Henkirikos Espoon Soukanniemessä 8/5/2025

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Induratus
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: To Marras 04, 2021 8:36 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Induratus »

B€st kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 12:07 pm itse mietin sellaista vaihtoehtoa, että entä jos uhri koki vääryyttä, laittoi Martin tilille jostain raha-asiasta ja tämä kimmastui siitä.
Sama kävi mielessä! Jos uhri onkin kutsunut Maran kotiinsa vaatiakseen selitystä sille, miksi jonkun yrityksen tililtä puuttuu x määrä rahaa tai miksi on muuten tehnyt epäilyttävältä vaikuttavan liiketoimenpiteen. Sitten olisi selvinnyt, että Mara on toiminut lainvastaisesti yrittäessään turvata perheensä taloudellista tulevaisuutta.

Uhri olisi tällöin juristina sanonut tuomitsevansa lainvastaisen teon ja joutuvansa ilmoittamaan tästä muille. Raivo olisi ottanut vallan, kun Maralle olisi iskenyt päähän ajatus "Paras ystäväni aikoo vasikoida minut! Minun on estettävä se NYT ennenkuin on liian myöhäistä!!"

Joka tapauksessa 15 vuoden ajalta hänen fb-tekstit ja haastattelut luettuani veikkaan, ettei tekoa ole ainakaan kovin monimutkaisesti kyetty suunnittelemaan.

Veikkaan, että taustalla on mm. kahden vuoden takainen lapsenlapseen liittyvän perhekriisin aiheuttama psyykkinen romahdus ja uskon menetys oikeusjärjestelmään yhdistettynä impulsiiviseen mieleen ja kasautuneeseen taloudelliseen stressiin. Nämä yhdessä ovat tuottaneet pahan olon, jota hän on pitänyt piilossa parhaansa mukaan, eikä ole käsitellyt sitä.

Hän on ajanut itsensä piippuun yrittämällä epätoivoisesti järjestää talousasioitaan kuntoon muutenkin kaaokseksi muuttuneen mielensä kanssa. Se paha olo on purskahtanut paineella kannen alta tuolloin parhaan ystävän seurassa. Hän on mahdollisesti dissosioitunut tilanteessa ajettuaan psyykensä äärirajoille.
liukaslahna
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

https://yle.fi/a/74-20160468
Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos oli saanut hälytyksen kyseiseen osoitteeseen keskiviikkoiltana kello 22.25 ensihoidon virka-aputehtävälle.

Tosta voisi ehkä päätellä että tekijä on soittanut häkeen että täällä on eloton mies tms. mutta ei ole sen tarkemmin kertonut alkuun mitä on tapahtunut. Ensihoitaja nähnyt kropan ja 20 reikää ylävartalossa, sen jälkeen tullut koirapartiosta lähtien kaikki paikalle.
Harmaasusi
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: Pe Marras 17, 2017 10:50 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Harmaasusi »

Ehkä Mara sittenkin jäi sinne paikan päälle odottamaan poliiseja juuri siksi, koska on periaatteen mies.
Mies, joka ei luiki karkuun, vaan kantaa tekojensa seuraukset kuin, noh, mies.
Tekee ehkä hermostuessaan (eikun oikeutta puolustaessaan) väärin, mutta ottaa sitten myös vastaan sen mitä tulee ja kantaa vastuunsa suoraselkäisesti. Soitti uhrille apuakin (toki vasta kun tämä oli kuollut).
Tällainen mies menee vankilaan omasta mielestään hyvästä syystä.
Ystävä pettänyt luottamuksen. Brotherhood ja niin edelleen.

Uskon ketjussa monesti arveltuun spekuun, että pitkä ystävyys on päättynyt siihen, että poika joutui pois firman palveluksesta. Kyse on "omiensa" puolustamisesta. Tiedä vaikka uhri olisi ollut tekijän jälkeläisen kummisetä tai jotain.
Perheen yhtenäisyys rakoillut ja paitsi pojan, myös mahdollisesti Maran avioliitto päättynyt.

