Eihän ne olleet lasuja, vaan huoli-ilmoitus, joka oli tehty koska tuttava oli Tommysta huolissaan? Eli tämäkin Ulrican tulkinta on aika lailla ilman perusteita.dead_calm kirjoitti: Ke Elo 13, 2025 10:46 pmUlrica kirjoitti: Ke Elo 13, 2025 9:09 pmMielenkiintoinen speku. Kiitos uusista ajatuksista.dead_calm kirjoitti: Ti Elo 12, 2025 10:13 pm
Jos annamme jotain painoa Joakim Förarsin puheille siitä, että on ollut taho, joka on halunnut Tommyn tekevän sovinnon vahempiensa kanssa ja tämän takia tehnyt lasuja, veikkaisin kyseessä olleen Ola Österbackan.
Jos tällainen väite pitäisi paikkansa alkulasujen motiivista, olisi suoraselkäistä astua tälläisen toimijan julkisuuteen kommentoimaan asiaa. Häijyä toimintaa perhettä kohtaan, jossa on pieniä lapsia.
Ilmeisen arka riidan aihe, johon Tommyn vanhemmat edelleen reagoivat herkästi (Förarsin julkaisu; kalikka kalahtaa.).
Jaa-a. Oma käsitykseni siitä, kuka tässä on toiminut "häijysti" poikkeaa tästä sinun tulkinnastasi aika paljon. Lähtisin ensinnäkin siitä, että Förars on ehkä ns. "epäluotettava kertoja". Hänellä on selvästi todella vahva tarve olla eri mieltä asioista, jopa niin voimakkaasti, että se haittaa hänen käsitystään maailmasta. Hänen kuvauksensa asioiden kulusta lasten sijoituspaikassa on sekin sanoisinko vähintäänkin erikoinen
Lähinnä pointtini tässä kuitenkin on, että ainakaan Logosin toiminnassa mukana olo sinänsä ei ole aiheuttanut Tommyn ja hänen perheensä välirikkoa. Voi olla, että liikkeen sisällä on ollut ristivetoa, mutta perhe on ilmeisesti ollut ja on edelleen tekemisissä myös tässä toiminnassa tiiviisti mukana olleiden kanssa.
Ola Österbacka on hyvä speku tekijäksi kyllä.