Pirkkala Vähäjärven koulu: puukotukset 20.5.2025

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Riippakivi
Poliisikoira Rex
Viestit: 273
Liittynyt: To Helmi 25, 2021 7:52 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Riippakivi »

Tuohon Ylen juttuun vielä lisäys:
"Ylen saaman tiedon mukaan puukotuksista epäilty 16-vuotias poika asuu äitinsä kanssa Pirkkalassa lähellä Vähäjärven koulua."
Loivane
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 101
Liittynyt: La Huhti 19, 2025 8:21 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Loivane »

Koljattii kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 5:49 pm Eikös tämän "manifestissä" lukenut että tappaa yhden ja haavoittaa kahta? Eli tarkoitus on ollut tappaa
Manifestiin kirjoitettu aie oli ainakin näkemässäni versiossa tappaminen kyllä ja muotoilusta päätellen pyrkimys on ollut asia todentaa siksikin ettei asiasta jää epäselvyyttä ajatellen ymmärryksen tasoa teon seurauksista ja aikana.

Manifestissa oli paljon sellaista mikä saattaisi olla viime aikoina mediassa esillä olleesta poimittua kuten esimerkiksi kuvaaminen (Palm Springs Kalifornia 17.5.) ja 2-4 vuoden tuomio (XL Sami podcast 25.4) ja kaulaan puukotus (Oulun kauppakeskus) mikä saattaa tekoälyn käyttöönkin liittyä.

Jos tappaminen olisi ensisijainen päämäärä ei tekijä kertoisi siitä kenellekään tai vaihtoehtoisesti käyttäisi kertomista jonkinlaisena alibina.

Kertomisen seurauksena tappaminen ja tappamisen jatkaminen vaikeutuu.
Heinzel
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Syys 21, 2020 12:28 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Heinzel »

Amy kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 12:06 am Musta on jännä, että näissä tapauksissa katse suunnataan usein ympäröivään yhteiskuntaan :miksi lapsi ei saa apua, miksi kaverit tai opettajat ei huomaa, ja muuta vastuun ulkoistamista. Entäpä perheen ja vanhempien vastuu? Nykyään on ihan älyttömän paljon ihan paskoja, välinpitämättömiä vanhempia, jotka yrittää ulkoistaa kaiken päiväkodille tai koululle, sen sijaan että olisivat itse läsnä, välittäisi ja opettaisi pitkäjänteisesti miten yhteiskunnassa toimitaan ja miten pettymyksiä kestetään. Sit kun nää asiat hoidetaan kotona päin vittua, meillä kulkee tuolla kaduilla räjähdysherkkiä ihmisiä, joiden pettymyksensietokyky on nolla. Sit ihmetellään kun ne ei saa kavereita, eikä tule kenenkään kanssa toimeen. Haetaan penskalle joku diagnoosi ja syytetään ongelmia "neuroepätyypillisyydestä". Ei kun vaan penskoille ruutu käteen taaperona, odotetaan että varhaiskasvatuksen väki tekee taikojaan ja sit ihmetellään kun näitä tulee lisää.
Tämä ja isosti. ☝🏻
Kaikilla (aikuisilla) on kokoajan kiire sinkoilla jonnekin tai vähintään uppoutua laitteelle. Missä on aika olemiselle, keskustelulle, tarinoille?

Tekijä tarvii apua. Uhrit tarvii apua. Ja koko yhteisö koulun ympärillä.
Annuli66
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Huhti 04, 2021 11:43 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Annuli66 »

Riippakivi kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 6:02 pm Tuohon Ylen juttuun vielä lisäys:
"Ylen saaman tiedon mukaan puukotuksista epäilty 16-vuotias poika asuu äitinsä kanssa Pirkkalassa lähellä Vähäjärven koulua."
Ok, eli sittenkin yksinhuoltajan lapsi. Mahtaakohan olla perheen ainokainen 🤔
Miisuli99
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ke Touko 21, 2025 1:51 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Miisuli99 »

Mitä mieltä tosta Rengon koulupuukotuksesta?
Ikä tossa taas huolettaa, tekijä ja uhri molemmat alle 12v. Tulee mieleen viertolan tapaus, toki onneksi tässä rengon tapauksessa ei uhrille vakavia vammoja tullut. Liekö tämäkin lapsi saanut eilisen tapahtumista idean ja päättänyt seurauksia ja asian vakavuutta ymmärtämättä päättänyt ottaa veitsen kouluun ja toteuttaa tää.
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Loivane kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 2:29 pm Olin pakkohoidossa 16 vuotiaana ja siellä syötettiin lääkeaineita väkisin mistä tuli todella huono olo.
Todella surullista kuulla. Olen kuullut vastaavia tarinoita, myös aikuisilta jotka laitettu pakkohoitoon kun lääkärissä hakeneet apua johonkin vaivaan ja sanoneet pari juttua väärin.

