Kolme somalitaustaista nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
koulutuspäällikkö
Sabrina Duncan
Viestit: 377
Liittynyt: Ma Maalis 01, 2021 5:00 pm

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja koulutuspäällikkö »

Miraflores kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 2:55 pm Nythän Venäjällä ihmisiä kasvatetaan kansalaisia pyhään vihaan suomalaisia kohtaan.
Tällekin on syynsä, ja se on Venäjän jossain vaiheessa tapahtuva hyökkäys Suomeen. Jotta tälle saadaan kansan hyväksyntä ja tuki, täytyy "asennekasvatus" aloittaa hyvissä ajoin. Heidän näkökulmastaan vielä liian moni suhtautuu kaikesta huolimatta Suomeen ja suomalaisiin enempi tai vähempi positiivisesti. Siihen ollaan nyt tekemässä muutosta.
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

koulutuspäällikkö kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 4:29 pm
Miraflores kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 2:55 pm Nythän Venäjällä ihmisiä kasvatetaan kansalaisia pyhään vihaan suomalaisia kohtaan.
Tällekin on syynsä, ja se on Venäjän jossain vaiheessa tapahtuva hyökkäys Suomeen.
Näitä raketti-insinöörejä pitäisi alkaa pikaisesti valistamaan. Venäjä on hyökkäämässä Suomeen. Heidän kannattaisi lähteä välittömästi tulevaa sotaa pakoon johonkin muuhun maahan.
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4971
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

Amy kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 3:18 pm
Makunsamenettäjä kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 11:40 am
Oma kokemukseni 2010-luvulta eräästä Länsi-Afrikan maasta on se, että veden vaarat tiedostetaan siihen pisteeseen asti, ettei mereen mennä lainkaan, vaan rannalle lähdettäessä kaikki toiminta tapahtuu kuivalla maalla.

Lisäksi satun tietämään, että Suomeen tultuaan vettä ja hukkumista pelkäävät aikuiset saattavat yrittää kieltää lastensa osallistumisen koulujen uimahalleissa tapahtuvaan uimaopetukseen, jotteivat lapset pääsisi hukkumaan siellä uimaopetuksessa. Ongelmia voi syntyä myös siitä, että Suomessa meri saattaa näyttäytyä maahanmuuttajataustaiselle nuorelle paljon vaarattomampana kuin sukujuurtensa maassa, jossa nuori on ehkä syntynyt tai vieraillut, ja josta vanhemmat ovat ainakin hänelle kertoneet. Esimerkiksi itse olen ns. kantiksena uimataitoinen, mutta aallonkorkeus vierailemassani maassa oli luotaantyöntävä. Etenkin maahanmuuttajataustainen nuori saattaa hyvin ajatella, ettei meri ole pienten aaltojen Suomessa vaarallinen, sillä ymmärrystä meren muista vaaroista ei välttämättä ole.
Kiitos tästä, tämä olikin valaisevaa ja voisi hyvin selittää miksi uimataitoa ei hankita täälläkään, eikä toisaalta myöskään ymmärretä, että meri on vaarallinen täälläkin vaatimattomammista aalloista huolimatta. Rakenteellinen ongelma siis selvästi.
Makunsamenettäjän kirjoituksessa oli tärkeitä näkökulmia!

Monet tummaihoisten ihmisten kotimaat ovat myös suuria ja väkiluku on korkea. Vaikka esimerkiksi sekä Somaliassa että Brasiliassa rannikoilla asuvista ihmisistä osa ui, liikkuu vesillä ja kalastaa, sisämaan ihmisistä moni ei ole edes nähnyt merta eikä järveä. Vesien kanssa tekemisissä olevat oppivat ilmeisesti ns. äidinmaidossa, miten vesistön kanssa tullaan toimeen ja mitä pitää varoa. Muilla saman maan ihmisillä ei ole asiasta välttämättä minkäänlaista käsitystä. Kuitenkin länsimaihin tulleet tai täällä kasvaneet saattavat videoiden ja kuvien perusteella ajatella, että ranta- ja vesielämä on hienoa hauskanpitoa, johon heidän kannattaa osallistua. Eihän siinä sinänsä mitään, mutta jos he eivät ole kotoaan eivätkä mistään muualtakaan saaneet vesiturvallisuuskasvatusta, niin riskit saattavat olla varsin suuret.

