Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Tom8
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: To Touko 08, 2025 1:41 am

Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Tom8 »

Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

En tiedä mutta tämä aloitus menee kyllä kaikkien aikojen TOP 5- sarjaan heittämällä.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1762
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Tom8 kirjoitti: Ke Kesä 18, 2025 8:29 am Mikäs mestari tämä on ollut?
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 04612.html
Se on piirimestari pakettiauton pysäytyksen SM kilpailussa.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3761
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Sipi »

"Iso vahinko sattui kahdesti".

Kun on maksumuurin takana, koko juttua en pääse lukemaan. Mutta siis tuliko tältä sedältä kahdesti kakat housuun vai mistä on kyse?
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla, mutta vastassa oli porilainen tapa­rikollinen pahat mielessä
Järeisiin työkoneisiin ja muihin ajoneuvoihin mieltynyt Porissa vaikuttava sarja­rikollinen tuomittiin jälleen.

Rikosvyyhti juontaa muutaman vuoden taakse, jolloin Satakunnan Kansan uutispäivä alkoi erikoisilla uutis­pätkillä. ”Rekkakuski havaitsi aamuyöllä ojaan suistuneen traktorin”, uutisoimme aamulla 27. toukokuuta 2022.
Pelastuslaitos sai tiedon traktorista, joka näytti suistuneen ojaan valtatiellä 11 Ulvilassa Kaasmarkun ja Kullaan välissä.
Vajaa puoli tuntia myöhemmin julkaistiin samantyylinen uutinen. Tällä kertaa tapahtuma­paikka oli Laviassa Pohjanmaan­tiellä eli kantatiellä 44. Traktori oli pudonnut siellä ojaan lavettiauton kyydistä.
Kuljetus­lavetilla varustettu ajo­neuvo­yhdistelmä oli pientareella hieman traktorin edessä, mutta kuljettajaa ei näkynyt.

Satakunnan käräjäoikeuden viime viikolla antama tuomio osoittaa, että sama mies oli myös Ulvilasta löytyneen traktorin liikuttamisen takana.
Laviassa hylätyn lavettiajoneuvon mies varasti teollisuusalueelta Porin Kartanon kaupungin­osasta. Lavetin kyytiin mies anasti traktorin viereisen korjaamon pihasta.
Sarjarosvo haali saalista myös teollisuus­alueelta Ulvilan Kullaalla. Mies murtautui erääseen halliin, josta mukaan lähti kaksi mopoa, mönkijä ja bensa­kanistereita.
Samalta alueelta löytyi myös toinen traktori, jossa oli kiinni piikkiäes. Sekin traktori päätyi järeän kaluston kanssa varastelleen miehen mukaan.

Otti ”juoksupaketti­auton”
Porin Kartanosta varastettu traktori rysähti ajoneuvo­yhdistelmän kyydistä ojaan valtatiellä 11. Traktori vaurioitui korjaus­kelvottomaksi.
Sarjarikollisen sekoilu jatkui Laviassa hieman ennen aamuseitsemää. Varas menetti Pohjanmaan­tiellä hallinnan lavettiautosta, joka suistui ojaan. Kullaalta varastettu Valtra-merkkinen traktori kaatui lavetilta metsään kaataen ainakin yhden puun.

Ulosajopaikalle pysähtyi pakettiautolla liikkunut sivullinen mies. Auttamis­velvollisuuttaan toteuttanut mies joutuikin rikoksen uhriksi.
Sarjavaras juoksi miehen paketti­autoon, joka oli tyhjäkäynnillä. Mies ei ehtinyt estää, kun rosvo lähti tiehensä hänen pakettiautollaan. Siellä oli runsaasti työkaluja, joita jäi kadoksiin varkaan jäljiltä.

Tässäkään vaiheessa taparikollinen ei saanut tarpeekseen rötöstelystä. Hän meni mökille, joka sijaitsee muutama kilometri Lavian keskustasta pohjoiseen.
Mies vei mökin sisältä irtainta omaisuutta. Arvokkain saalis oli pihasta viety päältä ajettava ruohonleikkuri.

Rikollinen urakka päättyi Uuteenkaupunkiin, jonne varas ajoi pakettiauton ja hylkäsi sen tuttavansa pihalle.

Ehdotonta ja kovat korvaukset
Nykyään 29-vuotias mies tuomittiin yhdeksän kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä varkaudesta, seitsemästä muusta varkaus­rikoksesta ja liikenne­turvallisuuden vaarantamisista.
Tuomittu määrättiin korvaamaan yhteensä hieman alle 73 000 euroa vahingoista ja vakuutus­yhtiön oikeuden­käynti­kuluista.

Kuukausi sitten hänelle tuomittiin ehdotonta vankeutta muun muassa kurottaja­työkoneen ja mönkijöiden anastamisesta Porissa. Mies oli myös Porkan pyöräpaja­murron takana.
Viime marraskuussa mies tuomittiin 18 eri rikoksesta hieman yli puolentoista vuoden ehdottomaan vankeuteen. Tuomioon sisältyi muun muassa pimeä asetehdas, jossa mies muokkasi kaasu­aseita ampumaan luoteja.

Oikeudenkäynnissä viime vuonna sarjavarasta syytettiin kurottajan anastamisesta työmaalta Väinölässä. Todisteita ei ollut tarpeeksi tuomitsemiseen, joten rikos jäi pimeäksi.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 04612.html
BillyHill
Jack Bauer
Viestit: 945
Liittynyt: Su Maalis 12, 2023 10:37 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja BillyHill »

Aikaansaava kaveri mutta rohkaisupäihteitä on ilmeisesti nauttinut vähän liikaa. Tai sitten on vaan huumaantunut omien tekemisiensä lennokkuudesta.
Avatar
Sarjahurmaaja
Jack Bauer
Viestit: 976
Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Sarjahurmaaja »

Kuulostaa ihan Kummeli-meiningiltä kun ensin puolet lastista putoaa ojaan, ajetaan ulos tieltä ja lopuksi pöllitään apuun tulleen auto.
Avatar
Wow!
Remington Steele
Viestit: 218
Liittynyt: La Joulu 28, 2024 11:25 pm

Re: Mies pysäytti pakettiautonsa Laviassa auttaakseen onnettomuus­paikalla

Viesti Kirjoittaja Wow! »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ke Kesä 18, 2025 3:47 pm Klipeti Klip...
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 04612.html
Offtopiciksi menee ja lujaa, mutta noista toilailuista tulee mieleen Pulkkisen "Taparikollinen"
https://www.youtube.com/watch?v=LlJFsAFgEGI
Virmavirran murrekin viittaa tuonne Porin suuntaan.
6EQUJ5 / 15.8.1977

“If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library.”
― Frank Zappa
Vastaa Viestiin