Poliisi etsii Karfin perhettä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
HilMil
Armas Tammelin
Viestit: 71
Liittynyt: To Kesä 05, 2025 9:05 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja HilMil »

matamimimmi kirjoitti: To Kesä 19, 2025 6:53 pm -Lapset on eristetty yhteiskunnasta vanhempien pakkomielteisen vakaamuksen takia
-lapsilta puuttuu sosiaalinen kanssakäyminen muiden lasten kuin sisarustensa kanssa
-lapsilta puuttuu harrastustoiminta muiden lasten kuin sisarustensa kanssa
-koulunkäyntiä ei kukaan valvo ja oppimista (miten siirrytään luokalta toiselle kotikoulussa ?)
mielestäni kotikoulut ovat uskonnollista hihhulitoiminta paskaa
-lapset pitävät äitiään ja isäänsä ylijumalina kun muuhun eivät ole oppineet yms
-mites isot lapset oppivat itsenäistymään ja lähtemään omilleen aikuistuttuaan vai oleskelevat vielä ns kotona vielä aikuisenakin (työttömänä ilman ammattia ?)
Hengitä. Ottamatta sen enempää kantaa tähän case Karf, niin kannattaa nyt vähän edes perehtyä kotikouluun Suomessa, ennen kun leimaat kaiken kotikouluttamisen hihhulipaskaksi.

Jos kotikoulua Suomessa toteuttaa lain mukaan, niin sitä kyllä valvotaan. Tosin ei mitään luokalle siirtymisiä sinänsä, ei meidän kotikoulussa esim. ole mitään luokkia.
Tiedän aika monta muutakin kotikouluttajaa, jotka ovat korkeintaan tapakristittyjä jos sitäkään, eilä muutakaan tanakkaa hörhöilyä esiinny.
Paikalla
Pesukarhu
Jane Marple
Viestit: 1080
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

Inehmo kirjoitti: To Kesä 19, 2025 7:23 pm Kiitos selvennyksestä.

Jos tilanne siis on lakisääteisesti Suomessa se, ettei viranomaisilla ole joustonvaraa vaan heidän on heti napattava vanhemmat kiinni ja vietävä heiltä lapset pois ihan ilman mitään etukäteisneuvotteluyhteyttä heihin, niin tuskinpa he enää tulevat.

Toivottavasti ovat jo muualla ja elämä järjestyy siellä.
Harvemmin lapsia annetaan niihin lapsiin kohdistuvista rikoksista epäilyille vanhemmille takaisin. Mielestäni ihan hyvä kyllä.
Nyt mä vittu kävelen täällä rannalla yksinäni.
Paikalla
Pesukarhu
Jane Marple
Viestit: 1080
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ca39 ... 5a9e47662c

Olennaiset:
Konservatiivinen kristinuskon tulkinta liittyy Karfin perheen lähipiiriin laajasti. Taustalla vaikuttaa myös lestadiolainen herätysliike Rauhan Sana.

Perheen välittömästä viime vuosien lähipiiristä IL:lle on antanut kommentin kaksi perheen luotettua henkilöä. Toinen heistä on Suomen Kotiopettajat ry:n puheenjohtaja Juhani Paavolainen.

Nyt Paavolainen kertoo Iltalehdelle, että vuosien aikana perheen lapsista oli tehty useita lastensuojeluilmoituksia. Ilmoitusten pääsyynä oli hänen mukaansa se, että lapset olivat kotiopetuksessa.

Paavolainen kertoo, että Karoliina Karf otti Suomen kotiopettajat ry:een yhteyttä jo toistakymmentä vuotta sitten. Yhteydenpito oli tiivistä, kun viranomaisten kanssa tuli ongelmia lasten kotiopetuksesta.

– Varmasti kokevat tämän ajojahtina. Viranomaisilla voi tietenkin olla tarkempaa tietoa.

Paavolainen kuitenkin kokee, että Karfin perhettä on kohdeltu viranomaisten toimesta väärin. Hän kuvailee, kuinka perheellä oli asunto-ongelmia Pedersöressä ja kotiopetuksen ongelmat ovat tuulesta temmattuja.

