Poliisi etsii Karfin perhettä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Neonataali
Jack Bauer
Viestit: 948
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Neonataali »

piitu73 kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 10:43 pm
Tontta82 kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 10:37 pm uutisessa kun mainittiin että perhe ei ole jättänyt digitaalista jälkeä!. Niin mietin oisko se mahdollista ajella haaparannan kauttaruotsiin ja sieltä ajella schengen routia(sweduista tanskaan ja saksasta etennpäin) ihan espanjaan asti jättämättä digitaalista jälkeä ja jos vanhemmilla on isomäärä käteistä? niin kaiken saa ehkä käteisellä..mutua
Vaikka pohjoismaissa pääsiskin etenemään niin kuvittelis, että siitä eteenpäin kysyttäis jo vähintään henkilökorttia. Eiköhän näitä joku kotimaassa piilottele. Olis varmaan viranomaisilta hyvä kertoa jotain oikeita syitä huostaanotolle. Vielä niitä ei ole julki tullut.
No kun ei saa kertoa. Laki ei anna periksi.
Se on tällasissa tapauksissa ongelmallista, kun perhe saa vapaasti selitellä mitä haluavat, eikä viranomaisella ole lupaa oikoa asioita. Täälläkin moni kommentoi, ettei vanhemmat voi olla tehnyt mitään kovin väärää, kun ei edes epäillä rikoksesta. Noh, sitähän ei voi mistään tietää epäilläänkö vai ei, kun sitäkään ei ole lupaa kertoa. Kun nyt ainoastaan vanhemmat saa kertoa oman stoorinsa tapahtuneesta, se vaikuttaa satavarmaan siihen, kuinka kauan heitä viitsii joku piilotella. Jos olisi lupa kertoa faktoja, tilanne voisi olla ihan toinen.

Taustalla on pakko olla jotain suht. sakeaa, koska Suomessa ei huostaanoteta lapsia kotikoulun vuoksi. Tämä ihan jo siksi, että koulunkäymättömyys ei voi laillisesti olla ainut huostaanoton peruste. Jos nämä lapset on huostassa, päätöstä ei ole tehnyt sosiaalityöntekijä vaan toimivaltainen hallintotuomioistuin, sillä vanhemmat ovat selvästi huostaanottoa vastustaneet. Ja hallinto-oikeudelle ei tosiaan riitä perusteeksi, että lapsi ei käy koulua tai on kotikoulussa. Ihan sama mitä vanhemmat siitä satuilee.

Muutenkin aika lennokas ajatus, että lastensuojelulla olisi aikaa ja intoa alkaa vainoamaan perheitä esim. uskovaisuuden vuoksi. Hohhoh, seuratkaa ihmiset uutisia,
Tässä maassa ei oo yhtään lastensuojelun sossua, joka haluaa pitää kynsin hampain kiinni kahdeksasta asiakkaasta 😅. Päinvastoin, kyllähän se lämmittää eniten kun suunta on pois omalta vastuulta.
Avec Joie
Nikke Knatterton
Viestit: 164
Liittynyt: Ke Kesä 28, 2023 11:10 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Avec Joie »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011281098.html
POLIISI teki kotietsinnän kadonnen pohjalaisperheen kotiin jo tammikuussa 2024 eli muutama kuukausi ennen perheen katoamista.

IS:n tietojen mukaan poliisit menivät perheen Pedersören kunnassa sijaitsevaan maalaistaloon, koska heille oli syntynyt epäilyksiä lasten asumis- ja opiskeluolosuhteista.

Perheen silloinen koti sijaitsi suurella, yli 11 hehtaarin kokoisella tilalla. Perheen vanhemmat eivät itse omistaneet kyseistä tilaa.

KOTIETSINNÄN taustalla oli rikosepäily oppivelvollisuuden laiminlyönnistä. Lapset olivat käyneet kotikoulua.

IS:n saamien tietojen mukaan viranomaiset olivat näkemästään järkyttyneitä. Lapset otettiin huostaan pian kyseisen viranomaiskäynnin jälkeen. Epäselvyydet oppimisolosuhteissa vaikuttivat siihen, että lapset sijoitettiin toisaalle.
Boldaus oma merkintäni.