Varsinkin lämpimissä maissa luonnonvesiin liittyy myös monenlaisia muitakin uhkia kuin vain aallot, tyrskyt ja myrskyt. On krokotiileja, haita, käärmeitä, aivoja syöviä ameeboita... Ei siis ihme, että osa karttaa luonnonvesiä tai jopa kaikenlaista vesiliikuntaa.

Olisi muuten kiinnostava tietää hukkuneiden maahanmuuttajien etnistä taustaa tarkemmin. Veikkaan nimittäin, että joukossa on hyvin vähän jos yhtään itäeurooppalaisia, muitakaan eurooppalaisia tai itä-aasialaisia. On lisäksi muitakin porukoita, jotka nimenomaan pysyttelevät kuivalla maalla - ehkä uimataitoon liittyvien ongelmien vuoksi. Esimerkiksi Helsingissä Hietsun rannalla käy ulkomaalaisten ryhmiä, jotka eivät koskaan ui. Osa latinoista tule sinne esimerkiksi vain tanssimaan ja hengailemaan. Heidän suurehkosta porukastaan yksikään ei mene veteen, eivätkä lapsetkaan edes vonkaa uimaan. Tulevat rannalle yleensä aika myöhään ja sijoittuvat melko kauas rantaviivasta. Usein heillä on myös ruokaa ja hieman juhlavat vaatteet. Olen muutaman kerran jutellut heidän kanssaan ja ymmärsin, että heidän maassaan rannalla vietetään aikaa sillä tavalla.
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4511
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Poliisi: Kalajoella hukkuneet pojat olivat ulkomaalaistaustaisia
Poikien kanssa jutelleet ihmiset kertovat Iltalehdelle, että nuorten suomen kielen taito oli vajavaista.

Kalajoella hukkuneet kolme poikaa olivat ulkomaalaistaustaisia Suomessa asuvia henkilöitä. Tapauksen tutkinnanjohtaja Jan Sormunen Oulun poliisista vahvistaa asian Iltalehdelle.

Sormunen ei suostu kommentoimaan nuorten kansalaisuutta vedoten ”julkisuuslain rajoitteisiin”.

– Siinä on tiettyjen asioiden varmistelu nyt vielä kesken, niin siksikään ei pysty sitä tarkkaa kansalaisuutta nyt sitten varmuudella lausumaan ulospäin, Sormunen lisää.

Hänen mukaansa hukkuneiden nuorten henkilöllisyydet ovat kuitenkin poliisin tiedossa.

Poikien kanssa juuri ennen turmaa jutelleet ihmiset kertoivat Iltalehdelle Kalajoella, että hukkuneiden suomen kielen taito oli vajavaista.

Hukkuneiden nuorten ulkomaalaistaustasta kertoi aiemmin STT.

----

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2b29 ... 24068add4d
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
haral76
Lauri Hanhivaara
Viestit: 142
Liittynyt: To Kesä 13, 2024 8:26 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja haral76 »

Kalajoen kaupunginjohtaja Jukka Puoskari kertoo videolla, miksei Hiekkasärkillä ole uimavalvontaa.
Puoskarin mukaan joissakin osissa rantaa on jo varoituskylttejä, joissa kerrotaan useammalla kielellä syvänteistä, upottavasta hiekasta ja virtauksista. Hän kuitenkin myöntää, että viestinnässä on vielä parantamisen varaa...

