Ihan mielenkiintoinen wikipedia artikkeli siitä Aabrahamin äpärästä eli Ismaelista, mistä edellä kirjoittelin
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ismael
Ei näköjään ollut vaan kristittyjen teoria että se Ismael on arabien kantaisä, siihen uskovat sekä muslimit että juutalaiset myös.
Ismael oli Vanhassa testamentissa Abrahamin vanhin poika, jonka Abraham sai orjattarensa Hagarin kanssa. Abrahamin vaimo Saara ei pysty saamaan lasta ja hän antaa egyptiläisen orjattarensa Hagarin Abrahamille.[1] Vanhan testamentin mukaan enkeli käski Hagaria antamaan pojalleen nimen Ismael, joka tarkoittaa ’Jumala kuulee’ (1. Moos. 16:11). Hagarilla oli hätä, koska hän oli Saaraa paossa. Enkeli sanoi vielä: ”Poikasi on oleva kuin villiaasi, hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan, aina hän on oleva vastakkain kaikkien veljiensä kanssa.” (1. Moos. 16:12.)
...
Ismaelin jälkeläisinä pidetyt ismaelilaiset olivat pohjoisarabialainen beduiiniheimo[4], josta on muutamia mainintoja myös Vanhan testamentin myöhemmissä kohdissa.[5] Myöhempinä aikoina sekä juutalainen että islamilainen perinne ovat pitäneet Ismaelia muidenkin arabien kantaisänä. Sen takia Ismael on muslimeille erityisen tärkeä hahmo ja yksi islamin profeetoista. Ismaelia pidetään islamissa myös Muhammadin esi-isänä.
...
Voi Aabraham, miksi piti mennä sitä orjaa paneskelemaan, nyt sitten sen jälkiseurauksena minäkin kirjoittelen tähän Iran vs Israel ketjuun ja myös on se Palestiina vs Israel konflikti ja ei taida loppua tästä tulla koskaan jos on Moosesta uskominen, vielä toistoa
”Poikasi(Ismael) on oleva kuin villiaasi, hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan, aina hän on oleva vastakkain kaikkien veljiensä kanssa.”
Enkä silleen että noita tieteellisenä faktana pidän, vaan ihan mielenkiintoisia juttuja ja taitaa kyllä olla juutalaisten ja arabien sellaisen veljesvihan juuret niin syvällä että hankalia voivat olla rauhanneuvottelut. Ja aika hyvin arabimuslimeihin sopii tuo enkelin kuvaus Ismaelista.