Pirkkala Vähäjärven koulu: puukotukset 20.5.2025

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
AmongUs
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Loka 20, 2021 12:54 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja AmongUs »

Annuli66 kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 9:48 pm
AmongUs kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 9:36 pm Mikäli olen väärässä, ei siinä mitään, uskovaiset silti roimasti yliedustettuina rikollisuudessa.
Mitäh, uskovaiset roimasti yliedustettuina rikollisuudessa?? Onko peräti jokin tilastointi, josta asian voi tarkistaa?
"Atheism, Secularity, and Well-Being: How the Findings of Social Science Counter Negative Stereotypes and Assumptions"
https://compass.onlinelibrary.wiley.com ... 09.00247.x
JH65
Nikke Knatterton
Viestit: 151
Liittynyt: Su Joulu 22, 2019 6:04 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja JH65 »

Ulrica kirjoitti: To Touko 22, 2025 10:27 am
JH65 kirjoitti: To Touko 22, 2025 10:04 am Puukottajan äiti on töissä samassa koulussa ja kuuluu henkilökuntaan. Tämä on valitettava fakta.
T. Pirkkalalainen
Lapsella Coffin-Sirisin oireyhtymä?
Tuon edempänä julkaistun kuvan perusteella tekijällä on tosiaan useampi Coffin-Sirisin oireyhtymään viittaava ulkonäköpiirre: harvat hiukset päälaella josta päänahka kuultaa läpi, paksut huulet, hörökorvat, matalat silmäraot, korostunut nenä ja otsa.
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Ei kyllä näytä lainkaan mielestäni googlen perusteella tuolta syndroomalta jota epäilette. Näyttää samalta kuin jokainen slaavilainen raksamies suomessa. Hyvin venäläinen kallonmuoto, muuten ihan normaalin näköinen poika. Toki voi olla heikentynyt terveys stressaavan lapsuuden vuoksi, joka voisi osaltaan selittää aikaista kaljuuntumista.
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3969
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

ViidakonCasanova kirjoitti: To Touko 22, 2025 11:40 am Ei kyllä näytä lainkaan mielestäni googlen perusteella tuolta syndroomalta jota epäilette. Näyttää samalta kuin jokainen slaavilainen raksamies suomessa. Hyvin venäläinen kallonmuoto, muuten ihan normaalin näköinen poika. Toki voi olla heikentynyt terveys stressaavan lapsuuden vuoksi, joka voisi osaltaan selittää aikaista kaljuuntumista.
Silloinhan ei enää muuta diagnoosia tarvitsekaan, jos on edes osin ryssä.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

Loivane kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 2:29 pm Tuo on totta.

Olin pakkohoidossa 16 vuotiaana ja siellä syötettiin lääkeaineita väkisin mistä tuli todella huono olo.

Siitä sanoin ja myös pyysin että voisin poistua sieltä mutta ei suostuttu eikä kerrottu mitä pitää tehdä että pääsee pois.

Se kemiallinen pahoinpitely ja epätietoisuudessa pitäminen radikalisoivat minut pahoin ja yritin ensin paeta sieltä mutta en mahtunut tuuletusikkunasta ulos.

Päätin sitten pahoinpidellä työntekijän ja varastaa hänen autonsa koska mitään muuta vaihtoehtoa ei ollut.

Sellaisella pienellä kuntosalilla laitoksen sisällä oltiin ja tarkoitukseni oli käsipainotangolla lyödä häneltä kallo hajalle ja sitten paeta läheisestä ovesta mistä oli lyhyt matka parkkipaikalle ja autolleen.

Juuri kun valmistauduin hyökkäämään sen työntekijän kimppuun kuului askeleet käytävältä ja se työntekijä nosti katseensa lukemastaan lehdestä ja meni tilaisuus siinä.

Ne askeleet toivat ovelle toisen työntekijän joka kertoi että tapaisin pian lääkärin jonkun asian vuoksi.

Se lääkärin asia oli että olen heidän havaintojensa mukaan parantunut ja voin pian lähteä kotiin.

Ensin en ollut väkivaltainen ja syötettiin lääkkeitä väkisin ja kun lopulta päätin käyttää väkivaltaa todettiin käytännössä samana päivänä riittävän terveeksi.

Se oli hyvä kokemus siinä mielessä että en olisi muuten alkanut selvittää miksi psykiatrin kaltainen korkeasti koulutettu ihminen ei ymmärrä mitä tekee.