– Ikään kuin viranomaisten olisi ollut tarkoitus särkeä perhe. Miksi tällainen perhe pitää repiä rikki?

Kunnan viranhaltijoiden näkemys on toinen. Perhe jätti lain vastaisesti ilmoittamatta uuden kotiosoitteensa, eikä heidän olemassaolostaan ollut kunnalla virallista tietoa.

Marraskuussa 2023 oli epäselvää, kenen vastuulla kotiopetuksen seuranta oli.

– Suuri huolemme on, että meillä on perhe, joka ilmeisesti on päättänyt salata kunnalta tiedon asumisestaan kunnassa, Pedersören opetusjohtajan tutkintapyynnössä kirjoitetaan.

– Allekirjoittaneella on erittäin suuri huoli koko tilanteesta ja siitä, että meillä on perhe, jossa on 7 lasta, jotka ovat päättäneet pysyä piilossa.

Toinen käräjäoikeuden papereissa mainittu luotettu, Pohjalaisen seurakunnan työntekijä, vastasi IL:n yhteydenottoon sähköpostitse.

Hän korosti myös, että lain mukaan lasten ja nuorten toiveet ja mielipiteet pitäisi ottaa huomioon lastensuojelun päätöksissä.

Kolmas luottohenkilöistä kieltäytyi täysin IL:n haastattelusta, neljättä IL ei tavoittanut.
Nyt mä vittu kävelen täällä rannalla yksinäni.
~enigma~
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Pe Kesä 06, 2014 3:44 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ~enigma~ »

No niin, sylttytehdas sieltä paljastuu.

Sinällään tilanne on hämmentävän tyypillinen. Hyväuskoinen ja/tai tarkoitushakuinen yhden asian liike lähtee sokeasti suojelemaan "kotipetuksen takia" vainottua perhettä. Suloisesti unohtuu se, että kotiopetus ei ole syynä "vainoon" eli viranomaisten toimenpiteisiin. Kotiopetus on tosiaan Suomessa laillista, mutta moni muu perheen vanhempien epäilty teko ei.

Kuinkahan perillä auttajat ovatkaan todellisesta asiainlaidasta? Sanomattakin on toki selvää, että yhdysvaltalainen juristi ei ole pätevä arvioimaan perheen asiaa suomalaiseen lainsäädäntöön suhteutettuna. Vielä selvempää tosiaan on, että kyseessä ei ole mikään puolueeton taho, vaan omaa asiaansa ajava, varakas ja vaarallinenkin organisaatio. Vai että on pielessä YK:n lastenoikeuksien julistus 🤔 Tästä jo yksin luulisi jokaisen osaavan päätelmiä tehdä.

Veikkaan edelleen perheen olevan Ruotsissa. Pohjoisesta pääsee rajan yli rauhassa ja huomaamatta.
The owls are not what they seem
Syysprinssi
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: To Syys 07, 2023 7:29 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Syysprinssi »

Inehmo kirjoitti: To Kesä 19, 2025 5:37 pm Kevin Boden näkyy olevan lakitieteiden tohtori. Kunnon koulut on käynyt. Työkenttänä potentiaalisesti koko maailma. https://www.linkedin.com/in/kevin-boden-579579b
Ei ole Suomen oikeustieteen tohtorin tasoinen tutkinto. (Se on oikeustieteen, ei lakitieteen).

Amerikkalainen Juris Doctor (JD) vastaa Suomen oikeustieteen maisterin tutkintoa. Eli sitä tutkintoa, joka nykyään suomalaisilla juristeilla on oikeustieteellisestä tiedekunnasta valmistuttuaan.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Pesukarhu kirjoitti: To Kesä 19, 2025 8:35 pm
- "Hän korosti myös, että lain mukaan lasten ja nuorten toiveet ja mielipiteet pitäisi ottaa huomioon lastensuojelun päätöksissä."
No mutta...
- "Eihän silloin tulisi mistään mitään", kuten lastensuojelutäti järkeenkäyvästi selittää. 8)
X X X X X
vanhellsing

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja vanhellsing »