Tavallaan kannatan pakkohoitoa, mutta sille pitää olla painavat perusteet, vähintään vahva epäily rikollisesta toiminnasta tai väkivallan uhasta.

Olen itsekin ollut yläasteikäinen, kun perheenjäseneni tultiin hakemaan kotoa pakkohoitoon. En ymmärtänyt sitä silloin, enkä vieläkään. Tämä henkilö ei ollut tehnyt mitään uhkauksia ketään kohtaan.

Tämän takia olen epäileväinen kaikkien "asiasta tietävien" ja tuttujen kommentteihin perheen "normaaliudesta". Perheeni oli ylempää keskiluokkaa ja täysin normaali kaikilla mittapuilla, hyvällä asuinalueella. En kuitenkaan usko, että kovin monen kotoa haetaan ihmisiä pakkohoitoon väkisin.

Olen myös kamppaillut ihmisvihan kanssa, hyvä keino on käytännössä kategorisoida se, ja lähestyä jokaista ihmistä avoimin mielin. Tapaan kuitenkin säännöllisesti hyviä ihmisiä. Säästän vihani ihmisiä kohtaan, joiden koen vaikeuttavan elämääni.

Ja tässä tapauksessahan jo selvisi selkeästi poikkeavat asiat, Yh-äiti, kokenut väkivallan uhkaa lapsena.
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Sipi kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 1:59 pm Ei ole mitään sanottavaa, koska kukaan ei kuitenkaan ymmärrä eikä ketään aidosti kiinnosta. Ja tässä saattaa poika olla ihan oikeassakin.
Tämä sama kaava toistuu tekijöissä. Lisään vielä aikaisempaan listaani Petri Gerdtin, joka oli valitettavasti turhankin älykäs. Toki hänen motiiviaan ei ole tiedossa, kun räjäytti itsensäkin palasiksi, mutta juttua tutkimalla on vaikea olla päätymättä mihinkään muuhun arveluun kuin että pommi-isku oli tahallinen.
Igor Ilejievits
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: To Helmi 18, 2021 2:07 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Igor Ilejievits »

Tässä tapauksessa ei näytä olevan kyse manifestin perusteella suoranaisesti naisvihasta. Mutta keskustelua luettuani aloin miettimään, että muistan kyllä itse 90-luvulta teininä ollessani poikien piirissä olleen vihaa ja väkivaltaisia ajatuksia naisia kohtaan. Ja kun aloin asiaa enemmän miettimään ja muistelemaan keskusteluja näkisin syiden kumpuavan äitien moraalisesti toiminnasta. Enkä nyt tarkoita mitään siivoa huoneesi tyyppisiä asioita, vaan sellaisia joihin olisi ja joissain tapauksissa sosiaalipuolenkin pitänyt puuttua ja puuttui. Sitten mieleeni tuli muutenkin miespuolisten sarjamurhaajien ongelmalliset äitisuhteet.
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Järkyttävä tapaus monin tavoin. Hyvä kuulla, että uhrit ovat ilmeisesti kotiutuneet vähäisin fyysisin vammoin, henkisiä toki jää heille sekä monille muille. Koska kyseessä ovat lapset ja nuoret, niin toivon, että osataan puuttua ja hoivata/hoitaa ajoissa.

Tekijä pohdituttaa ja säälittää myös. Saanut ilmeisen rauhassa syrjäytyä ja kasvaa kieroon. Paljon on debattia siitä, voiko lapsi olla syntyessään paha, voi kai se niinkin olla. Useimmiten kuitenkin kyse on siitä, että monta asiaa menee pieleen, jotta tällaiseen lopputulemaan päädytään. Onko kukaan lopulta oikeasti pojasta välittänyt? Toki voi olla, että perhe on epätoivoisesti etsinyt lapselleen apua (mitä valitettavasti ei helposti ole saatavilla), mutta jos näin ei ole, niin olisi vakava peiliin katsomisen paikka.