Huono siinä mielessä että kehitin mittavan ihmisvihan ja sen käsittelyyn on mennyt aikaa.
Eli toisin sanoen olisit tehnyt koko tekosi täysin turhaan, koska olisit joka tapauksessa päässyt pois sieltä laitokselta ilman käsipaino operaatiota ja karkaamista ja auton varastamista.

Toisekseen ei kaikki parane ikinä, mutta sitä ei sanota vain ääneen, koska halutaan pitää kiinni siitä mielikuvasta, että kaikki ovat pelastettavissa ja autettavissa.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Edith kirjoitti: To Touko 22, 2025 9:48 am Hesari kirjoittaa tänään siitä, miten erityisesti poikien puhetapa on muuttunut:
https://www.hs.fi/feature/art-2000011126649.html

"Rasistista huutelua, homottelua ja natsitervehdyksiä. Kouluissa näkyy nyt ilmiö, joka hämmentää opettajia. Miten pitäisi opettaa, jos osa nuorista ei hyväksy yhteisinä pidettyjä arvoja?"
Onneksi se osa, _toivottavasti mahdollisimman suuri ja yhä kasvava osa_ nuorista ei hyväksy tätä woke-homo-matupropagandaa mitä joka tuutista suolletaan ja yritetään esittää että se olisi normaalia. Se että joku vihervassaripellelauma päättää jonkun pervoaatteen tai vieraslajin olevan "yhteinen arvo" ei todellakaan tarkoita sen olevan totuus.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Paikalla
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3754
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Näissä jutuissa kannattaa ottaa huonioon se, että ulkoisilla tekijöillä ei välttämättä ole paljonkaan osuutta pojan tekoon.

Muistanette tämän Vantaan kouluampumisen, jossa 12-vuotias poika väitti kivenkovaan, että häntä on kiusattu ja kertoi sen motiivikseen. Kuulustelutilanteissa hän ei kuitenkaan osannut nimetä yhtäkään kiusaamistapausta tai kertoa yksityiskohtia. Hänestä oli vain tuntunut siltä.

kun nyt katson tuon Pirkkalan pojan kuvaa, mieleeni tulee jo sen perusteella monta asiaa, jotka ovat saattaneet vaikuttaa hänen minäkuvaansa ja itsetuntoonsa. Tuo teininä kaljuuntuminen nyt ainakin, ja ehkä myös heikon varallisuuden näkyminen vaatetuksessa ja habituksessa. Venäläiset sukujuuret (?), jos tieto pitää paikkaansa. Jopa äidin läsnäolo koululla päivittäin (mammanpoika, äiti vahtimassa) jne.

Kun nämä kelat sitten pyörivät puhumattoman pojan päässä, hän vakuuttuu pian siitä, että kaikki nauravat hänelle. Jos joku katsoo häntä, poika näkee ivallisen katseen joka kohdistuu hänen kaljuunsa, vaatteisiinsa, identiteettiinsä. Vaikka kyseessä olisi vain viaton tervehdys tai vilkaisu.

Kun poika sitten käyttäytyy oudosti ja hänen perusilmeensä on kuvassa näkyvän kaltainen "vittu mä tapan sut/ ei paljon naurata" -mutristus, on luontevaa, että viimeisetkin ystävystymisyritykset muiden taholta loppuvat lyhyeen. Hän on varmasti olemuksellaan ja kehonkielellään viestinyt, ehkä osin tahtomattaan, että jättäkää minut rauhaan. Kun muut ovat sitten jättäneet, hän kokee tämän syrjintänä ja kiusaamisena.

Eli jollain tasollahan pojan todellisuus on vääristynyt, koska hän piti väkvallantekoa hyvänä ratkaisuna ongelmiinsa.

mietin sellaista, että monilla tytöillä tuo ahdistuneisuus on sissäänpäinkääntynyttä oireilua, he esimerkiksi näännyttävät itseään, viiltelevät salaa huoneessaan iltaisin ja peittävät sitten jäljet pitkiin hihoihin. Kukaan ei tajua mitään. Viiltelyn tarkoituksena on siirtää kipu fyysiseksi, jotta mieli harhautuisi hetkeksi pois mustista pyörteistä ja läsnä olisi vain kipu johon keskittyä ja jota tuntea. Pirkkalan pojalla on saattanut olla samanlainen logiikka tekemisensä taustalla; saada ns. taukoa ahdistukseen tekemällä jotain, joka saa hänet tuntemaan olevansa elossa ja siirtymään hetkeksi pois päänsisäisestä synkkyydestä. En tiedä. Tuli vaan mieleen.