Itellä ei onneksi ole lapsia mutta ymmärrän sen että kaikki eivät lapsiaan halua normaali kouluun, olisi ikävää kun porkkanapussissa olisi porkkanat ruskeita kun koulussa on tiettyjä asioita opetettu tai sitten Pertti poikani kun tulee koulusta ilmoittaa että on tästä lähtien Maija. Mutta tämä ei ollut puolustuspuheenvuoro näille vanhemmille, mutta tuli vaan mieleen. Koulussa voitaisiin keskittyä perus opintoihin, mitä näitä nyt on matematiikka, historia, jne eikä sellaista wokeilua ja suvivirsikin nyt on ihan hyvä perinne, itellä tulee siitä kauniita muistoja, hyvä biisi. Tuomitsen kyllä sitten tämän keissin vanhempien toiminnan mutta odotan kuitenkin lisätietoa siitä että mistä loppujen lopuksi on kyse ja ketä on mihinkin syyllistynyt. Jotenkin tuntuu että täällä on aika moni selkeästi vanhempia joko vastaan tai sitten puolella, mutta aika heikot tiedot vielä, ehkä vanhempien puolustajilla sitten on parempaa tietoa, eli tuntevat nämä ja ovat samassa aatteessa.
Avatar
Saunabad
Remington Steele
Viestit: 205
Liittynyt: Ti Tammi 09, 2024 1:31 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Saunabad »

HSLDA:sta löytyy paljon uhrien kertomuksia ja muuta informaatiota netistä. Täysin sairas firma. Esim. Homeschoolers Anonymous-sivustolta löytyy blogisarja HSLDA and Child Abuse, josta lainaus:
"HSLDA has made a name for itself defending parents’ right to spank their children and spends a good bit of its time and energy monitoring and opposing new child abuse legislation—an odd activity for an organization nominally devoted to protecting the legality of homeschooling."

Tämä liittyy siihen, että järjestö on vastustanut kansallisen rekisterin perustamista lasten kiduttajista, jotta nämä voivat muuttaa puhtain paperein uusiin osavaltioihin. Karfien harmiksi kai jatkuva muuttaminen ei Suomessa toimi.

Eipä ihme, että Boden on ottanut asiakseen propagoida törkeistä pahoinpitelyistä epäiltyjen retkujen puolesta.
dead_calm
Neuvoja-Jack
Viestit: 550
Liittynyt: Ke Kesä 11, 2025 3:52 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja dead_calm »

JohanPomppas kirjoitti: To Kesä 19, 2025 8:09 pm Eiköhän syynä ole vain se, että se poikiminen tuolla muualla maailmassa saattaapi olla melkoisen kallista lystiä, jos meinaa sairaalassa kävästä pennun vääntämässä, ja näillä ilmeisesti tavoitteena "täyttää maa" pikku-karfeilla - joten kalliiksi tulee muualla kuin Suomessa...
Hmmm, näin itse "poikineena" intuitioni kertoo, ettei Karf no. 8 ollut Karoliinan ensimmäinen kotisynnytys. Kotona synnyttäminenhän ei ole Suomessa sinänsä kiellettyä, ja moni ihan täyspäinen kaveri, joilla on ollut helppoja synnytyksiä, on tätä harkinnut, toki niin, että mukana on kätilö ja sairaala on ollut tarvittaessa helposti saavutettavissa.

Sellaisen ennakkoluulon kumoaisin myös, että synnyttäminen olisi muualla hirveän kallista. USA:ssa "out-of-pocket" on keskimäärin 3 k US$, ja jos haluaa yhdistää libertaariset näkemykset toimivaan ja edulliseen julkiseen terveydenhoitoon, niin Kanadassa on oikein hyviä paikkoja tällaisen elämäntyylin toteuttamiseen.

