Poliisi etsii Karfin perhettä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

ruusumaa kirjoitti: La Kesä 21, 2025 8:27 am Edelleen jaksan ihmetellä, mistä nää saa rahat elämiseensä?
Pimeitä töitä veikkaisin. Maaseudulla ne ovat muutenkin tavallisia, mutta tässä jos on taustalla jonkinmoinen uskonyhteisö, niitä voi olla tavallista helpompi saada.
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

vanhellsing kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 12:47 am Tuohon nyt sen verran että Sanna Marinin hallitus teki pakolliseksi toisen asteen koululutuksen kaikkille
Ei se nyt ihan noin mennyt. Oppivelvollisuusikää vain nostettiin 18 vuoteen. Peruskoulun päättävällä on velvollisuus hakeutua sen jälkeiseen koulutukseen, mutta missään ei ole määrätty, että se pitää myös suorittaa loppuun. Ks. https://www.oph.fi/fi/oppivelvollisuus.

Ja jos ei töitä saa, voidaan nuorelle työttömyysetuuden saamisen ehdoksi asettaa koulutukseen hakeutuminen, ja sitä koulutusta ei sitten saa jättää kesken. Paitsi tietysti jos työllistyy eikä mitään työttömyysetuutta enää tarvitse. https://tyomarkkinatori.fi/henkiloasiak ... omyysturva
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

vanhellsing kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 4:34 pm Lukion taas voi vaikka etänä netissä opiskella sitähän jotkut varttuneemmat tekevätkin ja miksei sitten kotiopetuksena jos siinä on se nettilukio tukena.
Nimenomaan varttuneiden annetaan niin tehdä, mutta alaikäisiä jostakin syystä halutaan enemmän paimentaa, eikä etäilylupaa noin vain heltikään, ks. esim. https://yle.fi/a/74-20024622. Vankka on rehtori Vanhamäen usko opettajien ja opetukseen osallistumisen autuaaksi tekevään voimaan.

(Sattuneista syistä suoritin aikoinaan lukion 1. luokan etänä eli ns. yksityisoppilaana. Yllätyin, ettei enää onnistukaan. Lukutaidon kun on hankkinut niin mihin niitä opettajia enää tarvitaan?)
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

lammas1 kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 7:00 pm Etsiikö poliisi näitä koska sosviranomaiset on painostaneet vai onko jokin muu peruste? Ja siis vanhempia etsitään koska ovat laiminlyöneet lapsiaan, mutta onko siitä edes riittävää näyttöä?
No, rikosepäily! Kyllä se on aika pätevä syy poliisin etsiä ilman mitään sossujen painostuksiakaan. Etenkin kun epäillyn rikoksen kohteena on alaikäisiä lapsia.

Vanhemmat toimillaan tai laiminlyönneillään ovat ainakin sen aiheuttaneet, ettei voida asianmukaisesti seurata lasten oppivelvollisuuden suorittamista. Siitä on ihan tarpeeksi näyttöä.
Avatar
poliisikoiran pentu
Olivia Benson
Viestit: 743
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 9:03 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja poliisikoiran pentu »

~enigma~ kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 10:05 pm
Ihmeellisiä ovat myös väitteet siitä, että sosiaalitoimi ei auttanut eikä järjestänyt asuntoa. Jos lasten kasvu ja kehitys vaarantuu asumisolosuhteiden takia, nämä on lain mukaan ensisijaisesti korjattava. Tällaista asiaa ei voi mikään yksittäinen sossu kiertää. Valitettavasti taitaa olla niin, että vika ei ollutkaan varsinaisesti vain olosuhteissa, vaan mitä suurimmassa määrin vanhempien kyvyttömyydessä järjestää niitä kestävällä tavalla. Esimerkiksi asunnon törkyisyys, kyvyttömyys hakea ja vastaanottaa apua silloin, kun se olisi tarpeen jne. ovat vanhemmuuteen, eivät asumiseen, liittyviä asioita.
Mediassahan on nimenomaan kerrottu, että vanhemmat pyrkivät ratkaisemaan asumisongelman tukijoidensa avulla ja olivatkin onnistumassa siinä. He olisivat saaneet vuokrata Munsalasta talon edullisesti. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011290339.html

Viimeisessä vuokratalossaan he ehtivät asua vain kesästä 2023 asti, kun asumisongelmat jo heti ensimmäisenä talvena tulivat ilmi. Eivät he voineet tietää niitä etukäteen. Naapurikin tunsi vanhan hirsitalon lämmitysongelmat uusia asukkaita paremmin.