Tää uutisointi on kyllä naurettavaa. Tuutataan juttua toisen perään hyvällä otsikolla, kuten ”näky perheen kotona järkytti!”, mutta edelleen ainoa viittaus huostaanoton syylle on oppivelvollisuuden laiminlyönti. Mitään muuta syytä ei vieläkään ole annettu.

Mikä siellä järkytti? Pari vuotta vanhat peruskoulun oppikirjat, joissa ei vielä opeteta, että mieskin voi tulla raskaaksi?
Anom kirjoitti: Pe Marras 29, 2024 1:39 pm Luulisin, että olet pihalla kuin leluauto. Luovuta internet-korttisi lähimmälle toverille.
ViidakonCasanova

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Neonataali kirjoitti: To Kesä 05, 2025 4:56 pm Noh, sitähän ei voi mistään tietää epäilläänkö vai ei, kun sitäkään ei ole lupaa kertoa.
Mitä poliisin tiedote oli mielestäsi, jos ei julkinen kertomus rikosepäilystä? Rikostuomiot ja oikeudenkäynnit ovat suomessa julkisia, jos heidät olisi tuomittu muista rikoksista, tai jos heitä epäiltäisiin muista rikoksista kuin "kaappauksista", se rikosepäily olisi viimeistäänkin kerrottu poliisin tiedotuksessa. Jos heillä olisi tuomioita tai vireillä olevia oikeudenkäyntejä, joku toimittelija olisi melkoisella varmuudella jo kaivanut ne esiin.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5730
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Mielenkiintoista olisi kyllä tietää, mikä näky siellä kotona on ollut niin järkyttävä? Pyykki- ja tiskivuori ehkä? Villakoiria nurkissa? Mistään rikollisesta lasten olojen laiminlyömisestä ei voi olla kyse, koska tuo "omavaltainen huostaanotto" on ainoa rikos, josta vanhempia epäillään.
Neonataali
Jack Bauer
Viestit: 948
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Neonataali »

Millavaan kirjoitti: To Kesä 05, 2025 12:53 pm Missä oli lastensuojelu kun Milo tai vilja-eerika olisi pitänyt huostaanottaa? Sitten käydään lapsiaan rakastavan perheen kimppuun. Itselläni vaan hyviä kokemuksia lastensuojelusta kun halusivat auttaa mut väkivaltaisesta suhteesta pois mutta läheltä olen seurannut kuinka turhista asiosta lasuja tehdään
Kaksi väärää ei tee yhtä oikeaa. Meillä Suomessa on kuollut lapsia, joiden kuolemat olisi pitänyt pystyä estämään. Tarkottaako se sitä, että jatkossa pitää päästää entistä enemmän lapsia kuolemaan? Ajatusmaailmoja on tietty monenlaisia.
Mehän ei tiedetä, onko perheessä esim. sairastavuutta, johon pitäisi saada hoitoa. Itse pitäisin sitä jopa todennäköisenä, kun aika harvinaista olisi että 8/8 lasta on täysin perusterveitä ja kaikin puolin hyvävointisia. Kukaan ei tarvitse terveydenhuoltoa, hammashoitoa, näöntarkastusta, ei mitään? Kannattaa muuten olla skarppina, ettei nuorimmainen astu naulaan, tetanukseen on kuulemma kurja kuolla.
Avec Joie
Nikke Knatterton
Viestit: 164
Liittynyt: Ke Kesä 28, 2023 11:10 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Avec Joie »

viivahattu kirjoitti: To Kesä 05, 2025 5:12 pm Mielenkiintoista olisi kyllä tietää, mikä näky siellä kotona on ollut niin järkyttävä? Pyykki- ja tiskivuori ehkä? Villakoiria nurkissa? Mistään rikollisesta lasten olojen laiminlyömisestä ei voi olla kyse, koska tuo "omavaltainen huostaanotto" on ainoa rikos, josta vanhempia epäillään.
Ainiin. Toinen syy järkyttyä oli varmaan se riittämätön 111 asuinneliötä :D
Anom kirjoitti: Pe Marras 29, 2024 1:39 pm Luulisin, että olet pihalla kuin leluauto. Luovuta internet-korttisi lähimmälle toverille.
filosofi aina
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: Pe Tammi 12, 2024 9:00 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja filosofi aina »

