Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Yksi mahdollisuus on, että uhrin ja tekijän suhde oli mallia sugar-mama. Siis vain mahdollisuus. Täällä kovin arvioidaan ulkonäköä, esim. ylipainoa ja korvan mallia. Jos viehättävyyden perusteella asetaan riviin saman ikäisiä henkilöitä, Sini63ja Niklas19 olisivat aikalailla keskellä riviä. Tunnetumpaa sugaria on M63 + N19.
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Itsellä muinoin muistaakseni piti olla 6kk asunut samassa kämpässä ennen palvelukseen astumista. Ja avopuoliso: -50%.Ritva2002 kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 5:13 pmNäinhän sitä luulisi mutta nykyään asunnossa pitää olla asunut ennen palvelukseen astumista useita kuukausia että vuokra hoidetaan. Tässä maailman tilanteessa nuoret on jätetty aika omilleen ja jos ei itseltä säästöjä löydy ei asuntoa voi luonnollisesti maksaa armeijan päivärahalla jolloin jos ei sukulaiset tai joku muu taho vuokraa maksa niin häätö siinä tulee maksamattomien vuokrien vuoksi. Tiedän useamman nuoren joka on muuttanut takaisin vanhemmilleen näiden valtion säästötoimien vuoksi koska eivät pysty vuokraa maksamaan opiskelijoina. Työtäkään ei luonnollisesti voi kovin paljon silloin tehdä kun on palveluksessa tai päätoiminen opiskelija.Lamminsuo kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 11:26 am Eikö valtio hoida enää vuokrakämpää sen aikaa kun henkilö on palveluksessa?
Kävin mulkaisemassa nykykäytäntöä, mutta en pikaisesti löytänyt mitään aikarajoitteita. Pakkohan siinä joku immelmanni on olla, ettei edellisenä päivänä vuokraa Taj Mahalia. Todennäköisesti koko vuokra hyvitetty.
Eikös tällä henkilöllä ollut esim. luottovelkojakin maksamatta, joten lie minne taalerit ovat matkanneet?
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Miksi sitäkin pitäisi opettaa koulussa? Koti on paikka, jossa vanhempien kuuluu huolenpidon lisäksi opettaa rahankäyttöä, liikennekäyttäytymistä ym., mitä Jotkut haluaa ulkoistaa koululle.BLOFELD007 kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 9:24 am Minusta aika huolestutavaa että nykyään monelle nuorelle on vaikea hallita rahankäyttöä. Miksei sitä opeteta koulussa?
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Kyllä ja asia on jo tullut esille tässä ketjussa, ja sitä on ihmetelty. Minulla on ollut käsitys, että vuokra maksetaan suoraan vuokranantajalle. Mutta jos tämä ko. kaveri on yleensä hakenut Kelalta vuokraavustusta, niin on ilmeisesti maksettu hänelle itselle ja hänen olisi itse pitänyt maksaa vuokranantajalle.Lamminsuo kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 11:26 am Eikö valtio hoida enää vuokrakämpää sen aikaa kun henkilö on palveluksessa?
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Eikö se ole sodomiaa? Luetaanko se hautarauhan rikkomiseksi? Vai muistanko väärin?Amy kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 2:00 pmEi, vaan hautarauhan rikkomisena.Jasonnn kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 11:39 amTutkittaisiinko sitä myös raiskauksena jos vainaja on kuollut?vanhellsing kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 11:32 am
Sama tuli kieltämättä mieleen, mutta en kehdannut kertoa siitä![]()
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Kyllä. Ihan perustaitojen pitäisi tulla pitkälti kotoa. Mutta kotoa saatavissa tiedollisissa ominaisuuksissa on semmoinen ongelma, tai pitäisikö sanoa, ominaisuus että johtuen kotien erilaisuudesta, on lastenkin tiedoissa hyvin huomattavat erot.aumari kirjoitti: To Heinä 10, 2025 2:10 amMiksi sitäkin pitäisi opettaa koulussa? Koti on paikka, jossa vanhempien kuuluu huolenpidon lisäksi opettaa rahankäyttöä, liikennekäyttäytymistä ym., mitä Jotkut haluaa ulkoistaa koululle.BLOFELD007 kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 9:24 am Minusta aika huolestutavaa että nykyään monelle nuorelle on vaikea hallita rahankäyttöä. Miksei sitä opeteta koulussa?
