Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
lonesjucca
Javier Pena
Viestit: 1823
Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja lonesjucca »

TosiJees kirjoitti: To Huhti 17, 2025 6:49 pm Rauhanturvaajia on kyllä oikeasti vaikea löytää jos ehtoina ”ei NATOn jäseniä ja toisaalta ei Venäjän ystävämaita” Kolmannen maailman soltuista se kai pitää kaivaa kasaan, niin että molemmille sopisi?
kuinkka niin? onhan maailma palkka-armeijoita täynnä. mutta ilmeisesti lontoo ja washinkton haluaisi lähettää omia agenttejaan ties mitä tekemään. se ei Venäjälle käy toteaa Putin ja on varmasti Purraa rehellisempi sanoissaan :D
0uts1der
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

Ei ole mitään rauhaa jota pitäisi turvata.
Ukraina puolustaa alueitaan niin kauan kuin ryssä hyökkää. Ja Trumppi keskittyköön oman pesänsä asioihin ja hiustensa "kauneuteen", muuhun siitä ei olekaan.
Ja Eurooppa auttaa Ukrainaa niin kauan kuin tarpeen on.
Malcom X
Sabrina Duncan
Viestit: 368
Liittynyt: Ti Joulu 10, 2024 11:28 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Malcom X »

0uts1der kirjoitti: Ke Huhti 23, 2025 8:47 pm Ei ole mitään rauhaa jota pitäisi turvata.
Ukraina puolustaa alueitaan niin kauan kuin ryssä hyökkää. Ja Trumppi keskittyköön oman pesänsä asioihin ja hiustensa "kauneuteen", muuhun siitä ei olekaan.
Ja Eurooppa auttaa Ukrainaa niin kauan kuin tarpeen on.
Katsotaanpas kuinka tämä vanhenee.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

Trumpin "tie rauhaan"... eli luvataan venäjälle kaikki mitä venäjä vaatii, vastineeksi vaaditaan Ukrainalta mineraalisopimus ja Ukrainan voimalaitosten hallinta eli laitetaan Ukraina maksamaan trumpille omien voimalaitostensa tuottamasta sähköstä...
Ja sitten valitetaan että Zelensky hankaloittaa rauhanprosessia kun ei suostu tarjottuihin ehtoihin. :roll:
Trump: Venäjän kanssa sopimus sodan lopettamisesta
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo uskovansa, että Venäjä on suostunut sopimukseen sodan lopettamiseksi Ukrainassa. Hänen mukaansa vielä on päästävä sopimukseen Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa.

Trump kommentoi asiaa toimittajille Valkoisessa talossa paikallista aikaa keskiviikkona.

Trump lisäsi, että hän luuli Zelenskyin kanssa toimimisen olevan helpompaa.

Aiemmin keskiviikkona Trump arvosteli Zelenskyin Krimin niemimaata koskevia lausuntoja. Trumpin mukaan Zelenskyin haluttomuus virallisesti luopua Krimistä haittaa aseleponeuvotteluja.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-20000111 ... ost=396098
Tätä kaikkea Venäjä saisi:

Krim hyväksytttäisiin de jure (oikeudellisesti) Venäjän alaiseksi.

Lähes koko Luhanskin alue ja Venäjän miehittämät alueet Donetskista, Hersonista ja Zaporizzjasta hyväksyttäisiin de facto (tosiasiassa) Venäjän miehityksen alaisiksi.

Lupaus siitä, ettei Ukrainaa oteta Naton jäseneksi. Ukrainan EU-jäsenyyttä ehdotus ei estä.

Vuodesta 2014 saakka asetetut pakotteet poistettaisiin.

Lisää taloudellista yhteistyötä Yhdysvaltojen kanssa etenkin energia- ja teollisuussektoreilla.

Tätä kaikkea Ukraina saisi:

"Vankat" turvallisuustakuut, joihin kuuluisi Euroopan maiden ja ehkä joidenkin muidenkin panosta. Dokumentissa ei tarkalleen määritellä rauhanturvaoperaation luonnetta. Yhdysvaltojen osallistumista ei mainita.

Pieni osa Harkovan alueesta palautettaisiin.

Dneprjokeen liittyvä esteetön kulku.

Kompensaatiota ja tukea jälleenrakennukseen. Antajaan ei oteta kantaa.

Lisäksi dokumentissa kuvaillaan Zaporizzjan voimalaitoksen kohtaloa: se kuuluisi Ukrainaan mutta pyörittämisestä huolehtisi Yhdysvallat. Lisäksi viitataan mineraalisopimukseen, jonka Yhdysvallat toivoo Ukrainan allekirjoittavan torstaina.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011185678.html
0uts1der
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2022 1:12 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja 0uts1der »

r.U.s.S.i.A.n
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 815
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Pad »

Olipa jännä ettei Ukrainan presidentti Zelenskyi suostunut Venäjän edustaja Trumpin ehdotuksiin rauhasta. Tuo ehdotus oli käytännössä Venäjän vaatimusten mukainen ja vielä loppuun hurjat lupaukset tuesta taloudellisesti ja sotilaallisesti, ilmeisesti Euroopan puolesta kysymättä Euroopalta mitään.