Eli Suomeen ole tarvinnut jäädä ainakaan minkään ylivertaisen keskussairaalasynnytyskokemuksen takia.
"The truth is, these are not very bright guys, and things got out of hand."
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

~enigma~ kirjoitti: To Kesä 19, 2025 8:53 pm Veikkaan edelleen perheen olevan Ruotsissa. Pohjoisesta pääsee rajan yli rauhassa ja huomaamatta.
Joo, majailee tuossa meidän takapihan kanalassa.... :mrgreen:
No leikki sikseen, jotenkin veikkaan että jos nuo jossainpäin pohjoisempana Ruotsia majailee, niin ketään ei juuri suuremmin kiinnosta näiden olemiset, jos hiljakseen herättämättä huomiota oleskelevat. Vaan vois veikata että nuo on painelleet Jenkkilään, olen nähnyt ihan omin silmin tämän, että sieltä ei pohjoismaihin ilmoitella viranomaisille, että kansalainen x on muuttanut USAn maaperälle, Kanadasta en tiedä, mutta olettaisin että sama juttu.
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Hoplaa
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Ma Kesä 16, 2014 10:01 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Hoplaa »

Naaranka kirjoitti: To Kesä 19, 2025 5:30 pm Lapsiparka ilman henkilötunnusta. Ilmeisesti kotisynnytys,traumaattista muille lapsille. Lisää hoidettavia. Mistä se Kevin tietää kenenkään voinnista. Onko jo uudelleen raskaana?
Niin miten ne lapset onkaan ennen vanhaan syntyneet?

Eikai niitä lapsia siihen oteta mukaan ns hektisimpään tilanteeseen synnytyksessäkään. Heillä on jotain apujoukkoja onneksi.

Toivottavasti saavat jatkaa hyvää elämää. Tää pahimman mukaan spekulointi on kertakaikkiaan naurettavaa.
dead_calm
Neuvoja-Jack
Viestit: 550
Liittynyt: Ke Kesä 11, 2025 3:52 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja dead_calm »

Inehmo kirjoitti: To Kesä 19, 2025 7:23 pm Kiitos selvennyksestä.

Jos tilanne siis on lakisääteisesti Suomessa se, ettei viranomaisilla ole joustonvaraa vaan heidän on heti napattava vanhemmat kiinni ja vietävä heiltä lapset pois ihan ilman mitään etukäteisneuvotteluyhteyttä heihin, niin tuskinpa he enää tulevat.

Toivottavasti ovat jo muualla ja elämä järjestyy siellä.
Ymmärrätkö, että tällaista "joustonvaraa" ei ole viranomaisilla missään ns. länsimaisessa oikeusvaltiossa? Jos Karfit tulevat esille maassa, jolla on luovutussopimus Suomen kanssa ennen rikosten, ja varsinkin tuon törkeän pahoinpitelyn, vanhenemista, heidät luovutetaan tänne.

Ollessaan "piilossa" lasten kanssa joistain näistä maista, he saattavat syyllistyä rikokseen maan oman lain mukaan. Esim. Espanjassa, jonne pakoa monet ovat ehdottaneet, on historiallisista syistä ankarat vapaudenriistoa ja dokumentitta maassa oleskelua koskevat lait.

USA:ssa maassa yli turistiviisumin voimassaoloajan oleskelleita tai muuten ehtoja rikkoneita henkilöitä etsitään tällä hetkellä ICE:n tehoiskuissa, ja esim. saksalaisia turisteja on pidetty viikkoja pidätyssellissä.

Maailmankuva, jossa vanhemman pahin pelko on se, että lapset sijoitetaan muutamaksi kuukaudeksi kodin ulkopuolelle, mutta heitä saa jopa tavata ja heihin voi olla yhteydessä ja "sossutäti" on hirvein ihminen, jonka vanhempi tai lapsi voi kohdata, kertoo vain ja ainoastaan äärettömän etuoikeutetusta mentaliteetista.
"The truth is, these are not very bright guys, and things got out of hand."
WyldChild
Alibin satunnaislukija
Viestit: 56
Liittynyt: La Loka 24, 2020 10:28 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja WyldChild »

