Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11478
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Kannattaa mennä ammmatikorkeaan. Voi päästä pornofilmiin. Kuvauksia järjestänyt - todennäköisesti kone- ja tuotantotekniikan - opettaja hulluna kehuskellut hommalla koulun ruokalassa. Jatkaa kuvaukset hoidettuaan edelleenkin koulussa opettajana. Rehtori ja muut pamput väistelevät vastuuta.

https://yle.fi/a/74-20150209

Onlyfans-kuvauksia on järjestetty ammattikoulussa opettajan kanssa – Keuda myöntää aikuisviihdekuvaukset

Täysi-ikäinen opiskelija ja miesopettaja järjestivät seksuaalissävytteiset kuvaukset Keudan Järvenpään toimipisteen kone- ja tuotantotekniikan tiloissa.


Keski-Uudenmaan koulutusyhtymä Keudan tiloissa on kuvattu aikuisviihdettä. Ylen tietojen mukaan opiskelijan Onlyfans-kuvaukset järjesti ammattioppilaitoksen miesopettaja.

Keudan johto myöntää aikuisviihdekuvaukset.

Onlyfans on internet-alusta, joka tunnetaan erityisesti aikuisviihdepalveluista, joita yksityiset sisällöntuottajat tarjoavat maksusta tilaajille.

Keuda on Suomen viidenneksi suurin ammatillinen oppilaitos, jolla on 10 toimipistettä Keski-Uudellamaalla, yli 12 000 opiskelijaa sekä 850 työntekijää.

Huhuja alastonkuvista pidettiin aluksi vitsinä

Syksyllä 2024 Keudan Järvenpään toimipisteessä alkoi kiertää huhuja, joiden mukaan koulun teknisissä tiloissa oli otettu alastonkuvia.

Keudassa työskentelevä Viola kertoo, että eräs miesopettaja on avoimesti kerskunut Onlyfans-kuvauksilla, joissa esiintyy ammattikoulun täysi-ikäinen oppilas. Violan mukaan tilassa olivat samaan aikaan valokuvaaja ja kyseinen miesopettaja.

– Opettaja kehuskeli julkisesti ruokalassa oppilaan Onlyfans-kuvausten järjestämisestä koulussa, mutta ihmiset luulivat sen olevan vain vitsi.

Violan nimi on muutettu. Hän pelkää työnsä menettämistä ja vaikeuksia uudelleen työllistymisessä. Hänen henkilöllisyytensä on Ylen tiedossa. Yle on myös varmistanut, että Onlyfans-valokuvat on otettu Keudassa, ja nähnyt sähköpostiviestejä sekä muita asiakirjoja, jotka tukevat Violan esittämiä väitteitä.

Ylen näkemässä kuvasarjassa opiskelija poseeraa Keudan kone- ja tuotantotekniikan tiloissa joko bikineissä tai läpinäkyvässä mekossa. Tilanne on kyseenalainen myös turvallisuuden kannalta, sillä koneet ovat päällä eikä suojavarusteita käytetä.

---

Keudan ammattiopiston rehtori Anna Mari Leinonen vahvistaa Ylelle puhelinhaastattelussa, että Onlyfans-kuvaukset tapahtuivat koulun tiloissa.

Leinonen pyysi lisäkysymysten osalta kääntymään kuntayhtymän johtaja Riikka-Maria Yli-Suomun puoleen, joka vakuutti sähköpostitse, että asiaan suhtauduttiin vakavasti ja siihen reagoitiin asianmukaisesti.

– Kyse on täysi-ikäisestä henkilöstä ja vakavasta tilojen väärinkäytöstä. Tilanteesta ei ole aiheutunut uhkaa tai vaaraa, mutta toiminta on ollut erittäin harkitsematonta ja oppilaitosympäristöön sopimatonta, Yli-Suomu kertoo.

