Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Kale
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Su Kesä 04, 2023 5:56 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Kale »

Kale kirjoitti: To Touko 01, 2025 3:03 am Kiinnitin huomion tuohon autokuvaan joka on otettu Sampolan omakotitalo alueelta, voisiko jostain syystä olla sielä päin ?
Kävin varmuuden vuoks katsomassa, ainakaan kyseistä autoa ei näkynyt.
SherlockBitch
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Su Marras 01, 2015 12:42 am

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja SherlockBitch »

On kyllä mielenkiintoinen tuo, että mies palannut mökille noin nopeasti lähdön jälkeen. Jos olisi Sinin halunnut tuolla välillä tappaa, miksi palata takaisin mökille ja kertoa pienestä riidasta, eikö tämä just herätä kysymyksiä ja epäilyjä.
Millavaan
Perry Mason
Viestit: 3889
Liittynyt: Su Elo 28, 2022 8:31 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Millavaan »

Eikös sen Kristan löytymisessä mennyt ikuisuus kun oli ajanut johonkin syrjään päättämään päivänsä. Tässä varmaan sama homma, ei varmaan hengissä löydy.
Yxkaksvaan
Roger Murtaugh
Viestit: 870
Liittynyt: Su Maalis 06, 2022 9:47 am

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Yxkaksvaan »

Jos tää olis vedonlyöntikohde niin millavaan kanssa samaan laariin laittaisin panokseni.
Jos taas aikaikkuna suurempi kuin nyt esitetty tunti niin vaaka kääntyisi muualle.
Puolessa tunnissa et piilota autoa helposti kuin jonnekin rakennukseen naisineen päivineen.
Vesistöön jos upottanut tuossa ajassa niin kauhea tsäkä hosuessa käynyt.
Nej
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: To Loka 07, 2021 12:58 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Nej »

Löysin somesta heidän yhteiskuvan ja sitä kautta miehen profiilin. Mies vaikuttaa ihan tavalliselta / kunnolliselta tyypiltä. En liitä kuvaa enkä paljasta miehen nimeä, koska Sinin sukunimeä ei ole julkistettu, ja vielä on toivoa hengissä löytymisestä. En tiedä enkä tunne heitä siis mitenkään, mutta päättelin sukunimen somejakojen perusteella.
[/quote]
Itse päättelen miehen kaverilistan perusteella että ei ole (ainakaan ollut) aina ihan vaan hilpeä eränkävijähippi. Kaverilistalta löytyi useampia joitten tiedetään käyttävän huumeita, liekkö sitten miesystävä myös käyttänyt, en tiedä. Profiilin kautta löytyi myös muutama joilla on pahoinpitelyistä tuomiot.
Basil
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 90
Liittynyt: Ti Kesä 01, 2010 12:51 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Basil »

Tämä Vapunpäivä meneekin nyt sitten ajellessa. Katsoin auton tiedoista osoitteen ja nyt ensin sinne, sieltä sitten eri suuntiin, kaikki sivutiet ajellen.
Corsa on pieni auto, mutta ei se nyt niin pieni ole, etteikö sitä jostain olisi mahdollista löytää.
Avatar
LiamNeeson
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: Su Joulu 10, 2023 11:19 am
Paikkakunta: Sattumakunta

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja LiamNeeson »

Sinin FB-profiili lienee tuo jossa järvimaisema kansikuva?
Kaikki muu onkin niin salattu ettei mitään pääse näkemään.
Kuka tai miksi on näin toiminut.. :roll:
☆Yksi kerta on sattumaa, toinen kerta on yhteensattumaa, ja kolmas kerta on järjestelmällistä toimintaa♤
pikku-my
Harjunpää
Viestit: 322
Liittynyt: Pe Huhti 20, 2007 3:54 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja pikku-my »

LiamNeeson kirjoitti: To Touko 01, 2025 9:33 am Sinin FB-profiili lienee tuo jossa järvimaisema kansikuva?
Kaikki muu onkin niin salattu ettei mitään pääse näkemään.
Kuka tai miksi on näin toiminut.. :roll:
Mitääh?! Miksi Facebookin pitäisi olla julkinen? Ei minunkaan seinältäni näe muuta kuin nimen julkisesti.

Mutta asiaan.

Sinillä olisi tänään ensimmäinen työvuoro katoamisen jälkeen. Juorut jo kertovat, ettei ole tullut töihin.
Avatar
TieD
Neuvoja-Jack
Viestit: 579
Liittynyt: To Helmi 18, 2016 11:58 am
Paikkakunta: Viljandi

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja TieD »

Basil kirjoitti: To Touko 01, 2025 9:29 am Tämä Vapunpäivä meneekin nyt sitten ajellessa. Katsoin auton tiedoista osoitteen ja nyt ensin sinne, sieltä sitten eri suuntiin, kaikki sivutiet ajellen.
Corsa on pieni auto, mutta ei se nyt niin pieni ole, etteikö sitä jostain olisi mahdollista löytää.
Voi olla aika tekemätön paikka :( Onhan tuo Lyttylä niin täynnä metsäteitä, kinttupolkuja, mökkipolkuja yms että huh huh. Ja mikäli onkin itse ajanut Vaasantielle niin siitäpä onkin sitten arpominen jatkosta. Eipä taida kummemmin mitään kameroita juuri olla tuolla seudulla, pl.jotkut riistakamerat.

Millä kohdin tuo koti on Lyttyläntiellä ollut noin suurinpiirtein? Kellahden kylätien kohdilla?