Oletteko lukeneet kirjan tai katsoneet elokuvan Poikani Kevin (We need to talk about Kevin), jossa tunnekylmälle äidille mutta ihan ns. normaaliin perheeseen syntyy erityishuomiota tarvitseva poikalapsi? Kommunikaation ja kiintymyksen ongelmat johtavat vähitellen traagiseen lopputulemaan: äidin huomio löytyy vasta vihoviimeisen traagisen teon kautta. Vähän samoja ajatuksia tuli tästä tapauksesta, oman elämän merkityksellisyyttä ja kanssaihmisten huomiota päädyttiin hakemaan tällä täysin vinksahtaneella teolla.
All is pretty.
- Andy Warhol
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Igor Ilejievits kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 6:50 pm Enkä nyt tarkoita mitään siivoa huoneesi tyyppisiä asioita, vaan sellaisia joihin olisi ja joissain tapauksissa sosiaalipuolenkin pitänyt puuttua ja puuttui. Sitten mieleeni tuli muutenkin miespuolisten sarjamurhaajien ongelmalliset äitisuhteet.
Monet äidit pahoinpitelevät lapsiaan henkisesti ja fyysisesti. Tähän ilmiöön ei jostain syystä haluta puuttua samalla tavalla, kuin miesten tekemiin lasten pahoinpitelyihin. Usein äiti saa pitää huoltajuuden, vaikka käyttäisi päihteitä lapselle haitallisella tavalla, tai fyysisesti pahoinpitelisi lasta. Usein näitä asioita käsittelevät naispuoliset sosiaalitoimen työntekijät, ja perusteena käytetään "lapsen etua". Yh äitien kohdalla tämä pahoinpitely vielä korostuu, koska kodissa ei ole miestä havaitsemassa pahoinpitelyä. Naista myös epäillään pahoinpitelystä harvemmin, jos lapselle ilmestyy mustelmia tai muita vammoja.

Breivikin äiti pahoinpiteli lastaan monin eri tavoin. Psykologit suosittelivat sosiaalitoimelle pikaista huostaanottoa, tai lapsen kehitys voi häiriintyä peruuttamattomasti. Sosiaalitoimi ei huostaanottanut lasta, lopputulos on varmaankin kaikkien tiedossa.

"In another report from Norway's National Centre for Child and Adolescent Psychiatry (SSBU), concerns were raised about how Breivik was treated by his mother: "[s]he 'sexualised' the young Breivik, hit him, and frequently told him that she wished that he were dead."

"The report recommended he be forcibly removed from his mother and placed into foster care, as she was heavily emotionally and psychologically abusive towards him, but this was not carried out by the Child Welfare Service.

Millaista tämän tapauksen lapsen äidin käytös on ollut kotona, onko siihen kukaan kiinnittänyt huomiota?
Annuli66
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Huhti 04, 2021 11:43 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Annuli66 »

https://ylilauta.org/satunnainen/289d2x
Muu asia johdatti minut ylilaudalle, niin tulikin vastaan heti tuollainen tieto, jos paikkaansa pitää. Poika olisi mahdollisesti puoliksi venäläinen.
Paikalla
Mukava valkku
Neuvoja-Jack
Viestit: 528
Liittynyt: Su Touko 16, 2021 11:22 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Mukava valkku »

Loivane kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 6:03 pm
Koljattii kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 5:49 pm Eikös tämän "manifestissä" lukenut että tappaa yhden ja haavoittaa kahta? Eli tarkoitus on ollut tappaa
Manifestiin kirjoitettu aie oli ainakin näkemässäni versiossa tappaminen kyllä ja muotoilusta päätellen pyrkimys on ollut asia todentaa siksikin ettei asiasta jää epäselvyyttä ajatellen ymmärryksen tasoa teon seurauksista ja aikana.

Manifestissa oli paljon sellaista mikä saattaisi olla viime aikoina mediassa esillä olleesta poimittua kuten esimerkiksi kuvaaminen (Palm Springs Kalifornia 17.5.) ja 2-4 vuoden tuomio (XL Sami podcast 25.4) ja kaulaan puukotus (Oulun kauppakeskus) mikä saattaa tekoälyn käyttöönkin liittyä.

