Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Testit ja kokeilut ja kysymykset tekniikasta. Voit myös hakea muuta tietoa esim. vanhoista uutisista tms.
Avatar
Stasi
Scooby-Doo
Viestit: 23
Liittynyt: La Kesä 01, 2019 11:45 am

Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja Stasi »

Tällaisestä tapauksesta en löytänyt täältä topiikkia aloittelijan taidoillani. Hesarin Aikakoneesta löysin tästä juttuja lokakuulta 1981. Edesmennyt satakuntalainen mummoni jaksoi aina jonkun ryöstön tapahtuessa muistuttaa jostain "Suodenniemen ryöstöstä" ja tokaisi maakunnan luonteen mukaisesti pessimistisesti ettei ketään varmaan saada tästäkään kiinni. Onko jollakulla tietoa tai muistikuvia tästä -81 tapahtuneesta ryöstöstä? Ja jos täällä ei säiettä tästä ole niin tapaukseen paremmin perehdyttyä voin sellaisen perustaa.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Suodenniemen historiaa -sivuilta löytyy aiheesta seikkaperäinen teksti. Jos pystyt tee aiheesta alustus.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Avatar
Stasi
Scooby-Doo
Viestit: 23
Liittynyt: La Kesä 01, 2019 11:45 am

Re: Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja Stasi »

Löysin tuolta sivustolta hienon kuvauksen 1991 tehdystä pankkiryöstöstä ja sitä seuranneesta pakomatkasta (siitä täällä näytti olleen jo säie). Tästä 10v. aiemmin tapahtuneesta postiauton ryöstöstä siellä ei ollut juttua. Tai en ainakaan löytänyt. Sen verran heikko tuon seudun paikallistuntemus on, että piti teleportata MLL:n vanhoihin karttoihin ja tarkempi tapahtumapaikka näyttäisi olleen naapuripitäjä Mouhijärven puolella Hyynilänkankaalla. Hesarin Aikakoneen haulla jutut näyttäisivät loppuneen kuin seinään parin päivän päästä tapahtumapäivästä 9.10.1981. Mutta jos mummon "vanhan kansan legendaan" on uskominen niin ryöstö jäi kaikilta osin selvittämättä.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Saatat löytää täältä keskustelun otsikolla Suomen pankkiryöstöt. Jos ei muuten löydy, niin Googlella nappaa.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
satraappi
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Heinä 21, 2008 8:54 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja satraappi »

6.5 kuluvaa vuotta on tästä aamulehdessä kunnon juttu kuvineen. Olisiko kenelläkään tunnuksia sinne että voisi kopioida jutun tänne kuljettajan haastatteluineen ja kuvineen.
OnniOskariV
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Kesä 09, 2025 12:07 pm

Re: Postiauton ryöstö Suodenniemellä 1981

Viesti Kirjoittaja OnniOskariV »

Etsin haastateltavia tekeillä olevaan tietokirjaan, joka käsittelee Mouhijärvellä lokakuussa 1981 tapahtunutta postiauton ryöstöä. Kirjassa sivutaan myös samanlaisia tapauksia Parkanossa ja Ruotissa. Kirja pohjautuu aikalaisten muistoihin, lehtiaineistoon sekä suulliseen perimätietoon – virallisia poliisin asiakirjoja ei ole käytettävissä. Tavoitteena on tallentaa paitsi itse tapahtumaan liittyviä havaintoja ja muistikuvia, myös ajan henkeä.
Kaikki haastattelut tehdään luottamuksellisesti. Haastateltava saa itse päättää, haluaako esiintyä nimellään vai nimettömänä. Kaikki muistikuvat, myös epävarmat tai osittaiset, ovat arvokkaita. Ota rohkeasti yhteyttä jos tiedät jotain Mouhijärven/Parkanon ryöstöistä. Voit laittaa sähköpostia aiheesta tähän osoitteeseen: [email protected]
Vastaa Viestiin