Omistajan mielestä ei ole ongelma että sitrushedelmiä lojuu ruhojen seassa, että jauhelihaa säilytetään huoneenlämmössä tai että kauppa houkuttelee rottia. HS:on ongelma on kauppiaan mukaan se, että se voisi kirjoittaa juttuja elintarvikehygienian puutetta isommista ongelmista. Jokohan sakko elokuussa nasahtaa vai meneekö kauppa konkkaan?
Putiikki on avattu siis syystalvella 2024 koskapa avajaiset olleet 8 kuukautta sitten, joten ongelmia elintarvikehygienian ja säilytystilojen suhteen ollut alusta saakka.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011352671.html
Lämpimästä jauhelihasta Helsingiltä moitteet saanut yrittäjä: Maailmassa on muitakin ongelmia
Hygienia|Puhoksen kauppakeskuksen Bamyan Market säilytti itsejauhamaansa jauhelihaa liian lämpimässä. Lisäksi rotilla oli pääsy tiloihin.
Kaupunki määrää, että kaupan on säilytettävä elintarvikkeita nykyistä kylmemmässä, huolehdittava käsinpesusta, estettävä esimerkiksi rottien pääsy tiloihin sekä ryhdyttävä seuraamaan toimintaa kaupassa, kuten säilytystilojen lämpötiloja. Tiloissa ei havaittu rottia tarkastuskäynnillä.
Tarkastuksissa havaittiin muun muassa puutteita omavalvonnassa, kylmäsäilytyksessä, hygieniassa ja pakkausmerkinnöissä eikä puutteita korjattu huomautuksista huolimatta.
Esimerkiksi itsejauhettua jauhelihaa säilytettiin jopa +16 °C:n lämpötilassa, mikä ylittää reilusti sallitun +4 °C:n rajan. Lisäksi tuotteista puuttuivat lain vaatimat suomen- ja ruotsinkieliset merkinnät.
”Puutteet voivat aiheuttaa vaaraa kuluttajien terveydelle ja johtaa harhaan”, päätöksessä todetaan.
Kauppaan tehtiin valvontasuunnitelman mukainen tarkastus maaliskuussa. Kesäkuussa kaikkia epäkohtia ei ollut korjattu opastuksesta ja kehotuksesta huolimatta.
Yritys ei esimerkiksi ole seurannut kylmäkalusteiden ja elintarvikkeiden lämpötiloja eikä ole pitänyt niistä kirjaa.
Päätöksen mukaan marketin lihatiskissä oli myynnissä itsejauhettua jauhelihaa, jonka lämpötilat olivat piikkimittarilla mitattuna +10,3 °C ja +9,4 °C. Myymälässä säilytettiin itsejauhettua jauhelihaa lihalaatikossa lihankäsittelyhuoneessa, jonka lämpötila oli noin +16 °C.
Marketin varastotilat ovat pienet suhteessa tilattuun tavaramäärään. Suuren tavaramäärän vuoksi tilojen puhtaanapito ja huoltaminen on mahdotonta, päätöksessä sanotaan.
===
Yritys piti myymälän ollessa avoinna varastotilojen ovia suoraan ulos auki. Alueella esiintyy paljon rottia, joten rotilla on suora pääsy myymälän tiloihin. Varaston lattialla oli avattuja elintarvikepakkauksia helposti haittaeläinten saatavilla.
Tarkastuksella ei havaittu merkkejä haittaeläimistä, mutta toisaalta varasto oli niin täynnä tavaraa, ettei tiloja päässyt tutkimaan.
Kaupalla on 6. elokuuta asti aikaa korjata havaitut epäkohdat.
Mikäli määräyksiä ei noudateta määräaikaan mennessä, kaupunkiympäristölautakunta voi määrätä jopa 10 000 euron uhkasakon.
HS kävi keskiviikkona jutun julkaisemisen jälkeen paikan päällä, jolloin kaupan katossa lensi lintu vapaana. Osa puutteista kaupassa oli kuitenkin jo korjattu.
