Sijoitushuijauksissa uhri "myy" asian itselleen miettimällä mitä raha mahdollistaisi. Ei näihin haksahtamiseen tarvi olla ahne, toiveena voi olla rikastumisen sijaan vaikkapa asuntovelan takaisinmaksu.VäriTV kirjoitti: Ma Heinä 14, 2025 10:05 pm Houkutus lähteä laittamaan rahaa tälläiseen "kryptovaluuttaan" on vaan melko suuri
Suomalaiset sijoittivat kymmeniä miljoonia maailmanlaajuiseen huijaukseen – KRP ei nähnyt rikosta
-
Rapsuttaja
- Martin Beck
- Viestit: 786
- Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm
Re: Suomalaiset sijoittivat kymmeniä miljoonia maailmanlaajuiseen huijaukseen – KRP ei nähnyt rikosta
Millions must go.
-
Kuikka Koponen
- Martin Beck
- Viestit: 833
- Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 6:04 am
Re: Suomalaiset sijoittivat kymmeniä miljoonia maailmanlaajuiseen huijaukseen – KRP ei nähnyt rikosta
20 °Cvanhellsing kirjoitti: Ma Heinä 14, 2025 11:20 pmTuo nyt olisi todella typerä ajatus että valtio (veronmaksajat) korvaisi typeryksien menetetyt rahat tai muutenkaan riskisijoittaijien vaikka olisivat fiksuja ja ottaisivat vain tietoisen riskin, ei kyllä mitään järkeä siinä ajatuksessa. Pitäisikö valtion maksaa silloinkin kun laitat lottoon rahaa etkä voitakkaan?Muumilaakso kirjoitti: Ma Heinä 14, 2025 11:07 pmTyperyys ei ole Suomen valtion syytä.Kuikka Koponen kirjoitti: Ma Heinä 14, 2025 7:26 am
Voidaanko suomen valtio määrätä maksamaan korvauksia rahansa menettäneille?
![]()
Helsinki
Tiistaina jyrisee lähinnä yhdellä alueella
Yli 20 ihmistä saa valtiolta yhteensä satojentuhansien eurojen korvaukset pyramidihuijaus Wincapitaan liittyvistä oikeuskanteista, päätti Pohjois-Savon käräjäoikeus.
Kanteet koskevat oikeusministeriön alaisen Oikeusrekisterikeskuksen (ORK) tekemiä kielteisiä korvauspäätöksiä. Yhteensä 44 ihmistä oli haastanut valtion Wincapita-huijaukseen liittyvistä vahingonkorvauksista oikeuteen.
Pohjois-Savon käräjäoikeus päätti, että valtion varoista maksetaan asianomistajien vaatimat riidattomat korvausmäärät eli yhteensä lähes 706 000 euroa korkoineen. Oikeus antoi ratkaisunsa viime keskiviikkona. Osa käräjäoikeudessa vireillä olevista kanteista on vielä ratkaisematta.
Tuhannet ihmiset menettivät rahaa vuonna 2008 poliisitutkintaan tulleessa Wincapita-huijauksessa. Sittemmin korvauksia menetyksistään haki ORK:sta yhteensä lähes 1 500 ihmistä. Heistä lähes 350 jäi vaille rahoja, minkä lisäksi osa huijatuista sai vain osan vaatimistaan korvauksista. Läheskään kaikki korvausta vaille jääneet eivät ole nostaneet kannetta.
ORK kertoi vuonna 2020 maksavansa yhteensä 22,9 miljoonaa euroa korvauksia. ORK:n saamissa korvaushakemuksissa vaadittiin yhteensä 30,3 miljoonan euron suuruisia korvauksia.
-
Reggin
Re: Suomalaiset sijoittivat kymmeniä miljoonia maailmanlaajuiseen huijaukseen – KRP ei nähnyt rikosta
Eiköhän pääpiru Ignatova ole laitettu kylmäksi jo aikoja sitten, varmasti kusetettu vääriä ihmisiä ja seuraukset sitten olleet sen mukaiset.
Hyvät naurut kyllä tämä kusetus tarjosi kun tuli murosta luettua käänteitä jo alkuajoista lähtien, tyhmien ihmisten denialismi on aina yhtä huvittavaa. Wincapitan "huoltokatko" oli vähän samankaltainen.
Hyvät naurut kyllä tämä kusetus tarjosi kun tuli murosta luettua käänteitä jo alkuajoista lähtien, tyhmien ihmisten denialismi on aina yhtä huvittavaa. Wincapitan "huoltokatko" oli vähän samankaltainen.
- Medborgare
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 549
- Liittynyt: Ma Joulu 10, 2012 10:40 pm
Re: Suomalaiset sijoittivat kymmeniä miljoonia maailmanlaajuiseen huijaukseen – KRP ei nähnyt rikosta
Crypto Queen taitaa olla siis Ruja Ignatova itse.vanhellsing kirjoitti: Ma Heinä 14, 2025 11:14 pm https://www.mtv.fi/video/8df966a9402106 ... aren-nousu
Katsomossa näköjään ilmaiskatselussa dokkari Onecoinista, vasta aloitin katselun, vaikuttaa että suorastaan sellaista uskonnolliseen hurmoksellisuuteen verrattavaa liittyy siihen noin "herätyskokouksien" perusteella ja karismaattinen johtaja, sellaiseen amerikkalaiseen tyyliin, tällä kertaa nainen, "Queen of Crypto" lempinimellä tunnettu. Pitää jatkaa katselua, alku oli lupaava
Tässä "Inside FBI" - podcastissa:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... p.vp9.webm
Maan tavan mukaan asialla ovat nimettömät sankarit, jotka ovat erityisen aktiivisia murha.info -sivustolla ja Iltalehden keskustelusivuilla, jotka ovat suomenkielisen netin surkeimmat likaviemärit.
http://www.mikkoniskasaari.fi/node/181
http://www.mikkoniskasaari.fi/node/181