HilMil kirjoitti: To Kesä 19, 2025 7:16 pm
WyldChild kirjoitti: To Kesä 19, 2025 5:08 pm
USA:ssa arviolta 5% kouluikäisistä eli vajaa pari miljoonaa lasta on kotiopetuksessa (vrt. Suomessa alle 1000 lasta, n. 0,15% kouluikäisistä). Parin miljoonan joukkoon mahtuu monenlaista tapausta, ja sellaisesta joukosta on myös helppo löytää ja nostaa esiteltäväksi mitä itse haluaa näyttää.
Sen lisäksi käsittääkseni jenkeissä ei juuri kotikoulua valvota. Suomessa jos sen haluaa laillisesti toteuttaa, niin ilmoitus kotikuntaan, kunta määrää tutkivan opettajan jota sitten treffataan sovitusti. Opettaja ei arvioi oppilasta, mutta tutkii, että opinnot etenee ja käytetty OPS täyttää valtakunnallisen opetussuunnitelman vaatimukset.
Kotiopetus ei ole tuossa mielessä erityistapaus, vaan se heijastaa koko kulttuuria ja yhteiskuntaa. Suomessa myös koulua käyvät nähdään paljon enemmän yhteiskunnan vastuuna, kun USA:ssa vastuu on keskimäärin enemmän perheillä. Ja tämä pätee myös kaikkiin muihin yhteiskunnan alueisiin. Toki vaihtelua on osavaltioittain, mutta jos nyt puhutaan löyhemmän valvonnan kärjestä.

Suomen malli pohjautuu hyvään ajatukseen, ja esimerkiksi hiljattainen oppivelvollisuuden pidentäminen 18 ikävuoteen perustellaan sinänsä hyvän kuuloisella yhdenvertaisuuden idealla. Mutta yhdenvertaisuuden kääntöpuolena on tasapäistäminen ja samaan muottiin valaminen, ja monet kotiopetuksen valitsevat näkevät kehityksen menneen liian pitkälle ja kääntyneen tarkoitustaan vastaan. Omassa nuoruudessa pystyi pitämään peruskoulun jälkeen vaikkapa välivuoden ilman mitään valvontaa, ja tunnen henkilökohtaisesti ikäisiäni jotka tekivät niin ja tuolla aikalisällä kaikessa rauhassa ilman ulkoa tulevia paineita tai velvoituksia miettivät mitä oikeasti tahtovat tehdä, ja ovat sittemmin sangen hyvin menestyneet elämässään. Mutta nykyisin on pakko mennä johonkin oppilaitoksen kirjoille joka valvoo opiskelun etenemistä, vaikka ei olisi siihen mitään mielenkiintoa tai motivaatiota. Varmasti löytyy vähemmän oma-aloitteisia ja itseohjautuvia yksilöitä joille tämä voi olla hyväksi, mutta on vaikea nähdä että pelkästään byrokratian vaatimusten takia suoritettava "opiskelu" saisi motivaatiota maagisesti heräämään lähes täysi-ikäisten kohdalla laajemmassa mittakaavassa. Itse näen nykymuotoisessa systeemissä enemmän pyrkimystä ehdollistaa kansalaisista tuottavia rattaita talouskasvun koneistoon, ja perusopetuksen sekä esiopetuksen näen tämän lisäksi säilytyspaikkoina lapsille jotta heidän vanhempansa voivat täyttää koneistossa oman rattaan osansa.
dead_calm
Neuvoja-Jack
Viestit: 550
Liittynyt: Ke Kesä 11, 2025 3:52 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja dead_calm »

Hoplaa kirjoitti: To Kesä 19, 2025 9:44 pm Niin miten ne lapset onkaan ennen vanhaan syntyneet?
Kotona, mutta kyllä nekin syntymät on täytynyt rekisteröidä viimeistään 1700-luvulta alkaen. Ja lapsen kuollessa synnytyksessä on vaadittu kolmen hyvämaineisen naisen todistus siitä, että kuolema on ollut luonnollinen.

Lapsen yhteiskuntajärjestelmän ulkopuolelle jättämistä on paheksuttu yleisesti, rippikoulua käymättömät eivät ole päässeet naimisiin ja maalla on ollut palveluspakko.

