Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1114
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

bulgavi kirjoitti: Ke Helmi 26, 2025 2:12 pm Tää kyllä jaksaa huvittaa kun murhainfossa pojat syyllistää aina naista, ihan sama vaikka ois vaan kävellyt ohi ja joku ois ampunut ja sitte valitetaan kun rikolliset saa naisia. Jos ajattelette että pedofiliakeisseissä isän raiskaamat tyttäretkin on syyllisiä niin niin, noh. Sanotaanko että nuo ”jännämiehet” kuvittelee ihan yhtä paljon olevansa niitä hyviä jätkiä kun tekin.
Tässä tapauksessahan tämä jännämies on melkein 30v vanhempi narkkari. Eli huumeisiin on vaihdettu persettä.

Kaippa parikymppinen nainen saisi omanikäistäänkin seuraa ja jännämiehiä. Huumeista tosin voisi joutua maksamaan silloin.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1114
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

Karmako kirjoitti: To Maalis 13, 2025 3:57 pm Sanomalehti Kaleva 13.3.2025

Mies tu­keh­dut­ti nais­ys­tä­vän­sä ja hautasi hänet metsään Oulussa – ­kä­rä­jäoi­keus tuo­mit­si kuuden vuoden van­keu­teen
Käräjäoikeuden mukaan miehelle langetettiin ankara rangaistus, koska teko oli erityisen törkeä.

valitettavasti juttua pääsee lukemaan ainoastaan tilaajat.
Kai se sentään on sen verran elämäntaparikollinen, ettei pääse 3v:lla?
työn sankari
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2011 9:38 am

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja työn sankari »

Siis miksi aikuinen mies näyttää töyhtöhyypältä? Joku lappilainen juttu?
Reggin

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Reggin »

6 vuotta? Olisiko otsikko siis kerrankin oikein ja nimenomaan surma kyseessä rikosnimikkeenä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Mies puristi naisen kuoliaaksi ja hautasi ruumiin matkalaukussa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen taposta
Oulun käräjäoikeus tuomitsi torstaina vankeuteen miehen, joka aiheutti 23-vuotiaan naisen kuoleman ja sen jälkeen hautasi tämän ruumiin matkalaukussa.

Syyttäjä vaati 49-vuotiaalla miehelle tuomiota taposta, mutta oikeus katsoi miehen syyllistyneen törkeään pahoinpitelyyn ja törkeään kuolemantuottamukseen.

Ruumis löytyi viikkoa myöhemmin
Käräjäoikeus ei löytänyt näyttöä miehen kertoman tueksi. Naisen läheisilleen lähettämien viestien perusteella nainen oli pelännyt miestä ja halusi vain hakea tavaroitaan pois tämän luota.
Naisen ruumiista löytyi moninaisia vammoja, jotka oikeuden mukaan eivät selittyneet lattialle kaatumisella. Oikeus katsoi, että mies oli ennen naisen kuoleman aiheuttamista pahoinpidellyt tätä monin tavoin. Lopulta mies oli oikeuden mukaan ottanut naisesta otteen ylävartalon ympäriltä ja puristanut tätä, kunnes nainen oli mennyt elottomaksi. Naisen kuolinsyy oli rintakehän puristustila.

Käräjäoikeus katsoi kuitenkin, ettei asiassa tullut riittävällä varmuudella näytetyksi, että mies olisi pitänyt naisen kuolemaa tekonsa varsin todennäköisenä seurauksena. Siksi tapposyyte hylättiin.

Käräjäoikeus tuomitsi Marko Juhani Backmanin kuuden vuoden vankeuteen törkeästä pahoinpitelystä, törkeästä kuolemantuottamuksesta, hautarauhan rikkomisesta sekä huumausainerikoksesta.

https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/8362255
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Vittu joo, ankara 6 vuoden rangaistus?
Eiköhän hovioikeuden kirkkat valot näe tämän jutun, ja muuta tuomion noin 9-10 vuoden pituiseksi.
Eihän noi Oulun lestikset näe muutenkaan yhtään mitään, lähinnä ovat vitsinä oikeuslaitoksen rattaisssa.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Kuukiitaja_piip_piip
Sofia Karppi
Viestit: 407
Liittynyt: Ti Loka 17, 2023 7:47 am

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Kuukiitaja_piip_piip »

Siis ei helvetti näitä tuomioita taas.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5741
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Pakko kai se on pikkuhiljaa uskoa, että suomalainen peruskoulu on niin paska laitos, että sen läpi käyneen henkilön ei voi olettaa tietävän, että kuolema on vähintäänkin mahdollinen seuraus pitkäkestoisesta voimakkaasta ylävartalon puristamisesta.
Egocentric core
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: To Maalis 20, 2025 6:44 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Egocentric core »

Tekijä asui joskus Jyväskylään kuuluvalla pienellä Säynätsalon paikkakunnalla 90-luvulla. Muistan, kun itse olin alaikäinen ja moni aikuinen kehoitti, ettei kannata olla hänen kanssaan tekemisissä.