Pitää ihan oikeasti olla kunnollinen motiivi, että menee rei'ittämään monikymmenvuotisen ystävänsä, ellei sitten ihan oikeasti ole ollut psykoosissa ja näin ollen syyntakeeton.
Induratus
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: To Marras 04, 2021 8:36 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Induratus »

liukaslahna kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 7:25 pm https://yle.fi/a/74-20160468
Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos oli saanut hälytyksen kyseiseen osoitteeseen keskiviikkoiltana kello 22.25 ensihoidon virka-aputehtävälle.

Tosta voisi ehkä päätellä että tekijä on soittanut häkeen että täällä on eloton mies tms. mutta ei ole sen tarkemmin kertonut alkuun mitä on tapahtunut. Ensihoitaja nähnyt kropan ja 20 reikää ylävartalossa, sen jälkeen tullut koirapartiosta lähtien kaikki paikalle.
Virka-apu tarkoittaa tässä tapauksessa sitä, että tehtävä on poliisilla johtovastuussa ja poliisi on pyytänyt ensihoitoa paikalle virka-avuksi. Virka-aputehtävä tarkoittaa aina sitä, että tilanne on jonkun toisen viranomaisen johtotehtävä.

Ensihoito lienee saapunut paikalle toteamaan eloton uhri kuolleeksi, mutta on mahdollisesti tarkistanut myös tekijän kuntoa.
Induratus
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: To Marras 04, 2021 8:36 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Induratus »

Harmaasusi kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 7:51 pm Ehkä Mara sittenkin jäi sinne paikan päälle odottamaan poliiseja juuri siksi, koska on periaatteen mies.
Tällaiseen suuntaan viittaisi myös hänen aiemmat fb-kirjoitukset vuosien varrelta siitä, että olisi valmis ottamaan pahoinpitelysyytteet niskoilleen. Kuvastaa ajatusta siitä, että hän on ollut valmis lusimaan rangaistuksia, kunhan pääsee oikeutta jakamaan.
Ulrica
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1432
Liittynyt: Ke Syys 25, 2024 8:13 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Ulrica »

Hieno teksti Empatian varjoista. Epäillyn tekijän somepostaukset voivat antaa vihjeen persoonan ominaisuudesta, mikä ylikorostuu yliauttamisena ympäristössäään. Uhri vaikuttaa esiintulleen perusteella täysin toisentahtiselta. Syystä tai toisesta syntyi yhteentörmäys.

https://www.peiliconsulting.fi/ajankoht ... an-varjot/
Ajatonkello
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: La Joulu 14, 2024 5:12 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Ajatonkello »

Syvästi empaattinen ei varjoissa tartu puukkoon ja iske sillä. Hengenvaara ja mielen flippi asia Erikseen. Jos päässä pimenee on tunne ottanut vallan. Raivolla ei ole rajaa koska ihminen antaa luvan tuholle. Julkisivun murtuessa tippuu myös maski joka toisilla voi olla kovin empaattisen oloinen. Itseasiassa eräässä pimeän kolmion ryhmässä on hyvin paljon henkilöitä jotka syvästi välittävät eläimistä. Ainakin siitä paljon puhuvat.
Kaksi mummoa meni marjaan
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4971
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

Ajatonkello kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 11:48 pm Syvästi empaattinen ei varjoissa tartu puukkoon. Julkisivun murtuessa tippuu myös maski joka toisilla voi olla kovin empaattisen oloinen.
Jotain tällaista olen ajatellut.

Aika monilla meistä on kokemuksia ihmisistä, jotka ovat julkisesti erittäin empaattisia ja kilttejä ihmisiä (esim. pappi, sosiaalityöntekijä). Kuitenkin kulissien takana, kuten kotona ja läheisten keskuudessa, he saattavat olla vaikka väkivaltaisia sadisteja.

