Smörno-nosmör kirjoitti: Ke Kesä 25, 2025 3:19 pm
Millavaan kirjoitti: Ke Kesä 25, 2025 10:38 am
Nää saa noi hameet ilmaiseksi ja kehtaavat silti kerjätä uusia hameita ja myydä niitä maksusitoumuksia hameisiin.
Maksaako sossu jussipaidat? Tai neljän tuulen hatut lappalaisille?
Millä perusteella tällaiset hameet menevät veronmaksajien piikkiin?
Romaninaisen hametta varten saatavaa avustusta voi hakea henkilö, joka on perusturvan asiakas ja toimeentulotukea elääkseen saa kuukausittain. Niin sanottu hameraha kuuluu täydentävän toimeentulotuen piiriin.
Täydentävää toimeentulotukea voi muiden erityistarpeiden tai –olojen aiheuttamien lisämenojen lisäksi saada esimerkiksi lasten päivähoidon maksuihin tai muuttokustannuksiin. Romanivaatetus luetaan nimenomaan erityistarpeeksi, koska pukeutuminen on tärkeä ja hyvin olennainen osa romanikulttuuria.
Romanihame on ainoa romanivaate, johon avustusta täydentävän toimeentulotuen piiristä saa. Muut on kustannettava itse. Täydentävä toimeentulotuki on aina harkinnanvarainen, eli automaattisesti sitä ei saa.
Harkinnanvaraisuuteen perustuu myös myönnettävä summa. Joillakin paikkakunnilla on mahdollisuus saada tätä tukea korkeintaan 400 euroa, joka ei suinkaan tarkoita, että se neljäsataa annetaan sieltä automaattisesti. Enimmäissummasta saatetaan tiputtaa jopa puolet pois. Paikkakunnittain vaihtelee, paljonko täydentävää toimeentulotukea romanihametta varten on mahdollisuus saada. Eroja on myös siinä, minkä pituisin väliajoin tukea voi hakea. Joillakin paikkakunnilla aika on 2 vuotta, joillakin 4.
Romanihame maksaa vähintään 500 euroa. Jos siis hameen teettämistä varten myönnetään esimerkiksi 250 euroa, on henkilöllä omavastuuta jäljellä edelleen puolet summasta. Sama hame saattaa olla päivittäisessä käytössä vuoden, jopa kaksi.
Haettaessa täydentävää toimeentulotukea, on asiasta tehtävä kunnollinen selvitys. Tähän sisältyy esimerkiksi hameen tulevan ompelijan nimen ja yhteystietojen ilmoittaminen. Ompelijalta on myös pyydettävä kustannusarvio, joka voidaan liittää hakemukseen. Kaikki ompelijat eivät lähetä kustannusarvioita, jolloin yhteystietojen perusteella sosiaalihuollosta voidaan ottaa yhteyttä ompelijaan ja kysyä hinta-arviota. Sosiaalihuolto ei päätä eikä saa määrätä, kenellä asiakkaan on hameensa teetettävä. Asiakas valitsee tämän itse.
Mikäli täydentävää toimeentulotukea myönnetään, on asiakkaan hoidettava hameen maksupuoli mahdollisimman nopeasti, ja toimitettava asiasta kuitti sosiaalihuoltoon.