Pikkulapsen äiti on tavoitettu, hän oli kuin olikin "viettämässä iltaa" eli dokaamassa. Ei näin!
Tässä hesarin
uutinen
Kolmevuotias poika harhaili yksin pihalla varhain maanantaiaamuna Mäkitorpantiellä Helsingin Oulunkylässä. Naapuri ilmoitti asiasta poliisille nähtyään ikkunasta tutun pojan liikkuvan yksin pihalla aamuneljän aikaan.
Päivystävän komisarion mukaan poika oli liikkeellä sisävaatteissa ja kylmissään, mutta reipas ja omatoiminen. Ulkona oli pakkasta yksi aste. Poliisi kertoi, että silminnäkijä oli nähnyt pojan poistuvan kerrostalon rapusta kadulle Mäkitorpantiellä.
Poliisi etsi lapsen huoltajaa ja tavoitti äidin vasta puolenpäivän aikoihin.
”Äiti oli ollut viettämässä iltaa”, kertoi tutkinnanjohtaja komisario Pekka Seppälä.
Pikkupojan koti oli ollut yöllä tyhjä ja hän oli Seppälän mukaan etsinyt äitiään.
Poika otettiin poliisin huostaan ja luovutettiin sitten lastensuojeluviranomaisen hoiviin. Poliisi tutkii tapausta heitteillepanona.
Helsingin sosiaalipäivystyksestä kerrottiin, että tämänkaltaisia tapauksia sattuu pari kertaa vuodessa. Määrä on pysynyt jokseenkin samanlaisena vuodesta toiseen. Viime helmikuussa kolmivuotias tyttö harhaili Malmilla löytääkseen äitinsä.
Vuosittain sosiaalipäivystys törmää lisäksi muutamiin tapauksiin, joissa yksinjätetty pikkulapsi tavoitetaan yöllä kotoaan esimerkiksi itkun perusteella. Kouluikäisiä lapsia on sosiaalipäivystyksen mukaan yötä yksin kotonaan enemmänkin. Kaikki ongelmatilanteet eivät tule päivystyksen tietoon.
”Päihteiden käyttö liittyy hyvin usein näihin tapahtumiin”, totesi vt. johtava sosiaalityöntekijä Osmo Jurvanen.[/quote]