Eipä ole kyllä osunut silmään tietoa, että heillä olisi biologisia lapsia.
Luulisin kyllä, että heidätkin olisi mainittu jos näin olisi. Confused
Niimpäs olikin.. Enivei, ikävä kuitenkin lasten kannalta tämä tapaus. Ovat menettäneet jo yhden perheen - nyt jo toisen.
Vakava masennus voi todella olla syynä huostaanottoon jos lasten huoltoa on laiminlyöty - ehkä masentunut äiti/isä ei jaksanut huolehtia esim. riittävän ravinnon saannista, unesta.. Vaikea sanoa mitään kun taustoista ei kerrota muuta kuin että sairautta, masennusta ja huostaanotetut lapset.
Lienee sosiaalipuolelle helpompaa huostaanottaa lapset kuin pyrkiä auttamaan koko perhettä? Toisaalta onko vanhemmat halunneet edes vaikeuksiinsa apua vaikka olisi tarjottu? Sossu näin ollen ei ole "keksinyt" muuta keinoa kuin huostaanottaa lapset heiltä.
Ammatti ei ihmisen jaksamista määritä, kyllä voi sairaanhoitajat, poliisit sairastua psyykkisiin sairauksiin siinä missä kaupan myyjät tai siivoojat... Tämä yhteiskunta on raskas useammalle kuin edes tiedetään, puhumattakaan että halutaanko edes tietää. Alkoholismi todella on oma syy alunperin, joskin siihenkin on apua saatavissa jos halua on ja voimat riittää.
Mikä sitten taustana tässä perheessä olikin, on huostaanotto joka tapauksessa radikaalein ratkaisu perheen hajottamiseen sosiaaliviranomaisten toimeenpanemana.
Huostaanotto vaatii kolmen kriteerin täyttymistä samanaikaisesti:
-puutteet lapsen huolenpidossa tai muut kodin olosuhteet uhkaavat vakavasti vaarantaa lapsen terveyttä tai kehitystä tai lapsi omalla käyttäytymisellään vaarantaa vakavasti terveyttään käyttämällä päihteitä, tekemällä muun kuin vähäisenä pidettävän rikollisen teon tai muulla käyttäytymisellään
-avohuollon tukitoimet eivät ole tarkoituksenmukaisia tai mahdollisia tai ne ovat osoittautuneet riittämättömiksi
-sijaishuollon arvioidaan olevan lapsen edun mukaista
Lapsihan siis voidaan ottaa myös sijaisvanhemmilta samoin perustein... Vaikka vanhempia kuullaan periaatteessa huostaanottotapauksissa, on asiassa pieni mutka: jos lasten sijoituspapereissa ei lue "kasvatettavaksi JA huollettavaksi", ei lapsen sijaisvanhemmilla paljon ole sananvaltaa... (tiedän kokemuksesta.)
Tämä voi olla pohjana surmatekojen motiiville, vanhempia on kyllä ehkä kuultu - mutta se ei ole riittänyt. Vanhemmille on voinut olla lopullinen isku tämä lasten menettäminen, kun muutenkin ollut vaikeaa eikä ole ymmärtäneet tarvitsevansa apua...