Otsikkoa täydennetty, tekstiä tiivistetty
-NILS-
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5748
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Kertokaas nyt taas, että missä vaiheessa setämies putosi kärryiltä. Aalto-yliopistossa on ok, kun "muunsukupuolinen" opettaja näyttää oppilaille omia runkkausvideoitaan, joiden tekemiseen on saanut Koneen Säätiöltä oikein apurhaa, ja näiden videoiden katsominen on ollut lähinnä näennäisesti vapaaehtoista, koska siihen on painostettu ainakin muiden oppilaiden taholta. Peruskoulujen kirjastoissa on ok olla kirja, jossa aikuinen homo opettaa kädestä pitäen teinipoikia ottamaan suihin ja napsimaan kullikuvia. Keudassa sen sijaan ei ole ok, kun kaksi aikuista ihmistä kuvaa heteropornoa ilman, että läsnä on ainoatakaan vastahakoista osapuolta, ja sitten otsa rypyssä saarnataan, miten ääärrrimmäisen harkitsematonta ja oppilaitosympäristöön sopimatonta tällainen on.

Ei kai tässä nyt vaan ole kysymys siitä, että seksi ja porno lakkaavat sopimasta oppilaitosympäristöön sillä sekunnilla, kun kyse on aikuisista heteroista?
PekkoPelikaani

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja PekkoPelikaani »

Mitä helvettiä tässä maassa tapahtuu? Ihan ihme touhua.
McPanty
Agentti Scully
Viestit: 680
Liittynyt: Ke Kesä 19, 2013 12:05 am

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja McPanty »

Ammattioppilaitoksen tiloissa harjoitettiin/harjoiteltiin ammattiin kuuluvaa toimintaa.
Missä se uutinen oli?
Ketään ei pakotettu mukaan ja ketään ei sattunut.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Jos olisi ollut voimaantunut naisopettaja ja täysi-ikäinen mutta nuori miesopiskelija puuhaamassa Onlyfans-sisältöä, mitään kohua tuskin olisi syntynyt. Tai no enintään sen verran kuin jonkun Susanna Penttilän sessioista.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
vaihokas
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 116
Liittynyt: Su Joulu 29, 2024 3:41 pm

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja vaihokas »

Eikö tuollaisten pervoilujen paikka ole pride-kulkueessa eikä koulussa??
KUULAA SILLE JOKA KENKKUILEE
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3103
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Varmaan kohta markkinointiopintojen normaali käytäntö.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Nokus
Martin Beck
Viestit: 836
Liittynyt: Su Helmi 28, 2021 5:10 pm

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Nokus »

Suomi kärsii huutava sta vauvapulasta tässä onkin sopiva ratkaisu!
Valkoinen Suomi
Avatar
Wow!
Remington Steele
Viestit: 218
Liittynyt: La Joulu 28, 2024 11:25 pm

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Wow! »

vaihokas kirjoitti: To Maalis 20, 2025 11:25 am Eikö tuollaisten pervoilujen paikka ole pride-kulkueessa eikä koulussa??
Siis heteroseksiin liittyvät asiat ovat pervoilua?
No ehkä se nykyaikana on sitten näin.

Täst´eteenpäin täydennetyn otsikon voimin
-NILS-
6EQUJ5 / 15.8.1977

“If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library.”
― Frank Zappa
Infoaja
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ti Marras 03, 2020 1:36 pm

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Infoaja »

viivahattu kirjoitti: To Maalis 20, 2025 9:47 am Kertokaas nyt taas, että missä vaiheessa setämies putosi kärryiltä. Aalto-yliopistossa on ok, kun "muunsukupuolinen" opettaja näyttää oppilaille omia runkkausvideoitaan, joiden tekemiseen on saanut Koneen Säätiöltä oikein apurhaa, ja näiden videoiden katsominen on ollut lähinnä näennäisesti vapaaehtoista, koska siihen on painostettu ainakin muiden oppilaiden taholta. Peruskoulujen kirjastoissa on ok olla kirja, jossa aikuinen homo opettaa kädestä pitäen teinipoikia ottamaan suihin ja napsimaan kullikuvia. Keudassa sen sijaan ei ole ok, kun kaksi aikuista ihmistä kuvaa heteropornoa ilman, että läsnä on ainoatakaan vastahakoista osapuolta, ja sitten otsa rypyssä saarnataan, miten ääärrrimmäisen harkitsematonta ja oppilaitosympäristöön sopimatonta tällainen on.

