USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Donald McRonald
Christopher Lorenzo
Viestit: 1544
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Donald McRonald »

Mites palstan Dump/Putler -fanaatikot nyt, kun heidän profeettansa puhuu toisesta profeetastaan tällä tavoin? Tulee varmaan ristiriitaisia tunteita?
Trump: Putinista on tullut täysi mielipuoli

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo olevansa tyytymätön Venäjän viikonlopun aikana suorittamiin ilmaiskuihin Ukrainassa.

– En ole tyytyväinen siihen, mitä [Vladimir] Putin tekee, Trump sanoi toimittajille.

– Olen tuntenut hänet kauan, aina tullut toimeen hänen kanssaan, mutta hän lähettää raketteja kaupunkeihin ja tappaa ihmisiä, enkä pidä siitä lainkaan.

Trump sanoi ihmettelevänsä, mitä Putinille on tapahtunut.

– Hänestä on tullut täysi mielipuoli, Trump kirjoitti Truth Social-viestipalvelussaan.

Trump varoitti Venäjää siitä, että Ukrainan koko maa-alueen tavoittelu tulee johtamaan Venäjän tuhoon. Hän vakuutti harkitsevansa uusia pakotteita Venäjälle.

Trump lisäsi, että myöskään Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin puheet eivät palvele Ukrainaa.

Zelenskyi luonnehti sunnuntain vastaisena yönä tehtyä ilmahyökkäystä massiiviseksi. Myös Ukrainan ilmavoimat sanoi, että se oli yksi sodan suurimmista ilmahyökkäyksistä. Iskuissa kuoli ainakin 13 ihmistä ympäri Ukrainaa.
https://yle.fi/a/74-20010573/64-3-269687
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6740
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

Aika hupaisaa kun Trump sanoo että "jotain tapahtui Putinille" kun ampuu ohjuksia Kiovaan ja muihin kaupunkeihin tappaen siviilejä.
Mitä ihmettä Putinille muka on tapahtunut? Tuollainen Putte on ollut koko täysimittaisen hyökkäyksen ajan. Trumpilleko asia valkenee vasta nyt? :roll:

Edelleenkin Trump vain toistelee ettei pidä siitä mitä Putin tekee, mutta Trump itse ei näytä olevan valmiina tekemään mitään muuta kuin päivittelemään tilannetta.

Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

OnyxPhoenix kirjoitti: Ma Touko 26, 2025 2:22 pm Aika hupaisaa kun Trump sanoo että "jotain tapahtui Putinille" kun ampuu ohjuksia Kiovaan ja muihin kaupunkeihin tappaen siviilejä.
Mitä ihmettä Putinille muka on tapahtunut? Tuollainen Putte on ollut koko täysimittaisen hyökkäyksen ajan. Trumpilleko asia valkenee vasta nyt? :roll:

Edelleenkin Trump vain toistelee ettei pidä siitä mitä Putin tekee, mutta Trump itse ei näytä olevan valmiina tekemään mitään muuta kuin päivittelemään tilannetta.

Sodassa ikävä kyllä kuolee porukkaa. Trumpilta olisi oikea ratkaisu vetäytyä koko hommasta, kun ei kumpikaan osapuoli halua sotimista lopettaa. EU taas on kokoajan halunnut eskaloida sotaa yhä enemmän.
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6740
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

qurqo kirjoitti: Ti Touko 27, 2025 8:16 am Sodassa ikävä kyllä kuolee porukkaa. Trumpilta olisi oikea ratkaisu vetäytyä koko hommasta, kun ei kumpikaan osapuoli halua sotimista lopettaa. EU taas on kokoajan halunnut eskaloida sotaa yhä enemmän.
Hyökkäyksen kohteena olevan maan tukeminen ei ole eskalaatiota. Venäjä on ainoa joka hyökkää laittomasti vieraalla maalla ja eskaloi sotaa.
Ukraina puolustaa laillisesti omaa maataan hyökkääjää vastaan.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

Ylen mukaan Trumpin tukema avustusjärjestö The Gaza Humanitarian Foundation on aloittanut toimintansa Gazassa. Ylen jutussa tosin mielenkiintoinen tidbit YK:n kieltäytymisestä yhteistyöstä järjestön kanssa:
Yle, Tanja Paananen kirjoitti:Vaikka järjestöllä on Israelin ja Yhdysvaltojen tuki, YK on kieltäytynyt yhteistyöstä säätiön kanssa, koska sen mukaan jakelusuunnitelma ei ole puolueeton eikä riippumaton.
https://yle.fi/a/74-20164206

Semmoista se on. Mitä lie tarkoittaa tuo "puolueeton ja riippumaton jakelusuunnitelma".
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Chuck Norriskin sai äärivasemmistolaisesta demokraattipuolueesta tarpeekseen. Trumpin kannatus heiluu ennätyslukemissa ja jenkeissä kansa yhä isommissa määrin alkaa heräämään, miten heille on vuosikaudet valehdeltu.



DOGE paljasti bidenin hallinnon salasiet maksut talibaneille.

Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

qurqo kirjoitti: Ke Touko 28, 2025 7:05 am Chuck Norriskin sai äärivasemmistolaisesta demokraattipuolueesta tarpeekseen. Trumpin kannatus heiluu ennätyslukemissa ja jenkeissä kansa yhä isommissa määrin alkaa heräämään, miten heille on vuosikaudet valehdeltu.
Onhan se kova kannatuslukema -8% mielisairaspotilaalle. Enneätys sinänsä, kukaan presdentti ei ole ollut noin syvällä tässä vaiheessa kauttaan, paitsi Trump ensimmäisellä kaudellaan.

https://www.economist.com/interactive/t ... al-tracker
Höpöttäjän suosio.PNG
Höpöttäjän suosio.PNG (27.14 KiB) Katsottu 1053 kertaa
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Etelä afrikkalainen pakolainen Winston teki videon etelä afrikan valkoisten kansanmurhasta.



Demokraattien testoin mies David Hogg kertoo piilokamerassa, kuka bidenin hallintoa oikeasti johti.

Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9315
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Virdon »

"Lopetan sodan 24h" - Trump antoi jälleen parin viikon verran siimaa hullulle frendilleen jatkaa Ukrainan kaupunkien ja siviilien pommittamista.
Trump: Putinilla kaksi viikkoa aikaa

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpilta tivattiin keskiviikkona Valkoisessa talossa, uskooko hän Vladimir Putinin haluavan rauhaa Ukrainassa.

– En voi kertoa sitä teille, mutta saatte tietää siitä noin kahden viikon kuluttua, Trump sanoi BBC:n mukaan.

Trumpin mukaan Yhdysvallat aikoo selvittää, huijaako Putin heitä vai ei.

Trump on viime päivinä kritisoinut epätavallisen kovasanaisesti Putinia, kutsuen tätä muun muassa täysin hulluksi ja varoittanut hänen leikkivän tulella.

Trumpin mukaan Yhdysvallat reagoi ”hieman eri tavalla”, mikäli Putin edelleen vetkuttelee rauhanneuvottelujen suhteen.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e15 ... 1510a46d10

Mitähän saamme tietää noin kahden viikon kuluttua? "Lopetan sodan 24h" - Trump antaa hullulle frendilleen kokonaisen kuukauden lisää siimaa jatkaa Ukrainan kaupunkien ja siviilien pommittamista?
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15348
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja URSA »

Vähän kuin eroaisi heti kuherruskuukauden jälkeen.
Elon Musk kertoi jättävänsä Trumpin hallinnon

3:35

Teknologiamiljardööri Elon Musk ilmoittaa jättävänsä presidentti Donald Trumpin hallinnon. Musk ilmoitti asiasta X-viestipalvelussa, jossa hän kiitti Trumpia ”mahdollisuudesta vähentää tuhlailevaa kulutusta”.

Musk ilmoitti päätöksestään jättää hallinto vain päivä sen jälkeen, kun hän arvosteli Trumpin suurta verolakipakettia, joka muun muassa vähentää rikkaimpien amerikkalaisten ja yritysten verotusta. Trump on ristinyt paketin ”isoksi, kauniiksi lakipaketiksi”. Edustajainhuoneen täpärästi hyväksymä paketti tarvitsee vielä senaatin hyväksynnän.

Musk sanoi uutiskanava CBS:lle, että lakipaketti horjuttaa hänen mukaansa työtä liittovaltion kulujen leikkaamiseksi.

– Olin pettynyt nähdessäni valtavan lakipaketin. Suoraan sanottuna se kasvattaa budjettivajetta, ei vähennä sitä ja se kaivaa maata Doge-tiimin tekemän työn alta, Musk sanoi CBS:lle.

Miljardööri asettui Trumpin kanssa poikketeloin myös tullipolitiikassa. The Washington Post -lehden mukaan Musk yritti huhtikuussa taivutella tuloksetta Trumpia pyörtämään tullipäätöksen.

Elon Musk on ollut näkyvä hahmo Trumpin toisen presidenttikauden alkukuukausina. Hän auttoi Trumpia voittamaan presidentinvaalit lähes 300 miljoonan dollarin tukisummalla.
https://yle.fi/a/74-20164728

Sota, mikä ihana tilaisuus päästä mamuista eroon.
Trump tahtoo eroon siirtolaisista – nyt heitä lennätetään kohti sotaan luisuvaa Afrikan maata

Tuoreimman virallisen arvion mukaan Yhdysvalloissa asuu luvattomasti noin 11 miljoonaa ihmistä. Tutkijat ovat arvioineet määrän hiukan suuremmaksi. Trump itse on heittänyt ilmaan jopa luvun 20 miljoonaa.

Trump haluaisi karkottaa heidät kaikki, mutta Valkoinen talo on törmännyt moniin hidasteisiin. Siirtolaisia ei saada kiinni, eivätkä viranomaisten rahkeet riitä suuren ihmismäärän säilyttämiseen ja karkottamiseen.

Kaiken kukkuraksi siirtolaisten kohtelu on haastettu oikeudessa.