Ja lopulta klassinen aivopieru Trumpilta. "Miksei Zelenskyi tehnyt mitään kun Venäjä otti Krimin niemimaan?" Ehkä siksi ettei Zelenskyi ollut silloin Presidenttinä!
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

Mikä läpinäkyvintä venäjän suosimista, niin alkuperäiset aselevon/rauhan ehdothan oli hyvin erilaiset Ukrainan kannalta, ja Ukraina olisi suostunut niihin, mutta kun putin ja venäjä ei niihin ehtoihin suostunut niin siitähän ei tietenkään venäjää syytetty vaan laadittiin uudet venäjän sanelemat ehdot, ja nyt sitten syytellään Zelenskyä ja Ukrainaa siitä että ei suostu näihin uusiin ehtoihin.

Kyllä on amerikkalaisia höynäytetty täysillä tuolla maga-hömpötyksellä niin että on saatu venäjämielinen trump presidentiksi, eihän tuo muuten vituttaisi vaan naurattaisi amerikkalaisten typeryys, mutta kun kyseessä on amerikka niin heidän venäjämielisestä presidentistä kärsii muutkin kuin amerikkalaiset.
Paikalla
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6741
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

OnyxPhoenix kirjoitti: Ti Huhti 22, 2025 11:50 pm ^ Taas tupakoitu väärässä paikassa. Mutta onneksi kukaan ei sentään loukkaantunut ryssien mukaan. :lol:

ryssä todennäköisesti vastaa normaaliin tapaan ampumalla ballistisilla ohjuksilla jonkun kaupungin keskustaan tappaen siviilejä ja väittäen että kyseessä oli sotilaskohde.
Ja näin.
ryssän hyökkäys Kiovan siviilejä vastaan.jpg
ryssän hyökkäys Kiovan siviilejä vastaan.jpg (142.53 KiB) Katsottu 909 kertaa
https://x.com/victoriaslog/status/1915292690117206067
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15351
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Sata päivää trumputin-farssia.
Venäjä: Zelenskyi romuttaa rauhaan tähtäävän diplomatian – Trumpin Krim-linja on kuin omamme

Zelenskyi on sanonut, ettei tule tunnustamaan Krimin niemimaata Venäjän alueeksi koska tämä rikkoisi Ukrainan perustuslakia.

Julkaistu 24.04.2025 12:32

Venäjä on syyttänyt Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyia rauhansopimukseen tähtäävän diplomatian romuttamisesta, kirjoittaa uutistoimisto Reuters.

Presidentti Zelenskyi sanoi tiistaina, ettei tule tunnustamaan Krimin niemimaata Venäjän alueeksi, koska tämä rikkoisi Ukrainan perustuslakia.

Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova sanoi toimittajille, että käynyt yhä selvemmäksi, ettei Zelenskyi kykene neuvottelemaan sopimusta sodan lopettamiseksi.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump arvosteli keskiviikkona Zelenskyin Krimin niemimaata koskevia lausuntoja. Trumpin mukaan Zelenskyin haluttomuus virallisesti luopua Krimistä haittaa aseleponeuvotteluja.

Trumpin mukaan Ukraina menetti Krimin jo vuonna 2014 presidentti Barack Obaman ollessa Yhdysvaltain presidentti eikä alueesta tulisi enää neuvotella. Kremlin tiedottaja Dmitri Peskovin mukaan Trumpin kommentti on täysin linjassa sen kanssa, miten myös Venäjä ymmärtää asian.

Zelenskyi vastasi keskiviikkoiltana X:ssä julkaisemalla kuvan Yhdysvaltojen vuonna 2018 tekemässä "Krimin julistuksesta". Tuolloin Trump toimi presidenttinä, ja asiakirjan on allekirjoittanut Trumpin silloinen ulkoministeri Mike Pompeo.

Asiakirjassa sanotaan, että Yhdysvallat vastustaa Venäjän yritystä liittää Krimin niemimaa itseensä ja että Yhdysvallat lupaa ylläpitää tätä politiikkaa, kunnes Ukrainan alueellinen koskemattomuus on palautettu.


– Ukraina toimii aina perustuslakinsa mukaisesti, ja olemme täysin varmoja, että kumppanimme, erityisesti Yhdysvallat, toimivat sen vahvojen päätösten mukaisesti, Zelenskyi kirjoitti.

Ukraina on sanonut olevansa sitoutunut pyrkimään täydelliseen aselepoon.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ven ... an/9143116
Paikalla
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6741
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

^ Näin tosiaan Trumpin ensimmäisellä kaudella.

"the United States rejects Russia's attempted annexation of Crimea and pledges to maintain this policy until Ukraine's territorial integrity is restored."

Eli Trump peruu oman hallintonsa 7 vuotta sitten tekemiä lausuntoja nyt venäjän hyväksi.
Tuo oli kyllä erinomainen twiittaus Zelenskyltä. Voisin kuvitella että Trumpia vituttaa rankasti kun taas paljastettiin orange manin nykyisen hallinnon kaksinaamaisuus ja epäluotettavuus.

USAsta on tullut Trumpin kakkoskaudella täysi pelle.

Kuva
https://x.com/ZelenskyyUa/status/1915120034487189631
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15351
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Onko tämä Trumpin ailahtelu joku dementian oire?
16:08

Trumpilta avautuminen: Vladimir, lopeta!

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump avautui Suomen aikaa torstai-iltapäivänä Truth Social -palvelussaan.

Hän kommentoi Venäjän viimeöistä massiivista iskua Ukrainan pääkaupunki Kiovaan. Iskussa on kerrottu kuolleen ainakin yhdeksän ihmistä ja loukkaantuneen 63.

– En ole tyytyväinen Venäjän tekemästä iskusta KIOVAAN. Ei tarpeellista, ja erittäin huono ajoitus. Vladimir, LOPETA! 5000 sotilasta viikossa kuolee. Tehdään se rauhansopimus VALMIIKSI!, Trump kirjoitti.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e15 ... 1510a46d10

Ihan kuin sillä olisi välillä selkeämpiä hetkiä Puten suhteen.
Paikalla
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6741
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

Video pohjois-korealainen ballistisen ohjuksen iskusta Kiovan asuinalueelle.
Ryssät vielä kehtasivat tietenkin väittää että ampuivat sotilaskohdetta, ihan kuin noilla pohjois-korean romuilla edes osuisi mihinkään tarkasti vaikka yrittäisi.. :roll:

Ja Krasnov kieltäytyi edes rahalla myymästä Patrioteja Ukrainalle.


damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

URSA kirjoitti: To Huhti 24, 2025 4:32 pm Onko tämä Trumpin ailahtelu joku dementian oire?
16:08

Trumpilta avautuminen: Vladimir, lopeta!

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump avautui Suomen aikaa torstai-iltapäivänä Truth Social -palvelussaan.

Hän kommentoi Venäjän viimeöistä massiivista iskua Ukrainan pääkaupunki Kiovaan. Iskussa on kerrottu kuolleen ainakin yhdeksän ihmistä ja loukkaantuneen 63.

– En ole tyytyväinen Venäjän tekemästä iskusta KIOVAAN. Ei tarpeellista, ja erittäin huono ajoitus. Vladimir, LOPETA! 5000 sotilasta viikossa kuolee. Tehdään se rauhansopimus VALMIIKSI!, Trump kirjoitti.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e15 ... 1510a46d10

Ihan kuin sillä olisi välillä selkeämpiä hetkiä Puten suhteen.
Paskat, pelkkää teatteria, kun pitää yrittää välillä näytellä jotain muuta kuin putinin sätkynukkea ettei tulisi liikaa paskaa niskaan.
Todellisuudessahan noistakaan pommituksista ei tule venäjälle mitään seurauksia, todennäköisesti tuonkin kommentin jälkeen pitänyt soittaa putinille ja pahoitella, "sori vladimir minun oli vaan pakko vähän esittää medialle, jatketaan vaan neuvotteluja siitä moskovan trump-towerista"
siiantaika
Vic Mackey
Viestit: 1938
Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja siiantaika »

Pad kirjoitti: To Huhti 24, 2025 11:55 am Olipa jännä ettei Ukrainan presidentti Zelenskyi suostunut Venäjän edustaja Trumpin ehdotuksiin rauhasta. Tuo ehdotus oli käytännössä Venäjän vaatimusten mukainen ja vielä loppuun hurjat lupaukset tuesta taloudellisesti ja sotilaallisesti, ilmeisesti Euroopan puolesta kysymättä Euroopalta mitään.
Eurooppa voisi toki aina päättää tukea Ukrainaa itsenäisesti kysymättä USA:lta mitään. Mutta ei kiinnosta... :D

Trump on ainoa, joka tälle asialle tekee mitään, niin nyt on vaan pakko tanssia hänen tanssiaan.
siiantaika
Vic Mackey
Viestit: 1938
Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja siiantaika »

damfin kirjoitti: Pe Huhti 25, 2025 7:57 am
URSA kirjoitti: To Huhti 24, 2025 4:32 pm Onko tämä Trumpin ailahtelu joku dementian oire?
– En ole tyytyväinen Venäjän tekemästä iskusta KIOVAAN. Ei tarpeellista, ja erittäin huono ajoitus. Vladimir, LOPETA! 5000 sotilasta viikossa kuolee. Tehdään se rauhansopimus VALMIIKSI!, Trump kirjoitti.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e15 ... 1510a46d10

Ihan kuin sillä olisi välillä selkeämpiä hetkiä Puten suhteen.
Paskat, pelkkää teatteria, kun pitää yrittää välillä näytellä jotain muuta kuin putinin sätkynukkea ettei tulisi liikaa paskaa niskaan.
Minä jotenkin näen asian niin, että Trump kuvittelee olevansa parhaita kavereita "Vladimirin" kanssa. Twiitin äänensävy on juuri sellainen kuin "bro" puhuisi toiselle "bro'lle" että hei, lopetas nyt, viikon ryyppyputki oli huono ajatus, otetaan selvempi päivä.
Vastaa Viestiin