Osa sossutantoista on pieniä ihmisiä. Näille pienilllä ihmisille on annettu valtavasti valtaa. Pienet ihmiset käyttävät heille annettua valtaa kokeakseen suuruutta ja voiman tunnetta ja näyttääkseen, missä närhen munat ovat. Näin vjlja-eerikat jäävät apua vaille ja toisinaan kunnon vanhemmat joutuvat vainon kohteesi.
Neonataali
Jack Bauer
Viestit: 948
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Neonataali »

ajanpatina kirjoitti: To Kesä 05, 2025 2:45 pm Täällä näköjään jotkut yleistää kaikki kristilliset järjestöt, seurakunnat ja toimijat samaan kastiin, mustamaalaten jokaisen. 8)
Se on vähän sama asia, kun laittaisimme samaan kastiin kaikki venäläiset kommunisteiksi ja sakemannit natseiksi ja hurrit hinureiksi, jne. ihan vaan "maan tavan mukaan", mikä käsitys itse kustakin kansakunnasta, itse kullakin on. :roll:

Ongelma tässä tapauksessa lienee, että vihervasemmistolainen opetushallitus ei salli missään tapauksessa kotiopetusta, mikäli se vähänkään haiskahtaa kristilliseltä. Kristillisyys ja kristilliset arvot ovat vihervasemmistossa täydessä pannassa. Kaikkien pitää liputtaa aborttien, homo- ja lesboseksuaalisuuden kuin ´monimuotoisuuden´ puolesta, koska vihervasemmisto näin on päättänyt ja säätänyt "vapauden" ja "yhdenvertaisuuden", sekä "tasa-arvon" nimissä. :evil:

Joitakin vuosia sitten Saksassa oli samantapaisia kokonaisen perheiden vainoja, joiden lapsia oltiin viemässä pakkohoitoon valtion oikeaoppiseen koulutukseen. Mutta perheet katosivatkin äkisti rajan taakse Tsekkeihin, mistä heitä luovutettu Saksaan, koska mitään rikosta ei ollut tehty. Mutta näitäkin perheitä vainottiin, koska he pitivät lapsensa mieluummin kotiopetuksessa, eikä sivistymässä valtion oppilaitoksissa, eri oikeus- ja moraalikäsitteihin perustuvassa opetuksessa, missä eri kansallisuuksiin lukeutuvat jengit saavat rikollisen alkunsa, sekä vapaa seksi ja kaikki muu paska, mitä nykypäivän koulut oppilasympäristöineen tarjoaa. :shock:
Voi olla mahdollista, että tämäkin perhe on päätynyt tsekkeihin, mikä ei ole huono vaihtoehto suinkaan. :idea:

Tarkastaja Levisi kirjoittaa mm... "Lahkoista en tiedä mutta selkeät yhteydet on näillä lapsikaappaajilla kristillisiin piireihin."

Camboyn ja Kosken poikien ns. "lapsikaappaukset" eivät olleet millään tapaa kristillisistä syistä tehtyjä, eikä moni muukaan. Mutta muhamettilaisten kaappaamat lapset heidän omaan maahansa olivat uskonnollisesta syystä tehtyjä. :!:
Noh, Suomi palautti Ranskaan pari tytön tylleröä isänsä luokse nussittavaksi, vaikka täällä oli todettu tutkimuksissa isän käyttäneen tyttäriään seksuaalisesti hyväkseen. KKO totesi päätöksessään, että asian tutkiminen kuuluu Ranskalle. Siellä ei koskaan asiaa lähdetty tutkimaan. :shock:

On aikas erikoista ollakseen, kun Suomessa on porvarihallitus, mutta vihervasemmisto käytännössä hallitsee maata, vaikka on oppositiossa. Ja sillä on äänenkannattajanaan maan valtamedia, YLE, Sanomala-Media ja Alma-Media. :twisted:
Elämme outoja aikoja... 🤔🥶
Opetushallitusko mielestäsi lapsia huostanottaa?
Neonataali
Jack Bauer
Viestit: 948
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Neonataali »

Lumileopardi kirjoitti: To Kesä 05, 2025 4:36 pm
Saunabad kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 7:58 pm Lapset luopuvat ilomielin kavereista ja harrastuksista ja elämästä, jotta saavat sulkeutua äipän ja iskän kanssa kotikouluun? Ei taida olla vanhemmilla kaikki inkkarit kanootissa.
Missä on lukenut että heidän on pitäny luopua kavereista ja harrastuksista?