Sitä naapuri ei kuitenkaan voinut tietää, miten paljon perhe loppujen lopuksi liikkui. 24h/ 7 päivää - tarkkailu on mahdotonta. Esim. kauppareissuun voi mennä alle tunti aikaa ja jäädä naapureilta huomaamatta. Uutta lunta sataa vanhan päälle peittämään jälkiä jne. Jos ottaa huomioon, etteivät lapset kulkeneet kouluun eivätkä vanhemmat kodin ulkopuolelle töihin niin totta kai jo näistä syistä se oviliikenne on vähäisempää.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6377
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

https://yle.fi/a/74-20168390?origin=rss

YLe sanoo, että siellä navetassa oli henkilöauto.



Pohjanmaan poliisi vahvisti keskiviikkona löytäneensä kadoksissa olevan perheen isän omistuksessa olevan henkilöauton.

Ajoneuvo ei kuitenkaan ole se, jolla pariskunta haki lapsensa lastensuojeluyksiköstä Munsalasta ennen katoamistaan.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
~enigma~
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Pe Kesä 06, 2014 3:44 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ~enigma~ »

Onhan se nyt erikoista, että täällä kuvitellaan Suomessa piilevän jotakin “sosiaaliväkeä” joka “reagoi” kaikenlaisiin kertomuksiin. Oion joitakin virheellisiä väittämiä tässä:

Vanhemmat ovat HSLDA:n jo vuosia vanhassa (2019) jutussa kritisoineet “investigation”, jota muka lastensuojelussa jatkettiin vuonna 2016 laillisen määräajan jälkeen. Sosiaalitoimi ei tee mitään “investigation”, mutta kenties tässä viitataan nk. palveluntarpeen arvioon, koska aikaraja 3kk täsmää. Katkelma jutusta: “In December 2017, the Parliament Deputy Ombudsman of Finland, Maija Sakslin, stated that the Public Health Care and Social Services had acted against the law regarding the time limit of the investigation.”

Palveluntarpeen arviota ei tee lastensuojelu, vaan sellainen tehdään sosiaalitoimessa tilanteessa, jossa perheen tuen tarpeita arvioidaan. Palveluntarpeen arvion on valmistuttava 3kk kuluessa, mikäli lapsi on nk. erityistä tukea tarvitseva. Tässä mitä ilmeisimmin prosessi on viivästynyt, eikä arviota ole saatu määräajassa tehtyä. Miksi - sitä tarina ei kerro. Toki arviota on hankala tehdä esimerkiksi silloin, kun vanhemmat eivät tee yhteistyötä, eivätkä esimerkiksi saavu sovittuihin tapaamisiin. Vanhempia yritetään tyypillisesti tavoittaa soittamalla. Jos nämä eivät vastaa, toimitetaan kirjeenä kutsu tapaamiselle. Jos tähän ei reagoida, toimitetaan uusi kutsu. Jos tähänkään ei reagoida, voidaan yrittää tavoittaa vanhempia kotoa. Jos ovea ei avata, voidaan erityisin perustein (ei yksittäisen sosiaalityöntekijän päätöksellä) tehdä kotikäynti perheeseen virka-avun turvin.

Palveluntarpeen arvion valmistuminen ei päätä viranomaisen mahdollisuutta jatkaa perheen asioiden selvittämistä, kuten juttu virheellisesti antaa ymmärtää. Päin vastoin. Mikäli arvio päätyy siihen, että olosuhteet X vaarantavat lasten kasvun ja kehityksen, lapselle avataan lastensuojelun asiakkuus ja työskentely jatkuu.