Ketjun keittiöpsykoanalyysit ovat lähteneet sen verran korkeisiin sfääreihin, että halusin muistuttaa, että olette tekemisissä vain some-materiaalin kanssa. Vaikka Martti on saattanut vaikuttaa pidäkkeettömältä juttuja someen postatessaan, on täysin mahdollista, että hän on ollut suunnitelmallisempi kuin uskoisi. Esimerkiksi eläinrakkaus ja oikeudentuntoisuus saattaa somessa olla liioiteltua. Rivien väleistä useampaan kertaan tihkuva aggressiivisuus saattaa olla aidompaa - tai sitten ei...
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
Rundi
Jack Bauer
Viestit: 925
Liittynyt: La Touko 16, 2020 10:25 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Rundi »

ajanpatina kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 4:51 pm
Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 11:58 am
Rundi kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 2:07 am

Mistä tiedät miten ja millä tavalla Kai Vähäkallio lusi kakkunsa? Paitsi huhu- ja luulo- tietojen ynnä muiden arvailujen perusteella.
.
- [-OFF TOPIC ALERT-] -

Muun muassa tällaista Vähäkalliosta ja Kytäjästä Wikipediassa:

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kyt%C3% ... lmoissurma

Tutkintavankeuden aikana Vähäkallio maksoi omilla rahoillaan sellinsä kalusteet, kokolattiamaton ja väritelevision. Vähäkallion ruoka tilattiin eräästä ravintolasta. Kaiken tämän hän maksoi itse.

Vankilassa Vähäkallio eristäytyi ja eli hyvin hiljaista elämää. Hän sai hyvän työtehtävän, vankilan kirjastonhoitajan viran. Vähäkallio vietti kaltereiden takana yhteensä kuusi vuotta, 1972–1978.

(Kuulopuheiden mukaan Vähäkallio lusi loppuajan avolla, josta sai käydä läheisessä kaupassa, jossa väitetään äilän tokaisseen: "Jonain rikollisenako te minua pidätte?")
- [Yrjön lisäys]

Kartanon rippeet tekivät konkurssin virallisesti vuonna 1994, jolloin sen osti pakkohuutokaupassa autokauppias Yrjö Laakkonen.
Kiitos Yrjölle hyvästä infosta Kytäjän patruunan lusimisesta ja jälkimainingeista. 👍🙋‍♂️
Ajanpatina: Valitettavasti kiittelysi ja ilosi on ennenaikaista, koska oikea totuus Kaitsun lusimisen ja vankilavuosien suhteen on taruja ihmeellisempää. Wikipedia oikein naurattaa tuossa alkuosalla. Noita samoja huhuja liikkui jo 70-luvulla.
Voin kertoa, että samaan aikaan kolme kertaa lusineena ja Vähäkallion henkilökohtaisesti tunteneena hämmästyttää, että vielä noita kongi utopioita liikkuu ja elää. Kaikista vuosista kirjan kirjoittaneena sieltä löytyy elämää "karumpi" totuus Vähäkallion lusimisvuosista ynnä muusta sellaisesta. Ja pudottaa pohjan kaikilta huhuilta. Voisin heittää tähän muutaman esimerkin, mutta en jaksa vaivautua.
- Wikipediassa oli kyllä totta kaikki muut tapahtumat korvauksineen, talousasioineen, itsemurhineen ja pesänkavalluksineen.
On kalteriverhot muisto vain, muisto vain... https://www.google.com/search?client=fi ... uisto+vain
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Harmaasusi kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 7:51 pm
Ehkä Mara sittenkin jäi sinne paikan päälle odottamaan poliiseja juuri siksi, koska on periaatteen mies.
Niin, ehkä myös periaatteen mies...
Mutta jäi varmaan myös siksi, kun tajusi, että pakeneminen vain pahentaisi huomattavasti hänen oletettuja motiivejaan syyllisenä.

Eiköhän se murha-tutkinta johtune jostain tekotavan raakuudesta, kun tuskinpa tuo siinä olisi alkanut avautua, että "Juu, suunnittelin huolella hänen surmaamista jo viikon verran".

Näin hypoteettisesti ajateltuna.
X X X X X
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Induratus kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 6:43 pm Veikkaan, että taustalla on mm. kahden vuoden takainen lapsenlapseen liittyvän perhekriisin aiheuttama psyykkinen romahdus ja uskon menetys oikeusjärjestelmään yhdistettynä impulsiiviseen mieleen ja kasautuneeseen taloudelliseen stressiin. Nämä yhdessä ovat tuottaneet pahan olon, jota hän on pitänyt piilossa parhaansa mukaan, eikä ole käsitellyt sitä.

