"Ette ikinä usko", uutisoi Financial Times: Trumpin tullit ovat kuin koululaisen vihosta
Financial Timesin laskelmat näyttävät osoittavan, että laskelmat perustuvat kauppavajeeseen eikä vastavuoroisuuteen.
Eilen klo 18:10
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin asettamien tullien laskukaava vaikuttaisi perustuvan aivan johonkin muuhun kuin mitä Valkoinen talo väittää. Laskelmat näyttävät lisäksi varsin yksinkertaisilta.
Trump perusteli tullipakettiaan vastavuoroisuudella: presidentin näkemyksen mukaan Yhdysvaltoja on kohdeltu epäreilusti maailmanmarkkinoilla.
Toisin sanoen Trumpin mukaan tullit ovat asetettu maille, koska ne ovat omilla tulleillaan rajoittaneet yhdysvaltalaisia tuotteita. Samalla on otettu huomioon maiden ”valuuttakurssimanipulaatio”.
Financial Times selvitti, etteivät Trumpin väitteet pidä paikkansa, mutta luvut eivät ole ilmeisesti täysin päästä keksittyjä.
– Ette ikinä usko, mihin he perustivat numeronsa, Finacial Timesin artikkeli otsikoi.
Tulleissa otetaan huomioon maiden kauppatase Yhdysvaltojen kanssa. FT:n laskelmien mukaan tullimaksu tulee Yhdysvaltain kauppataseen vajeesta kohdemaan kanssa, joka jaetaan maasta tulevan tavaratuonnin arvolla. Lopuksi luku puolitetaan, mistä tulee Yhdysvaltain esittelemä tullimaksu.

Donald rump esitteli tullilistansa Valkoisen talon edustalla keskiviikkona. EPA / AOP
Trump puolitti kiltteydestä
FT:n mukaan tämä kaava täsmäsi 24 ensimmäiseen maahan, jotka olivat tullilistalla. Nostetaan esimerkiksi Bangladesh, josta tuli Yhdysvalloille 8,4 miljardin dollarin edestä tavaraa. Toiseen suuntaan tavaraa liikkui Yhdysvalloista 6,2 miljardia dollaria vähemmän.
Tässä tapauksessa siis kauppavaje oli 6,2, joka jaettiin Bangladeshin tuontitavaran arvolla eli 8,4:llä. Vastaukseksi saadaan 0,738, eli pyöristettynä 74 prosenttia. Se on sama luku, mitä Valkoinen talo väittää Bangladeshin tullimaksuksi Yhdysvaltain tuotteille.
Kun 74 jaetaan puoliksi, saadaan Yhdysvaltain esittämä ”vastavuoroinen” tullimaksu Bangladeshille, mikä on 37 prosenttia.
Miksi luku on jaettu puoliksi? FT:n haastatteleman Valkoisen talon virkamiehen mukaan syynä puolittamiselle on Trumpin osoitus olla lempeä ja kiltti maailmalle.
Trumpin tullimaksut ovat vähintään 10 prosenttisia kaikille Yhdysvaltoihin tuleville tuotteille, mutta suurimmat tullimaksut ovat noin 50 prosentin luokkaa. Korkeimpia tullimaksuja esitettiin esimerkiksi Kaakkois-Aasiaa Laosiin ja Kambodžaan sekä Afrikan maihin.