Onko se tekoälyllä tehty lapo nyt kielletty? Ku mun yx kaveri kävi Japanissa ja osti sieltä jostain pornokaupasta ihan laillisesti hyllystä DVD:n joka on tekoälyllä tehtyä lapsipornoa.
Ei joutunut tulliin.
Mut siis onko se dvd nyt laiton?
En ole kazonut sitä, katoin vaan kansikuvia.
Tekoälyllä tehty lapo
Tekoälyllä tehty lapo
jee, MV-LEHTI on taas hengissä!!
Re: Tekoälyllä tehty lapo
Vastaan ize izelleni: on laitonta hallussapito Suomessa ja joissakin muissa maissa, tai tollasen tiedon löysin Googlesta.
jee, MV-LEHTI on taas hengissä!!
- Sarjahurmaaja
- Jane Marple
- Viestit: 1017
- Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm
Re: Tekoälyllä tehty lapo
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vaa ... us/9127066
Tulkitsisin tuon niin että laillisuus riippuu siitä kuinka todenmukaiselta se tekoälyn jälki näyttää.Osa ei-todellisuuspohjaisesta hyväksikäyttösisällöstä laillista Suomessa
Lasta seksuaalisesti esittävän kuvan levittäminen tai sen hallussapito on Suomessa laitonta. Rikoslain perusteella laittomia ovat kuvat tai kuvatallenteet, joissa seksuaalisesti ja todellisuuspohjaisesti tai todenmukaisesti esitetään lasta.
Todellisuuspohjaisuudella tarkoitetaan sitä, että kuva tai tallenne on aidosta tilanteesta. Tällainen on esimerkiksi hyväksikäytöstä otettu kuva.
– Myös esimerkiksi piirustus todellisesta lapsen hyväksikäyttötilanteesta taikka olemassa olevasta lasta seksuaalisesti esittävästä kuvasta, poliisin ohjeistamiseksi kirjatussa tekstissä kuvaillaan.
Todenmukaisuudella tarkoitetaan taas sitä, että kuva tai video näyttää erehdyttävästi valokuvaamalla tai vastaavalla tavalla tehdyltä.
– Esimerkiksi taidokkaasti (esim. ei kykene silmämääräisesti erottamaan) tietokoneella muokattu tai luotu kuva tai video, jossa seksuaalisesti esitetään lasta, vaikka tällaista tapahtumaa ei tosielämässä olisi tapahtunut. Vastaavat tekoälyn luomat kuvat ja videot joko oikeista tai kuvitelluista lapsista, poliisia ohjaavassa kirjeessä muotoillaan.
Tämä tarkoittaa, että osa Lintulan kuvailemista kuvista tai videoista on tälläkin hetkellä Suomessa laillisia. Esimerkiksi selvästi animaatioksi tunnistettava, kuviteltua lapsen hyväksikäyttöä esittävä video voisi tämän määritelmän perusteella olla laillinen.