Mutta kaiken kaikkiaan siis koulukiusaaminen on hirveää, ja voi olla tappavaa. Emme kuitenkaan tässä tilanteessa osaa sanoa, onko poikaa kiusattu. Olen aina pitänyt hiukan kyseenalaisena sitä, että kouluilla suhtaudutaan yksioikoisesti uhrin kertomukseen totuutena ja valitaan sitten syylliset kiusaamiseen. Kun on olemassa tosiaan näitä ihmisiä, joiden kiusamiskokemus on heidän päässään. Aikuisten maailmassahan näitä tyyppejä tapaa esimerkiksi naapuririitojen yhteydessä, kun joku on vakuuttunut siitä, että naapurit tahallaan imuroivat, tahallaan käyvät suihkussa, tahallaan leikkaavat nurmikkoa tai mitä tahansa tekevätkään -naapurin mielestä kaikki toiminta tähtää väin hänen kiusaamiseensa. Voi olla, että täysin normaalia elämää elävällä naapurilla ei ole mitään käsitystä siitä, mitä liikkuu seinän takana asuvan, erakoituneen tai mielenterveysongelmaisen asukkaan päässä. Kun tämä hullu sitten tarttuu yhtenä päivänä haulikkoon, voi hän täysin vakuuttavasti selittää kuulusteluisssa, ettei hän nähnyt muuta vaihtoehtoa kuin ampua naapurinsa pitkään jatkuneen kiusaamisen ja vainoamisen vuoksi. Josta ei kuitenkaan koskaan saada mitään näyttöä.

Olisiko tällaista Pirkkalassakin taustalla?
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3969
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Kummisetä kirjoitti: To Touko 22, 2025 1:01 pm
Edith kirjoitti: To Touko 22, 2025 9:48 am Hesari kirjoittaa tänään siitä, miten erityisesti poikien puhetapa on muuttunut:
https://www.hs.fi/feature/art-2000011126649.html

"Rasistista huutelua, homottelua ja natsitervehdyksiä. Kouluissa näkyy nyt ilmiö, joka hämmentää opettajia. Miten pitäisi opettaa, jos osa nuorista ei hyväksy yhteisinä pidettyjä arvoja?"
Onneksi se osa, _toivottavasti mahdollisimman suuri ja yhä kasvava osa_ nuorista ei hyväksy tätä woke-homo-matupropagandaa mitä joka tuutista suolletaan ja yritetään esittää että se olisi normaalia. Se että joku vihervassaripellelauma päättää jonkun pervoaatteen tai vieraslajin olevan "yhteinen arvo" ei todellakaan tarkoita sen olevan totuus.
Niin onko se tosiaan joku yhteinen arvo, jos vain osa porukasta on sen niin määritellyt. Vastakkainasettelun yltyminen ei yllätä kuin tyhmempiä. En ole koskaan kuullut kenenkään ääneen sanovan, että onpa mukava, kun meidän lapsen koulussa on niin paljon maahanmuuttajataustaisia lapsia - en kertaakaan!
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Capitiano
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ti Syys 24, 2024 10:25 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Capitiano »

Jamesii kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 6:02 pm
JanitaSlim kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 11:56 am Miksi naisvihaa pitäisi sietää ja yliymmärtää? Puukottanut tyttölapsia koulussa ja yrittänyt tappaa, koska lumihiutale ei ole saanut pillua!
Ei pidäkään, mutta aika harva 16-vuotias nyt ylipäätään on saanut pillua, niin sitä ei voida pitää tässä motiivina. Olis kai sen manifestissään maininnutkin, jos näin olisi. Manifestista nyt tulee vaan sellainen kuva, että tunnemaailmasta puuttuu palasia, koska suunnitelmaan ja sen toteuttamiseen suhtautuminen on vähän samaa luokkaa kuin elokuvissa käymisen suunnitteluun.
Ite sain pillua ekan kerran 13 vuotiaana ja kävin huorissa jo 16 vuotiaana. Ehkä olin vähän varhaisemmin liikkeellä kuin keskimäärin
Viimeksi muokannut Capitiano, To Touko 22, 2025 1:21 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Paikalla
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3754
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Kummisetä kirjoitti: To Touko 22, 2025 1:01 pm
Onneksi se osa, _toivottavasti mahdollisimman suuri ja yhä kasvava osa_ nuorista ei hyväksy tätä woke-homo-matupropagandaa mitä joka tuutista suolletaan ja yritetään esittää että se olisi normaalia. Se että joku vihervassaripellelauma päättää jonkun pervoaatteen tai vieraslajin olevan "yhteinen arvo" ei todellakaan tarkoita sen olevan totuus.
Joo, omilla aivoilla ajattelu on tärkeä taito. Silti viha kohdistuu ja kanavoituu väärin.