Hänellä oli joskus lintu olallaan, kun käveli kylällä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Mies hakkasi ja puristi seurustelukumppaninsa hengiltä – oikeus ei pitänyt tappona
Oulun käräjäoikeus on tuominnut 23-vuotiaan naisen hengiltä puristaneen ja tämän ruumiin matkalaukussa maastoon kuljettaneen 51-vuotiaan miehen ehdottomaan vankeusrangaistukseen.

Oikeus katsoi Marko Juhani Backmanin syyllistyneen törkeään pahoinpitelyyn, törkeään kuolemantuottamukseen, hautarauhan rikkomiseen ja huumausainerikokseen.
Oikeuden mukaan moninaista väkivaltaa sisältänyt teko oli moitittavuudeltaan erityisen törkeä. Näin ollen Backmanille tuomittavan rangaistuksen tulee olla selvästi ankarampi kuin se, mitä kyseessä olevista rikosnimikkeistä keskimäärin tuomitaan, oikeus totesi.
Rangaistukseksi se määräsi 6 vuoden vankeustuomion. Lisäksi mies joutuu maksamaan uhrin omaisille yhteensä 31 000 euron korvaukset.
Oikeus antoi tuomionsa maaliskuun puolivälissä, mutta se ei ole vielä lainvoimainen.

Runsas väkivalta aiheutti vammoja
Rikos tapahtui Oulussa viime syksynä. Oikeus totesi, että mies oli ottanut naisesta otteen ylävartalon ympäriltä, raahannut tätä ja puristanut siihen saakka, että nainen meni elottomaksi.
Ennen kuolemaan johtanutta puristamista Backman aiheutti lukuisia vammoja tylpillä iskuilla päähän, kaulaan, vartaloon ja raajoihin.
Runsaiden mustelmien ja murtuneen nenäluun lisäksi vammoja aiheutui muun muassa keuhkoihin: keuhkorakkuloiden venyttämistä ja repeytymistä, keuhkojen verentungosta, nestepöhöä sekä vasemmassa keuhkossa kasaan painumista, rintalastan pieni murtuma ja rintakehälle lihaksensisäinen verenpurkauma.

Epätodennäköinen kuolema
Oikeus huomautti myös, että yhden todistajan kertomuksen muuttuminen heikensi sen luotettavuutta. Oli käynyt ilmi, että hän oli tutustunut Backmanin esitutkintakertomukseen internetin keskustelupalstalla. Oikeuden mukaan sillä saattoi olla vaikutusta todistajan oman kertomuksen muuttumiseen.
Syyttäjä ajoi miehelle syytettä taposta, mutta oikeus katsoi Backmanin teon olleen törkeä kuolemantuottamus. Oikeus punnitsi erilaisia seikkoja ja tuli siihen tulokseen, ettei asiassa tullut näytettyä toteen sitä, että Backmanin suoranainen tarkoitus olisi ollut tappaa nainen.
Myöskään tahallisuuden alin aste, todennäköisyystahallisuus, ei täyttynyt. Todennäköisyystahallisuus tarkoittaa sitä, että tekijän tulisi ymmärtää ja mieltää, että teon todennäköinen seuraus on uhrin kuolema.
Oikeuden mukaan ei voida katsoa, ylävartalon alueelta puristamisen mahdollinen hengenvaarallisuus ja mahdollisuus johtaa kuolemaan olisivat samalla tavalla yleisesti tiedossa kuin esimerkiksi kurkusta kuristaminen tiedetään hengenvaaralliseksi.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mie ... na/9133452
Don'tDoCrime
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: La Loka 12, 2024 7:41 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Don'tDoCrime »

Vittu mikä tuomio, ihan selkee elinkautinen. Jos rintakehästä aletaan toista puristamaan, ni aika saatanan kovaa, määrätietosesti ja pitkään saa puristaa jos hengen toiselta ottaa. Ja tuo vitun hautaaminen vielä perään.. Ihan oikeusmurha kyllä jos ei EK:na mene.
0uts1der
Theo Kojak
Viestit: 1106
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

Tuolla mielenvikaisella on siis takanaan runsaasti rikoksia pitkin 2000-lukua, eri puolilla Suomea.
Väkivalta- ja huumerikoksia.
Ja on lähtöisin Helsingistä.
Tuomioita oli mm. Helsingin käräjäoikeudesta.
Potentiaalinen epäilty Riina Mäkisen hävittäjäksi mielestäni. Huumekuvioissa on ollut aktiivinen.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

23-vuotias nainen löytyi haudattuna metsästä Oulussa – näin matka­laukku­surmaaja, 49, käyttäytyy oikeudessa
Rovaniemen hovioikeudessa käsitellään tiistaina 23-vuotiaan nuoren naisen epäiltyä tappoa. Uhri oli taposta syytetyn 49-vuotiaan miehen entinen naisystävä.

Hovioikeuden on ratkaistava, aiheuttiko mies tahallaan entisen kumppaninsa kuoleman.