Noilla kylteillä ei oikeastaan tee yhtään mitään vaikka olisi täsmäkielellä kuvineen varoiteltu. Jos luonnollinen asenne on just se mitä se on mamuilla niin noiden varoituskylttien uudistaminen(tietää lisää menoja veronmaksajille) on turhaa
Mörrimurri
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ti Huhti 25, 2023 9:52 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Mörrimurri »

Private dick kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 12:29 pm
knot kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 10:29 am Nyt 9-vuotiaana ui jo 1000m uimahallissa.
Siis pitääkö uskoa että 9 vuotias ui yhden kilometrin putkeen lepäämättä välillä?
Kyllä. Olen itse tehnyt saman tuossa iässä.
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

haral76 kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 5:12 pm Noilla kylteillä ei oikeastaan tee yhtään mitään vaikka olisi täsmäkielellä kuvineen varoiteltu. Jos luonnollinen asenne on just se mitä se on mamuilla niin noiden varoituskylttien uudistaminen(tietää lisää menoja veronmaksajille) on turhaa
Loputkin kyltit pitäisi ottaa pois rumentamasta kaunista hiekkarantaa.
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
THS
Neuvoja-Jack
Viestit: 567
Liittynyt: Ke Helmi 03, 2016 11:29 pm

Re: Kaksi Kalajoella kateissa ollutta nuorta on löytynyt kuolleena, kolmatta vielä etsitään 25.7.25

Viesti Kirjoittaja THS »

Kuumaperuna123 kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 9:01 am
On se sinänsä ihme etten tiedä ketään 1950-1990 luvulla syntynyttä joka ei osaa uida. Ei uimaopetusta voi sysätä koulujen harteille. Vanhemman kuuluu opettaa ja jos ei kykene/osaa, niin sitten isovanhemmat, serkut, kummit, naapurit, kumminkaimat apuun. Varmasti joku osaa. Näin tehtiin ennenkin. Uimakouluja on myös.
Nuo uimakoulut ovat myös aika edullisia. Kyse on siitä halutaanko. Toisaalta, jos pidetään ystävien kanssa leiriä seuraamatta uimataidottomia lapsia, niin on turha itkeä, kun joku hukkuu. Taitavat surra kuten eläimet... parin viikon kuluttua ei kukaan muista tuota hukkunutta.
:D
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1760
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Tästä saa jonkunlaisen käsityksen rannan pohjaprofiilista.


Kuva
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13832
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja damfin »

Smörno-nosmör kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 3:08 pm
Donald McRonald kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 2:31 pm Joo. Sehän tässä ihmetyttääkin että kaikki kolme hukkuivat. Ikään kuin joku jättiaalto olisi heidät vienyt, vaikka sellaisia ei kohtalaisesta merenkäynnistä huolimatta ollut. Yksi ehkä joutui hätään ensin ja veti sitten auttamaan tulleet kaksi muuta mukanaan? Ja ehtivät vielä huutamaan apuakin.
Olisiko tuossa tapahtunut joku voimakas virtaus tjmsp?
Olisi kyllä hyvä jos saataisiin lisää infoa siitä mitä oikein tapahtui. Ehkä sillä estettäisiin tulevia katastrofeja.
Ei siinä ole välttämättä tapahtunut mitään muuta kuin että on varoituspoijuista huolimatta heitelty palloa ihan äkkisyvän reunoilla, sitten pallo lennähtänyt hieman kauemmas merelle päin ja kaikki kolme sännänneet pallon perään kilpailemaan siitä kuka saa pallon.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4511
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Kolme valkoista keppiä muistuttavat tragediasta – Tältä Kalajoen turmapaikalla näyttää nyt
Meressä on kolme valkoista keppiä, joilla sukeltajat merkkasivat mereen hukkuneiden poikien löytöpaikan.

----

Kun katsoo horisonttiin, näkyy muutaman kymmenen metrin päässä kolme valkoista keppiä. Näillä kolmella kepillä on merkitty kohdat, josta sukeltajat löysivät hukkuneet pojat. Kepit ovat lähellä toisiaan.