Jos mietin vaikka omia poikiani,jotka nyt eivät välttämättä ole mitä muslimien rakastajia tai ensimmäisenä pride-lippua heiluttelemassa, eivät he silti kohdista vihaansa suomalaisiin tyttöihin ja naisiin.

Jos Suomesta ollaan tekemässä rajatonta kulttuurien sulatusuunia ja vasemmistoliberaalien temmellyskenttää, ovat suomalaiset naiset ja tytöt ennemminkin suomalaisten miesten suojelun, rakkauden ja tuen kohteina. Ei vihan. Tuo hellan ja nyrkin väliin seksiobjektiksi alistaminen ei ole lähtöisin suomalaisesta kulttuurista, vaan muslimien heiniä. Siksi on outoa, että se resonoi nuoriin suomalaispoikiin.

Mikä on taas paradoksaalisesti merkki siitä, että nämä suomalaispojat ovat itse asiassa omaksuneet vieraan kulttuurin piirteitä osaksi omaa ideologiaansa. Näin sitä Sharia-lakia hivutetaan hissuksiin yhteiskuntaamme, eikä kukaan tunnu tajuavan, että sehän siinä on nimenomaan tarkoituksena.

Andrew Tate on muslimi, BTW.
Viimeksi muokannut Sipi, To Touko 22, 2025 1:22 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Loivane
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 101
Liittynyt: La Huhti 19, 2025 8:21 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Loivane »

QwertyKeyboard kirjoitti: To Touko 22, 2025 12:56 pm Eli toisin sanoen olisit tehnyt koko tekosi täysin turhaan, koska olisit joka tapauksessa päässyt pois sieltä laitokselta ilman käsipaino operaatiota ja karkaamista ja auton varastamista.

Toisekseen ei kaikki parane ikinä, mutta sitä ei sanota vain ääneen, koska halutaan pitää kiinni siitä mielikuvasta, että kaikki ovat pelastettavissa ja autettavissa.
Se oli 16 vuotiaan aivoilla laadittu suunnitelma ja tässä ketjussa kuvastamassa esimerkkinä kuinka vähäisesti ihmisen mielen sisälle voi lopulta ammattilainenkaan nähdä.

Useat ketjussa ovat pohtineet kenen ulkopuolisen vastuu on tilanteessa ja Helsingin Sanomat on jopa valjastanut teeman propagandaksi noudattaen lehden periaatelinjaa.

Syy kuitenkin on joko tekijän itsensä tai sitten hän on syyntakeeton ellei ole niin että hän on konkreettisesti ja kirjaimellisesti ilmoittanut aikeensa ennalta jollekin ja tuo jokin on päättänyt olla estämättä.
Paikalla
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3754
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Loivane kirjoitti: To Touko 22, 2025 1:22 pm Syy kuitenkin on joko tekijän itsensä tai sitten hän on syyntakeeton ellei ole niin että hän on konkreettisesti ja kirjaimellisesti ilmoittanut aikeensa ennalta jollekin ja tuo jokin on päättänyt olla estämättä.
Tämä on täysin totta. Poika on rikosoikeudellisesti vastuussa teostaan 16-vuotiaana. Hän on kuitenkin myös alaikäinen, jolla on huoltaja. Huoltajan tehtäviin kuuluu olennaisena osana huolehtia huollettavan turvallisesta kasvusta ja kehityksestä. Jokin on ilmiselvästi mennyt pieleen. MIkä ei toki poista tekijän vastuuta.
SSWiking
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 2:08 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja SSWiking »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 12:58 pm
rumilus kirjoitti: Ke Touko 21, 2025 12:54 pm
Mielentilatutkimuksen aika on myöhemmin. Sanotko, että vangitsemisen edellytykset eivät täyttyisi?
Eihän tässä kukaan kuollut edes, suomessa on päästetty lähiaikoina vapaaksi jo käräjäoikeudessa tuomion taposta saaneita. Pitäisi pystyä osoittamaan jatkamisvaara. Ei varmaan ole kuitenkaan menossa kouluun lähiaikoina, niin en näe olennaista vaaraa.