Yksikään “sosiaaliväki” ei tee mitään “reaktiona” satunnaiseen lastensuojeluilmoitukseen. Ilmoituksia tulee paljon ja kaikenlaisia. Jokainen ilmoitus käsitellään, koska näin tulee lain mukaan tehdä, osa puhelinsoitolla, osa yhdellä tapaamisella, vaativammat tällä mainitsemallani perusteellisella arviolla, jotkut kiireellisesti ja välittömin toimin. Viranomaisen tulkintaa tilanteesta ei ohjaa satunnaisen ilmoittajan arvio. Sillä ei siis ole merkitystä, mitä naapuri on vaikka tilanteesta arvioinut. “Sosiaaliväki” eli yliopistokoulutuksen tehtäväänsä saanut sosiaalityön ammattilainen tekee (huom, ei koskaan yksin, vaan työparin kanssa) tilanteesta oman, ammatillisen arvionsa.

Faktoja:

Perheestä ja lasten olosuhteista on ollut pitkään, ainakin 9 vuoden ajan, jatkunut huoli; useita ilmoituksia eri tahoilta.

Vanhemmat ovat muuttaneet jatkuvasti ja jättäneet ilmoittamatta perheen tosiasiallisia olinpaikkoja.

Perheen asumisolosuhteet ovat olleet epävakaat ja vaihtelevat.

Lastensuojelutoimien syynä EI ole ollut kotikoulu.

Kun perheen kotiin on lopulta menty alkuvuodesta 2024, lapset ovat olleet LSL 40§ tarkoittamassa välittömässä (!) vaarassa siten, että on jouduttu tekemään kiireellinen sijoitus. Perusteita tälle ei ole kerrottu.

Sijoituksen aikana tilannekuva on tarkentunut ja vanhempia on epäilty lapsiinsa kohdistuvista törkeistä (!) pahoinpitelyistä ja törkeistä (!) vapaudenriistoista. Tämä on ollut perusteena jatkaa kiireellistä sijoitusta. Kiireellisen sijoituksen jatkaminen asianosaisten sitä vastustaessa tarkoittaa, että asia saatetaan huostaanottoasiana hallinto-oikeuden käsiteltäväksi. Siitä ei ole tietoa, onko Hao jo huostaanoton käsitellyt.
The owls are not what they seem
Avatar
poliisikoiran pentu
Olivia Benson
Viestit: 743
Liittynyt: Pe Elo 03, 2018 9:03 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja poliisikoiran pentu »

Moni tämän perheen ongelma taitaa johtua suoraan vähävaraisuudesta. Ilman sitä he eivät varmastikaan olisi muuttaneet ahtaaseen hirsitaloon, jossa lämmitysongelmia. Totta kai kaikki pyrkivät asumaan mukavammin jos vaan on varaa.

Pienellä paikkakunnalla vuokrat ovat halvempia kuin kaupungeissa. Toisaalta myös töitä on vähemmän kaupunkeihin verrattuna. Ei ole varaa asua kaupungissa, mutta maalla on vaikeampi löytää palkkatöitä...semmoinen itseään vahvistava ja syvenevä ahdinko ja kierre.

Siinä olisi ollut sosiaalitoimen tilaisuus tulla apuun. Sitähän vartenhan se on olemassa, juurikin tällaisia lapsiperheitä varten. Perheen hajottaminen ja kalliit yksityiset sijoituspaikat eivät ole välttämättä se ratkaisu.
Pesukarhu
Jane Marple
Viestit: 1080
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

Rousku kirjoitti: Ma Kesä 23, 2025 5:21 am
vanhellsing kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 4:34 pm Lukion taas voi vaikka etänä netissä opiskella sitähän jotkut varttuneemmat tekevätkin ja miksei sitten kotiopetuksena jos siinä on se nettilukio tukena.
Nimenomaan varttuneiden annetaan niin tehdä, mutta alaikäisiä jostakin syystä halutaan enemmän paimentaa, eikä etäilylupaa noin vain heltikään, ks. esim. https://yle.fi/a/74-20024622. Vankka on rehtori Vanhamäen usko opettajien ja opetukseen osallistumisen autuaaksi tekevään voimaan.