---- Noin muuten tuli mieleen että jos perheen vanhin on jo 18, ja oisko seuraavaksi vanhin 17 tai 16? Nehän voi olla jo opiskelemassa jossain. Ja vanhemmat saattaa olla jalkautunu kahteen ryhmään, niin että esim isällä on 3 lasta huostassa ja äidillä 3, ne kaikkein pienimmät. Jos isä on töissä jossain kaverin firmassa joka maksaa pimeesti ja äiti työskentelee vaikka jossain kaverinsa kukkakaupassa, kotona 3 lasta, niin ei kukaan sellaiseen kiinnitä huomiota. -- Tietysti noi neuvola jutut on vähän ongelmallista.

Se kuinka huonosti tai hyvin lapset on voinu on ulkopuolisen vaikea sanoa. Onko näiden lasten pahoinvoinnista tai ahdistuksesta , tai että ovat nälkiintyneitä todistettavaa havaintoa ? Mikäli on, niin sehän ois aivan olennaista ja sen perusteella jonkinlainen huostaanotto ois perusteltavissa.
Jos sanotaan että perheestä ei ole jälkeäkään, miten meinaat että olisivat opiskelemassa? Lasten ja nuorten KUULUISI olla opiskelemassa, mutta kun eivät ole.
Avatar
Inehmo
Olivia Benson
Viestit: 707
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 4:09 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Inehmo »

Neonataali kirjoitti: To Kesä 05, 2025 5:29 pm
Lumileopardi kirjoitti: To Kesä 05, 2025 4:36 pm
Saunabad kirjoitti: Ke Kesä 04, 2025 7:58 pm Lapset luopuvat ilomielin kavereista ja harrastuksista ja elämästä, jotta saavat sulkeutua äipän ja iskän kanssa kotikouluun? Ei taida olla vanhemmilla kaikki inkkarit kanootissa.
Missä on lukenut että heidän on pitäny luopua kavereista ja harrastuksista?

---- Noin muuten tuli mieleen että jos perheen vanhin on jo 18, ja oisko seuraavaksi vanhin 17 tai 16? Nehän voi olla jo opiskelemassa jossain. Ja vanhemmat saattaa olla jalkautunu kahteen ryhmään, niin että esim isällä on 3 lasta huostassa ja äidillä 3, ne kaikkein pienimmät. Jos isä on töissä jossain kaverin firmassa joka maksaa pimeesti ja äiti työskentelee vaikka jossain kaverinsa kukkakaupassa, kotona 3 lasta, niin ei kukaan sellaiseen kiinnitä huomiota. -- Tietysti noi neuvola jutut on vähän ongelmallista.

Se kuinka huonosti tai hyvin lapset on voinu on ulkopuolisen vaikea sanoa. Onko näiden lasten pahoinvoinnista tai ahdistuksesta , tai että ovat nälkiintyneitä todistettavaa havaintoa ? Mikäli on, niin sehän ois aivan olennaista ja sen perusteella jonkinlainen huostaanotto ois perusteltavissa.
Jos sanotaan että perheestä ei ole jälkeäkään, miten meinaat että olisivat opiskelemassa? Lasten ja nuorten KUULUISI olla opiskelemassa, mutta kun eivät ole.
Jos heillä on uudet henkkarit ja uusi elämä ulkomailla, he opiskelevat hyvinkin. Tai jatkavat kotimaassa kotikoulua.

Tuo viranomaisten järkyttyminen saattoi olla myös iltapäivälehtien maalailua.
ViidakonCasanova

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Tässä ei ole kerrottu vielä mitään syytä huostaanotolle. Jos asiassa ei ilmene mitään raskauttavia tekijöitä, viranomaisten tulisi mielestäni pelätä terveytensä puolesta. Näillä tiedoilla toivon perheelle onnellista elämää ulkomailla, vaikea uskoa heidän olevan suomessa, olisivat varmasti jääneet johonkin valvontakameroihin näkyviin.

Puhetta oli tankkauksesta aiemmin, olihan siellä pakussa voinut olla pari kanisteria bensaa, hyvin ajelee vaikka Espanjaan. En usko heidän kuolleen, ruumiit ja auto olisi 100% varmuudella löytynyt.

