Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1111
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Tämä ennakointilakihan on poliiseille tehty sakotusautomaatio. Nyt poliisit pystyvät jokaisessa pelti ym pikkuvahingossa kirjoittamaan sakot molemmille osapuolille. Valtion kassa vaan kilisee. Aivan samasta syystä tehty kuin nykyinen talvirenkaiden käyttömääräys. Päästään kirjoittamaan sakkoja mielin määrin.
Keplotteleva konna
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Eikös se nyt vaan ole pääosin hyvä asia, että hölmöilemällä pääsee osallistumaan yhteisiin kuluihin.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Wildchild79 kirjoitti: Ti Touko 06, 2025 4:36 am

En tiedä/muista minkälainen laki oli kun ajokortin sain 1999 mutta kyllä mulle ainakin autokoulussa opetettiin ettei missään nimessä voi eikä saa olettaa että muut tai yksikään muut tienkäyttäjä noudattaisi iikennesääntöjä ja aina pitää ennakoida.
esim jos jostain lentää fudispallo autotielle niin sekunnin päästä joku pikkulapsi juoksee puskasta keskelle ajorataa liikenteestä välittämättä. Myös isompaa kulkuneuvoa neuvottiin mielummin väistämään kun väkisin mennä alle vaikka tieliikennelain mukaan sinulla olisi etuajo-oikeus.

Mitähän sekin auttaisi huudella että "mun olis pitäny saada mennä ensin" kun on rekka lytännyt sun pikkuauton lunastukseen, sut vihannekseksi tai olet ajanut naapurin muksun hengiltä pihatielläsi?

Kun nykyään ajatellaan vain MINÄMINÄMINÄENSIN ja MULLEKAIKKIHETI niin en yhtään ihmettele miksi kaikenlaisia idioottilakeja suomessa tarvitaan.
Mulla on samanlaiset muistikuvat, aikoinaan autokoulussa korostettiin sitä, että oikeassa oleminen ei paljoa auta jos on pahoin vammautunut tai kuollut.

Nykypäivänä autot ovat niin mukavia ja tehokkaita, että moni tuudittautuu auton ratissa valheelliseen turvallisuuden tunteeseen. Äkkipysähdys sattuu edelleen vaikka autoissa onkin törmäysenergiaa kuljettajasta poispäin ohjaava rakenne, on airbagit ynnä muut turvalaitteet joita ysäriautoissa ei ollut.
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4217
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Ajoin turmapaikan ohi aamusta. Ehkä 18-vuotias somalinainen juoksi 30 metriä turmasuojatiestä etelään vinottain kolmen kaistan yli. Niin ne hommat vain kehitysmaissa hoidetaan, ja lyhin reitti neliössä kulkee 45 asteen kulmassa, eikä reunoja pitkin..
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3208
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Villeri kirjoitti: Ti Kesä 17, 2025 8:50 am Ajoin turmapaikan ohi aamusta. Ehkä 18-vuotias somalinainen juoksi 30 metriä turmasuojatiestä etelään vinottain kolmen kaistan yli. Niin ne hommat vain kehitysmaissa hoidetaan, ja lyhin reitti neliössä kulkee 45 asteen kulmassa, eikä reunoja pitkin..
Jep, tuleehan siinä kateettien vaihtamisessa hypotenuusaksi noin kolmenkymmenen prosentin säästö. Oliko vielä pukeutunut asfaltin väriseen kokopeittävään telttaan?
Mens malus in corpore sano
Vastaa Viestiin