Oulun käräjäoikeus ei pitänyt naisen kuolemaa tahallisena henkirikoksena. Se tuomitsi Marko Juhani Backmanin kuudeksi vuodeksi vankeuteen törkeästä kuoleman­tuottamuksesta, törkeästä pahoinpitelystä, hautarauhan rikkomisesta ja huumausaine­rikoksesta.
Käräjäoikeuden mukaan mies aiheutti naisen kuoleman törkeällä väkivallalla oululaisessa kerrostalossa lokakuussa 2024. Teon jälkeen hän kuljetti ruumiin matkalaukussa pois asunnostaan ja hautasi sen metsään.
Syytetty hovioikeudessa.jpg
Syytetty hovioikeudessa.jpg (191.08 KiB) Katsottu 854 kertaa
Syytetty hovioikeudessa tiistaina
Backman vaatii Rovaniemen hovioikeudessa syytteidensä hylkäämistä.
Syyttäjä puolestaan vaatii hovioikeudessa, että mies on tuomittava taposta ja rangaistusta on kovennettava.
Uhrin lähiomaiset yhtyvät syyttäjän vaatimukseen. Syyttäjä vaatii, että hovioikeus arvioi näytön uudelleen ja tuomitsee Backmanin taposta. Syyttäjän mielestä tapahtumat ennen ja jälkeen uhrin kuolemaa viittaavat tahalliseen henkirikokseen.
Asianomistajien mielestä mies myös esti avunsaannin. Hän ei esimerkiksi teon jälkeen soittanut hätäkeskukseen tai pyytänyt apu naapureilta

Tapahtumat ovat pitkälti riidattomat
Riidatonta käräjäoikeudessa oli, että Backman otti uhrin ylävartalosta tiukan otteen ja puristi tätä niin, että pienikokoinen uhri meni tajuttomaksi. Tuomittu kiisti tahallisuuden ja vetosi hätävarjeluun. Hänen mukaansa uhri huitoi häntä veitsellä ennen kuolemaan johtanutta pahoinpitelyä.

Syyttäjä ja uhrin läheiset pitävät henkirikosta tahallisena. Oikeuslääkärin mukaan uhrissa oli mustelmia ja murtumia, jotka aiheutuivat pahoinpitelystä. Lisäksi uhri oli ennen tapahtumia yrittänyt saada apua viestittelemällä, mutta Backman oli käskenyt poistamaan viestit.
Uhrin läheisten mukaan mies oli uhkaillut ja pahoinpidellyt naista aiemminkin. Heidän mukaansa syytetty on ollut mustasukkainen. Suhde oli katkolla, mutta ennen kuolemaansa nainen oli käynyt kolmena päivänä Backmanin asunnolla.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011940597.html
Viimeksi muokannut Oikeus ennen kaikkea, Ti Huhti 14, 2026 10:05 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
matamimimmi
Jack Bauer
Viestit: 999
Liittynyt: To Elo 16, 2018 10:32 am
Paikkakunta: Costa del Crime

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja matamimimmi »

Vittu miten älytöntä murhahan tuo on ihan selvästi.
ruumiin piilottaminen mettään tekee teosta Elinkautisen.
Vainajat eivät vaikene
Murha ei vanhene koskaan
8) 8)
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5741
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Oulu: Entinen kumppani surmasi ja hautasi 23-vuotiaan naisen - 6 vuotta vankeutta

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Don'tDoCrime kirjoitti: Pe Huhti 25, 2025 12:31 am Vittu mikä tuomio, ihan selkee elinkautinen. Jos rintakehästä aletaan toista puristamaan, ni aika saatanan kovaa, määrätietosesti ja pitkään saa puristaa jos hengen toiselta ottaa. Ja tuo vitun hautaaminen vielä perään.. Ihan oikeusmurha kyllä jos ei EK:na mene.
Suomen oikeuslaitoksen mukaan edes tajuttoman ihmisen jättäminen tietoisesti tuntikausiksi jääkylmän suihkun alle ei ole tappo, saati murha, vaikka sen ilmiselvä ja väistämätön seuraus on kuolema hypotermiaan ja tämän tietää tasan tarkkaan jokainen, jolla on päässään kaksi toimivaa aivosolua. Siellä on otettu tavaksi kohdella syytettyjä lähtökohtaisesti tyhjäpäinä, joilta ei ole lupa odottaa, että he tietäisivät ja ymmärtäisivät yhtään mitään maailman ja ihmiskehon lainalaisuuksista - kuten vaikka että jos itseään selvästi pienikokoisempaa ja heiveröisempää ihmistä puristaa pitkään ja voimakkaasti keskivartalosta, niin henkihän siinä lähtee. Ainoat asiat, joiden ihmisen tulee ymmärtää voivan johtaa hengenmenoon, ovat Suomen oikeuslaitoksen mukaan ampuminen tuli- tai jousiaseella, lyöminen teräaseella tai muulla astalolla ja hengityksen estämimen kuristamalla, tukahduttamalla tai painamalla pää veden alle.
Vastaa Viestiin