(Sattuneista syistä suoritin aikoinaan lukion 1. luokan etänä eli ns. yksityisoppilaana. Yllätyin, ettei enää onnistukaan. Lukutaidon kun on hankkinut niin mihin niitä opettajia enää tarvitaan?)
Nettilukio. Siellä voi suorittaa kokonaan etänä. Jos on jossakin fyysisessä lukiossa kirjoilla niin sitten ei, paitsi yksittäisiä aineita.
Nyt mä vittu kävelen täällä rannalla yksinäni.
Pesukarhu
Jane Marple
Viestit: 1080
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

poliisikoiran pentu kirjoitti: Ma Kesä 23, 2025 8:13 am Siinä olisi ollut sosiaalitoimen tilaisuus tulla apuun. Sitähän vartenhan se on olemassa, juurikin tällaisia lapsiperheitä varten. Perheen hajottaminen ja kalliit yksityiset sijoituspaikat eivät ole välttämättä se ratkaisu.
Sosiaalitoimen on hankala auttaa, jos asiakkaat eivät halua ottaa mitään apua vastaan. Tässä tapauksessa asiakkaat ovat tehneet valituksia kaikesta mahdollisesta ja neliraajajarruttaneet jokaikistä päätöstä, mikä ei varsinaisesti viesti halusta yhteistyöhön.
Nyt mä vittu kävelen täällä rannalla yksinäni.
Korento
Alibin satunnaislukija
Viestit: 67
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2014 2:35 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Korento »

poliisikoiran pentu kirjoitti: Ma Kesä 23, 2025 8:13 am Moni tämän perheen ongelma taitaa johtua suoraan vähävaraisuudesta. Ilman sitä he eivät varmastikaan olisi muuttaneet ahtaaseen hirsitaloon, jossa lämmitysongelmia. Totta kai kaikki pyrkivät asumaan mukavammin jos vaan on varaa.

Pienellä paikkakunnalla vuokrat ovat halvempia kuin kaupungeissa. Toisaalta myös töitä on vähemmän kaupunkeihin verrattuna. Ei ole varaa asua kaupungissa, mutta maalla on vaikeampi löytää palkkatöitä...semmoinen itseään vahvistava ja syvenevä ahdinko ja kierre.

Siinä olisi ollut sosiaalitoimen tilaisuus tulla apuun. Sitähän vartenhan se on olemassa, juurikin tällaisia lapsiperheitä varten. Perheen hajottaminen ja kalliit yksityiset sijoituspaikat eivät ole välttämättä se ratkaisu.
Niin johon vanhemmat ovat perheen sysänneet. Kirjoitin aiemmin omia kokemuksia vanhan talon lämmittämisestä. Siinä totesin virheellisesti, ettei sähkölaskuja ole voinut sossu maksaa. Nykyään toimeentulotuki on kelan hallinnassa, mutta pointti on sama. Toimeentulotuen perusosan lisäksi maksetaan asumisen menot. Eli vuokra, vakuutukset, sähköt ja vedet. Perheen osoite kikkailu on sulkenut nämä kaikki tuet pois, koska ainakin ennen tuli sossuun toimittaa laskut. Osoitteen ollessa puretussa talossa ei nykyisiä laskuja voi kelalle toimittaa.
Toki toimeentulotuen edellytys on, että kaikki muut tuet on ensiksi haettava, mutta nollatuloilla ja tuolla lapsi määrällä olisivat olleet oikeutettuja siihenkin työttömyysetuuksien lisäksi.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Tupla »

ruusumaa kirjoitti: Ma Kesä 23, 2025 7:44 am https://yle.fi/a/74-20168390?origin=rss
YLe sanoo, että siellä navetassa oli henkilöauto.

Pohjanmaan poliisi vahvisti keskiviikkona löytäneensä kadoksissa olevan perheen isän omistuksessa olevan henkilöauton.

Ajoneuvo ei kuitenkaan ole se, jolla pariskunta haki lapsensa lastensuojeluyksiköstä Munsalasta ennen katoamistaan.
Ja samana päivänä, 18.6 on YLE Svenska kertonut minibussista.

https://yle.fi/a/7-10079862
"Kadonneen Karfin perheen pikkubussi on löydetty Forsbyn kylästä Pedersörestä. Noin viikko sen jälkeen, kun poliisi oli antanut kansainvälisen etsintäluvan, poliisipartio vieraili Carita Hagnäsin ja hänen miehensä luona ja halusi tarkastaa autoa, joka oli pysäköity heidän käytöstä poistettuun navettaan."