Olen esimerkiksi keskustellut eräiden tuttujen hyvissä ammateissa vanhempien kanssa, ja he ihmettelivät asumiskulujen kalleutta ostettuaan omakotitalon kalliilla vuokratontilla.
Yhdet naapurit pitivät usein "kovia kemuja" eikä rahaa näyttänyt riittävän edes lasten kunnollisiin vaatteisiin. Tilannetta heikensi vielä se että yläasteikäiset lapset olivat jo ketjupolttajia.
En usko että kummatkaan vanhemmat pystyivät antamaan kovin hyvää opetusta ainakaan talousasioissa. Ja uskon että samanlaisia tapauksia on paljon.
Joten jonkinlaisen edes pienimuotoisen taloudellisen opetuksen antaminen voisi olla paikallaan.
Mutta tässä keississä on kyllä taustalla jotain muita ongelmia, kuin talouden pitoon liittyviä. Niin uskon.
Viimeksi muokannut Joosua, To Heinä 10, 2025 3:00 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Onko uhrin oletettu kuolleen tulipalossa? Jos niin se on tappo. Tai murha. Mutta jos kuulustelussa on ilmennyt, että uhri on kuollut ennen tulipaloa, niin ruumiin polttaminen on hautarauhan rikkominen. En tiedä. Ketjua kahlatessa unohtui jo onko julkistettu miten tappo on tehty. Tuosta taksimatkan pituudesta ja kestosta lukiessa melkein unohtui koko henkirikos.
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Sodomialla viitataan eläimiin sekaantumiseen (vanhakantaisimpien puheessa myös homoseksiin...). Mietit mahdollisesti nekrofiliaa? Rikosnimikkeitä näistä ei liene kumpikaan, siihen käytetään muuta termistöä.aumari kirjoitti: To Heinä 10, 2025 2:36 amEikö se ole sodomiaa? Luetaanko se hautarauhan rikkomiseksi? Vai muistanko väärin?
-
vanhellsing
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Tapahtumien kulku ei ole minulle selvä, missä niin olen väittänyt? Päinvastoin olen vähän kyseenalaistanut niitä jotka pitää selvänä sitä asiaa että ruumis on palanaut, omasta mielestäni se ei ole mitenkään itsestään selvää näillä tiedoilla ja itse en tiedä onko ruumis palanut vai ei, veikkasin että ei. Eikö täällä saa kyseenalaistaa muitten väittämiä?Oppenheimer kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 8:47 pmOle siitä onnellinen. Jos tapahtumainkulku on sinulle selvä, kerrotko sen kaikille vai vänkäätkö vain huviksesi joka asiasta.vanhellsing kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 7:16 pmOnneksi kissa kuitenkin selvisi hengissä ja eikä vissiin suurempaa osumaa ole mistään saanut, rakennus paloi vain osittain kissan onneksi.Oppenheimer kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 7:12 pm
Päättelen siitä, että rakennus on vaurioitunut palossa erittäin pahasti. Ruumis on varmuudella saanut osumaa ainakin savusta, putoilevasta krääsätä tai jopa palanut osittain. Ei se minkään suojakuvun alla ole ollut. Lisäksi rakennuksen sytyttäminen tuleen tietäen, että siellä on vainaja, saattaa jo yksinään täyttää hautarauhan rikkomisen tunnusmerkit.
-
vanhellsing
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Tuokin mahdollista. Kuulustelun jälkeen aika pian poliisi toi hautarauhan rikkomisen lisäksi sen epäilyn että tappo on tapahtunut ennen talon sytyttämistä klo 6-8 välillä ja siinä kuulustelussa poliisille on tullut parempi kuva tapahtumista, ehkä niinkin että poliisilla on aikaisemminkin ollut käsitys tapahtumista, mutta kuulustelussa asioita on vahvistunut sen verran että toivat niitä julkisuuteen ja sen uuden rikosnimikkeen.aumari kirjoitti: To Heinä 10, 2025 2:53 am Onko uhrin oletettu kuolleen tulipalossa? Jos niin se on tappo. Tai murha. Mutta jos kuulustelussa on ilmennyt, että uhri on kuollut ennen tulipaloa, niin ruumiin polttaminen on hautarauhan rikkominen. En tiedä. Ketjua kahlatessa unohtui jo onko julkistettu miten tappo on tehty. Tuosta taksimatkan pituudesta ja kestosta lukiessa melkein unohtui koko henkirikos.