Jos tappaminen olisi ensisijainen päämäärä ei tekijä kertoisi siitä kenellekään tai vaihtoehtoisesti käyttäisi kertomista jonkinlaisena alibina.

Kertomisen seurauksena tappaminen ja tappamisen jatkaminen vaikeutuu.
Manifestiin kirjatun toimintasuunnitelman kaksi viimeisintä kohtaa ovat:
9. Soitan hätänumeroon ja kerron sijaintini
10. Antaudun kun poliisiauto saapuu

Poliisi ei ole vielä kertonut onnistuiko se pidättämään tekijän nopeasti siksi että tämä tilasi itse miekkataksin. Asia selviää viimeistään kun esitutkinta tulee julkiseksi.
– Minä olen ihminen ja kaipaan joskus iloa, valoa ja hauskuutta
Loivane
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 101
Liittynyt: La Huhti 19, 2025 8:21 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Loivane »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 6:26 pm Tavallaan kannatan pakkohoitoa, mutta sille pitää olla painavat perusteet, vähintään vahva epäily rikollisesta toiminnasta tai väkivallan uhasta.
Vankeustuomioiden (pitely, tappo, murha) korvaaminen pakkohoidolla ehkäisisi rikollisuutta merkittävästi ja se tekijänkin manifestista ilmenee että oletuksensa on päästä pelkällä vankeudella.

Ajatellen tuota ideologista kuvakulmaa hän manifestissaan mekaanisesti järkeilee että kohde on hänelle helppo heidän ollessaan tyttöjä (kuvakulmastaan ilmeisestikin naisia) mutta jos hän viettäisi paljon aikaa voimallisesti maskuliinisten ideologioiden parissa hän luultavimmin oivaltaisi että tyttöjen puukottaminen tarkoittaa että hänet pahoin piestään useita kertoja tai luultavimmin tapetaan ellei saa uutta identiteettiä.

Vapautuessaan on melko varmasti 18 ja vapaa päänahka kenelle tahansa saman ikäluokan tekijälle.

Siksi olen skeptinen että olisi ainakaan kovin paljon ideologisesti motivoitunut tai sitten nykyisillä nuorilla on aivan uudet moraaliset koodistot.
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Loivane kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 7:24 pm
Siksi olen skeptinen että olisi ainakaan kovin paljon ideologisesti motivoitunut tai sitten nykyisillä nuorilla on aivan uudet moraaliset koodistot.
Vaikuttaa myös mielestäni siltä, että motiivina on väkivalta, ei ideologia. Pelkästään se väkivallanteon suorittaminen on ollut ainut asia jolla on ollut merkitystä, tämän takia valinnut heikoimman mahdollisen kohteen. Suunnitellut, että poliisi ottaa kiinni, sehän on sinänsä turvallista, kun antaudut poliisille, et ainakaan joudu pahoinpidellyksi. Jos olisi yrittänyt hyökätä aikuisen miehen tai teinipojan kimppuun, olisi voitu niputtaa ja saada pahastikin turpaan siinä yhteydessä. Eli jotenkin kylmästi ajatellut, miten pääsen suorittamaan teon ja poistumaan ehjin nahoin.

Tuo pakkomielteinen väkivaltasimulaattorien ja väkivaltaelokuvien katsominen, aseiden askartelu yms, myös tukee sitä, että kiinnostus on ollut jotenkin puhtaasti väkivaltaa kohtaan, ei niinkään jotain syvempää tarkoitusta jonka voisi väkivaltaa käyttämällä saavuttaa.

Todetusti kokenut väkivallan uhkaa, ei tietoa onko uhkaajana ollut oma isä, mutta jos on silloin voi olla myös geneettisesti madaltunut kyky käyttää väkivaltaa. Äiti on valinnut lapsensa isäksi väkivaltaisen henkilön, silloin äitikään ei varmasti ole mikään puunhalaaja. Pidän ihan mahdollisena, että saanut äidiltäkin nyrkkiä lapsena.
sörsse
Javier Pena
Viestit: 1713
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2017 12:30 am

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja sörsse »

Jos se Ylilaudalla ollut kuva oli oikea, niin siinä näytti sisäkumia näkyvän pitkälti, eli lähes kalju ohimoilta päälaelle ja jäbä on vasta 16v(?), vähän kyllä outoa tuolla ikää ja minusta näytti myös siltä, että olis
suulakihalkiokin??
Vastaa Viestiin