Hän on ajanut itsensä piippuun yrittämällä epätoivoisesti järjestää talousasioitaan kuntoon muutenkin kaaokseksi muuttuneen mielensä kanssa. Se paha olo on purskahtanut paineella kannen alta tuolloin parhaan ystävän seurassa. Hän on mahdollisesti dissosioitunut tilanteessa ajettuaan psyykensä äärirajoille.
Mistä tällainen kuvitelma / tieto, että Mara olisi ollut taloudellisesti ongelmissa?
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Nml84 kirjoitti: Ti Touko 13, 2025 4:55 pm
Kyllä iltalehti ennen on tällasella repostellut oikein kunnolla, outoa minustakin ettei juuri mitään nyt lue missään
Ehkäpä koko poppoo, poliisi ja oikeuslaitos mukaan lukien, oppivat Henttaan retostelun aiheuttamasta tivolista sen verran, että tällä kertaa katsoivat viisaammaksi pitää naamat nepparilla.
X X X X X
Harmaasusi
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: Pe Marras 17, 2017 10:50 pm

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Harmaasusi »

Rupesin aikani kuluksi oikein huolella kuvittelemaan, että ns. menettäisin järkeni ja ryhtyisin valkoisen raivon vallassa tuikkimaan terävällä esineellä toista ihmistä - joka sattuisi vielä lisäksi olemaan "paras" ystäväni.
Mitä tällainen edellyttäisi jotta voisi toteutua?
Mielikuvitus joutui kyllä lujille, mutta edellisten spekujen lisäksi tuli mieleen, että todennäköisesti tällainen saisi ainakin meikäläisessä aikaan paniikinomaisen pakenemisreaktion. Jos on ihan tiloissa, niin on *tiloissa*, eikä silloin toimi rationaalisesti, vaan epärationaalisesti. Kuten vaikkapa moni sellainen, joka liikenteessä törmää ihmiseen ja sitten silmittömästi pakenee, jopa vaikka tietää että lähes 100% varmasti jää kiinni. Pakenee koska epärationaalinen reaktio. Nämähän usein sitten ilmoittautuvat päivän-parin päästä itse poliisille, ainakin mikäli nojaan iltapäivälehtien jättämään muistijälkeen.
Jotakin outoa tuossa paikalle jäämisessä on.
Olisiko yrittänyt (kuten ketjussa spekuloitu) haavoittaa itseään - mutta ajatuksella, että kyseessä olisi ollut jonkinlainen kaksintaistelu tai hätävarjelu, joka sitten sattui menemään niin että toinen kuoli?

Minkähän takia jotkut keissit kiinnostavat enemmän kuin toiset? Välillä tuntuu, että siinä ei ole mitään järkevää logiikkaa. Jotkut vaan herättää enemmän pohdintoja ja kysymyksiä.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Harmaasusi kirjoitti: Ke Touko 14, 2025 1:21 am
...Jos on ihan tiloissa, niin on *tiloissa*, eikä silloin toimi rationaalisesti, vaan epärationaalisesti.
No, mehän emme tiedä, kuinka "tiloissa" tuo surman tekijä oli; mitä nyt sitten tiloissa olemisella tarkoitetaankin.
Kuten vaikkapa moni sellainen, joka liikenteessä törmää ihmiseen ja sitten silmittömästi pakenee,
Juu... voihan liikennepakoa - hit and run - verrata tuohon tietoiseen tappamiseen, mutta ei se siihen suoraan rinnastettavissa ole. Kyllä puukolla lyöjä tietää, mitä on tekemässä. Järki vain tulee takaisin muutama sekunti liian myöhään.
X X X X X
ViidakonCasanova

Re: Henkirikos Espoon Soukanniemessä

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Uskoisin myös, että paikalle jääty koska silloin teko on helpompi selittää myöhemmin. Ja tuo muistamattomuus on sitä ihan perinteistä huttua. Kolmen tunnin ajalta aukko aivoissa, ilman päihteiden käyttöä?

"Muistinmenetykseen saatetaan uskoa liian helposti”, sanoo oikeuspsykologian professori Pekka Santtila"

Se on aina kumma miten kaikki itsensä kannalta pahannäköiset ja tuomioon vaikuttavat seikat ovat täysin pimennossa, mutta kuitenkin kaikkia tuomiota lieventäviä seikkoja muistetaan, täysin satunnaisista kohdista tekoa.
Vastaa Viestiin