----
Video löytyy linkistä: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1d3d ... 0d66786688
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Donald McRonald kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 2:31 pm Joo. Sehän tässä ihmetyttääkin että kaikki kolme hukkuivat. Ikään kuin joku jättiaalto olisi heidät vienyt, vaikka sellaisia ei kohtalaisesta merenkäynnistä huolimatta ollut. Yksi ehkä joutui hätään ensin ja veti sitten auttamaan tulleet kaksi muuta mukanaan? Ja ehtivät vielä huutamaan apuakin.
Ei ollut jättiaaltoa eikä ruumiiden löytöpaikasta päätellen edes erityisen kovia virtauksia.

Kolmas Kalajoella hukkunut poika löytyi reilun sadan metrin päässä rannasta, löytöhetkeä rannalta todistanut Jukka kertoo Iltalehdelle.

Hän kertoo, että pojan ruumis löytyi läheltä kahden muun pojan löytöpaikkaa.


https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/da54 ... 7559b7214e

Se on ihan mahdollinen kuvio että yksi on joutunut yllättäen veden varaan ja kaksi muuta yritti sitä ihan totaalisessa paniikissa pelastaa ja sitten kävi kuten kävi

Se on kuitenkin varmaa että vaikka jalat yltävät pohjaan saakka niin 100 metriä rannasta ei ole meriolosuhteissa turvallista aluetta edes uimataitoisille saati sitten uimataidottomille.

Merta ei tarvitse pelätä, mutta sitä tulee kunnioittaa.

Hiekkasärkillä on syvänteitä ja virtauksia, jotka voivat olla hankalia kokeneellekin uimarille. Merivirtaukset liikuttavat hiekka-ainesta pinnan alla.

Kalajoella läheltä piti -tilanteita käy joka kesä, Tiina, Mari ja Juha kertovat. He ovat joutuneet hätistelemään kauas rannasta eksyneitä ihmisiä takaisin rantaa kohti.

– Olemme sanoneet, että ette tiedä, millainen pohja on. Hiekka ei ole enää tukevaa ja kauas ei oikeasti voi mennä.


https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011389960.html
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

lonesjucca kirjoitti: Su Heinä 27, 2025 12:06 pm
en ole itse tällaiseen törmännyt ja opetussuunnitelma pakottaa kyllä kaikki tasapuolisesti liikkumaan, joten kyseessä lienee jälleen oikeistopropaganda.
Aha.??
Olkiukkosi kelluu huonosti. Liekö päässyt kostumaan. Ehkä latonne katto vuotaa?
X X X X X
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4190
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Kun mamulapsia hukkuu harva se päivä, psyykeltään terveessä valtiossa sanottaisiin maahanmuuttajille, että te olette joka hetki käden mitan päässä uimataidottomista lapsistanne, onko selvä? Suomessa jaaritellaan mitä tahansa muuta. Poliittinen korrektius voittaa hukkuneet kakarat.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Kolme nuorta hukkui Kalajoella 25.7.25

Viesti Kirjoittaja Chili »

Lapsena ollessani Outokumpu Oy:n linja-auto ajoi keskustasta uimarannalle heinäkuun ajan. Linikka oli täynnä lapsia.

Uimakoulu kesti pari viikkoa joka kesä. Oli kivaa. Välillä leikittiin "Kuka pelkää mustaa miestä", "Viimeinen pari uunista ulos" jne. Kerran oli reilun 1 km juoksukilpailu rannalta toiselle. Voitin ja sain palkinnoksi meloskella uimakoulun johtajan kanootilla. Oli sekin kivaa.

Suoritimme uimakandin ja -maisterin tutkinnot. Ja se merkki piti innolla ommella uikkareihin! Oltiin ylpeitä!

Liekö löytyy aikuisilta enää sellaista sitoutumista enää?
Vastaa Viestiin