Edit: Tarkemmin ajatellen tuo kuulostaa hyvältä teorialta joka tuo sen kaipaamani logiikan mukaan siihen spekuun että ruumis on palanut, tosin vähän tylsä teoria verrattuna siihen ruumiin nussimiseen
Viimeksi muokannut vanhellsing, To Heinä 10, 2025 7:43 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- MissMallard
- Adrian Monk
- Viestit: 2541
- Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 4:24 pm
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Aina sitä miettii ihmishengen arvoa jos tässä on ollut kyse n. 2500€ vuokraveloista tms.? No eikö joku tappanut jossakin kerrostalossa (Turussako) jonkun 20€
takia muutama vuosi sitten? (pahoittelut en nyt muista tuota casea tähän hätään tarkemmin)
On totta että sun on varmaan armeijasta käsin vaikea sitten etsiä uutta asuntoa jos edellisestä tulee häätö koska olet sidottu sinne armeijaan etkä voi hoitaa käytännön asioita yhtä helposti kuin siviilistä käsin. Tosin en ole käynyt inttiä tai ole tietoa tarkemmin että onko siellä joku sosiaalitaho joka auttaa varusmiehiä esim. jos tulee jotakin tälläistä?
Ehkä uhri oli "helpoin taho" kysyä rahaa ja näennäisesti uhri vaikutti ainakin hyvin/normaalisti toimeentulevalta kun asui omakotitalossakin jne. Ehkä uhri on "luvannut" jeesiä jos tekijälle tulee tiukka paikka elämässä. Mutta tuollainen jeesiminen ei välttämättä tarkoita taloudellista jeesimistä vaan vaikkapa henkistä tukea. Tiedä sitten onko uhri tukenut jotenkin esim. taloudellisesti tekijää jossakin kohden? Ehkä tekijän omilla taustatahoilla ei olisi ollut mahdollisuutta auttaa tekijää pois talouskurimuksesta eli voi olla ettei tekijällä ollut elämässä ketään keltä pyytää esim. taloudellista apua tai lainaa tms. Kaikilla ei ole varakkaita vanhempia tai sukulaisia. Lisäksi tekijä ei ollut töissä että olisi voinut jossakin tapauksessa pyytää työnantajalta palkkaennakoita tilanteen korjaamiseen. Ja ylipäätään tekijän oli mahdoton lähteä mihinkään "Kelaan", soppalaan tai talous- ja velkaneuvontaan selvittelemään asioitaan, koska oli sidottu tuonne inttiin.
Armeija ei ole mikään sosiaalitoimisto mutta en tiedä kysytäänkö siellä palveluksen aikana näiltä varusmiehiltä että kuinka heillä henkisesti ja muutenkin elämässä menee?
Ehkä tässä konkretisoituu paine siitä että häätö uhkaa ja vaikka "ylläpito" on tällä hetkellä turvattu (armeijan ylläpito) niin tilanne on aiheuttanut tekijälle liian kovat paineet tässä elämäntilanteessa ja sitten se että olisit tyhjän päällä kun intti loppuu eli joutuisit asumaan korpikuusenkannnon alla jollei ole paikkaa mihin mennä. Lisäksi, voihan se olla noloa esim. kavereiden vuoksi siviilissä jos olet ilman asuntoa, mutta toisaalta noita ongelmia taitaa nykyisin olla kuitenkin paljon joten olisiko se nyt ollut lopulta jotakin uutta maanalla.
