^
Korkea otsa ja ankea naama.
Naisen pelätään pitäneen kissaansa autossa vuosikausia – paikalliset raivoissaan
Omistaja vakuutti valvontaeläinlääkärille neljä vuotta sitten, että hän otti kissansa takaisin sisälle asumaan.
----
Seinäjoen ympäristöterveysjohtaja Virpi Ala-Risku kertoo, että
kissan tilanteesta on tullut jo aiemmin ilmoituksia ja paikan päällä on tehty tarkastuksia useampana vuonna.
Ala-Risku kertoo, että
Facebookissa tehty julkaisu johti ”somepommitukseen”. Hän ei muista koko uransa ajalta tapausta, josta olisi tullut yhdestä ja samasta asiasta niin paljon yhteydenottoja.
– Meille on tullut 70–80 eläinsuojeluilmoitusta tästä asiasta.
Meillä on mennyt koko päivä niiden käsittelemisessä ja lisäksi puhelin on soinut koko päivän. Somekohujen takia tällainen pommittaminen vie vain hirveästi viranhaltijoiden aikaa.
Hän kertoo, että yhden valvontaeläinlääkärin työaika on perjantaina kulunut vain pelkästään puhelimeen vastaamiseen.
–--
Ala-Risku lupaa, että kissan tapaus on selvityksessä ja jälkiseurantaa tehdään.
– Sen voin sanoa, että asiat eivät yleensä ole ihan niin kuin siellä somessa sanotaan.
Tämä asia on käsittelyssä ja yritämme tavoittaa ihmisen.
Ala-Risku kertoo, että ihmisillä on usein virheellinen käsitys siitä, mihin viranomaisten resurssit riittävät. Hän kertoo,
ettei heillä ole resursseja seurata sitä, että eläimen omistaja jatkaa määräysten noudattamista enää sen jälkeen, kun asia on todettu korjatuksi.
– Jos asia repsahtaa uudelleen, pitää tehdä aina uusi ilmoitus.
Meillä ei ole resursseja valvoa kohteita säännöllisesti tai kovin pitkään.
Ala-Risku toteaa yleisellä tasolla, että kissan säilyttäminen pysyvästi henkilöautossa ei ole hyväksi eläimelle. (No Shit, Sherlock, om. huom)
Pohjanmaan poliisin viestinnän mukaan autossa säilytettävästä kissasta ei ole tehty rikosilmoitusta. Poliisille on tullut hätäkeskuksen kautta kissaan liittyviä tehtäviä, mutta partiot eivät ole kertaakaan käyneet paikan päällä katsomassa kissaa.
– Tehtäviä on ollut, muttei yhtään sellaista, jota olisimme lähteneet selvittämään. Tehtävillä ei ole ilmennyt mitään sellaista, että oltaisiin lähdetty tutkimaan, viestinnästä kerrotaan.
Poliisi puuttuu tilanteisiin, joissa joku näkee ihmisen pahoinpitelevän eläintä esimerkiksi lenkillä. Viestinnästä muistutetaan, että hätäkeskus tekee päätöksen tehtävän kiireellisyysluokituksesta.
–
Jos akuuttia eläinsuojelurikosta ei ole käynnissä meillä ei ole toimintavaltuuksia tehdä asialle mitään.
Mitä keinoja tässä enää jää, jos asia ei kuulu poliisille eivätkä ilmoitukset valvontaeläinlääkärille ole johtaneet mihinkään?
– Erittäin hyvä kysymys. Avilla ja valvontaeläinlääkärillä on vastuu selvityksestä ja mahdollisuus viran puolesta tehdä jotain. Jos valvontaeläinlääkärillä on syytä epäillä jotakin, hän tekee valvontakäynnin.
Seinäjoen alueen ympäristöterveydenhuolto on tarkistanut kissan voinnin vuonna 2021.
Tarkastuksesta laaditun raportin mukaan omistaja on myöntänyt tuolloin, että kissan pääasiallinen pitopaikka on auto. Kirjausten mukaan kissalla oli autossa vettä, kahdenlaista ruokaa ja hiekkalaatikko.
Omistajalle oli kerrottu, ettei auto täytä eläinsuojelulain mukaisia vaatimuksia kissan vakituisesta pitopaikasta. Omistaja oli sanonut, että auto on vain tilapäinen pitopaikka ja kissa on autossa, koska se ei tule toimeen hänen toisen kissansa kanssa.
Vajaa kuukautta myöhemmin viranomainen teki
ennaltasovitun uusintatarkistuksen kissan olinpaikasta. Kissa oli siirretty autosta asuntoon sisälle. Kirjausten mukaan se oli pirteä, seurallinen ja terveen näköinen. Asia päätettiin.
----
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011161487.html?
----
Ihme saatanan selittelyä puolin ja toisin.
"Jos akuuttia eläinsuojelurikosta ei ole käynnissä meillä ei ole toimintavaltuuksia tehdä asialle mitään."
Voisiko lähes vuosikymmenen jatkunut eläimen kaltoinkohtelu tehdä siitä ainakin jonkin verran "akuutin"?

"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson