Kolme miestä sekstaili alaikäisen tytön kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
ViidakonCasanova

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Nyt kun tuli luettua Helsingin Käräjoikeuden tuomarin viestejä tähän tapaukseen liittyen, varmistuin siitä ettei ole enää olemassa poliittista ratkaisua. Kiitos Suomen oikeuslaitos, sitten kauhistellaan kun suomessa on "äärioikeistolaisia" terroristiryhmiä.
ASierra
Theo Kojak
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Tammi 24, 2022 11:15 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja ASierra »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 10:18 am Nyt kun tuli luettua Helsingin Käräjoikeuden tuomarin viestejä tähän tapaukseen liittyen, varmistuin siitä ettei ole enää olemassa poliittista ratkaisua. Kiitos Suomen oikeuslaitos, sitten kauhistellaan kun suomessa on "äärioikeistolaisia" terroristiryhmiä.
Juha Hartikaisen oksennukset olivat kyllä vertaansa vailla. Tajusi sentään poistaa ne, koska häntä "maalitettiin"
Knobster kirjoitti: ↑Kaikillahan se on tiedossa että tiettyjen maiden seonneet pakolaiset raiskaavat paljon suhteessa lukuunsa.
H. Solmunen
Neuvoja-Jack
Viestit: 503
Liittynyt: Ke Syys 14, 2011 8:30 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja H. Solmunen »

damfin kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 8:04 am
En minä tuota kantasuomalaisen ryyppyporukan kesken tapahtuvaa joukkopanoakaan mitenkään mahdottomana pidä, itsellänikin on kaukaa nuoruudesta muisto (tapahtui helsingissä) jossa kesätöissä ollessani 18 pienen työporukan kanssa lähdettiin kämpilleni perjantai-iltaa viettämään, kolme alle parikymppistä sälliä ja yksi kassatyttö, saunomisen ja ryypiskelyn jälkeenhän homma eteni siihen että ensin yksi paneskeli tytön kanssa kämpän lattialla, ja hänen lopeteltuaan tyttö naureskellen huuteli että kuka on seuraava, ja ei siitä mitään turpaanvetoa seurannut vaan ihan sopuisaa joukkopanoa :D
Kyllä siinäkin tapauksessa tytöllä näytti pieni morkkis ja reiät kipeänä seuraavana aamuna olevan, mutta otti asian kuitenkin ihan huumorilla ja naureskeli että mitä vittua sitä taas kännissä on tullut tehtyä.

En tosiaan usko että tuo nyt mikään ainutkertainen tapaus olisi, eli kyllä tuollaista tapahtuu ja kaikilta osapuolilta ihan vapaaehtoisesti, ja nuoretkin tytöt varsinkin sopivassa humalassa ovat kyllä joskus kokeilunhaluisia ja innokkaita, vaikka sitten seuraavana aamuna krapulassa homma hieman kaduttaisikin.
Tästä sellainen huomio, että lainsäädäntö on muuttunut siitä kaukaisesta nuoruudestasi. Omien kavereiden kanssa ollaan todettu, että jokaisella on nuoruudesta kokemuksia, jotka olisivat voineet johtaa nykylainsäädännön mukaan raiskaustuomioon. Känninen nainen ei nykylainsäädännön mukaan pysty välttämättä pätevää suostumusta antamaan, joten katumus kännin jälkeen on periaatteessa merkki siitä, että pätevää suostumusta ei ole annettu.

Joskus on käynyt kostean illan jälkeen niinkin, että itseltäkin on muisti lähtenyt illan tai yön viimeisen tunnin osalta ja seuraava muistikuva on naisen kanssa sängyssä. Ei mitään hajua miten sinne on päädytty ja kenen aloitteesta, mitä kaikkea on tehty ja onko suostumuksia kyselty. Usein sitten se yhtä känninen nainen katuu jälkikäteen ja halutessaan voisi ajaa raiskaustuomion. Yritä siinä puolustautua, kun et muista mitään. Tuomiohan siitä tulisi. Kuitenkin mielestäni selvinpäin tehtynä kännisen hyväksikäyttö olisi huomattavasti pahempi rikos ja vielä porukalla tehtynä.
Avatar
Elpram
Martin Riggs
Viestit: 646
Liittynyt: Su Syys 20, 2015 10:12 am

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Elpram »

Eihän siinä, nyt kaikki pedarit joukolla juottamaan pentuja känniin ja porukalla panemaan. Se on ihan ok Suomessa, jos lapsi ei osaa selkeästi sanoa ei. Ambulanssikuskit katsoivat, että tyttö ei ole kykeneväinen pitämään itsestään huolta kadulla muiden ihmisten läsnäollessa, mutta oikeuslaitos katsoo, että sama lapsi on kykeneväinen ilmaisemaan suostumuksensa joukkopanoon.
Rationaalinen tieto nojautuu luonnonlakeihin, mutta intuitiivinen tieto antaa selityksen sille, mihin luonnonlait lopulta perustuvat.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

En tiedä, tämä on niin ristiriitainen keissi. Tulee mieleen, että olisiko yksi noista mokkiksista ollut jopa tytön 'boyyyfreend', jolle muija sitten snäppäillyt, missä on. No, tuo sitten tuonut koko sukunsa sinne ihmettelemään, ja poistuneet puskapanoille. Tämä yksi, joka sitten viimeisenä saatellut kuukerinellista ruiskunnutta mälliä valuvaa 'kimppakiva-tyttistään' pois puskasta.

Ehkä kyseessä on hatkalainen, joka ennenkin toiminut patjana näille? Mitäs sitten alkoi pillittämään raiskauksesta ja ryöstöstä. Tuskin siltä neitsyyttä ryöstettiin [mistään aukosta] :lol:
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Avatar
Tenderloin
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ma Touko 03, 2021 1:43 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Tenderloin »

Saadaankohan tästä tärkeä ennakkotapaus. Se, että kännissä tulee tehtyä asioita joita ei selvin päin tekisi ja krapulamorkkiksessa sitten kaduttaa ei tarkoita että jokin rikos olisi tapahtunut.

Hyvä että tapauksesta löytyi noita kameratallenteita, on ollut huolestuttava trendi jossa seksuaalisesti vapautunut henkilö ilmoittaa morkkiksessa tulleensa raiskatuksi vaikka lemmenleikit olisivat itse tilanteessa tapahtuneet täysin yhteisymmärryksessä. Ei voi olla niin että teko muuttuu raiskaukseksi siinä vaiheessa kun henkilöä alkaa kaduttamaan omat valintansa.

"Uhrin" nuori ikä ei myöskään muuta tekoa kuin korkeintaan moraalisesti paheksuttavammaksi kun suojaikärajaa ei rikottu. Jos nuori neito saapuu päivystykseen kahden promillen humalassa niin on siinä silloin jo praktiikkaa alalta eikä kyseessä ole mikään keppihevosia askarteleva naapurintyttö.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Tuomio ei ole lainvoimainen, mutta ainakaan toistaiseksi yksikään osapuoli ei ole esittänyt tyytymättömyyttään siihen.
Vartija epäili, että aamuyön asiakkaat menivät polttamaan pilveä ja lähtivät tarkistamaan tilannetta. He keskeyttivät ensimmäisessä pusikossa tapahtuneen yhdynnän.

Vartijoissa tilanne ei herättänyt huolta. Tyttö nousi ylös ja puki päälleen. Mitään keskustelua ei tilanteessa käyty.
Seuraavan kerran hän havahtui varhain aamulla metsiköstä makaamasta. Hänellä oli päällään muut vaatteet paitsi takki, eikä hän löytänyt laukkuaan. Takin löydettyään hän lähti hortoilemaan sairaala-alueelle.

Kadonnut omaisuus löytyi sittemmin pusikosta sairaalan läheltä.
Valvontakameratallenteiden perusteella tyttö liikkui itsenäisesti vaikkakin ajoittain horjahdellen sairaalassa ja sen alueella, osti kahvia automaatista sekä katseli kirjaa ja puhelinta.

Lääkärinlausunnon, valvontakameratallenteiden ja miesten kertoman perusteella tyttö oli hyvällä ja iloisella tuulella. Humalatila ei siis oikeuden mukaan ollut sellainen, että tyttö ei olisi kyennyt ilmaisemaan tahtoaan.
Tyttö siis antanut suostumuksensa ja lähtenyt harrastamaan sexiä metsään. Koska risut vähän raapivat ja sexi ei ilmeisesti tuottanut satoja orgasmeja niin tämä yhteisymmärryksessä harjoitettu joukkorakastelu muuttui tytön mielestä raiskauksexi. Niin ja tietysti ryöstöksi, kun oli itse jättänyt laukkunsa ensimmäiseen panopusikkoon.

Oikeus päätti aivan oikein. Ei voi ensin antaa pillua ja sitten päättää, että hei mut raiskattiin. Mutta näinhän osa nykynuorista kokee oikeudekseen tehdä tiliä. Kiristämällä miehiä.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Tenderloin kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 11:59 am "Uhrin" nuori ikä ei myöskään muuta tekoa kuin korkeintaan moraalisesti paheksuttavammaksi kun suojaikärajaa ei rikottu. Jos nuori neito saapuu päivystykseen kahden promillen humalassa niin on siinä silloin jo praktiikkaa alalta eikä kyseessä ole mikään keppihevosia askarteleva naapurintyttö.
Ja missä tämän nuoren vanhemmat olivat tapahtumahetkellä? Lomamatkallako? Joutuu sairaalaan 0430 ja lähtee sieltä 0530 panemaan. Vanhemmilla ei yhtään huoleta. Ihan normaal.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Siirimaria
Lauri Hanhivaara
Viestit: 145
Liittynyt: Pe Marras 25, 2022 9:33 am

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Siirimaria »

Täysin oikea tuomio. Kameroista selviää, että tyttö oli vapaaehtoisesti lähtenyt mukaan, ja aivan yhtä vapaaehtoisesti vaihtanut toiseen pusikkoon omin jaloin ja naurusuin, kun vartijat yllättivät seksin nälkäiset ensimmäisestä lokaatiosta. Vartijat eivät huomanneet mitään epäilyttävää tilanteessa. Se rikos, jota poliisin pitäisi tutkia, on, että mistä alle 18 vuotias on juomansa saanut? Seksiä saa harrastaa humalassa, eikä humala ole mikään puolustus käytökselle ja omille valinnoille. Oli kyseessä sitten auton ratti tai kulttuurivaihto seksin muodossa. Jos tyttö olisi ollut raahattavassa kunnossa, tilanne olisi muu. Mutta ei ollut. Tarina ei kerro, kauanko tyttö päivystyksessä oli tuon tulopuhalluksen jälkeen.
Avatar
Tenderloin
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ma Touko 03, 2021 1:43 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Tenderloin »

JanitaSlim kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 12:01 pm
Tenderloin kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 11:59 am "Uhrin" nuori ikä ei myöskään muuta tekoa kuin korkeintaan moraalisesti paheksuttavammaksi kun suojaikärajaa ei rikottu. Jos nuori neito saapuu päivystykseen kahden promillen humalassa niin on siinä silloin jo praktiikkaa alalta eikä kyseessä ole mikään keppihevosia askarteleva naapurintyttö.
Ja missä tämän nuoren vanhemmat olivat tapahtumahetkellä? Lomamatkallako? Joutuu sairaalaan 0430 ja lähtee sieltä 0530 panemaan. Vanhemmilla ei yhtään huoleta. Ihan normaal.
En halua spekuloida vanhempien elämänhallinnalla, -tilanteella tai koulutustasolla. Yleisellä tasolla voidaan silti todeta että harva vanhempi pystyy pitämään menevässä iässä olevaa nuorta niin rautaisessa otteessa että tietäisi kaikki tekemiset, menemiset ja tulemiset. Valitettavan monissa perheissä nuoren asiat eivät edes kiinnosta vanhempia. Tämä on surullista.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

URSA kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 10:07 am Kuka hakee seksiseuraa sairaalan aulasta aamuyöstä? Löytyykö sieltä muka kunnossa olevia nuoria tyttöjä? Yhtä hyvin kolmikko olisi saattanut ottaa mukaansa jonkun itsetuhoisen nuoren, joka olisi ollut sairaalassa itsemurhayrityksen takia. Tämäkin tyttö oli tuotu ambulanssilla sairaalaan. Mistä tiedetään ettei tyttö ole ollut humalassa itsetuhoinen ja siksi varomaton? Vaikka tyttö olisi lähtenyt pakottamatta mukaan, kuka ottaa nuoren tytön mukaansa sairaalan aulasta aamuyöllä?

17 -vuotias on vielä niin nuori, että voi saada hysteerisen kikatuskohtauksen ihan missä tahansa tilanteessa. Voin hyvin kuvitella tytön luulleen tilanteen loppuvan vartijan tullessa paikalle ja kikatelleen omituiselle tilanteelle. Sitten oikeus on päättänyt kikattelun todistavan kaiken olleen kunnossa, vaikka sellainen teinikäytös ei todista mitään.
Miehet nyt hakee seksiseuraa kaikkialta. Kadullakin ihan suomijuntit vislailee kovalla intensiteetillä, jos laittaa vähän parempaa päälle kulkiessaan entisenä mallina :)

Ja miehet lähtökohtaisesti pitävät nuorista naisista, eivät vanhoista, joiden seksuaalinen viehättävyys on historiaa. Tämän tietää jokainen aikuinen nainenkin oli sitten voimaantunut, tai ei.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
ViidakonCasanova

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Jos nyt leikitään, että tämä tyttö on ollut sellaisessa mielentilassa, että aktiivisesti ollut täysin mukana toiminnassa, ja sen jälkeen tullut katumapäälle.

Missä menee seksuaalisen hyväksikäytön raja, saako esim vastaavaa kehitysvammaista panna joka reikään ja kuvata teon, kunhan tämä ei kieltäydy mistään teon aikana? Olen itsekin ollut tilanteessa, missä joku selkeästi päihtynyt tai lievästi vammainen on tullut ehdottelemaan, ja tiesin ettei mitään järkeä hommassa. Tai skitsofreenikkoa, tai aktiivisessa psykoosissa olevaa?
ViidakonCasanova

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

17-vuotias tyttö kertoi joutuneensa kolmen miehen raiskaamaksi sairaalan pusikossa – Tämän takia oikeus hylkäsi syytteet

:
:
Tyttö tuotiin Malmin päivystykseen selviämään.

Kello oli 4.30, kun hän tutustui odotusaulassa kolmeen mieheen. Tuntia myöhemmin hän ja miehet suuntasivat sairaalaan läheiseen metsikköön. Siellä miehet omien sanojensa mukaan harrastivat tytön kanssa seksiä yhteisymmärryksessä.

Tilanne keskeytyi nopeasti, kun sairaalan vartija saapui paikalle taskulampun kanssa. Miehet ja tyttö vaihtoivat paikkaa ja toiminta jatkui.

Kello 6.20 tyttö meni takaisin sairaalalle ja kertoi vartijalle, että hänet on raiskattu ja ryöstetty.

Poliisi alkoi tutkia tytön kohtaloa epäiltynä seksuaalirikoksena ja tapaus päätyi oikeuteen saakka. Käräjäoikeus hylkäsi lopulta syytteet miehiä vastaan.

Itse epäilty raiskaus tapahtui valvontakameroiden ulottumattomissa ja ulkopuolisilta suojassa.

Miehet ja tyttö tallentuivat kuitenkin ennen ja jälkeen teon kameroihin. Myös lääkärintutkimukset ja laboratorionäytteet osoittivat, että kolme miestä on ollut yhdynnässä tytön kanssa. Uhrin vartalossa oli naarmuja ja kasvoissa punoitusta.

Tyttö oli yli kahden promillen humalassa, eikä hänellä ollut tarkkoja muistikuvia tapahtumista. Hän muisti vain toisen kahdesta tekopaikasta metsikössä. Muisto kertoi väkivaltaisesta joukkoraiskauksesta.

Seuraavan kerran hän havahtui varhain aamulla metsiköstä makaamasta. Hänellä oli päällään muut vaatteet paitsi takki, eikä hän löytänyt laukkuaan. Takin löydettyään hän lähti hortoilemaan sairaala-alueelle.

Kadonnut omaisuus löytyi sittemmin pusikosta sairaalan läheltä.

Miehet olivat sairaalassa, koska yksi heistä oli murtanut nenänsä tappelussa. Heidän mielestään tyttö oli humalasta huolimatta hyvällä tuulella ja keskustellut heidän kanssaan.

Yksi miehistä oli kysynyt ”do you want sex”, haluatko seksiä. Miehen mukaan tyttö vastasi myöntävästi ja he lähtivät ulos.

Kaikkien miesten mukaan oletus oli, että tyttö on täysi-ikäinen.
:
:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cc6c ... ae27549def

Do you want sex :D

Linkki ja uutisen otsikko lisätty. Cut. Pykälä 21
-NILS-
Avatar
Lauha
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 1:11 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Lauha »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 12:20 pm Jos nyt leikitään, että tämä tyttö on ollut sellaisessa mielentilassa, että aktiivisesti ollut täysin mukana toiminnassa, ja sen jälkeen tullut katumapäälle.

Missä menee seksuaalisen hyväksikäytön raja, saako esim vastaavaa kehitysvammaista panna joka reikään ja kuvata teon, kunhan tämä ei kieltäydy mistään teon aikana? Olen itsekin ollut tilanteessa, missä joku selkeästi päihtynyt tai lievästi vammainen on tullut ehdottelemaan, ja tiesin ettei mitään järkeä hommassa. Tai skitsofreenikkoa, tai aktiivisessa psykoosissa olevaa?
Siis miksei sktitsofreenikkoa saisi panna? Kunhan se on sen hetkinen yhteinen tahtotila, ei sun tehtävä ole mitään diagnooseja vedellä.
Avatar
Tenderloin
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ma Touko 03, 2021 1:43 pm

Re: Kolme miestä sekstaili alaikäisen naisen kanssa ulkosalla Malmilla – Oikeus hylkäsi raiskaussyytteet

Viesti Kirjoittaja Tenderloin »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ma Huhti 28, 2025 12:20 pmMissä menee seksuaalisen hyväksikäytön raja, saako esim vastaavaa kehitysvammaista panna joka reikään ja kuvata teon, kunhan tämä ei kieltäydy mistään teon aikana? Olen itsekin ollut tilanteessa, missä joku selkeästi päihtynyt tai lievästi vammainen on tullut ehdottelemaan, ja tiesin ettei mitään järkeä hommassa. Tai skitsofreenikkoa, tai aktiivisessa psykoosissa olevaa?
Tähän tuskin on olemassa mitään yksiselitteistä vastausta. Täytyy muistaa että eros voi vallata ihmisen ihan älykkyydestä, sosioekonomisesta asemasta tai humalan tasosta riippumatta. Aika vaikeaksi elämä menee jos tavan pulliaisen pitäisi pystyä arvioimaan lemmenpartnerin henkisiä voimavaroja lakiteknisistä ja lääketieteellisistä näkökulmista.

Miten ns. tavallisen ihmisen voi odottaa pystyvän tunnistamaan esimerkiksi psykoositila tai diagnosoida skitsofrenia siinä vaiheessa kun parittelukandidaatti roplaa jo sepalusta auki? Näihin diagnooseihin on olemassa tarkat kriteerit ja niiden tekeminen voi olla haastavaa ammattilaisillekin.

Jos oikeus nauttia seksuaalisuudesta ja ilmentää sitä varataan vain aristokraateille ja älymystölle menetetään peruuttamattomasti jotain ihmisyydestä. Synkkiä kaikuja suoraan Kolmannesta valtakunnasta jossa katsottiin että tietyt väestöryhmät eivät ole kelpoja lisääntymään. Ei tarvitse mennä noinkaan kauas vaan ihan omastakin lähihistoriastamme löytyy esimerkkejä vammaisten ihmisten systemaattisesta pakkosteriloinnista. Onneksi ymmärrys on lisääntynyt eikä 2000-luvun jälkeen yhtään pakkosterilointia ole enää tehty.
Vastaa Viestiin