta tai enemmän vankeutta poliisi saa suorittaa etsinnän epäillyn älylaitteisiin kuten puhelimeen tutkinnanjohtajan päätöksellä. Tosin suomi sai tästä jonkun huomautuksen EU:sta ja jatkossa tähän etsintään tarvitaan tuomioistuimen päätös.Hemmo91 kirjoitti: Ma Maalis 10, 2025 1:46 pm Kuinka vakavan rikoksen epäily täytyy olla , että poliisi saa oikeudet tutkia Google hakuja?
Ja ketään ei voi velvoittaa todistamaan itseään vastaan, joten ei tarvitse antaa poliisille salasanoja tai muitakaan lausuntoja. Tosin jos puhelimen saa auki sillä kosketuskuviolla, niin se on rainbow tablen kautta helposti murrettavissa, niitä yhdistelmiä kun ei ole kovin montaa. Jos sormenjälkitunnistimella niin ne ottaa sormenjäljet viimeistään siinä vaiheessa kun syyte nostetaan. Ne on helppo siirtää tunnistimeen.
Varmin tapa pitää touhut yksityisenä on olla käyttämättä puhelinta mihinkään raskauttavaan, ja tietsikka kryptattu kokonaan VeraCryptillä AES-256 algoritmilla jonka master salasanaa ei ole tallennettu kuin omaan päähän, ja se on riittävän pitkä. Silloinkin ainut riski on lähinnä se että poliisi saa koneen haltuun alle n. 20min sisällä sen sulkemisesta, jolloin on mahdollista vielä lukea jotain tietoa RAM:ista tai välimuistista. Tosin vaatii sen tason resursseja että tuskin edes Supollakaan on semmoisia.
-
QwertyKeyboard
- Javier Pena
- Viestit: 1744
- Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Ei tarvitse yhtään mitään scriptejä vaan se riittää, että ottaa siitä tutkittavasta windows koneesta irti SSD levyn ja kytkee sen toiseen tietokoneeseen sitä levyn kaikkea sisältöä pystyy lukemaan ihan suoraan ja se levy näkyy vain yhtenä lisälevynä siellä toisessa koneessa.Rantel kirjoitti: To Maalis 27, 2025 5:52 pm Puhelin vain on yleensä lukittu automaagisesti, ja vahvasti, toisin kuin esim läppäri. Windowsin salasanan tietoturvan läpi pääsee julkisestikin saatavilla olevilla skripteillä.
Re: Millä softalla poliisi tutkii koneet?
Heikosti täällä tiedetään "ruumiinavauksesta".
Autopsy is a computer program that performs forensic searches of computer storage volumes. It is maintained by Basis Technology Corp. and community programmers. Basis Technology Corp. sells support services and training for the program.[2]
https://www.autopsy.com/
Autopsy is a computer program that performs forensic searches of computer storage volumes. It is maintained by Basis Technology Corp. and community programmers. Basis Technology Corp. sells support services and training for the program.[2]
https://www.autopsy.com/