Säpon turvahenkilöt paljastaneet Ruotsin valtiojohdon kriittisiä sijainteja kuntosovevelluksella

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Säpon turvahenkilöt paljastaneet Ruotsin valtiojohdon kriittisiä sijainteja kuntosovevelluksella

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5fa ... 6a097422e7

DN: Ruotsin valtionjohto vaarannettu myös Stubbin seurassa – ”Ei todellakaan hyvä asia”
Kuntoilusovellukseen ladatut tiedot ovat paljastaneet Ruotsin valtionjohdon liikkeitä ja jopa asuinpaikkoja.



Ruotsin turvallisuuspoliisin Säpön henkilökunta on toistuvasti paljastanut maan valtionjohtoon kuuluvien henkilöiden liikkeitä, ja jopa pääministeri Ulf Kristerssonin salainen kotiosoite on vaarantunut, kertoo Dagens Nyheter.

Vaarantaminen on tapahtunut valtionjohdon turvallisuudesta vastaavien henkilöiden käyttämän kuntoilusovellus Stravan kautta. Siellä turvatiimin jäsenet ovat julkaisseet muun muassa lenkkeilyreittejään kaikkien näkyville.

DN:n mukaan tietojen julkaiseminen jatkui vuosien ajan aivan viime päiviin saakka. Lehti antoi turvallisuuspoliisille kolme päivää aikaa paikata tietovuodot ennen jutun julkaisua.

Kristerssonin turvatiimin jäsenten julkaisemien tietojen avulla olisi pystynyt selvittämään muun muassa pääministerin turvallisuussyistä salaisena pidetyn kotiosoitteen, hänen senhetkisen olinpaikkansa, hänen käyttämänsä yleiset reittinsä esimerkiksi urheillessa ja missä hän on matkustanut sekä yöpynyt.

DN:n mukaan yksi ruotsalaisista henkivartijoista julkaisi lenkkinsä tiedot Stravaan myös Kristerssonin kesäkuussa 2024 Norjaan suuntautuneen matkan aikana. Paikalla olivat Norjan pääministeri Jonas Gahr Støren lisäksi myös tasavallan presidentti Alexander Stubb.

Useita tapauksia

Toinen tietovuodoista tapahtui myöhemmin viime vuoden lokakuussa, kun pääministeri vietti vaimonsa kanssa yksityistä viikonloppumatkaa Ahvenanmaalla.

Matkan tiedot pidettiin salassa. Paikallislehti Nya Åland teki vierailusta lyhyen uutisen sen jälkeen, kun Kristersson nähtiin ensin kahvilassa Maarianhaminassa ja jälkikäteen kirkossa sunnuntaijumalanpalveluksessa.

DN:n mukaan matkalla olleen turvatiimin jäsenen julkaisemista lenkkitiedoista pystyi kuitenkin selvittämään muun muassa hänen käyttämänsä hotellin ja muut tarkat liikkeet.

Presidentti Stubbin tapaan myös Kristersson on aktiivinen liikkuja. Myös hän julkaisee sosiaalisessa mediassa tietoja esimerkiksi juoksulenkeistään, mutta DN:n mukaan julkaisut eivät ikinä sisällä tarkkoja tietoja esimerkiksi lenkkien reiteistä.

DN kertoo kuitenkin, että ainakin 35:ssä tapauksessa hänen omat henkivartijansa ovat jakaneet tietoja, jotka ovat suoraan linkitettävissä Kristerssoniin ja paikkoihin, joissa hän on käynyt.

Yksi näistä paikoista on aiemmin mainittu Kristerssonin koti Strängnäsissä, jonka läheisyydessä lenkkeilevät henkivartijat käyttivät toistuvasti samoja lenkkireittejä..

– Se ei todellakaan ole hyvä asia. Tällaisia tietoja ei pitäisi vuotaa tällä tavalla, kertoo DN:lle tietoturva-asiantuntija Johan Wiktorin.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.