En ihannoi vanhaa aikaa, sanonpa vain, että vielä 100 vuotta sitten Karoliinan ja Tommyn elämäntyyli olisi ollut äärimmäisen paheksuttua irtolaisuutta, ja lapset olisi myyty pitkin pitäjiä huutolaisiksi.
"The truth is, these are not very bright guys, and things got out of hand."
Deckarist_3
Remington Steele
Viestit: 217
Liittynyt: To Maalis 28, 2019 6:50 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Deckarist_3 »

dead_calm kirjoitti: To Kesä 19, 2025 9:58 pm
Inehmo kirjoitti: To Kesä 19, 2025 7:23 pm Kiitos selvennyksestä.

Jos tilanne siis on lakisääteisesti Suomessa se, ettei viranomaisilla ole joustonvaraa vaan heidän on heti napattava vanhemmat kiinni ja vietävä heiltä lapset pois ihan ilman mitään etukäteisneuvotteluyhteyttä heihin, niin tuskinpa he enää tulevat.

Toivottavasti ovat jo muualla ja elämä järjestyy siellä.
Ymmärrätkö, että tällaista "joustonvaraa" ei ole viranomaisilla missään ns. länsimaisessa oikeusvaltiossa? Jos Karfit tulevat esille maassa, jolla on luovutussopimus Suomen kanssa ennen rikosten, ja varsinkin tuon törkeän pahoinpitelyn, vanhenemista, heidät luovutetaan tänne.

Ollessaan "piilossa" lasten kanssa joistain näistä maista, he saattavat syyllistyä rikokseen maan oman lain mukaan. Esim. Espanjassa, jonne pakoa monet ovat ehdottaneet, on historiallisista syistä ankarat vapaudenriistoa ja dokumentitta maassa oleskelua koskevat lait.

USA:ssa maassa yli turistiviisumin voimassaoloajan oleskelleita tai muuten ehtoja rikkoneita henkilöitä etsitään tällä hetkellä ICE:n tehoiskuissa, ja esim. saksalaisia turisteja on pidetty viikkoja pidätyssellissä.

Maailmankuva, jossa vanhemman pahin pelko on se, että lapset sijoitetaan muutamaksi kuukaudeksi kodin ulkopuolelle, mutta heitä saa jopa tavata ja heihin voi olla yhteydessä ja "sossutäti" on hirvein ihminen, jonka vanhempi tai lapsi voi kohdata, kertoo vain ja ainoastaan äärettömän etuoikeutetusta mentaliteetista.

Hyvin vastattu dead_calm. Faktat ovat faktoja.

Itse kyselin aiemmin mitä kieliä Karfit ovat opettaneet kotikoulussaan lapsilleen. Ajatukseni oli, että jos Tommy Mikaelin veli ja isäkin ovat lähellä ajatusta että Tommy & Karoliina ovat suunnitelleet pakoa nykyelämästään jo vuosia, siihen valmistautuen, olisi heidän pitänyt opettaa lapsille se kieli jota maassa jossa ei ole luovutussopimusta Suomen kanssa olisi. Ajattelin siten eniten portugalia ja espanjaa kielinä, en maina.

Heidänhän on täytynyt olla varmoja jo etukäteen, mitä lasten lainvastainen sieppaaminen Suomessa lastensuojelun alta ajaa heidät tilanteeseen jossa he lapsineen ovat kaikkialla lainsuojattomia — kunnes lasten hyvinvointi ja turvallinen, tervellinen lapsuus ja oikeudet mm. laadukkaaseen opetukseen ja sitä myöten mukaviin tulevaisuusnäkymiin kyetään selvittelemään Suomessa, kunnolla.

Inehmo taas antaa yhä vahvemman fiban kirjoituksineen siitä, että hän kuuluu Karf-sisäpiiriin. Mutta se nyt tosiaan on vain pelkkä tunne rivien välissä. Hän saattaisi olla muutamaa sanavalintaa vajaan kuuloisesti jopa äiti-Karoliina, lähinnä koska isä (Tommy Mikael) ei puhunut vanhemman lehtijutun (liittyi jalkapallo-otteluun) mukaan suomea kunnolla.

Itse välitän nyt vain siitä, että Karfin lasten tulevaisuus olisi valoisa ja heille oikeudenmukainen.
Elämä on fifty - sixty.
Vastaa Viestiin