Imatra 29.5.2022 / Kirveellä vaimoa päähän

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17460
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Mies löi vaimoaan kirveellä päähän Imatralla 2022: Vaikea aivovamma

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Humalassa ollut mies löi vaimoaan puuliiterissä kirveellä päähän Imatralla
Otsan tai ohimon seudulle osuneen lyönnin seurauksena naiselle jäi pysyviä haittoja, kuten vaikea-asteinen aivovamma, vasemman raajaparin halvausoireisto ja epileptisiä oireita.

Teko tapahtui kodin pihapiirissä olevassa pienessä liiterissä toukokuun lopulla 2022, eli jo kolme vuotta sitten. Tiistaina miehelle luettiin syyte tapon yrityksestä Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa.
Teonkuvauksen mukaan lyönti oli tapahtunut teräpuolella ja päävamma oli ollut hengenvaarallinen. Ilman kirurgisia hätätoimenpiteitä nainen olisi oletetusti menehtynyt vammaan.
Syyttäjän mukaan mies oli lyönyt tappamistarkoituksessa tai hänen oli ainakin täytynyt ymmärtää, että uhrin kuolema olisi ollut varsin todennäköinen seuraus lyönnistä.
Teonkuvauksessa mainitaan, ettei uhri ollut antanut mitään syytä tekoon. Miehen veren alkoholipitoisuudeksi oli mitattu 1,45 promillea.

Kuvauksen mukaan mies oli lyönyt kirveellä kohti puuliiterin seinää vaimon ollessa lähietäisyydellä, mutta kirveen teräosa oli osunut naista päähän.
Haastehakemuksen mukaan mies oli soittanut lyönnin jälkeen itse hätäkeskukseen.
Samassa oikeudenkäynnissä miehelle luettiin syyte myös vaimonsa pahoinpitelystä. Teonkuvauksen mukaan mies oli lyönyt naista jatkojohdolla jalkaan helmikuussa 2024.

Käräjäoikeus antaa asiassa tuomion myöhemmin.

https://www.esaimaa.fi/paikalliset/8535669
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5425
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Mies löi vaimoaan kirveellä päähän Imatralla 2022: Vaikea aivovamma

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Kirveellä päähän, mutta (vapaus?) ja yhteiselo jatkui?
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4054
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Imatra 29.5.2022 / Kirveellä vaimoa päähän

Viesti Kirjoittaja McCall »

Ilta-Sanomat 20.6.2025 / https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011289206.html

Mies löi vaimoaan kirveellä päähän

Vaimo vammautui pysyvästi.

Aviovaimoaan halkaisukirveen teräpuolella päähän puuliiterissä lyönyt imatralainen mies on tuomittu käräjäoikeudessa muun muassa törkeästä vammantuottamuksesta 1 vuoden 4 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen ja korvaamaan pysyvästi invalidisoituneelle vaimolle kaikkiaan 65 990 euroa.

Oikeuden mielestä mies ei ollut yrittänyt syyttäjän väittämällä tavalla surmata elämänkumppaniaan, vaan kysymys oli törkeästä huolimattomuudesta.

Yli kymmenen vuotta aviossa ollut imatralainen pariskunta on nauttinut alkoholia pitkin päivää sunnuntaina 29. toukokuuta 2022. Televisiosta tuli illalla jääkiekon MM-kisojen finaaliottelu Suomi–Kanada.

Mies kertoi myöhemmin oikeudessa, että heille oli tullut kränää hääpäivän vietosta, koska parilla ei ollut rahaa lähteä esimerkiksi kylpylään. Mies ei halunnut sen enempää riidellä, vaan hän meni pilkkomaan puita talon pihalla olevaan pieneen halkovajaan.

Lätkäpeli oli siinä vaiheessa jo menossa. Miehen mukaan vaimo tuli pian perässä pyytäen, että mennään katsomaan ottelu loppuun. Miehellä oli tapana iskeä kirves terä vaaka-asennossa liiterin seinään. Niin hän aikoi tehdä niin nytkin.

