Uhrihan oli
Anne-Mari Elo tai tuolloin itse asiassa
Anne-Mari Palenius

- Malmilla 2004 paloitellun uhrin pää.jpg (62.42 KiB) Katsottu 2754 kertaa
Päähän oli irrotettu tuolloin ruumiista.
Naisystävänsä paloitellut sai 13 vuotta vankeutta
Kaleva 27.09.2005
Naisystävänsä Helsingin Vartioharjussa paloitellut mies sai 13 vuotta vankeutta. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 35-vuotiaan
Jari Kalevi Rummukaisen alentuneesti syyntakeisena eli vailla täyttä ymmärrystä tehdystä murhasta.
Rummukainen tappoi 36-vuotiaan naisystävänsä tämän kotona viime vuoden syyskuussa. Hän löi naista ensin veitsellä ja alkoi leikata päätä irti uhrin ollessa vielä elossa. Hän pilkkoi myös ruumista ja kuljetti osat asunnosta kottikärryillä eri paikkoihin.
Rikos nousi julkisuuteen, kun ohikulkija löysi pään siirtolavalta Malmilta muutama päivä teon jälkeen. Loput ruumiista löytyi kaatopaikalta Keravalta ja Vartioharjusta Kehä I:n varrelta.
Oikeudessa kävi ilmi, että Rummukainen oli ollut jo aiemmin väkivaltainen naisystäväänsä kohtaan. Hän oli pahoinpidellyt naista sekä murhaa edeltäneinä kuukausina että edellisenä keväänä. Mies oli myös uhkaillut tappamisella ja nostanut luvatta naisen rahoja tämän pankkikortilla.
Syyttäjä vaati Rummukaiselle tuomiota myös vapaudenriistosta, koska naisystävä oli kertonut miehen pitäneen häntä vankina asunnossaan lähes puolentoista kuukauden ajan loppukesästä viime vuonna. Oikeus hylkäsi tämän syytteen. Se piti väitettä epäuskottavana, koska pariskunta oli käynyt yhdessä kaupassa.
Oikeudessa todettiin, että nainen oli yrittänyt päästä turvaan väkivaltaiselta kumppaniltaan. Hän haki miehelle lähestymiskieltoa viime vuoden keväällä mutta ei saapunut oikeuden käsittelyyn. Hän uusi hakemuksen myöhemmin, mutta sitä ei ehditty käsitellä oikeudessa ennen henkirikosta.
Rummukainen myönsi henkirikoksen mutta piti sitä murhan sijasta tappona. Käräjäoikeus tuomitsi teon kuitenkin syyttäjän esittämällä tavalla murhana, koska se oli erityisen raaka ja julma sekä kokonaisuutena arvostellen törkeä.
Käräjäoikeuden mukaan ruumiin paloittelu surmaamisen jälkeen ei osoita tekijässä erityistä raakuutta ja julmuutta. Sen sijaan pään irrottaminen hengissä olevalta uhrilta on törkeää, vaikka uhri ilmeisesti kuolikin nopeasti.
Oikeus määräsi Rummukaisen maksamaan naisystävänsä tyttärelle henkisestä kärsimyksestä 10 000 euroa ja naisen äidille 3 000 euroa.
Paloittelumurhasta epäiltynä oli alkuvaiheessa vangittuna kaksi miestä. Toinen oli naisen entinen miesystävä, joka on aiemmin tuomittu eräästä toisesta paloittelumurhasta.
Hänet kuitenkin vapautettiin, kun DNA-tutkimus osoitti Rummukaisen syylliseksi.
Tässä kuvassa vielä elävänä:

- Anne-Mari Palenius.jpg (78.93 KiB) Katsottu 2737 kertaa
Hovissa rangaistus putosi: 12 v. 3 kk.

- Malmin paloittelumurhaaja 2004 Jari Kalevi Rummukainen.jpg (99.37 KiB) Katsottu 2724 kertaa
https://www.kaleva.fi/naisystavansa-pal ... ta/2041419