Ei kai tässä nyt vaan ole kysymys siitä, että seksi ja porno lakkaavat sopimasta oppilaitosympäristöön sillä sekunnilla, kun kyse on aikuisista heteroista?
Tuskin se on ok yksityishenkilön käyttää oppilaitoksen tiloja minkään ammatin harjoittamiseen, ainakaan ilman lupaa. Oli se sitten aikuisviihteen tekeminen tai kynttilänjalkojen myyntiin valmistaminen.
Rapsuttaja
Martin Beck
Viestit: 786
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Siis tehtiinkö siellä materiaalia hydrauliikan oppitunnille?
Millions must go.
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1823
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

vaihokas kirjoitti: To Maalis 20, 2025 11:25 am Eikö tuollaisten pervoilujen paikka ole pride-kulkueessa eikä koulussa??
Eikai tässä mitään homostelua ollut? Miesopettaja kuvasi nuorta naisopiskelijaa ja mahdollisesti vaivanpalkaksi vähän pisteli melaa mekkoon.
Ylen näkemässä kuvasarjassa opiskelija poseeraa Keudan kone- ja tuotantotekniikan tiloissa joko bikineissä tai läpinäkyvässä mekossa.
Onko tämä "Viola" muuallakin töissä kuin onlyfansissa? Sitä ei tarina kerro.
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1823
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

Infoaja kirjoitti: To Maalis 20, 2025 12:37 pm Tuskin se on ok yksityishenkilön käyttää oppilaitoksen tiloja minkään ammatin harjoittamiseen, ainakaan ilman lupaa. Oli se sitten aikuisviihteen tekeminen tai kynttilänjalkojen myyntiin valmistaminen.
Eihän tässä yksityishenkilö tiloja olekkaan käyttänyt vaan opettaja. Kyllä opettaja saa käydä koululla työajan ulkopuolellakin. Mitään ei ole varastettu, tai rikottu.

Ilmeisesti tässä taas vanhojen rouvien hiuksia nostattaa se, että vanha mies on kuvannut nuorta naista. Sehän on melkein raiskaus!
Antsa
Neuvoja-Jack
Viestit: 574
Liittynyt: To Huhti 24, 2008 2:34 pm

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Antsa »

Itseänikin ihmetyttää mikä tässä on se uutinen? Kait ihmiset on kautta aikojen nussinut joka paikassa, myös siellä työpaikalla. Jos siihen on kamera otettu mukaan, niin mikä muuttuu? Tai no ehkä sitten sivubisneksiä ei saa tehdä oman työpaikan tiloissa, mutta seksikuvaukset sinänsä ei ole minusta mikään järkyttävä asia? Etenkin jos ei puhuta edes kunnon pornosta vaan jostain alusvaatekuvista, niin so what?

Sinänsä Onlyfans on käsittämätöntä paskaa ja surullista, että niin moni nuori luulee sen olevan jotenkin hienoa työtä.

Sekin on aika hyvin sanottu, että kurpitsan työntäminen perseeseen oppilaiden nähden on mukamas ok, mutta omalla ajalla tehty juttu onkin rikokseen verrattava teko ja pervoilua?
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Keuda, Järvenpää: Miesopettaja järjesti koulutusyhtymän tiloissa aikuisviihdekuvaukset

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Lopun aikoina kaikenlainen irstailu yleistyy, sellaiseksi tämäkin on laskettava vaikkei sodomiaa olisikaan.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Vastaa Viestiin