Yrittäjä ei tällöinkään halunnut kommentoida tarkastuksissa havaittuja puutteita elintarviketurvallisuudessa. Hänen mielestään maailmassa on muitakin ongelmia, joista lehden tulisi kirjoittaa.
https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-20 ... f74c849fb9
Kuuleminen, elintarvikelaki 55 §, Bamyan Market, Bamyan Market Oy
Bamyan Marketiin on tehty valvontasuunnitelman mukainen tarkastus 10.3.2025. Tällöin on havaittu useita epäkohtia mm. omavalvonnassa, tilojen soveltuvuudessa, käsihygieniassa, lämpötilaseurannassa, elintarvikkeista annettavissa tiedoissa sekä elintarvikekohtaisissa erityisvaatimuksissa (sisämarkkinatuonti-ilmoitusten puuttuminen). Korjaavat toimenpiteet on edellytetty tehtäväksi 9.5.2025 mennessä (Liite 1 Tarkastuskertomus).
Bamyan Marketiin on tehty uusintatarkastus 4.6.2025, jolloin on todettu, ettei epäkohtia ole korjattu määräajassa (Liite 2 Tarkastuskertomus).
Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
- Tarkastaja Levisi
- James Bond (David Niven)
- Viestit: 11491
- Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm
Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Viimeksi muokannut Tarkastaja Levisi, To Heinä 10, 2025 10:27 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
-
Pureva puheenjohtaja
- Martin Riggs
- Viestit: 606
- Liittynyt: Ke Syys 28, 2022 8:10 pm
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Eipä taida olla ensimmäinen etninen ruokakauppa jossa näin. Nämä on sillain hyviä paikkoja, jos ei satu olemaan motivaatiota mennä töihin, niin tietää missä asioida ja mitä syödä. Hyvin saa saikkua sitten kivasti.
-
Kuikka Koponen
- Martin Beck
- Viestit: 833
- Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 6:04 am
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Ei ole, eikä viimmeinenkään, täällä olevat etniset ihmiset ovat sitä mieltä, että heidän oman kotimaan lainsäädäntö on oikea ja suomen väärä.Pureva puheenjohtaja kirjoitti: To Heinä 10, 2025 10:26 am Eipä taida olla ensimmäinen etninen ruokakauppa jossa näin. Nämä on sillain hyviä paikkoja, jos ei satu olemaan motivaatiota mennä töihin, niin tietää missä asioida ja mitä syödä. Hyvin saa saikkua sitten kivasti.
Riisiä olen noista joskus hakenut, mutta en muuta suomessa.
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Tois on isis-keskus kakkosessa eli Puhoksessa. Varsinkaan siellä ei valkoisia ihmisiä näy. On täysi Bagdad, joten ihan sama mitä kaltaisilleen myy.
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
-
Karvainenkaveri
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Puhos mainittu!
Toi mesta on niin menetetty kuin voi vaan olla. Pelkkää somalia ja muuta paskaa koko paikka täynnä.
Kasarilla oli sentään vielä suihkulähdettä ja muutakin mukavaa, mutta kaipa nämä loiset olisivat senkin paskoneet.
Nyt saavat paskoa vattavaivoisssan sossun/kelan maksamissa asunnoissaan pöntöllä seisten, kuten kulttuuriin kuuluu. Hyvä meno!
Toi mesta on niin menetetty kuin voi vaan olla. Pelkkää somalia ja muuta paskaa koko paikka täynnä.
Kasarilla oli sentään vielä suihkulähdettä ja muutakin mukavaa, mutta kaipa nämä loiset olisivat senkin paskoneet.
Nyt saavat paskoa vattavaivoisssan sossun/kelan maksamissa asunnoissaan pöntöllä seisten, kuten kulttuuriin kuuluu. Hyvä meno!
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
Ei kai noissa kaatopaikoissa suomalaiset veronmaksajat asioi joten myyköön ihan kuinka mätää pa*kaa tahansa.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
- Donald McRonald
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1552
- Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm
Re: Arveluttavia elintarvikkeita myynyttä itämaista ruokakauppaa uhkaa 10 000 euron uhkasakko
^ Kyllä asioivat, kun tuosta putiikista mädät lihansa hankkinut kebula valmistaa heille maittavan mättöaterian baari-illan päätteeksi. Nam-nam.