Eiköhän tästä tule lisätietoa, veikkaan kuitenkin että ne ovat pääasiassa perheen toimintaa oikeuttavia.
Avatar
Inehmo
Olivia Benson
Viestit: 707
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 4:09 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Inehmo »

filosofi aina kirjoitti: To Kesä 05, 2025 5:26 pm Osa sossutantoista on pieniä ihmisiä. Näille pienilllä ihmisille on annettu valtavasti valtaa. Pienet ihmiset käyttävät heille annettua valtaa kokeakseen suuruutta ja voiman tunnetta ja näyttääkseen, missä närhen munat ovat. Näin vjlja-eerikat jäävät apua vaille ja toisinaan kunnon vanhemmat joutuvat vainon kohteesi.
Olipa hyvin sanottu. Tällaisia ihmisiä olen nähnyt hoitohenkilökunnassa ruotsinkielisellä paikkakunnalla. Jotkut ruotsinkieliset ovat kovasti ollakseen. Ja ottavat oikeudekseen kohdella tylysti suomenkielisiä. Tai kenet nyt haluavat ottaa kohteekseen.

En väitä, että tässä olisi kyse kieliriidasta. Perheenisä ruotsinkielinen, äiti suomenkielinen, Pedersöre, jossa ilmeisesti tuolloin olivat, aika ruotsinkielinen. Sijoituspaikka oli toisella paikkakunnalla.

Pienet kunnat voivat olla nurkkakuntaisia ja ruotsinkieliset piirit ovat aika pieniä.

Toistan, en väitä, että kielikysymys olisi merkitsevä, mutta kirjoitan nyt huomiotani.

Perheen vanhempia oli syytetty libertaarisuudesta eli siitä, että halutaan yhteiskunnan sekaantuvan mahdollisimman vähän ihmisten elämään. Minustakin yhteiskunnan tarjoama tuki on ok, jos sitä on tarvittaessa saatavilla mutta jos sitä ei tuputeta.

Kaikille pikkukunnilla asuville olisi hyödyksi välillä vaihtaa asuinpaikkaa, matkustella, käydä ulkomailla, tuulettaa käsityksiään ja nähdä muutakin kuin oman kunnan kuvioita. Suosittelen myös itsensä sivistämistä, opiskelua, lukemista, itsensä haastamista.

Sydämen sivistys on se, joka monasti puuttuu pikkuvaltaansa käyttäviltä pikkukeisareilta ja -keisarinnoilta sosiaali- ja terveyspuolella.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000011280283.html

Onhan tässä jonkinlainen digijälki tältä vuodelta. Maksumuuri. Oleellinen näkyvillä.

Kadonneen perheen isän ulosottovelkoja on hoidettu vielä alkuvuodesta
HS:n tiedot|Suurperheen isällä on ollut talousvaikeuksia, joita on hoidettu kuluneen kevään aikana.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Kliina
Neuvoja-Jack
Viestit: 530
Liittynyt: Pe Joulu 27, 2013 2:12 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Kliina »

Aika sokeasti täälläkin uskotaan vanhempia. Totta kai jokainen puhuu asiat itsellensä edullisiksi, mutta toivotaan lapsilla olevan kaikki hyvin. Nämä keskustelualustojen etc. epämääräiset puheet taitavat olla linkitetty löyhästi Maikkarin -20 juttuun. En ainakaan löytänyt mitään omaa faktaa väitteille, jonka mukaan 100 neliöstä huolimatta lapset olisivat eläneet ahtaissa tiloissa ja pääsyä ulos olisi rajoitettu. Ja tämä olisi ollut yksi syy huostaanotolle. Sen täysi-ikäistyvän puolesta tietenkin huolettaa, jos elävät jossain korvessa jonkun avustamana, että mitä seuraavaksi tapahtuu? Pääseekö hän halutessaan elämään omaa elämää? Jos nämä liikkuvat ihmisten ilmoilla ja ovat kontaktissa ulkomaailmaan, niin aika nopeasti pitäisi perheen löytyä. Ulkomaiden suhteen tietenkin asia erikseen..
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3224
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Kahdeksasta lapsesta maksetaan jo merkittävä summa lapsilisinä joita perhe ei ole nyt päässyt nostamaan. Onkohan nää jotain rokotevastaisia hihhuleita, lapsiluku 8 viittaa myös uskonnolliseen hihhuleisuuteen.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Vastaa Viestiin