Asioista kannattaa aina keskustella ennen kuin ne eskaloituvat. On totta että taloudellista apua on vaikea saada esim. yhteiskunnan osalta velkaantumistilanteissa, mutta kannattaa nyt ensin selvittää kaikki mahdollisuudet ennen kuin alkaa lahtaamaan ihmisiä tai päivänsä päättämään. Sellaista "automaattia" ei ole Suomessa että joku kuittaa velkasi puolestasi, mutta ei kannata heittää kirvestä kaivoon ennen kuin on selvittänyt mahdollisuudet selvitä veloista jne. Ulosotto ei ole välttämättä ollenkaan paha tie, vaikka sitä usein viimeiseen asti vältellään. Mutta ulosotto pysäyttää viimeistään velkaantumisen ja on niistä sitä kautta mahdollisuus selviytyäkin.
Motiivi: raha/velkaantuminen/viimeinen oljenkorsi
On totta että sun on varmaan armeijasta käsin vaikea sitten etsiä uutta asuntoa jos edellisestä tulee häätö koska olet sidottu sinne armeijaan etkä voi hoitaa käytännön asioita yhtä helposti kuin siviilistä käsin. Tosin en ole käynyt inttiä tai ole tietoa tarkemmin että onko siellä joku sosiaalitaho joka auttaa varusmiehiä esim. jos tulee jotakin tälläistä?
Ehkä uhri oli "helpoin taho" kysyä rahaa ja näennäisesti uhri vaikutti ainakin hyvin/normaalisti toimeentulevalta kun asui omakotitalossakin jne. Ehkä uhri on "luvannut" jeesiä jos tekijälle tulee tiukka paikka elämässä. Mutta tuollainen jeesiminen ei välttämättä tarkoita taloudellista jeesimistä vaan vaikkapa henkistä tukea. Tiedä sitten onko uhri tukenut jotenkin esim. taloudellisesti tekijää jossakin kohden? Ehkä tekijän omilla taustatahoilla ei olisi ollut mahdollisuutta auttaa tekijää pois talouskurimuksesta eli voi olla ettei tekijällä ollut elämässä ketään keltä pyytää esim. taloudellista apua tai lainaa tms. Kaikilla ei ole varakkaita vanhempia tai sukulaisia. Lisäksi tekijä ei ollut töissä että olisi voinut jossakin tapauksessa pyytää työnantajalta palkkaennakoita tilanteen korjaamiseen. Ja ylipäätään tekijän oli mahdoton lähteä mihinkään "Kelaan", soppalaan tai talous- ja velkaneuvontaan selvittelemään asioitaan, koska oli sidottu tuonne inttiin.
Armeija ei ole mikään sosiaalitoimisto mutta en tiedä kysytäänkö siellä palveluksen aikana näiltä varusmiehiltä että kuinka heillä henkisesti ja muutenkin elämässä menee?
Ehkä tässä konkretisoituu paine siitä että häätö uhkaa ja vaikka "ylläpito" on tällä hetkellä turvattu (armeijan ylläpito) niin tilanne on aiheuttanut tekijälle liian kovat paineet tässä elämäntilanteessa ja sitten se että olisit tyhjän päällä kun intti loppuu eli joutuisit asumaan korpikuusenkannnon alla jollei ole paikkaa mihin mennä. Lisäksi, voihan se olla noloa esim. kavereiden vuoksi siviilissä jos olet ilman asuntoa, mutta toisaalta noita ongelmia taitaa nykyisin olla kuitenkin paljon joten olisiko se nyt ollut lopulta jotakin uutta maanalla.
Asioista kannattaa aina keskustella ennen kuin ne eskaloituvat. On totta että taloudellista apua on vaikea saada esim. yhteiskunnan osalta velkaantumistilanteissa, mutta kannattaa nyt ensin selvittää kaikki mahdollisuudet ennen kuin alkaa lahtaamaan ihmisiä tai päivänsä päättämään. Sellaista "automaattia" ei ole Suomessa että joku kuittaa velkasi puolestasi, mutta ei kannata heittää kirvestä kaivoon ennen kuin on selvittänyt mahdollisuudet selvitä veloista jne. Ulosotto ei ole välttämättä ollenkaan paha tie, vaikka sitä usein viimeiseen asti vältellään. Mutta ulosotto pysäyttää viimeistään velkaantumisen ja on niistä sitä kautta mahdollisuus selviytyäkin.
