Eriksson kirjoitti: To Kesä 12, 2025 12:19 pm
Kummisetä kirjoitti: Ke Kesä 11, 2025 8:46 pm
Täysin joutavaa lässytystä ja persujen epätoivoista ääntenkalastelua taas tältä kuikalta.
Millähän tämä Lulu Ranne (vit*u mikä nimi...) kuvittelee valvovansa sitä että pennuilta yöaikaan ajelun kielletään?? Vai meinaako kuikka ettei pennut aja kun vaan sanotaan ettei saa?
Eihän kännissä ja huumeissakaan kukaan aja koska se on ihan laissa kielletty.
Ei se ministeri Lulun tehtävä sitä olekaan valvoa. Poliisi on sitä varten. Mutta on hyvä jos perseestä olevaan lakiin saadaan muutos niin että siitä ajelusta ainakin tulee rangaistavaa ja poliisi voi sitä valvoa. Demarit, Virheät ja tietysti kommunistit eli Vasemmistoliitto vastustavat tätä lakimuutosta, se on selvä asia mutta ei aleta nyt mitään politiikkaa tässä vänkäämään enempää.
Pitäisi 18 vuotta olla ehdottomasti ikäraja ajokortin saamiselle ja 80:n lätkä takaisin takaikkunalle. Ei siitä minun nuoruudessanikaan mitään haittaa ollut, en huomannut sen kanssa-autoilijoissa vitutusta nostavan vaikka se lätkä takalasissa yöt päivät ajelinkin kun kortin sain vuonna 1985.
Kunnon autokoulu, ei se iskä tai äiskä osaa opettaa niinkuin ammatti-ihminen autokoulussa, vaikka jokainen meistä isistä ja varmaan vähintään 90 prosenttiä äideistäkin on se maailman paras autonkuljettaja ja isät varsinkin ovat jokainen ajaneet "5 miljoonaa kilometriä pitkin Suomen teitä eikä mitään ole sattunut" niinkuin meillä miehenpuolilla on tapana kehuskella.
Pitäisi palauttaa myös menneisyyden autokoulu opetukset, jotta opetus olisi sitä kautta edes välttävää, mitä se ei tänä päivänä ole. Varmasti on vanhemmissakin eroja, mutta väitän, että suurempi mahdollisuus on saada pätevää opetusta niiltä vanhemmilta kuin tämän päivän autokoulusta. Autokouluun verrattuna ajo määrät myös yleensä huomattavasti suurempia. Vähintä mitä voitaisiin tehdä opetuksen parantamiseksi olisi hävittää aitokouluista simulaattorit. Niistä ei todellisuudessa ole muuta kuin haittaa. Autokoulu nykyään muutenkin lähinnä rahastusta.