Alaikäisten vangitsemiseen on myös eri kriteerit kuin aikuisten.
Harvakseltaan tulee tänne kirjoitettua, lähinnä JR puolelle joskus, mutta nyt on ”pakko”. Erikoinen näkemys casanovalta ettei pitäisi vangita. Tekijää epäillään kolmesta murhan yrityksestä, joten ilman muuta pitää vangita kun lain vaatimat kolme pidätyspäivää tulevat täyteen.
Mielestäni varsinkin tällaiset julkisuushakuiset teot pitää nimenomaan käsitellä ”enbakkotapausluonteisesti” olkoon tekijä 15 tai 16, vangitseminen, kiinni pitäminen tuomion lukuun saakka, siitä 12 vuotta linnaa ( josta ei istu kiven sisässä tuon ikäisenä kuin 3,5 vuotta, viimeinen puoli vuotta koevapaudessa) ja vapaaksi sitten joskus. Tämä antaa vastaavaa suunnitteleville viestin että edes jotain seurauksia on. Vaikka 3,5 vuotta maksimissaan on olemattoman vähän kolmesta murhayrityksestä.

Jenkeissä (ja Britanniassakin) pääsisi ehdonalaiseen 45 vuotiaana.

Casanovan teksti taita olla provo.
Loivane
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 101
Liittynyt: La Huhti 19, 2025 8:21 pm

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja Loivane »

Sipi kirjoitti: To Touko 22, 2025 1:25 pm Huoltajan tehtäviin kuuluu olennaisena osana huolehtia huollettavan turvallisesta kasvusta ja kehityksestä. Jokin on ilmiselvästi mennyt pieleen.
Henkilö voi löytää subjektiivista iloa ja merkitystä myös väkivallasta ja tappamisesta vaikka huoltajansa olisivat esimerkillisiä yhteiskuntaroolinsa suorittajia.

Voi sen tietysti niinkin ajatella että huoltajan ensisijainen tehtävä on kasvattaa jälkeläisensä noudattamaan yhteiskuntaroolia ja maksamaan veroja sekä tekemään lisää jälkeläisiä paitsi työvoimaksi myös sodan käyttövoimaksi.

Kuitenkin jos tuo jälkikasvu löytää itselleen jonkin muun tarkoituksen voi olla ettei ole periaatteellisellakaan tasolla tahtotilaa asettua siihen yhteiskuntarooliin tai noudattaa myöskään siihen kiinteästi liitännäisiä lakeja tai muitakaan sovittuja sääntöjä.
ViidakonCasanova

Re: Pirkkalassa Vähäjärven koululla väkivallanteko 20.5.2025

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

SSWiking kirjoitti: To Touko 22, 2025 1:33 pm
Casanovan teksti taita olla provo.
Tekstini ei sinänsä ollut provo, vaan näkemys suomen oikeuslaitoksen laintulkintojen johdonmukaisuudesta. Suomessa nykyinen käytäntö on, että henkirikos tai sen yritys ei riitä syyksi vangita ketään. Julkisuudessa ja tälläkin palstalla on käsitelty useita tapauksia missä henkirikokseen syyllistynyt henkilö on vapautettu odottamaan tuomiota. Ja näissä tapauksissa kyseessä nimenomaan aikuiset, alaikäisen kohdalla vangitsemiseen tarvitaan vahvempaa näyttöä. Eli nyt oikeuslaitoksen pitäisi kyetä näyttämään, että tässä tapauksessa on tekojen jatkamisvaara, tai vapauttaminen voisi aiheuttaa haittaa tutkinnalle. Kun tätä ei ole kyetty näyttämään, on vapautettu aikuisia ihmisiä, jotka on otettu kiinni tekopaikalta tai sen läheisyydestä verta käsissä ja vaatteissa.
Vastaa Viestiin