Mies ei kertomansa mukaan huomannut, että vaimo oli kyyristynyt hänen eteensä poimimaan avaimia lattialta. Kirveen terä osui pystyyn noussutta naista otsaan tai ohimoon.

Mies huomasi heti, että nyt on sattunut pahasti. Hän juoksi hakemaan talosta kännykän ja soitti hätäkeskukseen. Sen jälkeen hän yritti tyrehdyttää verenvuotoa vaimon päästä.

Nainen sai vaikean päävamman, johon hän olisi todennäköisesti menehtynyt ilman nopeaa leikkausta. Vaimo invalidisoitui pysyvästi vaivoinaan muun muassa vaikea-asteinen aivovamma, vasemman raajaparin halvausoireisto ja epileptisiä oireita.

Aluesyyttäjä vaati Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa aviomiehelle rangaistusta ensisijaisesti tapon yrityksestä. Vaihtoehtoisen rangaistusvaatimuksen syyttäjä esitti törkeästä pahoinpitelystä sekä törkeästä vammantuottamuksesta.

Vaimo kertoi oikeudessa, ettei hän muista kirveellä lyömisestä mitään. Vaimon mielestä heillä oli ollut jotain jääkiekon MM-kisoihin liittyvää riitaa. Nainen ei uskonut, että mies olisi lyönyt häntä tahallaan päähän kirveellä. Käräjäoikeuden mielestä on jäänyt näyttämättä, että mies olisi syyllistynyt tapon yritykseen tai törkeään pahoinpitelyyn.

Oikeus viittaa muun muassa hätäkeskus­tallenteeseen, josta käy ilmi, että mies ilmoitti heti alussa päivystäjälle lyöneensä vahingossa vaimoaan kirveellä päähän. Mies toisti saman asiaan moneen kertaan puhelun aikana.

Päihtyneenä kirvestä pienessä liiterissä vaimon lähellä ollessa käyttänyt mies on oikeuden mielestä menetellyt huolimattomasti ja syyllistynyt törkeään vammantuottamukseen. Mies myönsi itse perusmuotoisen vammantuottamuksen.

Käräjäoikeus on tuominnut päälle viisikymppisen törkeästä vammantuottamuksesta ja pahoinpitelystä 1 vuoden 4 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Pahoinpitelytuomio tuli tilanteesta, jossa mies oli lyönyt vaimoa jatkojohdolla jalkaan.

Oikeus on velvoittanut miehen korvaamaan vaimolle kivusta, särystä ja tilapäisestä haitasta 23 000 euroa, pysyvästä haitasta 37 125 euroa, pysyvästä kosmeettisesta haitasta 950 euroa, loukkauksen aiheuttamasta kärsimyksestä 3 500 euroa, hoitokuluista 1 165 euroa sekä pahoinpitelyn aiheuttamista kivuista 250 euroa eli yhteensä 65 990 euroa.

Tuomitun on myös korvattava valtiolle sen vaimon asianajajalle maksama 3 454 euron palkkio.
...
Tuomio ei ole lainvoimainen.

Niin se peli, Suomi-Kanada Tampereella, kyseessä oli MM-kisojen finaali, jonka Suomi voitti.
Suomi voitti kultaa 2022 Jääkiekon MM-kisoissa, kun Sakari Manninen laukoi jatkoajalla voittomaalin ajassa 6:42. Suomi vei ylivoimalla 4-3 voiton sunnuntai-illan jännitysnäytelmässä Tampereen Nokia Arenalla.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17460
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Imatra 29.5.2022 / Kirveellä vaimoa päähän

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Iltasanomatkin on laittanut vanhan uutisen, kun eivät muuta keksineet:

https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... 3#p1810733


*Yhdistetty*tm
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4054
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Imatra 29.5.2022 / Kirveellä vaimoa päähän

Viesti Kirjoittaja McCall »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Pe Kesä 20, 2025 9:06 pm Iltasanomatkin on laittanut vanhan uutisen, kun eivät muuta keksineet:

https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... 3#p1810733


*Yhdistetty*tm
Oli hämärä muistikuva, että tästä oli täällä ketju. Laiskuus kostautui ja modet hoiti homman.
Vastaa Viestiin