Saakutti kun on niin koleaa ettei varmaan monet ole edes olleet mökeillään nyt vappua viettämässä, olisi voinut joku lisähavainto edes tulla jostain.
___________________________________________________________________
-Älä Verneri purista rottaa kovaa,siltä lähtee henki.
-Kissa!!
-Niin,kissalta lähti henki ku sä puristit kovaa.
Makke
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 111
Liittynyt: Ma Helmi 19, 2024 4:40 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Makke »

Huhujen mukaan mökki olisi niiden kodin liki saaressa lyhkäsen soutumatka päässä.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Hyvä juttu Basil tuo ajeluajatus. Viitsitkö raportoida josko näet esimerkiksi poliiseja droneja lennättävän alueella, tai jonkun muun.
Hakuammuntaa, jossa vain lähtöpisteestä jonkinlainen varmuus.

Tulkitsin mökille jääneen niitä, jotka siellä jo oli olleetkin ja pariskunnan lähteneen ehkä Sinin pyynnöstä lähistöllä olleeseen kotiin. Ehkä se sunnuntain tapaaminen tai/ja muut viikonlopun kotityöt yms murheet saivat Sinin ja miehen jopa riitelemään mökkeilyn venyttämisestä koko lauantaiksi. Sitten on jostakin syystä Sinin mieli muuttunut. Lähtenyt ajamaan ja ehkä itse sulkemaan puhelimen, joten paikannus ei onnistu. Viranomaisilla taitaa olla se viimeisin paikka- tai mastotieto tiedossa. Ehkä hänellä on pääsy lääkkeisiin, joita on mahdollista väärinkäyttää.

Se sunnuntain tilaisuudesta poisjääntikö sitten sai läheiset hermostumaan ja puhelimen sulkeminen. Onko Sinillä kovin kuormittava työ, joka,saanut tekemään loppuun palaneen ratkaisun?

Miehen toiminta tuntuu loogiselta, Sinin mielentilasta ja aikomuksista ehkä jotain osanneet paikalla olleet osanneet kertoa.

Ainoa omituisuus on mielestäni tuontiistaisen faceviestin ystävän tietojen ero viranomaisten tietoihin (oletan ettei ole siskon viesti, vaikka siinä on siskon numero).

Viranomaiset:"Hänellä on vaaleat pitkät hiukset. Hän oli lähtiessään pukeutunut mustiin urheilutrikoisiin ja tummansiniseen hupulliseen kevyttoppatakkiin, ja jalassaan hänellä oli mustat lenkkarit."
Ystävä antoi melko erilaiset tiedot. Kuvakin vaikuttaa eri ihmiseltä, mutta en ole Kaskinen kuvien katselija ollut koskaan.

Kaskinen? Kirjoitin kaksinen. Miten tuon automaattisen kirjoituksensotkemisen saa pois?
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
MissMaapl
Neuvoja-Jack
Viestit: 519
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 12:32 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja MissMaapl »

Nej kirjoitti: To Touko 01, 2025 8:55 am Itse päättelen miehen kaverilistan perusteella että ei ole (ainakaan ollut) aina ihan vaan hilpeä eränkävijähippi. Kaverilistalta löytyi useampia joitten tiedetään käyttävän huumeita, liekkö sitten miesystävä myös käyttänyt, en tiedä. Profiilin kautta löytyi myös muutama joilla on pahoinpitelyistä tuomiot.
Kaverilistalla on keskivertoa enemmän kavereita, useita satoja. Monia tuttuja nimiä, ihan tavallisia ihmisiä. Muukin toiminta näyttää ihan järkevältä ja tavalliselta. Parisuhde ainakin 5-6 vuotta tämän Sinin kanssa. Poliisi varmasti tarkistaa miehen toimet ja yhteydet. En lähde näillä tiedoilla syyttelemään. Epäilyttää toki.

Pariskunta on ilmeisesti harrastanut retkeilyä yhdessä. Olisiko Sini paennut riitaa jonnekin luontokohteeseen? Ilmoitetut vaatteet ei oikein mahdollista pidempää oleilua ulkona, mutta autossa kyllä pärjäisi. Autossa saattaisi olla muitakin varusteita valmiiksi, jos eräilyä harrastaa. Mutta mistä saisi salassa rahaa bensaan ja ruokaan, kun pankkitilin käyttö varmaankin tarkistetaan. Enkä oikeastaan usko, että työssä käyvä aikuinen toimisi niin. Varsinkin, jos tänään olisi ollut työvuoro, eikä ole saapunut paikalle.

Sellainen ristiriita parisuhteesta näkyy, että mies on hyvin avoimesti laittanut kuvia ja Sinin profiili on täysin yksityinen, vain reissussa otettu profiilikuva ja kansikuva. Onko niin ollut koko ajan, vai onko Sini muuttanut asetukset ennen katoamistaan.
"En osallistu keskusteluun, sanonpahan vain."
Makke
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 111
Liittynyt: Ma Helmi 19, 2024 4:40 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Makke »

Kiimakallioilla / soramontulla kävin eilen katselees.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Makke kirjoitti: To Touko 01, 2025 10:49 am Kiimakallioilla / soramontulla kävin eilen katselees.
Hieno juttu.
Myös tuo kuittaus tänne, ei tarvitse muiden noita paikkoja käydä katsomassa.

Sinin ammatin tietäminen helpottaisi spekuilua, ehkä tuo facen tilannekin selviäisi, jos on ammatin kannalta järkevää olla hys-hys Suomessa omilla tiedoilla.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
pikku-my
Harjunpää
Viestit: 322
Liittynyt: Pe Huhti 20, 2007 3:54 pm

Re: Porissa kadonnut Sini - viimeisin havainto 26.4.2025

Viesti Kirjoittaja pikku-my »

Mä taivun ihmettelemään sitä, että kun kaikki tutut ja tuntemattomat jakavat joko ystävän tekemää katoamisilmoitusta tai eilen lehtien julkaisemaa, niin tän puoliso ei sellaista ole jakanut.
Vastaa Viestiin