Niinpä Trumpin hallinto on vaivihkaa madaltanut tavoitettaan. The Washington Post -lehden sisäpiiritietojen mukaan Trump haluaa nyt karkottaa vuodessa miljoona ihmistä, jotka oleskelevat Yhdysvalloissa luvattomasti.

Sekin olisi uusi ennätys ja sopivan pyöreä luku, jolla Trump lunastaisi yhden tärkeimmistä vaalilupauksistaan.

Käytännössä sekin tavoite näyttää mahdottomalta.

Trumpin kauden ensimmäisen sadan päivän aikana Yhdysvalloista oli turvallisuusministeriö DHS:n mukaan karkotettu 139 000 ihmistä. Syracusen yliopiston tutkijoiden mukaan todellinen luku oli noin puolet siitä eli 72 000. Se on saman verran kuin vuotta aiemmin Joe Bidenin presidenttikaudella.

Tonni taskurahaa vapaaehtoisesti lähteville

Helpointa Trumpin hallinnolle olisi, jos karkotettavat lähtisivät itse. Sen vauhdittamiseksi hallinto käyttää sekä keppiä että porkkanaa.

Turvallisuusministeriö DHS tarjoaa luvattomasti maassa oleskeleville tuhannen dollarin korvausta ja muutakin tukea, jos he lähtevät oma-aloitteisesti takaisin kotimaihinsa.

Yhdysvalloille se kannattaa, sillä DHS:n mukaan pidätyksestä karkotukseen asti siirtolainen ehtii aiheuttaa Yhdysvalloille keskimäärin yli 17 000 dollarin kulut.

Tahdonvastaiset karkotukset taas olisi helpointa aloittaa niistä siirtolaisista, jotka Yhdysvallat on jo määrännyt karkotettavaksi. Kymmenet maat eivät kuitenkaan huoli kansalaisiaan takaisin.

Siksi Valkoinen talo on kiivaasti etsinyt mitä tahansa maita, jotka suostuisivat ottamaan vastaan sellaisia karkotettavia, joita Yhdysvallat ei saa palautettua heidän alkuperäisiin lähtömaihinsa.

Yhdysvallat on yrittänyt painostaa jopa puolustussotaa käyvää Ukrainaa ottamaan vastaan kolmansien maiden kansalaisia, mutta Ukraina ei ole suostunut.

Valkoinen talo on kartoittanut vaihtoehtoja myös Afrikasta. Oikeus on keskeyttänyt Trumpin yrityksen muiluttaa karkotettavia Libyaan, koska maan ihmisoikeustilanne on surkea.

Uuden sisällissodan partaalla olevaa Etelä-Sudania kohti on sen sijaan jo lähetetty siirtolaisia, mutta toistaiseksi heidän matkansa on pysähtynyt Djiboutiin.
https://yle.fi/a/74-20160377

Miten voi olla noin vaikeaa löytää afrikkalaista valtiota, joka ottaisi vastaan mamuja Yhdysvalloista? Pitäisikö USA:n maksaa jollekin Kenialle myös tonni päästä? Silti säästyisi 15 000 dollaria yhden mamun karkotuksesta.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

Käry kävi Trumpin hallinnolle, kun valjastivat AIn tekemään haluamansa ”kultaisen standardin” selvityksen syistä erilaisten sairauksien takana. Ilemisesti RFK Jr oli määritellyt halutun lopputuloksen ja pyytänyt AIn kirjoittamaan leipätekstit sen mukaan. Ei taida edes maga-hörhöistä löytyä "pätevää" tutkijaporukkaa, joka lähtisi tekemään tutkimusta, jossa on ennalta määritelty loputulos. Valkoisen talon tieottaja, pissaliisa Leavitt, nikotteli pahasti lehdistötilaisuudessa ja väitti, että raportissa on "muotoiluongelmia" (=keksittyjä viitteitä ja väärin siteerattuja viitteitä), mutta "nämä eivät muuta raportin lopputulosta". EI tietenkään, koska se oli jo päätetty etukäteen, pitää vain yrittää keksiä sopivat viitteet jälkikäteen. On tuo homma surkeaa ja säälittävää räpellystä.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7fa ... 415b3948de
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

^Vai löysi lääketeollisuuden maksmat valemediat muutaman asiavirheen raportista :shock: Jännä, kun eivät samalla innolla neljän vuoden koronakusetuksesta uutisoinut :roll:



RFK suojelee lapsia ja raskaana olevia naisia koronan misinformaatiolta.



Elintarvikkeistakin alkoi myrkyt lähtemään 8)

Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Jälleen demokraatti teki natsitervehdyksen fasistisille kannattajilleen, mutta jännä juttu, ettei valemediat tästä samanlaista haloota ole nostamassa, kuin Elonista :?



Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

qurqo kirjoitti: Ke Touko 28, 2025 7:05 am Chuck Norriskin sai äärivasemmistolaisesta demokraattipuolueesta tarpeekseen.
No niin. Siinä se on. That's it, it's done. Demokraatit tulevat uppoamaan jos Chuck Norris on lähtenyt mukaan. Katsokaapahan vain.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Bidenin maahanpäästämät terroristit yritti polttaa lapsia elävältä :evil:





Vastaa Viestiin