Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17462
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla tapahtunutta törkeää metsästysrikosta
Poliisille ilmoitettiin 23.3.2025 Puokiolla moottorikelkkareitiltä löytyneestä kuolleesta sudesta. Tutkimuksissa on käynyt ilmi, että susi on myrkytetty erittäin vaarallisella strykniini- myrkyllä.

Oulun poliisilaitos tutkii tapausta yhteistyössä Rajavartiolaitoksen ja yhteistoimintana Metsähallituksen erävalvonnan kanssa. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus törkeästä metsästysrikoksesta.

Strykniini on erittäin vaarallinen ja voimakas myrkky, noin yksi gramma myrkkyä riittää tappamaan jopa kymmenen ihmistä. Strykniini voi aiheuttaa myrkytyksen nieltynä, silmien tai nenän kautta tai jopa suoraan paljaalta iholta. Strykniinin myynti Suomessa on lopetettu jo 1990-luvulla.
"Poliisilla ei ole tällä hetkellä varmaa tietoa siitä, minkä verran myrkkyä luontoon on levitetty, joten haluamme myös varoittaa metsästäjiä sekä muita luonnossa liikkujia. Tällaiset myrkyt ovat ennen kaikkea valtava riski juuri metsästyskoirille", toteaa tutkinnanjohtaja Kimmo Tuulenkari Oulun poliisilaitokselta.
"Suomessa on useampi tapaus, jossa metsästyskoira on tähän myrkkyyn menehtynyt", jatkaa Tuulenkari.

Poliisi kaipaa edelleen tietoa tekijästä sekä havaintoja mahdollisista metsään jätetystä myrkystä. Poliisiin voi olla yhteydessä puhelimella 0295 416 194, whatsApp viestit 050 305 0132 tai sähköpostilla [email protected]

https://poliisi.fi/-/poliisi-tutkii-puo ... tysrikosta
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5182
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

.
Ohh hohh... Oli varmaankin sudella lyönyt niin sanotusti "värit pääle". Strykniinillähän tavataan terästää tiettyjä psykedeli-humehia. :D
X X X X X
Miss_Millhone
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: Su Elo 24, 2014 4:06 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Miss_Millhone »

Maaliskuussa löytynyt ja nyt jo varoitetaan luonnossa liikkujia. Kahdessa kuukaudessa ehtii melko monta eläintä saada myrkkyä, mikäli sitä on enemmälti levitetty.
Solttuetsivä
Jessica Fletcher
Viestit: 3486
Liittynyt: La Maalis 19, 2016 12:22 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Solttuetsivä »

Miss_Millhone kirjoitti: To Touko 22, 2025 4:21 pm Maaliskuussa löytynyt ja nyt jo varoitetaan luonnossa liikkujia. Kahdessa kuukaudessa ehtii melko monta eläintä saada myrkkyä, mikäli sitä on enemmälti levitetty.
Ei siitä suden raadossa heti näe, että myrkkyä on ja mitä myrkkyä on.

Luonnosta kuolleena löytynyt susi ei varmaankaan ole ykkösprioriteetti tutkimuksissa.
Varmaankin pari kuukautta mennyt tutkimuksissa ja varmistamisessa tutkimustuloksen myrkyn laatu ja nimike.
Miss_Millhone
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: Su Elo 24, 2014 4:06 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Miss_Millhone »

Solttuetsivä kirjoitti: To Touko 22, 2025 5:11 pm Ei siitä suden raadossa heti näe, että myrkkyä on ja mitä myrkkyä on.

Luonnosta kuolleena löytynyt susi ei varmaankaan ole ykkösprioriteetti tutkimuksissa.
Varmaankin pari kuukautta mennyt tutkimuksissa ja varmistamisessa tutkimustuloksen myrkyn laatu ja nimike.
Tuo on varmasti aivan totta, mutta tuntuu silti typerältä. Ehkä pelkästä myrkkyepäilystäkin olisi voinut tiedottaa, jotta koirien kanssa kulkevat osaisivat olla tarkkana. Ilmeisesti muita uhreja ei kuitenkaan ole ehtinyt tulla.
JohanPomppas
Javier Pena
Viestit: 1845
Liittynyt: Su Loka 20, 2019 12:44 am

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja JohanPomppas »

Nämä mielisairaat petovihaajat ne on kaikista vaarallisimpia otuksia kaikille luonnossa liikkujille. Eipä tästä tosin metsästäjät mölise, vaikka jokunen vuosi sitten tämmöinen kahjo aiheutti metsästyskoirien kuolemia, kun oli kylvänyt myrkkysyöttejä susille. Joutais syödä tuokin häiriintynyt kyrvänsyylä omat "lääkkeensä" ihan itse, niin tulis kaikille parempi mieli.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17462
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Kuhmossa kuoli esim. 2019 metsästäjän pystykorva susille asetettuun myrkkysyöttiin. Siinäkin oli käytetty strykniiniä.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/met ... ee8b1e4bf6
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: To Touko 22, 2025 6:32 pm Kuhmossa kuoli esim. 2019 metsästäjän pystykorva susille asetettuun myrkkysyöttiin. Siinäkin oli käytetty strykniiniä.

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/met ... ee8b1e4bf6
Eli 5v sama persläpi myrkyttänyt siellä kaikkia metsässä liikkuvia. Myrkyttäisi itsensä.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Unhola
Martin Beck
Viestit: 762
Liittynyt: Ke Syys 15, 2010 7:50 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja Unhola »

Jo J.L. Runeberg aikoinaan myrkytti kettuja strykniinillä. En tiedä kyllä tarkempaa annostusta tai muita yksityiskohtia.
MrBig
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 118
Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 8:44 am

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja MrBig »

Tuntien Puolangan siellä on joku paikallinen isäntä häärännyt. Näitä haters gonna hate setämiehiä on Suomen korvet täynnä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15396
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Poliisi tutkii Puolangan Puokiolla strykniinillä myrkytetyn suden tappoa

Viesti Kirjoittaja URSA »

Puolangalla myrkytetyn naarassuden kuolemalla on isot seuraukset: pennut kuolivat vatsaan ja lauma hajosi

Susireviirityöryhmä arvioi, että Kivesjärven susilauma on hajonnut. Se viittaa siihen, että voimakkaaseen strykniinimyrkkyn kuollut naarassusi oli alfanaaras.

10:47 • Päivitetty 11:32

Kivesjärven susilauman käyttäytyminen on muuttunut sen jälkeen, kun Puolangalta löytyi strykniinimyrkkyyn kuollut naarassusi maaliskuussa. Lauma on hajonnut, ja pihakäyntejä on havaittu enemmän.

Puolangan, Vaalan ja Paltamon alueen susitilanne onkin työryhmän mukaan nyt uudenlainen ja vaikeammin ennustettava, arvioi Kivesjärven susireviirityöryhmä.

Myrkytetty susi on voinut olla alfanaaras, sanoo työryhmän puheenjohtaja Markku Ronkainen.

– Se on varmaa, että susi oli kantava. Kunhan DNA-analyysi tulee, selviää varmaksi, oliko naarassusi Kivesjärven reviirin alfanaaras.

Työryhmän mukaan susista tehtiin myös useita näköhavaintoja eri puolella reviiriä toukokuussa.

Mikäli susi oli alfanaaras, viime vuoden pentuja oli neljä

Jos kyseessä oli alfanaaras, se muodosti lauman Pulkkilan alueelta vuonna 2023 tulleen urossuden kanssa. Naaras oli lähtenyt Utajärven Kemilän laumasta samana vuonna.

Susien liikkeet tiedetään Luonnonvarakeskuksen tekemien DNA-tutkimuksien perusteella.

Susireviirityöryhmän tiedossa on, että susipari on tappanut reviiriltään yhden koiran lokakuussa 2023 hirvenmetsästyksen aikaan. Muista susivahingoista ei ole työryhmällä tietoa.

Kuolleen suden löytöpaikka tarkentui


Myrkytetty susi löytyi poliisin mukaan Puolangan Puokiolta, mutta nyt tieto on tarkentunut. Markku Ronkaisen mukaan varsinainen löytöpaikka on lähempänä Kongasmäkeä moottorikelkkareitin varrella.

Tieto äärimmäisen vaarallisesta strykniinimyrkystä sai puokiolaiset ja siellä mökkeilevät huolestumaan.

Tutkintaa johtava rikoskomisario Kimmo Tuulenkari toivoo, että suden myrkytyksestä jotain tietävät olisivat edelleen yhteydessä poliisiin. Poliisi ei ole saanut lisää tietoja myrkyttämisestä tai siitä, onko myrkkysyöttejä ollut useita.

Tuulenkari varoittaa koskemasta maastosta mahdollisesti löytyviin kuolleisiin eläimiin, sillä strykniini voi aiheuttaa myrkytyksen jo iholle joutuessaan.
https://yle.fi/a/74-20167036
Vastaa Viestiin