Motiivi: raha/velkaantuminen/viimeinen oljenkorsi
-
Kuikka Koponen
- Martin Beck
- Viestit: 833
- Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 6:04 am
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Kun murhasta saa tuomion, niin muilla rikoksilla ole enää mitään vaikutusta tuomioon.vanhellsing kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 5:26 pmEipä siitä paljoa voi päätellä, varmaan kuitenkin sen että on myöntänyt tehneensä ruumiille jotain häpäisevää, eihän se välttämättä mitään sen kummempaa kuin se että on liikutellut sitä.Mbu kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 5:15 pmKiitos!Oppenheimer kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 4:38 pm Ei myöntämisellä ole lähtökohtaisesti mitään tekemistä sen kanssa, mistä tulee syyte tai mistä tuomitaan.
....
Näin ollen hänet voidaan tuomita myös hautarauhan rikkomisesta, vaikka se ei olisi ollutkaan hänen varsinainen tarkoituksensa.
Eli tuosta uudesta hautarauhan rikkomis-syytteestä ei voida päätellä yhtään mitään, mitä tekijä on kuulusteluissa sanonut tai kertonut tehneensä?
Elinkautinen on elinkautinen, kuulostaisi erikoiselta, tuomittu sai elinkautisen ja 2 vuotta vielä päälle
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Tuo tuli mieleen. Mutta silloin rahaa varmaan olisi pitänyt kinuta puhelimessa ennen surmareissulle lähtöä, ja saada jo silloin pakit. Nimittäin niin kauan kuin on toivoa rahan saamisesta, ei kannata taksia pölliä eikä varsinkaan taksikuskia puukolla sohia.MissMallard kirjoitti: To Heinä 10, 2025 7:17 am Ehkä uhri oli "helpoin taho" kysyä rahaa ja näennäisesti uhri vaikutti ainakin hyvin/normaalisti toimeentulevalta kun asui omakotitalossakin jne. Ehkä uhri on "luvannut" jeesiä jos tekijälle tulee tiukka paikka elämässä. Mutta tuollainen jeesiminen ei välttämättä tarkoita taloudellista jeesimistä vaan vaikkapa henkistä tukea.
-
Kalinka Holmes
- Harjunpää
- Viestit: 345
- Liittynyt: To Loka 30, 2014 8:15 pm
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Kertokaapa armeijaosaajat, millainen elämä tällä tekijällä on ollut tammikuun jälkeen (kun varusmiepalvelukseen meni)? Näistä häätö-+velkaspekulaatioista tulee sellainen mielikuva, että hän on elellyt armeijan harmaissa aivan umpiossa, kunnes lauantain lomilla yhtäkkiä kohdannut realiteetit: kämppä lähtee alta. Piirtäkääpä joku kiteytetty kronologia tekijän vuodesta 2025: paljonko tekijä on ollut armeijasta lomilla (eli mahikset huume-elämään, rahan käyttöön?). Missä vaiheessa päätetään, käykö vain pakollisen varusmiespalvelun vai haluaako enemmän (alikessuko tämä kaveri oli – miten siihen päädytään)? Onko siis niin, että lyhimmän armeijapolun käyvät lähtivät pois juuri ennen Mikkelin henkirikosta ja uudet olisivat tulleet maanantaina? (tuskin tämä tekoon liittyy? vai oisko tämä tiennyt jotakin muutosta tekijän elämässä?) Onko tämä porukanvaihtumisviikonloppu ollut jotenkin erilainen loma kuin aiemmat? Pidempi?
Re: Henkirikos Mikkelissä 6.7.2025 19-vuotiaan epäillään murhanneen tukiperheensä äidin
Kyllähän kotona pitäisi joo opettaa rahankäyttö ja moni muu asia mutta esim itse en oo saanut juuri kotoa mitään oppia kun yh-isä oli spurgutason juoppo niin oli hyvä että koulussa opo otti erityistä koppia ja piti huolen että opiskelee. Siihen aikaan kun ei lastensuojelua ollut juurikaan tai jos oli niin niitä ei kiinnostanut.