Och samma på svenska
"En minibuss som tillhör den försvunna familjen Karf har hittas i byn Forsby i Pedersöre. Ungefär en vecka efter att polisen hade gått ut med en internationell efterlysning fick Carita Hagnäs och hennes man besök av en polispatrull som ville ta en titt på bilen, som stod i deras nedlagda fähus."

Minfolle jäi vain renkaan jäljet todisteeksi.

Kukaan toimittajista ei autoa nähnyt, eli kuulopuheen varassa kirjoittavat.
Pakettiautoksi ei mainittu.
Olisiko siis jonkinlainen tila-auto, johon liukuvasta sivuovesta sisään ja lisä-istuimia takatavaratilassa
__________________________

Sosiaalitoimella oli ollut momentuminsa, sittemmin pariskunta on hoitanut finanssipuolen jonkun muun kuin Kelan kautta. Ainakin muutaman vuoden ajan.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6377
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

^Loppujen lopuks, ei kait sillä oo vitunkaan väliä, mikä se auto oli, mut miks sen piilottamiseen piti sekoittaa vanhat ihmiset?

Ällöä!! :twisted:
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Strutter
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2021 4:02 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Strutter »

Tupla kirjoitti: Su Kesä 22, 2025 11:38 pm
Pakettiauto
Koska keväällä kerrottiin pakettiautoilla paetun lasten kanssa vuosi sitten, kertoili tämä Stenwall pakettiauton liikkeistä vuosi sitten talvella useissa haastatteluissa, joita hänen ei olisi pitänyt antaa. Miten ihminen, joka ei muista tai erota pakettiautoa minibussista, voi lausua muistavansa sen liikkeistä.
Jos kyseessä on vaikka Volkswagen Caravelle tai Transporter, joka sisustan vaihtamalla muuttuu pakusta minibussiksi, niin aika se ja sama kummallako nimellä sitä kutsuu.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Porilainen "asianajaja" Aki Nummelin alias Laki-Aki kommentoi Karfin perheen tapausta tuoreessa päivityksessään.

https://www.facebook.com/search/top/?q= ... cale=fi_FI

Hänen mukaansa kyseessä on Suomen virkavallan järjestämä "show-ajojahti" jolla on tarkoitus saada lastensuojelun asiakkaat "pelkäämään etteivät karkaisi". Nummelin on ainakin aikaisemmin ollut kytköksissä pienpuolueisiin, joiden asioiden ajamiseen hän perusti oman ammattiliiton. Hän on myös koronadenialisti joka on nostanut useaan kertaan esille tämän Helsingissä ravintolasta ulos potkitun sittemmin koronarokotuksia vastustavana tubettajana julkisuuteen nousseenMika Vauhkalan tapausta. Nummelin - joka muistaakseni entinen kommunistisen puolueen porilainen aktiivi - on ollut mukana monenlaisessa erikoisessa toiminnassa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/1664032 ... --nummelin

Muutama vuosi sitten vasemmistotaustainen ja raharikoksista aiemmin tuomion saanut Nummelin perusti Suomeen uuden "rauhanjärjestön" eli Rauhanliikkeen. Laki-Aki on edelleen hyvin kiistelty hahmo kotikaupungissaan.


AN: - Todellinen syy "kadonneen" pohjalaisperheen valtavan mittaluokan ajojahdin takana on se, että mikäli lasten"suojelun" huostaanottamat lapset alkaisivat laajamittaisesti karkailla, viranomaisten mahdollisuudet hallita suomalaisperheiden lapsia heikkenisi rajusti. Siksi pitää järjestää näyttäviä show-ajojahteja, jotta lasten"suojelun" uhrit alkaisivat pelätä, eivätkä harkitsisi pakenemista. Asiakkaissani on perheitä, jotka ovat vaihtaneet osoitteensa Espanjaan tai Venäjälle ennen lasten"suojelu"viranomaisen tekemiä virallisia toimia. Tällöin viranomaisen toimivaltuus perheen ylitse on lakannut ja perhe on pelastunut.


Akin_lakiapu_Karf.jpg
Akin_lakiapu_Karf.jpg (116.07 KiB) Katsottu 1539 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Vastaa Viestiin