Toivottavasti tosiaan näin on, eikä poliisi ole pihalla kuin lumiukko.
Kuitenkin henkirikostutkinnan aloittamisen ja katoamisen välillä oli puoli vuotta ja kuten esimerkiksi Kimmo Ojalan tapauksesta hyvin tiedämme, se voi olla kohtalokkaan pitkä aika.
Nimenomaan näiden "Siirien" - jotka eivät ilmeisesti ole jatkuvasti kateissa - katoamisen tutkinta pitäisi aloittaa mahdollisimman nopeasti.
Ei nykyään - missään piireissä - ole kovin tavallista olla omaisten/ystävien tavoittamattomissa viikkoja ja jopa kuukausia.
Minä en tunne Ryhästä enkä tavallisesti koskaan tee päätelmiä kuvien perusteella, mutta jotenkin minusta tuntuu pahalta, että tässä on tapahtunut Ryhästä kohtaan jotain todella pahaa, kohtuutonta ja epäoikeudenmukaista.
En osaa sanoa, mistä ja miksi tällainen paha ja surullinen tunne..
LiinuLiinu kirjoitti: Ti Elo 12, 2025 1:00 am
Hei miten saan laitettua tän ketjun seurantaan? En enää löydä sitä kohtaa vai onko tää muuttunut jotenkin?
Käytätkö m.infoa tietokoneella vai kännykällä ? En lupaa, että osaan auttaa, mutta lupaan yrittää.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)